آشنایی با دانشگاه کیپ تاون

 

مقدمه:

بسیاری از افراد هر ساله برای مهاجرت به کشوری دیگر روش ادامه تحصیل را بر می گزینند، زیرا این روش بسیار معقول و مفید می باشد و از این طریق هم می توانید به تحصیلات خود ادامه دهید و هم در مواقعی به کار مشغول شوید و به مرور زمان با اقامت در آن کشور و پرداخت مالیات های مربوطه نسبت به کسب اقامت دائم یا شهروندی اقدام کنید. نوشته ی حاضر در خصوص آشنایی با دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی است، این دانشگاه از بهترین دانشگاه های قاره آفریقا بوده و امکانات خوبی را به دانشجویان ارائه می دهد. در این مقاله سعی شده است اطلاعاتی در خصوص نحوه ی پذیرش، هزینه های تحصیل و… در این دانشگاه ارائه گردد. در صورت لزوم می توانید با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی                   ملک پورhttp://malekpourmie.com/ که در زمینه پذیرش از دانشگاه کیپ تاون متخصص بوده و تاکنون برای بسیاری از هموطنان عزیزمان موفق به اخذ پذیرش شده اند، در ارتباط باشید.

کلمات کلیدی: دانشگاه کیپ تاون، تحصیل، مهاجرت

درباره دانشگاه

دانشگاه کیپ تاون از معتبرترین دانشگاه های آفریقای جنوبی است که در سال ۱۸۲۹ و در شهری به همین نام تاسیس شده است، این دانشگاه رتبه ی اول دانشگاهی را در قاره افریقا و رتبه ۱۹۱ را در رنکینگ جهانی به خود اختصاص داده است و از نظر رشته های حقوق و بازرگانی همواره در رتبه های بالای جهانی بوده است. زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی است و ترم اول دانشکده از اول ژانویه تا ۱۶ جولای و ترم دوم از ۱۷ جولای تا ۳۱ دسامبر به طول می انجامد. این دانشگاه از ۱۹۸۰ عضو هیات علمی، و ۱۵۸۰۰ دانشجوی دوره کارشناسی و ۶۷۰۰ دانشجوی دروه کارشناسی ارشد تشکیل شده است و میزان دانشجوی دختر و پسر مساوی می باشد، ۴ دانشکده ی آن در حومه ی شهر و ۲ دانشکده در درون شهر قرار دارد. مدرک این دانشگاه از نظر وزارت علوم کشورمان معتبر است.

دانشگاه از دانشکده های مختلفی تشکیل شده و تقریبا تمامی رشته های دانشگاهی را شامل می شود: از جمله دانشکده بازرگانی (حسابداری، علوم آماری، واحد تحقیقات ایدز و جامعه)، مهندسی (مهندسی معماری، گروه هوافضا)، علوم بهداشتی و درمانی(پزشکی، موسسه تحقیقات سلامت، بیهوشی، طب سالمندان) علوم انسانی (سینمای آفریقا، باستان شناسی، مطالعات آفریقایی، فرهنگ و زبان آفریقایی)، حقوق و علوم پایه (نجوم)

 

پذیرش در مقطع کارشناسی

اشخاصی که متقاضیِ ورود به مقطع کارشناسی هستند،باید حداقل صلاحیت لازم را داشته و در دروس زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم زیستی، جغرافیا و … نمرات مورد نظر دانشگاه را به دست آورید. البته نمرات دروس برای ورود به هر دانشکده مثلاً دانشکده حقوق با مهندسی یا پزشکی متفاوت است. پس از داشتن مدارک عمومی مورد نیاز، در دانشکده ی مربوطه مشغول به تحصیل می شوید، که البته هر دانشکده نیز قواعد و مقررات مخصوص به خود را داردبه عنوان مثال در دانشکده حقوق باید یک دوره ی سه یا پنج ساله کارشناسی حقوق را بگذارنید و برای فارغ التحصیلی از این دانشگاه باید موفق به کسب مدرک LLB شوید و در این دوره بیشتر اصول قوانین کشور آفریقای جنوبی تدریس می شود.

کارشناسی ارشد

در این مقطع در دانشکده های مختلف دپارتمان های تخصصی وجود دارد مثلاً در رشته حقوق، دپارتمان تخصصی حقوق اقتصادی، حقوق خصوص و حقوق عمومی وجود دارد، رشته علوم پایه از گروه های زیر تشکیل شده: باستان شماسی، ستاره شناسی، شیمی، محیط زیست، زمین شناسی، ریاضی و ریاضی کاربردی،زیست شناسی سلولی و… در این مقطع سال تحصیلی از ژانویه یا فوریه شروع شده و تا دسامبر ادامه دارد، هر سال به دو ترم تقسیم شده و ۵ هفته استراحت در ماه جولای در نظر گرفته شده است. مراسم فارغ ااتحصیلی در ماه های ژوئن و دسامبر برگزار می شود. البته این موارد بصورت کلی است و ممکن است هر دپارتمان قوانین مخصوص به خود را داشته باشد، همچنین ممکن است دانشگاه ابتدا از دانشجویانی آزمون زبان انگلیسی به عمل اورد. همچنین برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل مدرک ۴ ساله کارشناسی داشته باشید.

