مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد

مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد و شرایط اخذ اقامت دائم تاجیکستان از طریق تولد فرزند ۲۰۱۷ ، در این مقاله در مورد مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد بحث میشود.

مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد همانند سایر کشورهای مورد بحث، شرایط و قوانینی دارد که میتوان با درک آنها سهل تر برای آن اقدام کرد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به تاجیکستان اطلاعات تکمیلی در این مورد ندارند که مطالعه ی این مقاله میتواند برای آنها مفید باشد. در مقاله­ی حاضر اطلاعاتی بسیار مهم در مورد مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد و وضعیت تابعیت فرزندانی که در جمهوری تاجیکستان متولد می­شوند شرح داده می­شود.

موضوع مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد را با این موضوع شروع مینماییم

جمهوری تاجیکستان کشوری واحد و چند ملیتی است. استقلال این کشور در ۹ سپتامبر ۱۹۹۱ به رسمیت شناخته شد. تاجیکستان توسط رئیس­جمهور و پارلمان اداره می­شود. قدرت قانون­گذاری تحت اختیار مجلس ملی و قدرت اجرایی تحت اختیار رئیس­جمهور است.

تاجیکستان یکی از زیباترین کشورهای جهان بشمار می­رود و بیش از ۹۳ درصد مناطق آن کوهستانی است. این کشور در قلب آسیای مرکزی واقع است و از شمال با قرقیزستان، از شرق با چین، از جنوب با افغانستان و از غرب و شمال غرب با ازبکستان هم­مرز است.

اقتصاد تاجیکستان وابسته به صنعت کشاورزی است و بیش از دو پنجم نیروی کار این کشور در این صنعت اشتغال دارند.

تاجیکستان کشوری چند فرهنگی است، با این حال بیشتر جمعیت این کشور را تاجیک­ها تشکیل می­دهند. مهاجرت به تاجیکستان از طرق مختلف مستلزم آگاهی از قوانین و شرایط بخصوصی است که در ادامه یکی از این روش­ها را مورد بحث قرار می­دهیم.

مهاجرت به تاجیکستان و اخذ تابعیت تاجیکی

اخذ تابعیت تاجیکی به روش­های زیر ممکن است:

 • از طریق تولد
 • از طریق پذیرش ملیت
 • از طریق استرداد تابعیت
 • از طریق انتخاب ملیت تاجیکی در صورت تغییر مرز کشور جمهوری تاجیکستان

اخذ تابعیت جمهوری تاجیکستان از طریق تولد

 1. فرزندی که پدر و مادر او یا یکی از آن دو هنگام تولد او تبعه­ی جمهوری تاجیکستان بوده­اند، بدون توجه به محل تولد تابعیت جمهوری تاجیکستان را دریافت می­کند.
 2. در صورتی که تابعیت پدر و مادر با هم فرق دارد، ولی یکی از آن دو هنگام تولد فرزند تبعه­ی جمهوری تاجیکستان بوده­اند، اگر فرزند از شرایط زیر برخوردار باشد تابعیت تاجیکی دریافت می­کند:
 • در خاک جمهوری تاجیکستان متولد شده باشد،
 • در خارج از خاک جمهوری تاجیکستان متولد شده است و هنگام تولد، پدر و مادرش یا یکی از آن دو در خاک جمهوری تاجیکستان به صورت دائمی اقامت داشته­اند.
 1. در صورتی که تابعیت پدر و مادر متفاوت است، ولی یکی از آن دو هنگام تولد فرزند تبعه­ی جمهوری تاجیکستان بوده و دیگری تبعه­ی خارجی باشد، و اگر هنگام تولد فرزند هر دو به صورت دائمی در خارج از کشور تاجیکستان اقامت داشته باشند تابعیت فرزندی که در خارج از خاک جمهوری تاجیکستان متولد می­شود براساس توافق­نامه­ای که توسط پدر و مادر نوشته می­شود تعیین خواهد شد.

در صورتی که پس از سه ماه از تاریخ تولد فرزند پدر و مادر به توافق نرسند و اگر مطابق با قوانین کشوری که فرزند در آن متولد شده است تابعیت به او اعطا نشود، فرزند تابعیت جمهوری تاجیکستان را دریافت خواهد کرد.

