دانشگاه سائوپائولو کشور برزیل

دانشگاه سائوپائولو یک دانشگاه دولتی در کشور برزیل است. این کشور، دارای دانشگاه­های متعددی می­باشد که از نظر رتبه بندی در سطح جهان، جزء دانشگاه­های معتبر هستند. دانشگاه سائوپائولو، علاوه بر اینکه بزرگ­ترین دانشگاه دولتی برزیل است؛ معتبرترین موسسه آموزشی این کشور نیز، می­باشد. هم­چنین، دانشگاه سائوپائولو بهترین دانشگاه در منطقه ibero  آمریکاست، که دارای شهرت بسیاری در میان دانشگاه های جهان دارد. در ادامه در این تحقیق که مربوط به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور می­باشد؛ برآنیم تا مختصری از این دانشگاه را معرفی نماییم.

دانشگاه سائوپائولو برزیل، از نظر مجله آموزشی time higher از نقطه نظر میزان شهرت، در رتبه ۵۱ تا ۶۰ جهان قرار دارد. دانشگاه سائوپائولو برزیل شامل آموزش، پژوهش و توسعه دانشگاه در تمام زمینه های علوم می­باشد که در سال ۱۹۳۴ تاسیس شده است. دانشگاه سائپائولو برزیل، اخیراً دپارتمان های جدیدی ایجاد کرده است که با ثبت نام بیش از ۹۰۰۰۰ دانشجو؛ یکی بزرگترین موسسات آموزش عالی در آمریکای لاتین شده است. دانشجویان بسیاری از دانشگاه سائوپائولو برزیل، موقعیت­ها و پست­های مهم در جامعهاین کشور به دست آورده اند. دانشگاه سائوپائولو برزیل alma mater دوازده رییس جمهور بوده است.(alma mater یک وازه لاتین است و به دانشگاه هایی اطلاق می­شود که دانشجویان خود را تغذیه روحی می­کنند.) دانشگاه سائوپائولو برزیل بر اساس تعداد دانشجویانی که بعد از فارغ التحصیلی از این دانشگاه؛  مدیر اجرایی ۵۰۰ شرکت بزرگ شده­اند، رتبه ۱۹ در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. دانشگاه سائوپائولو برزیل هم­چنین، از نظر پژوهشی، بزرگترین موسسه تحقیقاتی برزیل است و بیش از بیست و پنج درصد از مقالات علمی که توسط محققان برزیلی نگاشته شده­اند و در کنفرانس ها و مجلات معتبر منتشر شده­اند، را به خود اختصاص داده است.

 

تاریخ:

پس از شکست انقلاب مشروطه، سائوپائولو نیاز به اصلاحات اساسی داشت. در سال ۱۹۳۳ گروهی از بازرگانان، مدرسه رایگان جامعه شناسی و سیاست (بنیاد مدرسه جامعه شناسی و سیاست در حال حاضر در سائوپائولو) را تاسیس کردند و در سال ۱۹۳۴، فرماندار وقت به نام Armando de Sales Oliveira، دانشگاه سائوپائولو را تاسیس کرد.  هسته این دانشگاه، دانشکده فلسفه، علوم و زبان بود که  اساتیدی از فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی در آن حضور داشتند.

در راستای انجام اصلاحات اساسی مذکور، دانشگاه سائوپائولو بر آموزش معلمان برای مدارس متوسطه، متخصصان علوم، مهندسان، وکلا، پزشکان و استادان متمرکز شده است.

پروفسورهای خارجی امثال، کلود لوی اشتراوس و فرناند برودل: فرانسه؛ امیلیو ویلمز: آلمان؛ دونالد پیرسون: ایالات متحده آمریکا؛ جاکومو آلبانیز و جوزپه اونگارتی: ایتالیا و …؛ موسسات متعددی در حد و اندازه استانداردهای جدیدی از آموزش و پژوهش ایجاد کرده و نسل جدیدی از دانشمندان را در برزیل به وجود آوردند. به عبارت دیگر، این دانشگاه پایه و اساس خود را، از اساتید و محققان از سراسر جهان دریافت کرد،  مانند دیوید بوهم: ایالات متحده آمریکا؛  فرانسوا شتله و جرارد لوبرن: فرانسه؛  آناتول روزنفلد و هاینز دیتر هایدمن و فریتس: آلمان.

