مهاجرت به مکزیک

مهاجرت به مکزیک

شرایط مهاجرت به مکزیک 2018 چگونه است؟ یکی از موضوعاتی که برای متقاضیان سوال است، موضوع مهاجرت به مکزیک و راه های اخذ اقامت مکزیک می باشد که چگونه است. مهاجرت به مکزیک به علل مختلف مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است، لذا با توجه به این موضوع در این مقاله اطلاعات کاملی در زمینه مهاجرت به مکزیک و راه های مختلف مهاجرت به مکزیک در اختیار علاقمندان به این کشور قرار داده شده است. در ابتدا روش ها و راههای مهاجرت به مکزیک را بررسی خواهیم نمود و در انتها با بررسی شرایط خود و مزایا و معایب هر یک از راههای مهاجرت به مکزیک می توانید بهترین راه را برگزینید.

انواع ویزای مکزیک

مقاله­ی حاضر خلاصه­ای از نظام مهاجرتی مکزیک است و انواع ویزاهای مهم و راه­های موجود را برای اشخاصی شرح می­دهد که قصد دارند به منظور تفریح، تجارت، بازنشستگی، زندگی و کار و همچنین اخذ اقامت دائم یا اخذ تابعیت مکزیک به این کشور سفر کنند.

انواع مجوز ورود

دو نوع مجوز ورود به مکزیک برای  مهاجرت وجود دارد:

مجوزهای غیرمهاجرتی برای افرادی است که به منظور بخصوصی قصد دارند از مکزیک بازدید کنند و سپس بازگردند.

مجوزهای مهاجرتی مخصوص افرادی است که قصد اخذ اقامت دائم و طولانی مدت مکزیک را دارند.

گروه­های مختلفی از بازدیدکنندگان غیرمهاجر به مکزیک سفر می­کنند که تعدادی از آن­ها را در ادامه شرح می­دهیم.

ویزیتانت (Visitante): مجوز سفرهای کوتاه مدت

مجوز ویزیتانت مخصوص بازدیدکنندگانی است که معمولاً به صورت توریستی یا به منظور کسب و کار و تجارت در مدت زمانی کوتاه (۶ ماه یا کمتر) به مکزیک سفر می­کنند.

ویزای ویزیتانت هنگام ورود فرد به مکزیک و پس از تکمیل کردن فرم مهاجر چندگانه (Forma Migratoria Multiple ) یا FMM صادر می­شود. این فرم­ها در فرودگاه­ها و همچنین در بنادر ورودی موجود هستند. مجوز ویزیتانت حداکثر ۱۸۰ روز اعتبار داشته و غیرقابل تمدید است.

پس از تاریخ انقضای مجوز ناگزیر به ترک این کشور هستید. هزینه­ی لازم برای اخذ این مجوز ۲۲ دلار است.

 • در برخی شرایط ویژه مجوز ویزیتانت با مجوز اقامتی قابل تعویض است.

ویزای اقامت موقت

این ویزا مخصوص افرادی است که به مدت بیش از ۶ ماه و کمتر از ۴ سال قصد اقامت در مکزیک را دارند. ویزای اقامت موقت یک مجوز طولانی مدت قابل تمدید است (بیش از ۶ ماه) و دارنده­ی آن می­تواند به صورت اقامت موقت غیرمهاجر در این کشور زندگی کند.

این ویزا با اعتبار ۱ ساله صادر می­شود و به صورت ۲،۱ و ۳ ساله قابل تمدید است (حداکثر ۴ سال). دارنده­ی این ویزا به صورت اختیاری می­تواند در این کشور کار کند و امکان ورود و خروج نامحدود برای او وجود دارد.

به عبارت دیگر دارنده­ی این ویزا می­تواند تحت مقررات و شرایط ذکر شده در ویزا به مدت حداکثر ۴ سال در مکزیک زندگی کند.

ویزاهای اقامت موقت به دسته­های مختلفی تعلق می­گیرد و به نوع شغل و فعالیت­هایی بستگی دارند که ضمن سکونت در مکزیک قصد انجامش را دارید.

