اقامت آفریقای جنوبی از طریق تولد

 

مقدمه

نوشتار حاضر توسط وکلای موسسه حقوقی ملک پور در خصوص مهاجرت از طریق تولد به آفریقای جنوبی گردآوری شده است و به طور خلاصه اطلاعاتی کلیدی و مفید در خصوص مهاجرت از طریق تولد  به آفریقای جنوبی را ارائه می نماید، لذا چنانچه قصد مهاجرت به کشور آفریقای جنوبی را داشته و می خواهید اطلاعاتی در خصوص روش تولد فرزند در آفریقای جنوبی و به تبع آن کسب اقامت دائم و شهروندی آفریقای جنوبی را کسب نمایید، نوشتار حاضر را مطالعه فرمایید. یکی از انواع راه های مهاجرت به کشورهای مختلف، مهاجرت از طریق تولد یا پذیرش فرزندخواندگی است. امروزه بسیاری از افراد با هدف کسب شهروندی، اقامت یا تابعیت کشوری دیگر، سعی می کنند پس از ازدواج به کشور مورد نظر خود رفته و فرزندشان را در خاک آن کشور به دنیا بیاورند و به واسطه ی تولد فرزندشان از قوانین تابعیت و شهروندی آن کشور بهره مند گردند، البته قوانین کشورها در خصوص تولد بسیار متنوع و متفاوت است، به طوری که برخی کشورها سیستم اصلی تابعیت را بر اساس سیستم خون در نظر گرفته اند، یعنی فرد باید از پدر یا مادری که تبعه یا شهروند آن کشور هستند متولد شده باشد و سیستم خاک را نیز به عنوان راه حلی فرعی پذیرفته اند، به این معنی که فرد در خاک آن کشور تولد یافته است. متاسفانه بسیاری از افراد تصور می کنند که به صرف تولد فردی در خاک کشور مورد نظر، آن شخص می تواند از کلیه مزایای شهروندان آن کشور استفاده کند، در حالی که همان گونه که توضیح داده خواهد شد، در تمام مواقع این گونه نیست و قوانین متفاوتی در این خصوص وجود دارد. لذا پیش از هرگونه اقدامی برای مهاجرت و انتخاب روش تولد، باید قوانین کشور مورد نظر را در خصوص مهاجرت و تولد دانسته و با آگاهی کامل اقدام نمود. مطالب ذیل جهت آشنایی با قوانین تابعیت و شهروندی آفریقای جنوبی از طریق تولد توسط وکلای موسسه حقوقی ملک پور، گردآوری شده است، لذا چنانچه در خصوص اعطای شهروندی آفریقای جنوبی از طریق تولد، سوالی داشته و یا قصد مهاجرت به کشور آفریقای جنوبی را دارید می توانید با تماس با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ از راهنمایی های ایشان بهره مند شوید.

چکیده

کشور آفریقای جنوبی پس از پایان دوره ی آپارتاید در سال ۱۹۹۴ و استقرار حکومت اکثریت تحت کنگره ملی آفریقا، قوانین شهروندی و تابعیت را بازنویسی نمود. قانون شهروندی سال ۱۹۹۵ قوانین سال های  ۱۹۴۹ و ۱۹۷۰ که بین اکثریت جامعه آفریقایی و اقلیت بیگانگان در آفریقای جنوبی جدایی ایجاد کرده بودند را ملغی نمود. طبق فصل ۲ قانون سال ۱۹۹۵ هرکسی که تا قبل از تصویب این قانون شهروند آفریقای جنوبی محسوب می شد و در خاک این کشور تولد یافته بود، همچنان شهروند آفریقای جنوبی است، به عبارت دیگر قانون جدید، عطف به ما سبق نمی شود و نسبت به حقوق مکتسبه افرادی که قبلاً در خاک این کشور متولد شده بودند، خللی ایجاد نمی کند. همچنین طبق این قانون افرادی که در خارج از خاک آفریقای جنوبی تولد یافته اند، نیز به واسطه ی اجداد یا تبار آفریقای جنوبی و یا به واسطه ی خدمت یکی از والدین شان در دولت آفریقای جنوبی، شهروند آفریقای جنوبی محسوب می شوند. چنانچه با مطالعه ی مطالب ذیل، سعی در تکمیل اطلاعات خود  در خصوص مهاجرت از طریق تولد به آفریقای جنوبی داشتید، با وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ در ارتباط باشید.