 1. فرزندی که یکی از پدر یا مادر او هنگام تولد دارای تابعیت جمهوری تاجیکستان است و دیگری فردی بی­هویت یا بدون تابعیت است، بدون توجه به محل تولد فرزند تابعیت جمهوری تاجیکستان به او اعطا می­شود.
 2. در موردی که مادر بدون تابعیت است و خویشاوندی پدری که تبعه­ی تاجیکی است ثابت شده است، بدون توجه به محل تولد فرزند تابعیت جمهوری تاجیکستان به او اعطا می­شود.
 3. در موردی که پدر بدون تابعیت و مادر تبعه­ی جمهوری تاجیکستان است، بدون توجه به محل تولد فرزند تابعیت تاجیکی به او اعطا می­شود.
 4. فرزندی که از پدر و مادری بدون تابعیت متولد می­شود، اگر یکی از پدر و مادر یا هر دو به صورت دائمی در تاجیکستان اقامت داشته باشد، تابعیت تاجیکی به فرزند اعطا می­شود.
 5. فرزندی که در خاک جمهوری تاجیکستان متولد می­شود و پدر و مادرش ناشناس و گمنام هستند، تابعیت تاجیکی به او اعطا خواهد شد.
 6. فرزندی که در خاک تاجیکستان از پدر و مادری که هر دو خارجی هستند یا یکی از آن دو خارجی و دیگری بدون تابعیت است متولد می­شود، در صورتی که تابعیت کشور دیگری را اخذ نکند تابعیت تاجیکی به او اعطا می­شود.

اخذ تابعیت از طریق فرآیندی ساده

 1. افراد بدون تابعیت و اتباع خارجی که از شرایط زیر برخوردارند می­توانند برای اخذ تابعیت تاجیکستان تحت فرآیندی ساده درخواست بدهند:
 • فردی که دارای دستاوردهایی برجسته در زمینه­های علم، فناوری، درمانی و ورزشی و دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جهت توسعه­ی تاجیکستان و تحقق ارزش­های جهانی انسانی است،
 • کهنه­سربازان و جانبازان جنگ جهانی دوم که دارای تابعیت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق بوده­اند و در خاک جمهوری تاجیکستان زندگی می­کنند،
 • کودک یا فرد معلولی که تحت سرپرستی یا قیومیت یکی از اتباع جمهوری تاجیکستان قرار دارد،
 • کودک یا فرد معلولی که در نهادی درمانی یا آموزشی، نهادهای حمایت اجتماعی یا سایر نهادهای مشابه جمهوری تاجیکستان تحت حفاظت کامل دولتی قرار دارد،
 • افرادی که در جمهوری سوسیالیستی تاجیکستان متولد شده­اند و دارای تابعیت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق بوده­اند و در یکی از کشورهای اعضای سابق اتحاد جماهیر شوروی اقامت داشته یا دارند و تابعیت یکی از این کشورها را اخذ نکرده­اند، در نتیجه بدون تابعیت هستند.
 1. افرادی که از شرایط زیر برخوردارند می­توانند با شرایط اقامت نیمه دائمی جهت اخذ تابعیت تاجیکستان درخواست بدهند:
 • افرادی که تابعیت هیچ کشوری را ندارند،
 • اتباع خارجی که پدر یا مادر آن­ها هنگام تولد دارای تابعیت تاجیکستان بوده است و تا ۵ سال پیش از ۱۸ سالگی تابعیت یک کشور خارجی را از طریق تولد اخذ کرده­اند،
 • اتباع خارجی که پدر یا مادر آن­ها تبعه­ی جمهوری تاجیکستان است،
 • افرادی که در خاک جمهوری سوسیالیست تاجیکستان سابق متولد شده­اند و تابعیت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق را دارند.
 1. رئیس­جمهور کشور تاجیکستان اجازه دارد بدون توجه به قوانین به اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت، تابعیت تاجیکی اعطا کند.

در مقاله فوق، در مورد مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد بحث شد، جهت اخذ اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد میتوانید به سایت های دولتی این کشور مراجعه نمایید.همچنین شما میتوانید اطلاعات بیشتری در باب مهاجرت به تاجیکستان از طریق تولد را از مشاورین مجرب اخذ نمایید.

در صورت نیاز به مشاوره با دفاتر وین موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.