طبق مقررات ویزای اقامت موقت شما اجازه دارید فقط برخی فعالیت­های بخصوص سودآور و غیرسودآور را براساس نوع دسته­بندی ویزای خود انجام دهید.

معیار اصلی مراجع قانونی مکزیک جهت صدور ویزای اقامت موقت این است که متقاضی دارای بودجه­ی کافی برای زندگی در مکزیک باشد یا ثابت کند که درآمدی ثابت دارد.

درخواست اخذ مجوز اقامت موقت

امکان صدور ویزای اقامت موقت در خاک مکزیک وجود ندارد و شما مستلزم هستید که در کنسولگری یا سفارت مکزیک در خارج از کشور یا به عبارتی در کشور مبدأ خود درخواست بدهید. هنگامی که درخواست می­دهید، کنسولگری کارت مجوز اقامت موقت را صادر نمی­کند؛ بلکه مراجع کنسولگری درخواست را بررسی کرده و پیش­تائید می­نمایند، سپس یک برچسب ویزا در گذرنامه­ی شما قرار می­دهند.

هنگام ورود به مکزیک باید ظرف ۳۰ روز به دفتر مهاجرت محلی مراجعه کرده و ویزای اقامت موقت خود را (مهر گذرنامه) با مجوز اقامت موقت (یک کارت پلاستیکی) تعویض نمایید.

پس از صدور مجوز اقامت موقت می­توانید حداکثر ۴ سال آن را تمدید کنید و پس از آن غیرقابل تمدید خواهد بود؛ در پایان چهار سال می­توانید مجوز اقامت موقت خود را با مجوز اقامت دائم تعویض کنید، در غیراین صورت ناگزیر به ترک این کشور هستید.

ویزاهای مهاجرتی اقامت دائم مکزیک

ویزاهای اقامت دائم برای آن دسته از اتباع خارجی صادر می­شود که قصد دارند طولانی مدت در مکزیک زندگی کنند (بیش از ۶ ماه) و قصد دارند به صورت دائمی و نامحدود در مکزیک سکونت گزینند.

ویزای اقامت دائم

ویزای اقامت دائم مخصوص افرادی است که به دنبال اخذ اقامت دائم در مکزیک هستند یا افرادی که قصد اخذ تابعیت مکزیکی را دارند. در صورتی که یکی از شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائم را دارا باشید دیگر نیازی نیست که ابتدا اقامت موقت دریافت کنید و بعد اقامت دائم را اخذ نمایید.

جهت درخواست برای ویزای اقامت دائم متقاضی باید دارای یکی از شرایط زیر باشد:

 • بستگان خانوادگی نزدیک در مکزیک داشته باشد
 • اعلام بازنشستگی کند و ثابت نماید که دارای درآمد کافی ماهانه است
 • دارای ۴ سال متوالی اقامت موقت باشد، یا
 • دارای ۲ سال متوالی اقامت موقت باشد، در صورتی که ویزای موقت او از طریق ازدواج با یک تبعه­ی مکزیکی یا یک اقامت دائم خارجی صادر شده باشد یا از حداقل امتیاز سیستم امتیازبندی برخوردار باشد؛ یا
 • به دلایل بشردوستانه یا از طریق پناهندگی سیاسی اقامت را اخذ کند.

اگر قصد شما اخذ اقامت طولانی مدت در مکزیک است یا می­خواهید تابعیت مکزیکی اخذ نمایید، باید برای ویزای اقامت دائم درخواست بدهید.

پس اخذ اقامت یک کارت پلاستیکی دریافت خواهید نمود که شبیه گواهینامه­ی رانندگی است. با این کارت می­توانید در مرزهای مکزیک عبور و مرور کنید.

نمونه­ هایی از انواع افرادی که ممکن است برای ویزاهای اقامتی درخواست بدهند:

بازنشستگان/ افراد مستقل (از لحاظ درآمد)

چنانچه می­خواهید در فعالیت­های غیرسودآور مشارکت کنید (یعنی قصد ندارید در مکزیک کسب درآمد نمایید) و از خارج از کشور بودجه­ی خود را دریافت می­کنید (برای مثال حقوق مستمری یا سایر سرمایه­گذاری­ها و منابع درآمد)، می­توانید برای ویزای اقامت دائم درخواست بدهید؛ البته اگر درآمد و دارایی­های شما از شرایط لازم و معیارهای مالی برخوردار باشند.