کلمات کلیدی: آفریقای جنوبی، تولد، مهاجرت، شهروندی، تابعیت

شهروندی آفریقای جنوبی به واسطه ی تولد

افراد ذیل به واسطه ی تولد شهروند آفریقای جنوبی محسوب می شوند:

 • افرادی که قبل از ۶ اکتبر سال ۱۹۹۵ در آفریقای جنوبی به دنیا آمده اند.
 • افرادی که بعد از ۶ اکتبر سال ۱۹۹۵ از والدینی متولد شده باشند که یکی از آنها شهروند یا مقیم دائم آفریقای جنوبی باشند.
 • افرادی که در آفریقای جنوبی به دنیا آمده اند و توسط والدینی که یکی از آنها شهروند آفریقای جنوبی است به فرزندخواندگی پذیرفته شده اند.
 • افرادی که در خاک آفریقای جنوبی به دنیا آمده اند و تابعیت هیچ کشور دیگری را ندارند. ( در این خصوص باید نداشتن تابعیت کشوری دیگر اثبات شود.)
 • افرادی که از والدینی به دنیا آمده اند که پدر و مادرشان در زمان تولد او در خدمت دولت آفریقای جنوبی، کارمند یا نماینده دولت و یا در خدمت سازمانی بین المللی بوده اند که آفریقای جنوبی عضو آن سازمان بوده است.

هر یک از افرادی که در آفریقای جنوبی یا خارج از آن از پدر یا مادر شهروند آفریقای جنوبی به دنیا آمده باشند می بایست الزاماً نسبت به ثبت تولد خود صرف نظر از سن اقدام نمایند. هر فرد باید ظرف یک ماه از زمان تولد فرزندش نسبت به ثبت تولد او اقدام نماید و چنانچه در این مدت تواد را ثبت نکند، باید دلایل منطقی برای عدم ثبت داشته باشد. همچنین چنانچه طبق قوانین آفریقای جنوبی فرزندی حاصل رابطه نامشروع باشد می بایست پدر فرزند برای اثبات نسب فرم DHA-24  را تکمیل نماید. ضمناً تمامی فرم ها باید با دقت و بدون اصلاح و خط حوردگی و با جوهر سیاه تکمیل شده باشد. مدارک ذیل باید ارائه شود:

 • تکمیل فرم DHA-24
 • تکمیل فرم DHA-288 برای متقاضیان زیر ۱۸ سال
 • تکمیل فرم DHA-288/A برای متقاضیان بالای ۱۸ سال
 • تکمیل فرم BI-529 از طرف پدر یا مادر
 • دو قطعه عکس رنگی یکسان از کودک/متقاضی
 • یک نسخه گواهی شده سند ازدواج پدر و مادر در صورت وجود

ثبت تولد افراد ۱۶ سال و بالاتر چنانچه از خارج کشور آفریقای جنوبی باشد باید تمامی مدارک و فرم ها دارای اثر انگشت باشد و فرم   BI-9  تکمیل گردد. تمامی مراحل فوق برای ثبت تولد و صدور اولین شناسنامه بدون هزینه و رایگان می باشد.

مطالب فوق توسط وکلای موسسه حقوقی ملک پور که دارای تخصص در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف می باشند، نگارش یافته است، لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه http://malekpourmie.com/ در ارتباط باشید.

