مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج

 

نوشته حاضر توسط وکلای موسسه حقوقی ملک پور در خصوص مهاجرت از طریق ازدواج به آفریقای جنوبی  و به تبع آن کسب اقامت دائم و شهروندی آفریقای جنوبی گردآوری شده است، لذا چنانچه قصد مهاجرت به آفریقای جنوبی را داشته و می خواهید با روش ازدواج در آفریقای جنوبی آشنا شوید مطالب ذیل را مطالعه فرمایید. یکی از روش های مهاجرت به کشور مقصد، روش ازدواج است که مانند سایر روش های مهاجرت قواعد و مقررات مخصوص به خود را دارد. بسیاری از افراد با هدف مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت کشوری دیگر، روش ازدواج با یک شهروند کشور مقصد را بر می گزینند، می توان گفت روش ازدواج در صورت یافتن شریک زندگی در کشور هدف از جمله روش های تقریباً آسان، بی دردسر و پر فایده جهت مهاجرت است، زیرا روش ازدواج مزایای زیادی داشته و با داشتن تمکن مالی متناسب و گذشت مهلت های قانونی، فرد متقاضی می تواند موفق به اخذ اقامت و شهروندی (به علت ازدواج با شهروند آن کشور) شود و متعاقباً قادر به تحصیل و کار در کشور مورد نظر خواهد بود. در نوشتار حاضر اطلاعاتی در خصوص مهاجرت از طریق ازدواج به آفریقای جنوبی گردآوری شده است، بنابراین چنانچه قصد مهاجرت به آفریقای جنوبی را دارید و می خواهید موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوید، مطالب ذیل را که درخصوص مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج می باشد، حتما مطالعه بفرمایید، ضمن اینکه به دلیل حقوقی بودن مسائل و تفاوت قوانین کشورها در خصوص مساله ازدواج و مهاجرت، توصیه می گردد، قبل از هر اقدامی با کارشناسان یا وکلای موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com که در این زمینه تخصص داشته و تمامی اطلاعات، مقررات و جزئیات مربوط به مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج را به شما منتقل می نمایند، در ارتباط باشید.

چکیده:

آفریقای جنوبی از جمله کشورهایی است که برای ازدواج و روابط خانوادگی افراد اهمیت زیادی قائل شده و به همین دلیل نه تنها ازدواج های رسمی و ثبت شده را به رسمیت می شناسد، بلکه تحت شرایطی افرادی را که روابطشان را به صورت ازدواج به ثبت نرسانده اند اما مدت های طولانی با یکدیگر زندگی نموده و نسبت به هم متعهد هستند را نیز به عنوان شریک زندگی محسوب می نماید. آفریقای جنوبی همچنین حقوق همجنس گرایان را نیز در قوانین خود پیش بینی نموده و از ازدواج آنها حمایت می کند و در خصوص این موضوع از جمله کشورهای پیشرو می باشد. کشور آفریقای جنوبی علاوه بر اعطای اقامت دائم به همسر و شریک زندگی به تبع او به فرزندان زیر هجده سال و اقوام درجه یک فرد نیز اقامت دائم یا شهروندی اعطا  می نماید. جمعیت آفریقای جنوبی از افرادی با ملیت های متفاوت از نقاط مختلف جهان تشکیل شده است و به همین دلیل افراد زیادی با  فرهنگ های مختلف در این کشور به عنوان شهروند یا تبعه زندگی می کنند. به همین علت، قوانین تابعیت آفریقای جنوبی بسیار سخت و محدود کننده است و چنانچه شخصی پاسپورت کشور آفریقای جنوبی و پاسپورت کشوری دیگر را داشته باشد، به هنگام ورود یا خروج از این کشور، حتما باید از پاسپورت آفریقای جنوبی استفاده کند. همچنین تغییر شهروندی در این کشور آسان نیست و چنانچه شما نسبت به اخذ شهروندی کشوری دیگر اقدام کنید، به طور خودکار شهروندی آفریقای جنوبی را از دست می دهید و تنها راه حفظ شهروندی این است که قبل از دریافت شهروندیِ جدید کشوری دیگر، نسبت به اخذ اجازه از مقامات کشور آفریقای جنوبی اقدام کنید و باید هدف خود از کسب شهروندی کشوری دیگر را به صورت روشن و منطقی بازگو کنید. لذا پیش از تصمیم به ازدواج با تبعه ی آفریقای جنوبی و دریافت اقامت یا شهروندی آفریقای جنوبی، نسبت به تکمیل اطلاعات خود از طریق موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com اقدام نمایید.

