مهاجرت به آذربایجان و بررسی روش های آن

مهاجرت به آذربایجان، روش های اخذ اقامت آذربایجان و شرایط اخذ تابعیت و شهروندی آذربایجان در این نوشتار با رویکردی تخصصی و علمی بررسی می شود. کشور آذربایجان، همسایه شمالی ایران، به دلیل نزدیکی به ایران مورد توجه برخی از افراد جهت مهاجرت قرار گرفته است. اما افراد معمولاً در ابتدای اقدام خود با سوالات زیادی مواجه می شوند، از این قبیل که روش های مختلف مهاجرت به آذربایجان کدام است؟ و چگونه می توان از بین روش های موجود بهترین روش را برای مهاجرت انتخاب نمود؟ این نوشتار با هدف پاسخ گویی به این گونه سوالات و بررسی تمامی جنبه های اصلی مهاجرت و اخذ اقامت آذربایجان تهیه شده است. کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش، در این نوشتار تمامی راه های مهاجرت به آذربایجان را بررسی کرده اند و شما می توانید با توجه به شرایط خود بهترین مسیر را انتخاب نمایید. در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی تری دارید می توانید سایر مقالات این وبسایت مطالعه کرده یا با کارشناسان مؤسسه تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره برید.

مهاجرت به آذربایجان 6 مهاجرت به آذربایجان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی مهاجرت به آذربایجان

کشور آذربایجان در قاره آسیا و منطقه قفقاز واقع شده است و همسایگان آن را از شمال و شمال غرب، روسیه و گرجستان، از جنوب، ایران و از غرب، ارمنستان تشکلیل داده اند. آذربایجان در 30 اوت 1991 پیش از فروپاشی شوروی سابق، از شوروی جدا شده و استقلال خود را به دست آورد. 89 درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، با این وجود هیچ دین خاصی در قانون اساسی آذربایجان به عنوان دین رسمی مشخص نشده است و حکومت آن سکولار می باشد. آذربایجان پس از استقلال خود به عضویت بسیاری از سازمان های بین المللی در آمد که مهم ترین آنها سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول، بانک توسعه و بازسازی اروپا و بانک توسعه آسیا می باشد. از جمعیت 10 میلیونی آذربایجان حدود 91 درصد آن نژاد آذربایجانی دارند و بقیه جمعیت از اقوام متنوع دیگر تشکیل شده است. در تصویر زیر شرایط عمومی کشور آذربایجان به صورت خلاصه معرفی شده است.

مهاجرت به آذربایجان 1 مهاجرت به آذربایجان

به دلیل نزدیکی آذربایجان به ایران ممکن است افرادی تصمیم به مهاجرت به این کشور داشته باشند. به طور کلی می توان گفت که تمامی روش های مهاجرت به آذربایجان در 6 دسته بندی قرار می گیرند. این دسته بندی ها شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی می باشد، که در ادامه به تفصیل بررسی شده اند. شما می توانید با مطالعه ادامه این مقاله بهترین روش را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید.

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به آذربایجان، اخذ ویزای کاری این کشور می باشد. در آخرین آمار ارائه شده در سال 2018، نرخ بیکاری در این کشور 5.22 اعلام شده است، که می توان شرایط کار در آذربایجان را نسبتاً مناسب دانست. با این حال مشکل اصلی در اخذ ویزای کاری آذربایجان این است که شما برای اخذ این ویزا باید حتما ابتدا یک پیشنهاد کار از کارفرمایی در آذربایجان داشته باشید. این کشور مانند آلمان و اتریش به شما اجازه نمی دهد که برای جستجوی کار وارد آن شوید، در نتیجه کاریابی را باید از راه دور و به صورت آنلاین انجام دهید که می تواند کاریابی را دشوار نماید. معمولاً افرادی شانس کاریابی بالاتری دارند که مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار و تخصص و شرایط جسمانی مناسبی داشته باشند.