شهروندی آفریقای جنوبی به واسطه تبار یا اجداد آفریقای جنوبی

 • افرادی که در خارج از آفریقای جنوبی به دنیا آمده اند و در زمان تولدشان، یکی از والدین شان شهروند آفریقای جنوبی بوده است.
 • افرادی که در خارج از آفریقای جنوبی به دنیا آمده اند و توسط یکی از شهروندان آفریقای جنوبی به فرزندخواندگی پذیرفته می شوند.
 • افرادی که در نامیبیا یا پس از ۲۱ مارس سال ۱۹۹۰ از پدر یا مادری که شهروند آفریقای جنوبی بوده است به دنیا آمده اند.
 • افرادی که توسط والدینی به فرزندخواندگی پذیرفته شده اند که درخواست شهروندی مجدد، را به دولت تقدیم داشته و به قصد اقامت دائم وارد خاک آفریقای جنوبی شده اند، به این شرط که این افراد زیر ۱۸ سال بوده و یک سال پس از صدور مجوز از سرگیری شهروندی، والدین شان نسبت به ثبت فرزندخواندگی اقدام نمایند.

چنانچه فردی دارای تبار آفریقای جنوبی باشد و یا تحت قانون کودکان مصوب سال ۲۰۰۵ توسط  یک شهروند آفریقای جنوبی به فرزندخواندگی پذیرفته شده باشد و تولدشان طبق قانون ثبت تولد و مرگ سال ۱۹۹۲ به ثبت رسیده باشد می توانند برای دریافت مجوز شهروندی آفریقای جنوبی درخواست بدهند، درخواست با ارسال مدارک ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 • تکمیل فرم DHA-24 جهت ثبت تولد طبق قانون ثبت تولد و مرگ سال ۱۹۹۲، (در صورتی که فرد، فرزند نامشروع باشد هر دوی والدین باید فرم BI-24 را نیز تکمیل نمایند.)
 • تکمیل فرم DHA-529 توسط متقاضی و والدینش
 • گواهی تولد در خارج کشور
 • گواهی ازدواج پدر و مادر و رونوشت آن
 • اگر متقاضی بالای ۱۵ سال دارد، درخواست مدرک شناسایی با تکمیل فرمDHA-9 به همراه دو قطعه عکس که با گذرنامه شخص مطابق باشد.
 • اثبات شهروندی آفریقای جنوبی والدین
 • ارائه یک رونوشت از دستور یا حکم فرزندخواندگی (در صورتی که توسط یک شهروند آفریقای جنوبی به فرزند خواندگی پذیرفته شده باشد.)

نتیجه گیری

در کشور آفریقای جنوبی تا قبل از تصویب قانون سال ۱۹۹۵، سیستم خاک، به عنوان سیستم اصلی اعطای تابعیت پذیرفته شده بود، اما مانند بسیاری از کشورها به دلیل افزایش تعداد مهاجرین قانونی و غیر قانونی به خصوص از کشورهای آفریقایی به خاک این کشور، سیستم خاک تغییر کرده و سیستم خون جایگزین آن گردید. لذا امروزه به صرف تولد شخصی در خاک آفریقای جنوبی آن شخص                تبعه ی کشور محسوب نخواهد شد، مگر در مواردی چون افراد بی تابعیت و یا اشخاصی که تابعیت شان مشخص نیست که در این موارد نیز مدارک و دلایل کافی جهت اثبات لازم است. البته چنانچه پدر یا مادر موفق به کسب شهروندی آفریقای جنوبی گردد، بصورت خودکار فرزند آن شخص نیز  شهروند آفریقای جنوبی محسوب می شود و می تواند از مزایای تابعیت و شهروندی این کشور به طور کامل استفاده کند. همچنین قانون کشور آفریقای جنوبی مزایای شهروندی را به خویشاوندان درجه اول شخصی که مجوز اقامت دائم یا شهروندی دارد نیز تسری می دهد. چنانچه در خصوص موضوع مهاجرت از طریق تولد نیاز به کسب اطلاعاتی بیشتر داشتید می توانید با مشاورین و  وکلای موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ در ارتباط باشید.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/South_African_nationality_law

https://www.passportindex.org/byRank.php

https://www.sahc.org.au/citizenship.htm

http://www.home-affairs.gov.za/index.php/civic-services/citizenship

 

رویا خدایاری

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