 

 

پذیرش در مقطع دکترا

شخصی که متقاضیِ مدرکPHD  است می بایست واجد مدارک ذیل جهت پذیرش در این دانشگاه باشد:

 • مدرک کارشناسی ارشد
 • مدرک کارشناسی چهار ساله به علاوه یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک کارشناسی سه ساله به علاوه حداقل دو سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

جهت ادامه ی تحصیل در مقطع دکترا رشته های علوم تجاری، مهندسی، علوم انسانی، علوم بهداشتی، حقوق و علوم پایه ارائه می گردد. دوره ی دکترا در این دانشگاه بین سه الی چهار سال به طول می انجامد.

هزینه ها

هزینه های دانشجویی به شرح ذیل تقسیم می شود:

 • هزینه ی درخواست پذیرش

پذیرش کارشناسی و کارشناسی ارشد از خارج از آفریقای جنوبی ۳۰۰ راند ( تقریبا ۲۱ دلار) مبلغ پرداختی تنها جهت بررسی مدارک است و چنانچه به هر دلیلی پذیرفته نشوید، هزینه ی پرداختی غیر قابل برگشت است.

 • هزینه ی پذیرش

چنانچه پس از بررسی مدارک رشته ی مورد نظر را پذیرش گرفتید دانشگاه هزینه ی دیگری را از شما دریافت می کند: برای مثال برای رشته کارشناسی ارشد مدیریت ۲۰۰۰۰ راند پرداخت کنید.

 • شهریه

شهریه هر رشته با رشته ی دیگر متفاوت است:

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته حقوق۴۶۴۲۰ راند و کارشناسی ارشد ۵۱۸۴۰ راند است.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی از ۴۳۰۴۰  تا۵۲۶۳۰  راند متغیر است.

هزینه تحصیل در رشته علوم زیستی و بهداشتی ۴۸۶۲۰ تا ۶۴۳۷۰ متغیر است.

شهریه هر سال موارد زیر را پوشش می دهد:

۱-ثبت نام ۲- تمامی هزینه های مربوط به کلاس ها، آموزش ها و آزمایشگاه ها ۳- امتحانات دانشگاه ۴- کتابخانه ۵- بیمه ی حوادث ۶- استفاده از امکانات ورزشی ۷- در خصوص دانشجویان پزشکی هزینه های بیمارستان برای آموزش بالینی

 • هزینه های اسکان

هزینه های اسکان  در هر سال حدود۲۵۵۰۰ راند به همراه غذا و ۱۶۵۰۰  راند بدون غذا می باشد.

تمدید مجوز ادامه ی تحصیل

تمامی تقاضاهای مربوط به تمدید مجوز تحصیل باید حداقل ۶۰ روز قبل از انقضای مجوز ثبت گردد و مدارک ذیل باید به اداره ی خدامت ویزا ارائه گردد:

 • گذرنامه معتبر
 • تکمیل فرم مربوطه در وزارت کشور
 • پرداخت ۷۵۰ راند برای تمدید ویزا
 • اثبات توان مالی برای پرداخت شهریه، هزینه های اتفاقی و امرار معاش (در قالب یک اظهارنامه بانکی)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی پزشکی
 • گواهی رسمی از دانشکده یا سرپرست مبنی بر ادامه ی تحصیل در دانشگاه
 • اثبات اسکان در افریقای جنوبی (کپی از اجاره نامه یا محل اسکان)

کمک مالی

در خصوص کمک های مالی دانشگاه کیپ تاون بسیار سختگیرانه عمل می کند و تنها به دانشجویانی که شهروند آفریقای جنوبی یا دارای مجوز اقامت دائم باشند، تعلق می گیرد. همچنین بورسیه تحصیلی نیز تنها به دانشجویانی که شهروند آفریقای جنوبی یا دارنده مجوز اقامت دائم این کشور هستند، اعطا می گردد.

دانشگاه برای دانجشویان امکان انجام کار پاره وقت در داخل دانشگاه را در نظر گرفته است، مثل کار در کتابخانه،  اداره خدمات و فن آوری اطلاعات و … دانشجویی که علاقه مند به انجام کار باشد پس از مصاحبه و داشتن شرایط لازم به کار مشغول می شود. ساعات کاری بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته متغیر است و میزان حقوق هم مختلف است، مثلا هر ساعت کار در اداره فن آوری اطلاعات ۳۷ راند است.

نتیجه گیری:

در این نوشتار سعی شد اطلاعاتی کلی در خصوص تحصیل در دانشگاه کیپ تاون ارائه گردد، البته با توجه به گستردگی و کثرت رشته های دانشگاهی نمی توان در یک مقاله کلیه اطلاعات را منتقل نمود. اما می توان گفت تحصیل در دانشگاه کیپ تاون به عنوان بهترین و معتبرترین دانشگاه آفریقای جنوبی می تواند فواید بی شماری برای فارغ التحصی این دانشگاه به همراه داشته باشد، تحصیل در یک دانشگاه بین المللی در کنار اقوام و فرهنگ های مختلف از تمامی دنیا، قدرت تحلیل و تجربه ی زیادی را به دانشجویان می دهد که این تجربیات می تواند برای آینده ی شغلی و جذب در شرکت های بزرگ                   بین المللی و یا پیوستن به سازمان های بین المللی بسیار مفید باشد. پیشنهاد می شود با توجه به تخصص و سابقه ی موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ در اخذ پذیرش از دانشگاه کیپ تاون، جهت تکمیل اطلاعات خود با مشاوران و وکلای موسسه در ارتباط باشید.

 

 

منابع:

https://www.uct.ac.za/downloads/uct.ac.za/apply/prospectus/uctugprospectus.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Cape_Town

https://www.uct.ac.za/apply/student

 

رویا خدایاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