در صورتی که شما شرایط مناسب را داشته باشید و کارفرمایی تمایل به استخدام شما داشته باشد، ابتدا باید در کشور آذربایجان سمت شغلی مورد نظر را آگهی نماید و اگر شهروندی از آذربایجان برای این شغل موجود نباشد، کارفرما می تواند برای نیروی کار خارجی دعوتنامه ارسال کند. پس از دریافت پیشنهاد شغلی شما می توانید برای اخذ ویزای کار آذربایجان به سفارت این کشور مراجعه کنید. در ابتدا به شما اقامتی 1 ساله اعطا می شود که قابل تمدید می باشد. خوشبختانه شما می توانید پس از 5 سال کار و زندگی در آذربایجان درخواست اخذ اقامت دائم این کشور را نمایید.

برای بررسی دقیق وضعیت کار در کشور آذربایجان، در نمودار زیر می توانید روند تغییرات نرخ بیکاری در آذربایجان در سال های اخیر را مشاهده کنید.

مهاجرت به آذربایجان 2 مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت کاری به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

تحصیل در آذربایجان، یکی از روش هایی است که منجر به اخذ اقامت موقت این کشور می گردد. دانشجویان بین المللی می توانند از دانشگاه های آذربایجان در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش گرفته و سپس جهت اخذ اقامت تحصیلی آذربایجان اقدام نمایند. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ادامه بررسی شده است.

 • تحصیل کارشناسی در آذربایجان

  پایان دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و ترجمه آن برای تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی الزامی می باشد. تحصیل در این مقطع عموماً بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد. زبان تحصیل کارشناسی در دانشگاه های آذربایجان غالباً آذری می باشد اما تعداد محدودی از دانشگاه ها رشته هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. با توجه به زبان تحصیل شما باید مدرک زبان آذری یا انگلیسی ارائه دهید. در این مقطع دانشجویان اجازه دارند در هفته بین 10 تا 20 ساعت به کار پاره وقت بپردازند.

 • تحصیل کارشناسی ارشد در آذربایجان

  پس از پایان مقطع کارشناسی می توان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های آذربایجان درخواست داد. در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل به زبان انگلیسی به صورت گسترده تری امکان پذیر است. برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک آیلتس 6.5 الزامی می باشد. تحصیل در این مقطع عموماً دو سال به طول می انجامد و دانشجویان در این زمان اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته را دارند.

 • تحصیل دکترا در آذربایجان

  تحصیل دکترا در آذربایجان نیز مانند اغلب کشورهای دیگر با داشتن یک استاد راهنما یا سوپروایزر امکان پذیر می شود. برای پذیرش در این مقطع ارائه رزومه علمی و پژوهشی قوی حرف اول را می زند، چرا که شما باید با استفاده از رزومه خود اساتید دانشگاه را قانع نمایید که دانشجوی شایسته ای خواهید بود. تحصیل در این مقطع می تواند به صورت دکترای فلسفی یا دکترای علمی باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان بسته به رشته و مقطع تحصیلی می تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بین 4،500 تا 5،000 دلار در سال می باشد، در حالی که هزینه تحصیل در رشته های فنی مهندسی به صورت میانگین بین 2،000 تا 3،500 دلار در سال خواهد بود.

نکته قابل توجه در خصوص اقامت تحصیلی این است که قابل تبدیل به اقامت دائم نمی باشد و شما پس از پایان تحصیلات خود، در صورتی که نوع اقامت خود را تغییر ندهید باید از این کشور خارج شوید. اما در صورتی که اقامت خود را به نوع دیگری مانند کار، سرمایه گذاری یا ازدواج تغییر دهید می توانید روند اقامتی خود را از آن روش ها ادامه دهید.

مهاجرت به آذربایجان 8 مهاجرت به آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

کشور آذربایجان نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا برنامه های سرمایه گذاری جهت جذب سرمایه خارجی و اخذ اقامت به خارجیان دارد. مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری می تواند به واسطه خرید ملک یا ثبت شرکت انجام شود.