 

ویزای نامزدی آفریقای جنوبی

نوعی از ویزای آفریقای جنوبی ویزای ویزیتوری است که برای حداکثر ۳ ماه (یا ۹۰) روز صادر می شود و برای افرادی است که با یک فرد تبعه یا شهروند آفریقای جنوبی نامزد شده اند و با هدف ازدواج به آفریقای جنوبی می روند. در این حالت باید مدارک ذیل را ارائه دهند:

 • پاسپورتی که تا یک ماه بعد از انقضای ویزا اعتبار داشته باشد
 • پاسپورت باید حداقل دو صفحه استفاده نشده برای ورود و خروج داشته باشد
 • پرداخت هزینه های مورد نظر
 • تکمیل فرم ۸۴-BI
 • گواهی واکسیناسیون تب زرد (در صورت نیاز)
 • مدارک موید اهداف سفر
 • دو قطعه عکس رنگی گذرنامه
 • اثبات توان مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در مدت اقامت در آفریقای جنوبی
 • حساب بانکی
 • بیمه
 • پول نقد یا کارت اعتباری یا چک مسافرتی

 

ویزای شریک زندگی یا رابطه دائمی

این ویزا به افرادی اعطا می گردد که با یک شهروند یا دارنده مجوز اقامت دائم آفریقای جنوبی به مدت پنج سال ارتباط داشته و شریک زندگی یکدیگر بوده اند اما به طور رسمی با یکدیگر ازدواج نکرده اند، به عنوان مثال افرادی که با یکدیگر دوست  بوده اند یا سال ها هم خانه بوده اند. همچنین روابط همجنس گرایان نیز در این گروه قرار می گیرد، البته آفریقای جنوبی ازدواج همجنس گرایان را نیز به رسمیت شناخته و آن راCivil Unions   نامیده است و ششمین کشوری است که این نوع رابطه را پذیرفته و به آن ویزا اعطا می کند. در این مورد افرادی که مدعی رابطه ی دائمی هستند باید به شکلی این رابطه را اثبات کنند، مثلاً ممکن است سوگند یاد کنند یا اسناد مالی ارائه دهند که نشان دهنده ی مسئولیت مالی دو طرف نسبت به یکدیگر باشد. مدت زمان این ویزا دو سال است و در این دو سال، فرد می تواند به تحصیل و کار در آفریقای جنوبی مشغول شود.

اعطای اقامت دائم از طریق ازدواج قانونی

درخواست اقامت دائم تحت قوانین مهاجرت سال ۲۰۰۲ و آخرین اصلاحات سال ۲۰۱۴ می باشد و تاکید شده است که از لحاظ اعطای اقامت دائم، فرد باید در موقعیتی باشد که کمک قابل توجهی به پیشرفت اقتصادی آفریقای جنوبی بنماید. در این خصوص چنانچه شما با یک شهروند یا دارنده اقامت دائم آفریقای جنوبی ازدواج کنید می توانید درخواست اقامت دائم بدهید. درخواست اقامت دائم به وزرات کشور داده می شود تا بررسی شود که فرد متقاضی ممنوع یا عنصر نامطلوب نباشد.

به افراد ذیل اقامت دائم داده نمی شود:

 • افرادی که دچار بیماری های عفونی هستند که به راحتی گسترش می یابد. بیماری هایی مثل وبا، طاعون، تب زرد، و سایر بیماری هایی که توسط وزارت بهداشت در زمان درخواست، اعلام می شود.
 • افرادی که به جرم نسل کشی، شکنجه، قاچاق مواد مخدر، پول شویی، آدم ربایی، تروریسم و یا قتل عمد در آفریقای جنوبی یا هر کشوری که دارای روابط دیپلماتیک عادی با آفریقای جنوبی است، بازداشت یا محکوم شده باشد.
 • افرادی که عضو یا حامی سازمان های نژادپرست یا تروریستی هستند.
 • افرادی که قبلا اخراج شده اند.

درخواست اقامت دائم چنانچه در داخل کشور باشید به وزارت کشور و چنانچه در خارج از آفریقای جنوبی باشید به                  نزدیک ترین سفارت یا کنسول داده می شود و یک وکیل یا مشاور می تواند از جانب شخص اصیل درخواست را ثبت کند.

متقاضی اقامت دائم باید اقدامات ذیل را برای بررسی پرونده و صحت اطلاعات انجام دهد:

الف) سند رسمی که به امضای هر دو طرف رسیده باشد و حاکی مطالب ذیل باشد:

 • در زمان تقاضای اقامت دائم، رابطه ی دو طرف حداقل پنج سال قدمت داشته باشد و همچنان نیز ارتباطشان ادامه دار باشد.
 • هیچ یک از طرفین همسر دیگری نداشته باشند.

