دانشگاه پانتیون سوربون فرانسه

معرفی دانشگاه پانتیون سوربون پاریس

دانشگاه پانتیون سوربون فرانسه و تاریخچۀ آن  و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه پانتیون سوربون فرانسه  2018 ، هزینه های تحصیل در دانشگاه پانتیون سوربون فرانسه ، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه پانتیون سوربون   ، تحصیل در دانشگاه پانتیون سوربون  فرانسه و مزایای تحصیل در دانشگاه پانتیون سوربون   ، رنک دانشگاه دانشگاه پانتیون سوربون  ۲۰۱۷ را در این مقاله به نگارش درآوردیم ،آیا شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید؟ آیا شرایط تحصیل در فرانسه را می دانید؟ آیا دانشگاه خود را انتخاب نموده اید؟ از شرایط پذیرش دانشگاه پانتیون سوربون  و مدارک درخواستی این دانشگاه اطلاعی دارید؟ موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

دانشگاه پانتیون سوربن از قدیمی ترین دانشگاه های فرانسه می باشد که در سال ۱۲۵۳ تاسیس شده است. نام این دانشگاه برگرفته از نام  دانشمند قرن سیزدهم رابرت د سوربن موسس کالج زبان سوربن گرفته شده است. در گذشته دانشکده های این دانشگاه به صورت متمرکز در مرکز پاریس بوده است، اما امروزه حدوداً ۹ دانشگاه با نام سوربن در جاهای مختلف فرانسه تاسیس شده است.

دانشگاه پانتیون سوربن پاریس در شهر پاریس واقع شده است که شامل ۱۴ دپارتمان آموزشی و پژوهشی و ۵ مؤسسه می‌باشد. تعداد دانشجویان دانشگاه پانتیون سوربون ۴۰۴۸۳ نفر و تعداد کارکنان آن ۲۷۷۰ نفر می باشد. در دانشگاه سوربون رشته‌های حقوق ، علوم سیاسی ، اقتصاد، مدیریت و انسان‌شناسی در بالاترین سطح کیفی آموزشی قرار دارند.

دانشگاه پانتیون سوربن آینده ی بسیار درخشانی را در انتظار دارد به طوریکه برآورد می شود در قرن بیست و یکم مهمترین قطب پژوهش و آموزش در سراسر اروپا باشد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۱ میلادی، رتبه ۲۱۳ و در سال ۲۰۱۲ میلادی رتبه ۲۱۸ را در بین دانشگاه های جهان کسب کرد. چنانچه در رتبه بندی نشریه‌ ی تایمز نیز، دانشگاه پانتیون سوربن، جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

تحصیل در فرانسه رایگان است اما هزینه های زندگی در فرانسه بسیار بالاست. دوره های تحصیلی در فرانسه به دوره های لیسانس، مستر و دکترا تقسیم بندی می شود و اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه در برخی از مقاطع مثل لیسانس بایستی از طریق سفارت فرانسه انجام شود و در سایر مقاطع از طریق خود دانشگاه میتوان درخواست داد.

واژگان کلیدی : فرانسه –  تحصیل در فرانسه– دانشگاه پانتیون سوربون- تحصیل در فرانسه –  دوره های تحصیلی در فرانسه – اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه

 

دوره های  تحصیل در فرانسه

دوره های تحصیلی در فرانسه به شرح ذیل می باشد:

دوره لیسانس: چهار سال

دوره مستر: دو سال (مستر یک : دوره یکساله معادل فوق لیسانس ایران و مستر دو: معادل فوق لیسانس و پیش دکترا)

دوره دکترا: سه تا چهار سال است

در انتهای دوره ی ‌لیسانس و گذراندن واحدهای درسی بایستی امتحان داد و در تعداد کمی از رشته ها هم دانشجو باید پایان‌نامه‌ای در آخر سال ارایه دهد. دوره های مستر نیز ترکیبی از امتحان و پایان‌نامه هستند. دانشجویان دوره ی دکترا نیز از امتحان معاف هستند اما بایستی یک تزی ارایه دهند و به طور شفاهی از آن دفاع نمایند.

 

درخواست تحصیل در مقطع لیسانس :

برای تحصیل در مقطع لیسانس حتما باید از طریق سفارت فرانسه، بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده نمود. درخواست هایی که صرفاً و مستقیماً به دانشگاه های فرانسوی ارسال می شوند مورد بررسی قرار نمی گیرند. در این خصوص بایستی متقاضی مدارک تحصیلی خود (مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی) را نیز ضمیمه پرونده خود نماید. لازم به یادآوری است که بدون مدرک زبان فرانسه، امکان گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس وجود ندارد.

 

درخواست تحصیل در مقطع فوق لیسانس (مستر):

دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس هستند می توانند برای دوره مستر درخواست دهند که در این صورت دیگر نیازی به اقدام از طریق سفارت فرانسه نمی باشد و شما می توانید مستقیما با دانشگاه مورد نظر تماس گرفته و شخصا اقدام نمایید. بسته به رشته و نمرات دانشجو درمقطع لیسانس، برخی از دانشگاهها از سال دوم مستر به متقاضی پذیرش می دهند، که همین امر سبب صرفه جویی در وقت و هزینه های دانشجو خواهد شد.

