مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی

مطالب حاضر توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در خصوص قوانین و مقررات مهاجرت از طریق تحصیل به آفریقای جنوبی تهیه شده است. هر ساله بسیاری از افراد با هدف مهاجرت، تحصیل یا کار با اخذ ویزای تحصیلی به کشوری دیگر وارد شده و پس از طی مدت زمانی معین موفق به اخذ اقامت دائم یا شهروندی آن کشور می شوند. مهاجرت از طریق تحصیل به آفریقای جنوبی نیز به متقاضی این امکان را می دهد که علاوه بر تحصیل، در مدت زمان اقامت در آفریقای جنوبی به کار نیز مشغول شود. می توان گفت مهاجرت از طریق تحصیل به آفریقای جنوبی مزایای بسیاری برای دارنده ی این ویزا خواهد داشت، زیرا کشور آفریقای جنوبی از لحاظ سطح علمی و رنکینگ جهانی دانشگاهی در جایگاه خوبی قرار داشته و فارغ التحصیلان  دانشگاه های این کشور در تمامی دنیا قادر به کار و ادامه تحصیل خواهند بود. چنانچه با مطالعه ی مطالب ذیل قصد تکمیل اطلاعات یا طرح پرسش داشتید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور https://malekpourmie.com/ که در زمینه ی مهاجرت از طریق تحصیل به آفریقای جنوبی دارای تخصص می باشند، در ارتباط باشید. همچنین می توانید از مطالب مفید سایت در خصوص مهاجرت از طریق تحصیل به آفریقای جنوبی به آدرس https://malekpourmie.com/تحصیل-در-آفریقای-جنوبی  استفاده نمایید.

چکیده

یکی از بهترین راه های مهاجرت به کشوری دیگر، انتخاب روش تحصیل در آن کشور است، از طریق این روش می توان علاوه بر ادامه تحصیل در زمانی معین به کار نیز مشغول شد و پس از طی زمان های قانونی ِ لازم به کسب اقامت و تابعیت نیز نائل شد. یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل کشور آفریقای جنوبی است، زیرا این کشور دانشگاه های معتبری داشته و هزینه های زندگی در آنجا نیز نسبتاً پایین است. آفریقای جنوبی از جمله کشورهایی است که دارای امکانات آموزشی و تحقیقاتیِ عالی بوده و دانشگاه های این کشور در بین ۴۰۰ دانشگاه های برتر دنیا قرار دارد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر این کشور در تمامی جهان شناخته شده و قادر به ادامه تحصیل و کار هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد، کشور آفریقای جنوبی را برای تحصیل انتخاب می نمایند، لذا چنانچه شما هم قصد تحصیل در کشور آفریقای جنوبی و همچنین کار در حین تحصیل را دارید مطالب ذیل را که توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور https://malekpourmie.com/ گردآوری شده است، مطالعه نمایید.

کلمات کلیدی: مهاجرت از طریق تحصیل به آفریقای جنوبی، حق کار حین تحصیل، اقامت در آفریقای جنوبی

سیستم آموزش و پرورش آفریقای جنوبی

آموزش و پرورش در آفریقای جنوبی توسط دو وزرات خانه دولتی اداره می شود. وزرات آموزش و پرورش اولیه و پایه (DBE)که مسئولیت مدارس ابتدایی و متوسطه را به عهده دارد و وزرات آموزش عالی که مسئولیت آموزش عالی و دانشگاهی (DHET) به عهده ی این وزرات خانه است. تا قبل از سال ۲۰۰۹ این دو وزارت خانه تحت یک نامِ وزرات آموزش و پرورش شناخته می شدند.

آموزش و پرورش پایه به دو گروه تقسیم می شود که گروه اول، آموزش و پرورش عمومی GET نامیده شده و شامل grade یک الی نه بوده و گروه دوم آموزش و پروش تکمیلی FET نامیده می شود که شامل grade ده الی دوازده است.

مدارس آفریقای جنوبی اجباری به انتشار هزینه های تحصیلی دریافتی از دانش آموزان ندارند و به همین دلیل هزینه های مدارس شفاف و دقیق نیست اما برای نمونه مدرسه بلویل در هر سال ۱۵۲۰۰ راند و مدرسه کرافونتینا در هر سال ۹۰۰۰ راند از دانش آموزان دریافت می نماید.

سیستم آموزش عالی در آفریقای جنوبی

آموزش عالی در کشور آفریقای جنوبی شامل دوره های دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. آفریقای جنوبی در حال حاضر ۲۴ موسسه آموزش عالی دولتی و با استانداردهای جهانی دارد که این تعداد در حال افزایش است و همچنین تعدادی دانشگاه خصوصی و موسسات آموزش عالی خارجی که توسط انگلستان و استرالیا نیز تاسیس شده است، در این کشور وجود دارد.

دانشگاه های دولتی آفریقای جنوبی به سه نوع تقسیم می شوند: دانشگاه های با روش سنتی و معمولی، دانشگاه های فنی و حرفه ای technikons و دانشگاه های جامع که ترکیبی از این دو دانشگاه هستند.