سرمایه­ گذاران

چنانچه قصد سرمایه­گذاری در مکزیک را دارید می­توانید مجوز اقامت این کشور را دریافت کنید. شما می­توانید در صنعت یا خدمات سرمایه­گذاری کنید و باید میزان سرمایه­گذاری با حداقل مبلغ تعیین شده برابری کند.

متخصصین حرفه­ای

اگر شما یک متخصص حرفه­ای و ماهر هستید می­توانید مدارک خود را برای تائید به کنسولگری مکزیک در کشور مبدأ خود فرستاده و درخواست ویزای مهاجرتی جهت سکونت در مکزیک بدهید؛ به این ترتیب می­توانید درخواست اخذ اقامت بدهید.

کارشناسان علمی یا فنی

چنانچه شما یک دانشمند یا تکنسین ماهر هستید، کشور مکزیک نوعی از ویزا را ارائه می­دهد که شما را قادر می­سازد تحت حمایت یک شرکت خارجی در مکزیک کار و زندگی کنید (این شرکت می­تواند شرکت خودتان نیز باشد). شرکت باید تمام درآمد و هزینه­های شما را ضمن اقامتتان در مکزیک پوشش دهد.

افراد برجسته

جهت درخواست برای این ویزا متقاضی باید فردی با موقعیت ملی یا بین­المللی شناخته شده باشد یا یک شخص برجسته نظیر دانشمند، محقق، اومانیست، هنرمند، ورزشکار یا روزنامه­نگار باشد. هر پرونده به صورت جداگانه بررسی شده و ورود فرد تحت اختیار وزارت کشور قرار دارد.

اقامت طولانی مدت و فعالیت اقتصادی

هنگامی که اقامت دائم اخذ می­کنید و می­خواهید در مکزیک مشغول به کار شوید باید برای ویزای اقامت دائم متناسب به فعالیت اقتصادی که قصد انجامش را دارید درخواست بدهید.

برخی از فعالیت­های اقتصادی که واجد شرایط این نوع ویزا هستند عبارتند از: یک شغل اسپانسر شده توسط یک شرکت، یا یک دعوتنامه جهت انجام یک پژوهش علمی یا دانشگاهی. اگر دارای ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا هستید و قصد دارید آن را در مکزیک سرمایه­گذاری نمایید می­توانید برای ویزای سرمایه­گذاری زیرمجموعه­ی این گروه ویزا درخواست بدهید.

اقامت طولانی مدت بدون فعالیت اقتصادی

در صورتی که به دنبال اخذ اقامت دائم هستید و در عین حال نمی­خواهید در مکزیک کار کنید:

اگر دارای یک درآمد مستمر و ثابت از خارج از کشور هستید (به عنوان مثال سرمایه­گذاری، پس­انداز، مستمری و غیره) می­توانید برای ویزای اقامت دائم درخواست بدهید. از لحاظ قانونی شما موظف هستید که توانایی مالی خود را ثابت کنید.

بطور کلی برای مهاجرت به مکزیک  باید از قوانین حقوقی این کشور آگاهی لازم داشته باشید. در انتها موضوع مهاجرت به مکزیک می توان اظهار داشت که اگر خواهان مهاجرت به مکزیک هستید و این کشور را انتخاب کرده اید ، موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) در زمینه ی مهاجرت به مکزیک دارای جامع ترین اطلاعات می باشد ،  بنابراین اگر در این خصوص دارای سوال و ابهام می باشید می توانید با موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده  و اطلاعات کسب نمایید .