 

مبدا:

دانشگاه سائوپائولو در نتیجه ترکیب مدرسه فلسفه، علوم و نامه ها که اخیراً ایجاد شده و مدرسه مهندسی پلی تکنیک تاسیس در سال ۱۸۹۳، دانشکده کشاورزی تاسیس در سال ۱۹۰۱، دانشکده پزشکی تاسیس در سال ۱۹۱۲، دانشکده حقوق سنتی تاسیس در سال ۱۸۲۷، مدرسه قدیمی داروسازی و دندانپزشکی تاسیس در سال ۱۸۹۸، موسسه نجوم، ژئوفیزیک و علوم جوی تاسیس در سال ۱۸۸۶و دانشکده دامپزشکی تاسیس در سال ۱۹۱۹، به وجود آمده است. هم­چنین در سال ۱۹۳۴ دانشکده تربیت بدنی ایجاد شد که اولین مدرسه دولتی تربیت بدنی در برزیل بود که بعدها قسمتی از دانشگاه شد. در همان سال دانشکده مهندسی سائو کارلوس به وجود آمد و در سال­های بعد چند واحد پژوهشی دیگر نیز به وجود آمدند که به عنوان دومین دانشکده پزشکی در شهر ریبرائو پرتو  در سال ۱۹۵۲ قرار گرفتند.

در سال ۱۹۶۰، دانشگاه به تدریج، مقر برخی از واحدهای خود را به دانشگاه شهر آرماندو سالس الیویرا، در سائوپائولو منتقل کرد. در سال ۱۹۶۳ موسسه قلب دانشگاه سائوپائولو تاسیس شد. پس از آن؛ مؤسسات و مدارس جدید، ایجاد شدند. به عنوان مثال مدرسه روزنامه نگاری، ارتباطات و هنر در سال ۱۹۶۶ وجود آمد. در طول این سال­ها، برخی از بخش های قدیمی این دانشگاه به دانشکده مستقل و یا موسسات تبدیل شدند؛ مانند، موسسه علوم زیست پزشکی ICB، موسسه علوم زمین IGC  و موسسه علوم زیستی IB در سال ۱۹۶۹٫

دیکتاتوری نظامی:

در طول سال­های ۱۹۷۰ و بخشی از ۱۹۸۰، برخی از منتقدان بر این باورند که دانشگاه سائوپائولو  دست خوش کالبد شکافی فکری؛ هم از نظر تولید دانش و هم از نظر کیفیت منابع انسانی شد. در طول دهه گذشته، این دانشگاه، نقش اساسی در بحث و انتشار ایده­های مهم سیاسی که به دموکراسی در کشور کمک کرده است و موجب گرد هم آمدن بسیاری از روشنفکران چپ، مانند فلورستان فرناندز، بوریس فاستو، آنتونیو کاندیدو و … شده است. در طول دیکتاتوری برزیل، تعداد زیادی از استادان دانشگاه سائوپائولو مورد آزار قرار می­گرفتند و حتی به دلیل شکنجه، بسیاری از آن­ها مجبور به ترک کشور شدند. شکاف ناشی از تعقیب و حذف معلمان و دانش آموزان توسط رژیم نظامی، با کمپین عفو سیاسی قطع شد. از اوایل سال ۱۹۸۰، چند واحد از دانشگاه سائوپائلو، بازگشت چندی از از اساتید معزول خود را جشن گرفتند و بسیاری از آن اساتید در مجموعه های مختلف  استخدام شدند.

توسعه:

به موازات پوچی فکری ناشی از سرکوب سیاسی در این دانشگاه طی سال­های ۱۹۶۰، ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰؛ یک فرآیند تکه تکه شدن در واحدهای آن به وجود آمد که به دنبال آن، دانشکده­ها و موسسات جدید ایجاد شدند، که منجر به دوره های جدید تحقیقاتی و آموزشی شد.

در سال ۲۰۰۴، دانشگاه  موسسه روابط بین الملل، با هدف مطالعه مسائل جهانی در چند رشته حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و تاریخ تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۵، در منطقه شرق شهرستان سائوپائولو؛ دانشکده جدید هنر و علوم انسانی ایجاد شدند. در سال ۲۰۰۷، دومین دانشکده حقوق در شهرستان ریبرائو پرتو  در حومه سائوپائولو تاسیس شد.