دانشگاه های آفریقای جنوبی معمولاً پس از سه سال نسبت به ارائه مدرک پایه basic qualification و چهار سال پس از تحصیل نسبت به ارائه مدرک تحصیلات حرفه ای career-oriented education اقدام می نمایند. در واقع این دوره ها معادل کارشناسی می باشد. پس از آن دانشجویان می توانند در دروه ی های کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست دانشجو یک دوره ی یک ساله ی تحقیقی یا انجام کار در رشته ی مورد نظر را پس از اتمام دوره کارشناسی طی نموده باشد و دوره ی کارشناسی ارشد کلاً دو سال به طول می انجامد. تحصیل در دوره ی دکترا نیز دو سال به طول می انجامد که باید به این دوره، مدت نگارش پایان نامه را نیز افزود.

مدرکِ دیگری نیز در تحصیلات تکمیلی و آموزش عالی کشور آفریقای جنوبی وجود دارد که به نام honors degree (اصطلاحاً مدرک افتخاری) شناخته می شود، که دانشجو باید یک سال پس از دوره کارشناسی به تحصیل بپردازد.

موسسات دیگری نیز به نام Technikons در آفریقای جنوبی وجود دارد که ورود به این موسسات راحت تر از ورود به دانشگاه هاست و سیستم این موسسات بر اساس تدریس دروس به صورت کاربردی است (شبیه به مدارس فنی و حرفه ای ایران). مدت تحصیل در این موسسات چهار سال year diploma)  (۴-به طول می انجامد و این امکان برای دانشجویان وجود دارد که پیش از پایان دوره ی چهار ساله، به کار مشغول شده و در حین کار به تحصیل ادامه دهند.

سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود که ترم اول از اول ماه فوریه تا اوایل ماه ژوئن و ترم دوم از اواسط ماه جولای تا اواخر ماه نوامبر ادامه دارد.

مطالب فوق توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است، لذا جهت تکمیل اطلاعات خود با موسسه https://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

طبق قانون سال ۲۰۰۲ آفریقای جنوبی، هدف از اعطای ویزای موقت به افراد چند مورد عنوان شده است: تسهیل و                   ساده سازی صدور ویزای موقتِ طولانی مدت، گسترش و توسعه ی اقتصادی آفریقای جنوبی از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی و جذب نیروی های متخصص خارجی و توسعه ی صنعت توریسم.

طبق این قانون، ویزای تحصیلی نیز در زیر مجموعه ی ویزاهای موقت قرار گرفته است و دارای قواعد مشابه و مشترکی با سایر ویزاهای موقت می باشد که البته هر یک از ویزاها علاوه بر این قواعد مشترک، مقررات مخصوص به خود را نیز دارا می باشد. در حال حاضر این موسسات در حال ادغام و یکپارچگی با دانشگاه ها هستند.

مدارک لازم برای صدور ویزای موقت طولانی مدت (ویزای تحصیلی را نیز شامل می شود)

 • گذرنامه ای که برای ۳۰ روز پس از انقضای مدت ویزا هم چنان معتبر باشد.
 • یک رونوشت از تمامی ویزاهای اخذ شده تاکنون
 • پرداخت هزینه های مربوط به بررسی مدارک
 • یک قطعه عکس رنگی جدید به اندازه ی عکس گذرنامه
 • گواهی واکسیناسیون تب زرد ( چنانچه متقاضی قصد سفر به مناطقی را دارد که تب زرد شیوع دارد)
 • گواهی عدم سوءپیشینه از تمامی کشورهایی که متقاضی پس از رسیدن به سن ۱۸ سال به مدت حداقل یک سال در آنجا زندگی کرده است.
 • گزارش های پزشکی و رادیولوژی ( گزارش رادیولوژی برای کودکان زیر ۱۲ سال و زنان باردار لازم نیست)
 • گواهی ازدواج، طلاق، یا پذیرش فرزند خوانده (در صورت وجود)

مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی فقط برای اشخاصی صادر می شود که از یکی موسسات ذیل حق تحصیل یا پذیرش دریافت کرده اند:

 • مدرسه ای که طبق بخش ۱ قانون مدارس آفریقای جنوبی مصوب ۱۹۹۶ حق پذیرش دانش آموز خارجی را داشته باشد.
 • کالجی که طبق قانون سال ۲۰۰۶ تاسیس شده باشد.
 • موسسه آموزش عالی که طبق قانون سال ۱۹۹۷ تاسیس شده باشد.

متقاضیان ویزای تحصیلی می بایست مدارک بیمه ی پزشکی را نیز برای مدت اقامت و تحصیل در آفریقای جنوبی ضمیمه ی درخواست نمایند. اگر متقاضی اخذ ویزا ۱۸ سال به بالا سن داشته باشد می بایست مدارک پذیرش از دانشگاه یا موسسه مطالعاتی را ارائه نماید، همچنین باید شخص یا سازمانی از لحاظ مالی برای مدت تحصیل از متقاضی ویزای تحصیلی حمایت مالی نماید و اگر چنین شخص یا سازمانی را برای حمایت نداشته باشد، می بایست مدارک حساب بانکی خود را ارائه نموده و ثابت نماید که از عهده ی مخارج تحصیل و زندگی خود بر می آید. مدرک دیگر بیمه خدمات درمانی برای دوران اقامت در آفریقای جنوبی است. چنانچه متقاضی زیر ۱۸ سال باشد علاوه بر مدارک فوق می بایست یک قیم قانونی در آفریقای جنوبی داشته باشد و الزاماً این شخص باید توسط قیم قانونیِ متقاضی در کشور خودش مورد تایید قرار گرفته باشد.