Rating: 4
15 پاسخ
 1. Sohrab گفته:

  سلام
  من دانشجویه لیسانس پرستاری هستم و مشمول خدمت هم هستم..امکان این هست که بعد اتمام درس بدون کارت پایان خدمت با ویزای توریستی به مکزیک برم و اونجا ویزایه توریستیمو به ویزای اقامت دایم تغییر بدم؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. اگر معافیت تحصیلی دارید احتمالا می توانید با قرار وثیقه از کشور خارج شوید. اما ویزای توریستی قابل تبدیل نیست و برای تبدیل آن به انواع دیگر ویزا مانند تحصیلی و کاری باید به ایران بازگشته و مجدد اقدام کنید.

   پاسخ
 2. سيما سحرخيز گفته:

  سلام
  من و دوست پسرم كه مكزيكي هستند و در حال حاضر در امريكا زندگي ميكنند قصد ازدواج داريم
  قصد داريم تمام مراحل قانوني را انجام دهيم و براي اثبات رابطه جدي خود يكديگر را ملاقات كرديم و عكس و چيزهايي كه مربوط به اثبات رابطه هست را هم انجام داديم. ايا راهي هست كه سريعتر در كنار يكديگر باشيم؟!

  Rating: 4
  پاسخ
 3. مقامی گفته:

  سلام و خسته نباشید، میخواستم بدونم که نیازهای شغلی کشور مکزیک رو از کجا میتونیم بدونیم که برای مهاجرت و کسب مهارت لازم برنامه ریزی کنیم

  Rating: 4
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. شما می توانید در مقاله زیر لیست موسسات کاریابی در مکزیک را بیابید و با نیازمندی های کار در مکزیک آشنا شوید.

   https://malekpour.ir/کار-در-مكزيك

   اما در رابطه با مهاجرت کاری به مکزیک به این نکته توجه داشته باشید که برای اخذ ویزای کار باید ابتدا پیشنهاد کار داشته باشید و با زبان اسپانیایی آشنایی کامل داشته باشید. در حال حاضر کشورهایی همچون آلمان و اتریش بدون نیاز به پیشنهاد کار ویزای جستجوی کار صادر می کنند که می تواند گزینه مناسبی باشد.

   پاسخ
 4. امیر گفته:

  باعرض سلام خدمت شما سوالی داشتم وممنون میشم پاسخگو باشید امکان دارد ویزای توریستی بگیرم برا مکزیک بعد اونجا ازدواج کنم اقامت دایم بگیرم؟

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. به منظور ازدواج در مکزیک شما می بایست ابتدا علاقه دوطرفه فی مابین خود و نامزد مکزیکی تان را اثبات به دولت مکزیک نموده و سپس در صورت داشتن سایر شرایط اقدام به دریافت اقامت مکزیک از طریق ازدواج نمایید. همچنینی در صورت اثبات صوری بودن ازدواجتان، عواقبی چون جریمه نقدی، اخراج از مکزیک و زندان در انتظارتان خواهد بود. لطفاً مقاله زیر را مطالعه نمایید.
   https://malekpour.ir/مهاجرتازدواجاخذ-اقامت-2

   پاسخ
 5. مجید غفاری گفته:

  با سلام‌ و خسته نباشی اگر در مکزیک با کسی آشنا بشوی و ازداج کنی وضعیت اقامت تو در آن کشور چگونه میشود….
  بعد از چند سال اقامت آن شخص دائم میشود….و چه مزایایی به اون شخص تعلق میگیرد(در پایان اگر من بخواهم برای ویزای توریستی اقدام کنم باید چکار کنم ) ممنون میشم من و راهنمایی کنید..‌.

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
   بله . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 6. Parsa kaeni گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  بنده سوالی خدمتتون دارم
  میخواستم بدونم آیا میشه در مکزیک برای سال دوازدهم رشته ی هنر بخونم و همین روند رو در دانشگاه ادامه بدم در حالی که تو ایران رشته ی تجربی رو انتخاب کردم و الان دانش آموز کلاس یازدهم هستم؟

  با تشکر
  منتظر پاسخ شما بزرگوار

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و احترام. به طور معمول تحصیل در رشته های هنر در کشورهای مختلف ازمون ورودی و شرایط خاص خود را داراست. امکان تحصیل در مدارس این کشور وجود دارد اما برای تحصیل در رشته هنر نیاز است که در این خصوص اطلاعات لازم را اخذ نمایید. در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.