 

درخواست تحصیل در مقطع دکترا:

برای درخواست پذیرش در مقطع دکترا بایستی بر روی اینترنت استاد راهنمایی متناسب با موضوع تز خود پیدا کنید. که در این خصوص می توانید با مدیرگروه دانشکده‌ رشته خود نیز تماس گرفته و از آنها کمک بگیرید. بعد از توافق با استاد بایستی با منشی دانشکده تماس بگیرید و مدارک لازم را برای دانشگاه ارسال نمایید.

 

توجه: برای دریافت پذیرش ازدانشگاه بایستی وارد سایت دانشگاه شوید و با ورود به بخش formationرشته مد نظرتان را انتخاب نمایید. فایلهای مربوط به رشته خود را دانلود نمایید و پس از پر کردن و ضمیمه نمودن مدارک درخواستی به آدرس دانشگاه ارسال نمایید. چنانچه فرمی برای دانلود پیدا نکردید، با مسئول رشته مورد نظر خود در قسمت contact یا در قسمت Renseignement ،تماس گرفته و یا ایمیل بزنید و درخواست فرم برای ثبت نام نمایید.

 

مدارکی که بایستی ضمیمه فرم درخواست خود نمایید به تناسب هر دانشکده می تواند متفاوت باشد اما اغلب دانشکده ها مدارک ذیل را مطالبه می کنند:

 • نسخه ای از ریز نمرات کلیه دروس در طول دوران تحصیل و ترجمه آن ها به زبان فرانسه
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن به زبان فرانسه
 • یکCV (شرح حال و سوابق)
 • انگیزه نامه
 • شرح کامل کلیه دوره های آموزشی ای که سابقاً گذرانده اید.
 • ارسال نمره یکی از آزمون های زبان فرانسه، ( دلف یا تی سی اف). سطح آشنایی به زبان فرانسه به تناسب رشته تحصیلی و دانشکده مربوطه، متفاوت است.

 

برخی مدارک نیز ممکن است در بعضی از دانشکده ها درخواست شود مانند:

 • یک نسخه از کپی شناسنامه
 • ترجمه کلیه مدارکی که تا کنون کسب کرده اید ( نه فقط آخرین مدرک) به انضمام ترجمه ریز نمرات مربوط به هر مدرک
 • یک یا چند توصیه نامه از استادانتان در دانشگاهی که درس خوانده اید.
 • چند نمونه از آثار منتشر شده تان
 • خلاصه ای از پایان نامه تان
 • یک یا چند قطعه عکس
 • مبلغی پول که باید به حساب دانشکده ای که پرونده درخواست شما را بررسی می کند واریز شود.

 

مدارکی که جهت اخذ پذیرش دانشگاه پانتیون سوربون لازم است:

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریز نمرات به انضمام نسخه فارسی و اصل آن (مدارکی که اصل آنها به انگلیسی‌ صادر شده باشد نیازی به ترجمه و تائید ندارد مضافاً اینکه ترجمه تمامی مدارک باید توسط کنسولگری سفارت فرانسه تایید شود.
 • ترجمه ی کارت معافیت یا پایان خدمت برای آقایان

 

 • ارایه نمره زبان به دانشگاه و برای متقاضیان مقطع کارشناسی یا مقاطع تحصیلات تکمیلی ( مدرک زبان فرانسه C1 ) درصورتی که نیاز به مدرک زبان فرانسه داشته باشند.
 • تکمیل فرم های مربوط به دانشکده
 • کپی پاسپورت
 • انگیزه نامه
 • ترجمه شناسنامه به انضمام کپی فارسی
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • دو توصیه نامه از دو نفر از اساتید (فقط برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی)
 • کپی نامه پذیرش
 • کپی فیش حواله بانکی. متقاضیان اخذ پذیرش باید حساب بانکی با مبلغ ۷۵۰۰ یورو ‌در ایران افتتاح نمایند و بیانیه‌ای از بانک که وضعیت مالی متقاضی را نشان دهد ( بدین منظور که ثابت شود مبلغ موجود در حساب برای تامین مالی شخص در زمان اقامت در فرانسه کافی است.

 

توصیه نامه:

نامه ای است که یک مرجع علمی (مثل استاد) برای یک دانشجو می‌نویسد و در خصوص عملکرد وی اظهار نظر می کند. توصیه نامه از جمله مهمترین مدارکی می باشد که  در گرفتن کمک هزینه مالی از دانشگاه تاثیر بسزایی دارد.

توجه:  توصه نامه، نامه ای محرمانه است و نامه‌ هر استاد (در برخی موارد توصیه نامه ۲ استاد نیاز است) بایستی در یک پاکت مخصوص مهر و موم شده و روی آن نیز توسط استاد امضاء گردد. توصیه می شود (در صورتی که دانشگاه تان برای این کار پاکت و فرم مخصوص نداشته باشد)  اسم و آدرس استاد و دفتر مربوط به پذیرش دانشگاه مقصد را بر روی پاکت بنویسید و بعد به استاد تحویل دهید.

