ازدواج در یونان و بررسی شرایط آن

ازدواج در یونان ، مهاجرت به یونان از طریق ازدواج و اخذ اقامت و تابعیت یونان در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. شرایط ازدواج در یونان چیست؟ آیا مدارک مورد نیاز برای ازدواج در یونان را می دانید؟ امید است که این مقاله به اساسی ترین سوالات و مسائل پیرامون ازدواج در یونان پاسخ دهد. البته کشور یونان مقصد جذابی برای بسیاری از افراد جویای زندگی در کشوری با امکانات و اختیارات حوزه شینگن و همچنین اتحادیه اروپا به نظر می رسد. با توجه به سرد بودن بیشتر کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا، یونان از جمله کشورهایی در اروپا می باشد که آب و هوای معتدل و مناسبی دارد. مؤسسه حقوقی ملک پور همکار موسسهMIE اتریش سعی کرده تا در این نوشتار با بررسی مهم ترین نکات، پاسخ گوی ابهامات شما عزیزان باشد. شما همواره می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرموده و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.

ازدواج در یونان مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ازدواج در یونان و شرایط عمومی آن

کشور یونان در جنوب شبه جزیره بالکان واقع شده و دارای طولانی ترین خط ساحلی در اروپا و حوزه مدیترانه است. این کشور جزایر بیشماری دارد ولی فقط تعداد محدودی از آن ها قابلیت سکونت دارند. شاید در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد اما افراد زیادی تمایل به ازدواج در یونان، به خصوص در جزایر زیبا و معروف آن، دارند. البته دقت بفرمایید در بسیاری از مکان های باستانی یونان اجازه اجرای مراسم ازدواج داده نمی شود! کشور یونان با کشورهای ترکیه، بلغارستان، مقدونیه و آلبانی همسایه است. از نظر تاریخی و فرهنگی، کشور یونان مهد تمدن غرب محسوب می شود و زادگاه دموکراسی، علوم سیاسی، ادبیات غربی، نمایشنامه غربی، فلسفه غربی و به ویژه بازی های المپیک است. قطعاً کشوری با چنین پیشینه و موقعیتی می تواند افراد بی شماری را به سوی خود فرا خواند که شاید گروهی از آنان قصد ازدواج در یونان را داشته باشند.

حداقل سن ازدواج در یونان برای زن و مرد 18 سال می باشد. در صورتی که حتی یکی از آنان زیر 18 سال باشد، باید تأیید دادگاه یونان را داشته باشد. در مورد جنسیت هم فرقی بین زن و مرد در یونان وجود ندارد. معمولاً ازدواج با کسی که اقامت یا تابعیت یونان را دارد، طبق قانون ادغام خانواده، سبب اعطای اقامت یا تابعیت یونان به فرد می شود. اقامت در قالب دانشجویی هم قابل قبول می باشد. کافی است فرد با مراجعه به مقامات ذیصلاح مربوطه مانند سفارت کشور یونان موضوع ازدواج خود را مطرح کند. ولی ازدواج هم جنس گرایان در یونان از طرف مقامات کشور یونان شناخته شده نمی باشد.
به طور کلی دو نوع ازدواج در یونان وجود دارد:

 • ازدواج مدنی
 • ازدواج مذهبی

توجه داشته باشید که ازدواج اسلامی هم در یونان امکان پذیر می باشد. در عناوین دیگر این نوشتار بیشتر به شرایط هر دو حالت ازدواج اشاره خواهیم کرد.