 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرکت

  ثبت شرکت در آذربایجان یکی از برنامه های اخذ اقامت این کشور می باشد. دولت آذربایجان در سال های اخیر با ساده سازی فرآیند ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در جهت جذب بیشتر سرمایه خارجی عمل نموده است، که همین امر سبب شده است که در سال 2018 این کشور رتبه 18 جهان را در ثبت شرکت کسب نماید. برای اخذ اقامت از این طریق باید یک طرح تجاری قوی ارائه داد که مورد تایید دولت آذربایجان قرار گیرد و حداقل مبلغ 500،000 منات سرمایه گذاری کرد. در حال حاضر زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت در آذربایجان 3 روز می باشد، که مراحل آن به شرح زیر می باشد.

  • تکمیل آنلاین فرم های ثبت شرکت در آذربایجان
  • تعیین تعداد اعضای سرمایه گذار در شرکت
  • انتخاب یک نام تجاری مناسب برای شرکت
  • مشخص کردن مکان و آدرس شرکت
  • تدوین اساسنامه شرکت
  • ارائه اسناد مالی شرکت
 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

  دولت آذربایجان این امکان را برای خارجیان فراهم آورده است که با خرید اوراق قرضه دولتی نیز بتوانند اقامت این کشور را به دست آوردند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و بانک های آذربایجان که منجر به اخذ اقامت می گردد، 100،000 منات می باشد. پس از خرید اوراق قرضه یک اقامت 6 ماهه برای فرد صادر می شود که قابل تمدید می باشد و پس از آن اقامت 1 ساله اعطا می شود.

 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید ملک

  خرید ملک یکی از امن ترین روش های سرمایه گذاری در کشورهای خارجی می باشد، که در برخی از کشورها می تواند منجر به اخذ اقامت گردد. در کشور آذربایجان نیز می توان با خرید ملک اقامت گرفت. البته با توجه به قانون آذربایجان خارجیان حق خرید زمین در این کشور را ندارند و باید ملک مسکونی یا تجاری خریداری کنند. حداقل سرمایه گذاری در املاک آذربایجان که منجر به اخذ اقامت می گردد مبلغ 100،000 منات می باشد.

دو شاخصه مهم اقتصادی که پیش از سرمایه گذاری در یک کشور باید مورد توجه قرار گیرد، رشد اقتصادی و خطر مصادره اموال می باشد. در نمودار های زیر این دو شاخص برای کشور آذربایجان بررسی شده است. رشد اقتصادی در کشورهایی با اقتصاد سالم بیش از 2 درصد می باشد، که متاسفانه در کشور آذربایجان میزان آن منفی است. شاخص خطر مصادره اموال نیز کشور ها را در 7 دسته بندی قرار می دهد، دسته بندی 1 بیان گر این است که احتمال تغییر رفتار دولت با سرمایه گذاران خارجی، نقض قراردادهای دو جانبه و مصادره اموال خارجیان در پایین ترین حد ممکن می باشد و کشورهای قرار گرفته در دسته 7، پر خطر ترین کشورها برای سرمایه گذاری می باشند. بررسی این شاخصه برای کشور آذربایجان در سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان این کشور را جزء امن ترین کشورها برای سرمایه گذاری دانست. به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما می توانید با سرمایه ای در همین حدود در برترین کشورهای اروپایی با رشد اقتصادی مناسب و امنیت سرمایه گذاری بالا اقامت بگیرید و در واقع اقامت کل اروپا و ناحیه شنگن را به دست آورید.

مهاجرت به آذربایجان 3 مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان 4 مهاجرت به آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

ازدواج با اتباع کشورهای دیگر نیز می تواند منجر به اخذ اقامت آن کشور گردد. عموماً کشورها تحت قانونی با عنوان الحاق خانواده این امکان را برای افراد فراهم می آورند که برای همسر خود نیز اقامت بگیرند. در کشور آذربایجان نیز اگر فردی با یکی از اتباع آن ازدواج کند می تواند اقامت این کشور را به دست آورد. البته باید توجه داشته باشید که طرفین باید اثبات کنند که ازدواج آن ها حقیقی است و تنها بهانه ای برای اخذ اقامت آذربایجان نمی باشد. برای اثبات این ادعا معمولاً می توان سابقه تماس ها و پیام، عکس های زمان آشنایی و اسناد سفرهای مشترک را ارائه داد. در صورت اثبات حقیقی بودن ازدواج، ابتدا به طرف خارجی اقامت موقت آذربایجان  داده می شود و در صورتی که ازدواج به مدت 3 سال پایدار باشد و در این زمان شخص خارجی در آذربایجان اقامت داشته باشد می تواند جهت اخذ تابعیت آذربایجان اقدام نماید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video مهاجرت به آذربایجان
اخذ تابعیت آذربایجان از طریق ازدواج