ب) تکمیل فرم شماره ۱۲ که مثبتِ ادامه ی رابطه ی دو طرف باشد.

ج) چنانچه هر یک از طرفین ازدواج قبلی داشته اند، ارائه ی گواهی طلاق یا فوت همسر قبلی

د) مدارک مربوط به حمایت مالی طرفین از یکدیگر

برای اثبات صحت وجود رابطه، هر دو طرف در یک تاریخ، اما بطور جداگانه مصاحبه می شوند و پس از دو سال از صدور مجوز اقامت دائم، متقاضی باید ادامه دار بودنِ رابطه را با تکمیل قسمت B فرم ۱۲ به اطلاع اداره ی مربوطه برساند. چنانچه برای اداره محرز شود که اطلاعات وارده نادرست بوده است، علیه طرفین اعلام جرم نموده و در صورت صدور ویزا یا مجوز اقامت دائم برای متقاضی، آنها را باطل می نماید.

پس از صدور مجوز اقامت دائم، فرد می تواند به تحصیل و کار در آفریقای جنوبی مشغول شود.

لذا چنانچه قصد دارید از طریق ازدواج با شهروند آفریقای جنوبی، نسبت به کسب اقامت این کشور اقدام نموده و در آینده با مشکلات حقوقی مواجه نشوید، حتما با مشاوران و وکلای موسسه حقوقی ملک پور  http://malekpourmie.com که با قوانین و مقررات این کشور آشنایی دارند، مشاوره نموده و راهنمایی های لازم را اخذ نمایید.

علاوه بر موارد فوق اسناد و مدارک ذیل نیز باید ارائه گردد:

۱-اثر تمامی انگشتان

۲-گواهی معتبر ازدواج و چنانچه ازدواج قبلی داشته باشند گواهی طلاق یا فوت همسر فبلی

۳-گواهی عدم سوءپیشینه از تمامی کشورهایی که بعد از سن ۱۸ سالگی به مدت بیش از یک سال زندگی کرده اید.

۴-چنانچه در داخل آفریقای جنوبی هستید گواهی معتبر اقامت موقت

 • خویشاوندان درجه اولِ شهروند یا دارنده اقامت دائم آفریقای جنوبی نیز حق دریافت مجوز اقامت دائم را دارند. چنانچه شخصِ دارنده مجوز اقامت دائم یا شهروندی، فرزند کوچک داشته باشد، آن فرزند می بایست ظرف دو سال پس از رسیدن به سن ۱۸ سال، نسبت به اعلام وضعیت خود به مقامات قانونی آفریقای جنوبی اقدام نماید.

اعطای شهروندی آفریقای جنوبی

چنانچه شخص پس از پنج سال از اعطای مجوز اقامت دائم در خاک آفریقای جنوبی زندگی کرده باشد و هر سال بیش از ۹۰ روز آفریقای جنوبی را ترک نکرده باشد، به شخص شهروندی آفریقای جنوبی اعطا می شود. البته چنانچه فرد شهروندی کشوری دیگر را دریافت کند، این امر باعث می شود به طور خودکار شهروندی آفریقای جنوبی را از دست بدهد.

نتیجه گیری:

زندگی در کشور آفریقای جنوبی با توجه به آب و هوا و محیط طبیعی بسیار زیبا  و همچنین وجود افرادی از کشورها و    ملیت های مختلف می تواند لذت بخش باشد، به طوری که از آفریقای جنوبی به عنوان ملت رنگین کمان یاد می کنند. این کشور با وجود استقرار در قاره آفریفا، از لحاظ ظاهری بیشتر شبیه به کشورهای اروپایی است و رتبه ی پاسپورت آن ۵۹ بوده و با داشتن آن می توانید بدون ویزا به ۹۱ کشور سفر کنید. البته نباید این نکته را از نظر دور داشت که این کشور امنیت نسبتاً پایینی دارد و به خصوص دور بودن آن از ایران (مدت زمان تقریبیِ سفر با هواپیما از تهران به ژوهانسبورگ ۱۱ ساعت می باشد) می تواند سختی هایی داشته باشد. لذا به شما پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاورین و وکلای موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com  تماس حاصل نموده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

منابع:

www.immigrationsouthafrica.org

http://www.home-affairs.gov.za

http://www.dha.gov.za/images/final_Immigration_Regulations_2014_1.pdf

http://www.visasouthafrica.org

 

 

 

تصویر فرم های مربوطه

 

 

1 723x1024 مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج 2 727x1024 مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج 3 727x1024 مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج 4 724x1024 مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج 5 724x1024 مهاجرت به آفریقای جنوبی از طریق ازدواج

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.