شرایط عمومی یونان مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب قواعد ازدواج

video مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب قواعد ازدواج

audio مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

ازدواج در یونان و اخذ اقامت یونان

اصل این است که همان قدر که فردی در کشور یونان اقامت داشته به همسر او نیز اقامت داده می شود. حتی اگر شخص متقاضی تبعه یونان باشد با ازدواج در یونان در ابتدا به همسر او اقامت چند ساله اعطا می شود. این اقامت می بایست تمدید شده و بعد از آن است که او می تواند پاسپورت یونان را اخذ نماید. البته باید در نظر داشته باشید که تمدید اقامت یونان به شرایطی بستگی دارد. مثلاً اینکه شخص درخواست کننده باید اثبات کند هزینه های زندگی خود و همسرش را دارد. به علاوه در صورتی که این اقامت هنوز به تابعیت ختم نشده باشد و دو نفر به طور رسمی از هم جدا شوند اقامت فرد باطل خواهد شد. البته همچنان راه های قانونی دیگری برای ماندن در خاک یونان مانند اقامت تحصیلی یا کاری یونان وجود دارد.

پاسپورت یونان

ازدواج در یونان و ازدواج ایرانی با یونانی

همانطور که گفته شد ازدواج در یونان با زن و مرد یونانی می تواند در نهایت و بعد از گذشت چند سال از ثبت ازدواج سبب اعطای قانونی تابعیت یونان شود. اما این شرایط برای یونانی هایی که با ایرانی ها ازدواج می کنند به شکل دیگری خواهد بود. این بدان معناست که اگر رسیدن به تابعیت یک کشور مد نظر شما باشد، طبق قانون کنونی ایران اگر مرد ایرانی با زن یونانی ازدواج کند ایشان بلافاصله تابع ایران خواهد شد. ولی اگر زن ایرانی خواهان ازدواج با مردی یونانی باشد، این ازدواج هیچ گونه تبعاتی برای مرد یونانی در پی نخواهد داشت! چند همسری طبق قانون کشور یونان امکان پذیر نمی باشد.
شخص فقط می تواند یکی از ازدواج های خود را در این کشور ثبت قانونی کند. اما این اختیار را دارد تصمیم بگیرد کدام ازدواج را برای این کار انتخاب کند. اگر ازدواج در یونان به صورت مدنی باشد باید هماهنگی هایی با شهرداری محلی صورت پذیرد و شهردار آن را به رسمیت بشناسد. یک نکته مهم حضور دو شاهد بالغ یونانی در مراسم عروسی شما می باشد. ازدواج اسلامی هم که نوعی ازدواج مذهبی تلقی می شود تحت شرایطی در یونان معتبر می باشد. فقط در تراکیه (تراس) یونان که مفتی ها مستقر هستند، در صورتی که هر دو نفر مسلمان باشند و حداقل یکی از آنان تابع یونان باشد این ازدواج انجام می شود.

ازدواج در یونان و بررسی آثار حقوقی و شرایط آن

ازدواج در یونان قطعاً برای شما تبعاتی خواهد داشت. حتی اگر هنوز به مرحله تابعیت یونان نرسیده باشید تقریباً از تمامی حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهید شد. شما می توانید در این کشور زندگی، کار و تحصیل کنید. همچنین در صورتی که فرزندی دارید و ازدواج کرده اید اکثر اوقات دختر یا پسر شما، دختر یا پسر همسر یونانی شما هم می شود. مطابق قانون اروپا، در صورتی که شما صاحب فرزندی باشید و با فردی یونانی ازدواج کنید فرزند شما از ایشان ارث خواهد بود. البته این قانون در حالت دیگر که همسر یونانی شما صاحب فرزندی باشد هم صدق می کند و فرزند ایشان از شما ارث خواهد برد. این مطالب توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش جمع آوری شده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد. البته در صورتی اقامت ناشی از ازدواج تداوم خواهد یافت که در زمان های مشخصی دو نفر نشان دهند طلاق رسمی نداشته اند و با یکدیگر در ارتباط هستند.