مدت ویزای تحصیلی معمولاً به میزانِ دوران تحصیل است و دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی در آفریقای جنوبی حق کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را خواهند داشت. مطالب فوق توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است، در صورت داشتن هرگونه پرسش در خصوص ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی با وکلای موسسه حقوقی ملک پور https://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

حق کار در حین تحصیل

دارنده ی ویزای تحصیلی ممکن است برای انجام کار در آفریقای جنوبی نیز درخواست بدهد، در این صورت متقاضی باید در درخواست خود موارد ذیل را اثبات نماید:

 • یک پیشنهاد کار از جانب کارفرما
 • رضایت موسسه ی محل تحصیل
 • اشتغال به تحصیل در آفریقای جنوبی

در صورت داشتن موارد فوق دانشجو می تواند به صورت تمام وقت به کار مشغول شود اما دانشجویانی که پیشنهاد کار از طرف کارفرما ندارند می توانند، به صورت پاره وقت و به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

مدت زمان صدور ویزا

مدت زمان بررسی مدارک و صدور ویزای تحصیلی بین ۸ تا ۱۰ هفته می باشد.

فرصت مطالعاتی علمی و پژوهشی

زمانی که فردی بخواهد جهت انجام تحقیقات علمی و یا با هدف فرصت مطالعاتی دانشگاهی به آفریقای جنوبی برود              می بایست نسبت به اخذ ویزای ویزیتوری که حداکثر برای سه سال  صادر شده و معتبر می باشد اقدام نماید. از جمله مدارک مهم برای این ویزا اثبات توانایی مالی برای زمان حضور در این کشور یا معرفی یک حمایت کننده یا اسپانسر مالی در این کشور می باشد، در غیر این صورت باید حساب بانکی یا ضمانتی به اندازه ی مخارج خود در مدت حضور در کشور آفریقای جنوبی ارائه نماید. چنانچه می خواهید اطلاعاتی بیشتر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی کسب نمایید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

اشتغال به کار پس از اتمام تحصیلات و اعطای اقامت دائم به فارغ التحصیلان

در قوانین مهاجرت آفریقای جنوبی در خصوص اشتغال به کار فارغ التحصیلان خارجی از دانشگاه های این کشور و اعطای مجوز اقامت دائم، هیچ گونه پیش بینی نشده است، اما اخیراً وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی  آقای مالوسی گیگبا در     بیانیه ای اظهار نموده که کشور آفریقای جنوبی به مهارت های دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل نموده اند احتیاج داشته و مایل است که قوانینی برای تسهیل اقامت این افراد در کشور تصویب نماید. وی در این بیانیه اضافه نموده است که دانشجویان بین المللی بخشی کلیدی در جامعه ی اقتصادی می باشند و می توانند تجربیاتِ موفقِ کشور خود را نیز به آفریقای جنوبی منتقل نمایند، لذا از هفته های آینده برنامه های ویژه ای برای دانشجویانِ بین المللی جهت کار به عنوان نیروی کار ماهر و نیز اعطای اقامت دائم در نظر گرفته شده است.

حال باید دید تا چه حد برنامه های وزیر کشور به صورت عملی در آمده و قانون گذاری می شود یا خیر.

نتیجه گیری

آفریقای جنوبی کشوری است که از لحاظ اقتصادی رو به توسعه بوده و در این خصوص پیشرفت های قابل                   ملاحظه ای داشته است، این کشور در راستای برنامه های توسعه ای خود به امکانات علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها توجه                   ویژه ای دارد، به همین دلیل مراکز علمی این کشور در تمامی دنیا شناخته شده و معتبر می باشند. با تحصیل در کشور آفریقای جنوبی علاوه بر قرار گرفتن در محیطی بین المللی و تسلط بر زبان و فرهنگ انگلیسی، امکان کار در بهترین                 شرکت ها و موسسات بین المللی در این کشور و سایر کشورها را فراهم می آورد. به خصوص به این دلیل که هزینه ی زندگی در کشور آفریقای جنوبی در مقایسه با کشورهای اروپایی پایین تر است و با داشتن ویزای تحصیلی می توان به انجام کار تمام و قت و نیمه وقت نیز اشتغال داشت، شرایط خوبی برای دانشجویان فراهم آمده است. چنانچه قصد ادامه تحصیل در کشور آفریقای جنوبی را دارید، می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

 

منابع

 

http://www.vfsglobal.com/dha/southafrica/study-visa-content.html

https://www.immigrationsouthafrica.org/study-permit

http://www.dha.gov.za/index.php/immigration-services/types-of-temporary-permits

https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_South_Africa

http://www.educations.com/south_africa____144_.html

 

رویا خدایاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