مهاجرت به آذربایجان و اخذ تابعیت از طریق تولد

برای بررسی قانون اخذ تابعیت آذربایجان از طریق تولد فرزند در این کشور، ابتدا لازم است که قوانین اخذ تابعیت از طریق تولد معرفی شوند. به طور کلی کشورهای دنیا در اعطای تابعیت به کودکان به دنیا آمده در قلمرو خود، یکی از دو رویکرد خاک یا خون را در پیش می گیرند. گروهی از کشورها که پیرو اصل خاک می باشند، هر کودکی که در خاک آن کشور متولد شود را شهروند و تبعه خود می دانند، کشورهای مطرح این گروه آمریکا و کانادا می باشند. از سوی دیگر کشورهایی که پیرو اصل خون می باشند، تنها در صورتی به کودک متولد شده تابعیت اعطا می کنند که حداقل یکی از والدین تابعیت آن کشور را داشته باشند، در اغلب کشورها تابعیت به فرزندان تبعه زن یا مرد اعطا می شود اما در تعداد معدودی از کشورها مانند ایران تابعیت تنها از طریق پدر منتقل می شود و مادران ایرانی نمی توانند برای فرزند خود تابعیت ایرانی بگیرند.

در این میان کشور آذربایجان نیز از جمله کشورهایی است که از اصل خون تبعیت می کند، به این معنا که تابعیت از طریق والدین منتقل می شود. تابعیت آذربایجان از طریق تولد در شرایط زیر اعطا می گردد.

 • حداقل یکی از والدین کودک متولد شده تابعیت آذربایجان را داشته باشد. در این حالت حتی اگر کودک خارج از خاک آذربایجان متولد شود، تابعیت این کشور را به دست می آورد.

 • اگر والدین کودک نامعلوم باشند یا در آذربایجان پناهنده باشند، به کودک تابعیت آذربایجان اعطا می شود.

 • اگر والدین تابعیت آذربایجان را کسب نمایند و کودک کمتر از 14 سال سن داشته باشد می تواند تابعیت این کشور را کسب نماید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

video مهاجرت به آذربایجان
اخذ تابعیت جمهوری آذربایجان از طریق تولد

مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی

 • روشی دیگر برای مهاجرت به آذربایجان، پناهندگی می باشد. البته این روش به دلیل خطر های جانی، مالی و روحی جبران ناپذیری که دارد اصلا توصیه نمی شود و موسسه حقوقی ملک پور نیز هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد. مطالب ارائه شده در این بخش تنها جنبه آموزشی و آگاهی سازی از خطرات این روش می باشد. روش های جایگزین پیش تر معرفی شده است که توصیه می شود از آن ها اقدام نمایید.

ابتدا لازم است تعریفی از پناهنده ارائه شود. پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلیل عقاید مذهبی یا سیاسی، شرکت در گروه های اجتماعی خاص یا نژاد و گرایشات جنسی در کشور خود مورد آزار و شکنجه قرار گیرد و یا جانش در خطر باشد و به کشورهای دیگر پناه برد. بر اساس قانون آذربایجان افرادی که برای درخواست پناه وارد این کشور می شوند باید درخواست خود را به اداره امور پناهندگان آذربایجان ارائه دهند. در صورتی که اثبات گردد ادعای شخص کذب نبوده، اقامت موقت برای شخص صادر می شود. کشور آذربایجان امکاناتی برای پناهندگان ارائه خواهد داد که شامل موارد زیر می باشد.