ازدواج در یونان و بررسی ازدواج صوری

دقت بفرمایید اگر برای ازدواج در یونان با ما تماس می گیرید، باید فرد قابل اعتمادی را برای این امر مد نظر داشته باشید و موسسه نمی تواند فردی را به شما معرفی کند. البته مشورت با وکیل مهاجرت کاملاً ضروری می باشد چرا که ممکن است شخصی که می خواهد از یونان با شما ازدواج کند شرایط مناسبی برای این کار نداشته باشد یا شما راه امنی را برای این کار در نظر نگرفته باشید. برای مثال، ممکن است فردی با وعده اخذ پاسپورت یونان به شما پیشنهاد ازدواج صوری بدهد و بخواهد از شما مبلغی را در مقابل این کار دریافت کند.
باید بدانید این راه بسیار پر خطر است و ما به هیچ عنوان این مسیر را به شما توصیه نمی کنیم. در یک سری از موارد، فرد ممکن است در یونان پناهنده شده باشد که ازدواج با این گونه افراد هم به صلاح شما نخواهد بود. حتماً مراقب افراد سودجو و فرصت طلب باشید. لازم به ذکر است که ازدواج صوری در صورت اثبات می تواند برای فرد غیر یونانی جریمه نقدی سنگین، زندان و منع ورود مجدد به یونان برای چندین سال را به دنبال داشته باشد.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

ازدواج در یونان و روند اخذ اقامت

پروسه اخذ اقامت یونان با تشریفات اداری زیادی همراه می باشد و شما می بایست در مراحل مختلف مبالغی را پرداخت نمایید. جالب است بدانید در صورت ازدواج مدنی و بسته به مکان، روز و زمان این کار، مبالغ متفاوتی از شما دریافت می شود و شخص این امکان را دارد هر دو نوع ازدواج مدنی و مذهبی را بسته به شرایط خود داشته باشد. پیشنهاد می شود حتماً از یک وکیل حاذق مهاجرت یونان برای ازدواج در یونان کمک گرفته شود. شما بایستی قبل و بعد از ازدواج خود در یونان مدارکی را به مراکز مختلف ارائه دهید تا ازدواج شما به رسمیت شناخته شود. همچنین تمامی مدارک باید به زبان یونانی توسط مرکزی مانند خدمات ترجمه وزارت امور خارجه یونان یا وکیل یونانی ترجمه شوند. حتی اسامی افراد در فرم درخواست ازدواج باید به یونانی نوشته شوند. پروسه ازدواج می تواند بین مناطق و جزایر یونان کمی متغییر باشد و امکان دارد چند هفته طول بکشد. در هر حالت باید با شورای محلی (برای ازدواج مدنی) یا رهبر مذهبی مربوطه (برای ازدواج مذهبی) در مورد تأیید الزامات و مدارک مورد نیاز هماهنگی هایی صورت پذیرد. مدارکی همچون مدارک ذیل برای ازدواج در یونان از شما خواسته می شود:

 • مدارک شناسایی شما

  مانند پاسپورت

 • اصل یا کپی تأیید شده گواهی تولد
 • اصل یا کپی تأیید شده گواهی وضعیت تأهل
 • سند رسمی در خصوص تغییر نام شما

  اگر به شما مربوط باشد

 • گواهی عدم منع ازدواج

  اینکه شما مجرد هستید، حکم طلاق آخرین ازدواجتان یا گواهی فوت آخرین همسرتان را دارید

 • نسخه ای از روزنامه ای که در آن اعلامیه های عروسی منتشر شده

  تحت شرایطی لازم الاجراست

شما موظف هستید ظرف 40 روز ازدواجتان را در دفتر ثبت شهرداری ثبت کنید و اگر این کار را انجام ندهید جریمه خواهید شد. در نهایت سند ازدواج در یونان طی 3 روز به دست شما خواهد رسید. البته نکات بسیار زیاد دیگری در این کار وجود دارد ولی هدف از بیان آن ها بیشتر آشنایی شما خوانندگان عزیز بوده است.