 

انگیزه نامه:

انگیزه نامه شرح مختصری از سوابق تحصیلی دانشجو و دلایل وی برای انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر است. اینکه چه کارهایی انجام داده اید، دلایل شما برای خواندن این رشته  در این دانشگاه چیست و چه آینده ای را پیش روی خود می بینید. برای مثال اگر فردی می خواهد در رشته حقوق دانشگاه سوربن کشور فرانسه به تحصیل بپردازد ، باید دلایل، انگیزه و اهداف خود را برای انتخاب این کشور، دانشگاه سوربون و همین طور شهر پاریس، توضیح دهد.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه

هزینه های تحصیل رشته های مختلف در دانشگاه های فرانسه متفاوت است. دانشگاه های دولتی به دلیل اینکه نیمی از هزینه های تحصیل را تقبل مینمایند بسیار ارزان و حتی رایگان است. کمک هزینه ای که دولت به هر دانشجو هر ساله پرداخت می کند در حدود ۱۰٫۰۰۰ یورو به ازای هر دانشجو است.. هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی بر اساس جدول زیر می باشد.

 • دوره کارشناسی ۲۰۰ یورو
 • دوره کارشناسی ارشد ۲۸۰ یورو
 • دوره دکترا۴۰۰ یورو
 • مدارس مهندسی ۶۰۰ یورو

 

هزینه زندگی در فرانسه

اینکه هزینه­های زندگی در فرانسه به طور میانگین در هر ماه به چه صورت است، بستگی زیادی به سبک زندگی افراد و اینکه در چه شهری و کجا خواهان اقامت هستند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مسلماً هزینه های زندگی در شهرهایی مثل پاریس، لیون و مارسی به مراتب بسیار بالاتر از سایر شهرهای فرانسه است به طوریکه این هزینه­ها در شهری مثل پاریس ماهیانه بالغ بر ۹۰۰ یورو برآورد می­شود که در شهرستان­ها به ۷۰۰ یورو کاهش می­یابد. عمده هزینه ­ها در فرانسه مربوط به مسکن است که البته دولت فرانسه در این خصوص تدابیری را اندیشیده است و سازمان هایی بدین منظور به نام CAF بعد از اقامت در فرانسه بخشی از هزینه های مسکن را متقبل می­شوند. البته عده­ای از مردم فرانسه به این مسئله اذعان دارند که در جنوب فرانسه می­توان با هزینه های کمتری زندگی مطلوب­تری را در روستاهای پرجاذبه و زیبای فرانسه تجربه کرد.

علی رغم اینکه فرانسه جزو ۱۰ کشور گران دنیا قرار دارد اما تسهیلات خوبی همچون رستوران های دانشجویی، تخفیف هایی برای حمل و نقل، خوابگاه دانشجویی، استفاده از باشگاه های ورزشی، کتابخانه، سینما و… برای دانشجویان مد نظر دارد.

 

 

چگونگی کار دانشجویان خارجی در فرانسه

دانشجویانی خارجی که متقاضی تحصیل در فرانسه می باشند به مدت ۲۰ ساعت در هفته  اجازه کار دارند. با این حال یافتن شغل مناسب برای دانشجویان کار چندان آسانی نیست. با این توضیح که کار نیمه وقت نیز پاسخ گوی تمام هزینه های تحصیلی در این کشور نمی باشد و تنها کمک خرج ناچیزی برای امرار معاش خواهد بود.

نحوه دریافت بورس:

دانشجویانی که دارای مدرک آیلتس یا تافل هستند می توانند از بورسِ آراسموس موندوس به مبلغ ماهی ۱۶۰۰ یورو (دکترا) و ۱۱۰۰ یورو (کارشناسی ارشد) استفاده نمایند. این بورس با همکاری چند دانشگاه از سه کشور اروپایی اعطا می شود.

 

تحصیل در فرانسه، بالاخص اخذ پذیرش از دانشگاه پانتیون سوربون پاریس و ادامه تحصیل در این دانشگاه که از قدیمی ترین دانشگاههای کشور فرانسه و شهر پاریس می باشد از آرزوهای بسیاری از دانشجویان خارجی است. اما با وجودی که هزینه های تحصیل در این کشور رایگان است اما هزینه های زندگی در فرانسه بالاخص در شهر پاریس بسیار بالاست. با این حال دولت تسهیلات خوبی را همچون استفاده از خوابگاههای دولتی، کتابخانه، سینما، رستوران و… برای دانشجویان در نظر گرفته است. دوره های تحصیلی در فرانسه به دوره های لیسانس، مستر و دکترا تقسیم بندی می شود و اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه در برخی از مقاطع مثل لیسانس بایستی از طریق سفارت فرانسه انجام شود و در سایر مقاطع از طریق خود دانشگاه می توان درخواست داد.

در این راستا موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مشاوره ی مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین تحصیل در فرانسه و اخذ اقامت و تابعیت در سایر کشورها با مشاوران و وکلای موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران بصورت رایگان تماس بگیرید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.