 • اسکان در محل های تعیین شده
 • امکان استفاده رایگان از ناوگان حمل و نقل
 • تحصیل رایگان برای کودکان و نوجوانان
 • خدمات درمانی رایگان برای بیماران، سالمندان و کم توانان و ناتوانان جسمی

مهاجرت به آذربایجان 9 مهاجرت به آذربایجان

پناهندگی در آذربایجان

هزینه های زندگی در آذربایجان

هزینه های زندگی در یک کشور خارجی از جمله مواردی است که افراد پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت، بررسی می کنند. هزینه زندگی ارتباط مستقیمی با سبک زندگی افراد دارد اما آذربایجان را می توان جز کشورها ارزان دنیا دانست. قیمت برخی از اقلام مهم در شهر باکو آذربایجان در جدول زیر نمایش داده شده است.

اقلام ضروری هزینه
غذا در رستوران های ارزان 10 دلار
غذا برای دو نفر در رستوران های متوسط 40 دلار
نوشابه 0.33 لیتری 0.76 دلار
آب 0.33 لیتری 0.47 دلار
شیر 1 لیتری 1.54 دلار
برنج 1کیلوگرم 2.36 دلار
تخم مرغ 12 عدد 2.05 دلار
پنیر 1 کیلو گرم 5.96 دلار
گوشت قرمز 1 کیلو گرم 11.64 دلار
بلیط 1 طرفه (حمل ونقل محلی) 0.30 دلار
تاکسی 1 کیلومتر 0.60 دلار
بنزین 1 لیتر 0.93 دلار
اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر باکو 500 دلار
اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه در خارج شهر باکو 271 دلار

در تصویر زیر شاخص هزینه های زندگی برای کشورهای آسیایی مختلف نمایش داده شده است که می توان آذربایجان را با دیگر کشورها مقایسه کرد.

مهاجرت به آذربایجان 5 مهاجرت به آذربایجان

شرایط اخذ تابعیت آذربایجان

روش های مختلف مهاجرت به آذربایجان به صورت کامل بررسی شد، هر کدام از این روش ها می توانند در صورت فراهم بودن شرایط منجر به اخذ تابعیت آذربایجان گردند. شما با توجه به شرایط خود می توانید بهترین روش برای مهاجرت به آذربایجان را انتخاب نمایید. از روش های ذکر شده هیچ کدام بلافاصله منجر به اخذ تابعیت آذربایجان نمی گردد، بلکه شما باید ابتدا به مدت چند سال در این کشور زندگی کنید و سپس برای اخذ تابعیت و پاسپورت درخواست دهید. عموماً شما پس از 5 سال کار و پرداخت مالیات در آذربایجان می توانید اقامت دائم این کشور را درخواست کنید و پس از گذشت مجموعاً 7 تا 8 سال برای اخذ تابعیت و پاسپورت آذربایجان اقدام نمایید. البته این زمان مورد نیاز در مواقعی مانند ازدواج با شهروندی از آذربایجان می تواند کاهش یابد. به طور کلی شرایط اخذ تابعیت آذربایجان به شرح زیر می باشد.

 • تسلط کامل به زبان آذربایجانی
 • 7 سال زندگی بدون وقفه در آذربایجان
 • ابطال تابعیت قبلی
 • تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه های خانواده
 • عدم ارتکاب جرم در این کشور
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

مهاجرت به آذربایجان از طرق مختلف مورد بررسی کامل قرار گرفت. از بین روش های ذکر شده تنها روش پناهندگی است که توصیه نمی شود و می توان بسته به شرایط روش های جایگزین معرفی شده را در پیش گرفت. توصیه می شود پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت به آذربایجان شرایط مهاجرت به کشورهای برتر اروپایی و کانادا را نیز بررسی کنید، معمولاً شما با همین شرایط و گاهاً شرایطی ساده تر می توانید به جای آذربایجان به کشورهایی با کیفیت بالاتر زندگی، مهاجرت کنید. امید است این نوشتار توانسته باشد راهنمای مناسبی برای شما همراهان باشد. شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش تماس بگیرید. کارشناسان مؤسسه در بخش دیدگاه های مقالات و همچنین بخش سوالات مهاجرت در منوی سایت نیز پاسخ گوی پرسش های شما خواهند بود.