073 مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

تابعیت از طریق ازدواج
ازدواج در یونان و سخن پایانی

ازدواج در یونان، از جمله روش های قانونی مهاجرت به کشور یونان می باشد. همان طور که این موضوع مورد بحث قرار گرفت، ازدواج در یونان اگر دروغین یا صوری باشد در کثیری از موارد نمی تواند پاسخ گوی نیازهای مهاجرتی بسیاری از افرادی باشد که در سودای به دست آوردن اقامت و تابعیت کشوری در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن هستند. به دلیل مشکلاتی که در پروسه اخذ تابعیت این کشور می تواند به وجود بیاید، شاید بهتر باشد مسیرهای جایگزین در نظر گرفته شود. شایان ذکر است ازدواج در یونان معمولاً از بهترین طرق مهاجرت به یونان محسوب نمی شود. راه های دیگری از جمله کار و سرمایه گذاری برای اخذ اقامت خود و فرزندانتان وجود دارد چرا که این روش ها در اکثر موارد با شرایط افراد بیش تری همخوانی دارند. در این مقاله تمام تلاشمان این بود شما را با قوانین کلی و عناوین کلیدی پیرامون ازدواج در یونان آشنا کنیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره تخصصی رایگان دارید، همواره می توانید با دفاتر ما در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنید. همچنین می توانید تمامی سؤالات خود در باب ازدواج در یونان را در بخش پرسش و پاسخ همگانی به اشتراک بگذارید و پاسخ آن ها را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.

دیدگاه ها غیر فعال است.

5 پاسخ
 1. مونا گفته:

  سلام خسته نباشيد
  من شخصي ك ميخوام باهاش ازدواج كنم ايراني هستن اما اقامت انگليس رو دارن اما به شدت انگلستان براي ويزا به من قانون هاي سنگيني داره
  ميخواستم ببينم قوانين يونان و شرايط ويزا دادنش چطوره ؟! و آيا ميشه از يونان به انگليس رفت و اقامت گرفت؟! و ما ميخوايم تو همين ايران ازدواج كنيم و بعد از اينجا بريم
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. اگر بتوانید اقامت موقت یونان را بگیرید می توانید به انگلستان سفر کنید. اما برای زندگی در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی باید اقامت دائم یا تابعیت یونان و یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کسب کنید که پروسه ای زمان بر است و چند سال به طول می انجامد. شرایط شما و همسرتان باید با جزئیات بیشتری بررسی شود تا بتوان به شما پیشنهاد معقولی ارائه داد. توصیه می کنم با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

 2. Nazanin گفته:

  سلام من ۲۹ یک فرزند ۸ ساله دارم و تنها زندگی میکنم ومدرک کارشناسی حقوق دارم دوست دارم به کشور یونان برم میشه راهنماییم کنید از چه طریق میتونم راحت برم

  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید

 3. محمد علیزاده گفته:

  سلام

  با تشکر از شما که اطلاعات ارزشمندی را د روب سایت خود منتشر نموده اید.

  خدمت شما عرض کنم من محمد علیزاده هستم و همسر من تبعه یونان می باشد . من و همسرم ده ماه است که ازدواج کردیم و ازدواج ما در ترکیه و یونان ثبت شده بصورت قانونی و کامل .
  من مقیم ترکیه ،شهر ازمیر هستم،همسرم هم در یونان شاغل است و به ترکیه تردد می کند. من قصد دارم برای اقامت یونان اقدام کنم می خواستم در این رابطه مشاوره بگیرم و اقدام نمایم

  ضمنا تا کنون هم ویزای شنگن نداشتم و قبلا هم که یک بار درخواست ویزا دادم که به همسرم در یونان سر بزنم ولی رد شد . همسرم در یونان سوال کرد و گفتند ما باید اقامت بگیریم

  من اول می خواستم بدانم مراحل کار به چه صورت است ؟
  دوم آیا وقتی که کشور یونان به واسطه پیگیری وکیل اقامت را صادر می نماید ،و وزارت امور خارجه یونان نیز اقامت من را به اطلاع سفارت رسانده ،سفارت ملزم به دادن ویزا می باشد ؟
  سوم اقدام کنم و مراحل اقدام چیست؟

  با تشکر فراوان شما