آکادمیک:

در حال حاضر، دانشگاه سائوپائولو  دارای پنج بیمارستان است و تعداد ۲۴۷  دوره مقطع کارشناسی و تعداد ۲۳۹  دوره تحصیلات تکمیلی، در تمام رشته ها را ارائه می دهد. دانشگاه در مجموع ۲۴  موزه و گالری –  با نیم میلیون بازدید کننده در سال –  دو تئاتر، سینما، یک کانال تلویزیونی و یک ارکستر دارد. دانشگاه سائوپائولو از مردم همه قاره ها استقبال می­کند و این فرآیند را  از طریق شبکه ها و کنسرسیوم ها – دفتر بین الملل دانشگاه – مانند اراسموس موندوس، تبلیغ میکند.

رتبه بندی:

در سال ۲۰۱۲، دانشگاه سائوپائولو با توجه به تعداد دکتری اعطایی در سال ۲۰۱۱، بهترین دانشگاه در منطقه IBERO در آمریکا و در رتبه ۲۸ بهترین دانشگاه­های جهان قرار گرفت. وب سایت رتبه بندی دانشگاه­ها در سال ۲۰۱۳، این دانشگاه را در جایگاه ۳۱ قرار داد.

مراقبت های بهداشتی:

در میان پنج بیمارستان دانشگاه سائوپائولو، دانشکده پزشکی عمومی آن، بزرگ­ترین مجتمع بیمارستانی در آمریکای لاتین و سایت بزرگ آموزش و پرورش عمده برای مدرسه دانشگاه پزشکی است که  به عنوان یکی از بهترین موسسات بهداشتی در آمریکای لاتین نیز هست.

ساختار کتابخانه:

دانشگاه سائوپائولو در تمام مدارسش بیش از ۴۲ کتابخانه دارد. آن­ها در کنار هم، نشان دهنده یکی از مجموعه های کتابشناسی مهم در برزیل است که از طریق سیستم یکپارچه کتابخانه، مدیریت می شوند.

موزه ها و گالری­ها:

دانشگاه سائو پائولو مجموعه ای غنی از موزه ها و گالری­های هنری را مدیریت می­کند که، بسیاری از آن­ها در دانشکده مرکزی، در شهر سائوپائولو واقع هستند. موزه­ها عبارتند از:

موزه هنرهای معاصر

موزه تاریخی سائوپائولو

موزه جانورشناسی

موزه باستان شناسی و مردم شناسی

مشاغل دانشگاهی:

آموزشیار: باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد و در دوره دکترا ثبت نام کرده باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی نیز می توانند با کمک هزینه تحصیلی از هر دپارتمانی، برای یک ترم، دستیار آموزش باشند.

دکتر پروفسور: باید مدرک دکترا یا معادل آن داشته باشند. MS3

دانشیار: باید یک عنوان Livre Docente   معادل آلمانی توانبخشی داشته باشند. MS5

استاد تمام (استاد افتخاری ): تنها  پروفسورهایی که ms6 هستند می­توانند این موقعیت را داشته باشند. مانند رییس دانشکده، مدرسه یا  دانشگاه.

تقسیمات:

پردیس São Paulo

دانشکده هنر و علوم انسانی

دانشکده ارتباطات و هنر

دانشکده تربیت بدنی و ورزش

دانشکده پرستاری

مدرسه پلی تکنیک

دانشکده معماری و شهرسازی

دانشکده علوم دارویی

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری

دانشکده آموزش و پرورش

دانشکده فلسفه، علوم انسانی

دانشکده پزشکی

دانشکده دامپزشکی و دامپروری

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده بهداشت

موسسه نجوم، ژئوفیزیک و علوم جوی

موسسه علوم زیستی

موسسه علوم زیست پزشکی

موسسه انرژی الکتروفنی

موسسه مطالعات پیشرفته

موسسه مطالعات برزیل

موسسه فیزیک

موسسه علوم زمین

موسسه ریاضیات و آمار

موسسه طب گرمسیری

موسسه روانشناسی

موسسه شیمی

موسسه روابط بین­الملل

موسسه اقیانوس شناسی

پردیس شهر Bauru

مدرسه بائورا  در دندانپزشکی

پردیس São Carlos

موسسه ریاضی و علوم کامپیوتر

دانشکده مهندسی سائو کارلوس

موسسه معماری و شهرسازی سائو کارلوس

موسسه فیزیک

موسسه شیمی سائو کارلوس

پردیس Lorena

مدرسه مهندسی لورنا

پردیس Piracicaba

مرکز انرژی هسته ای در کشاورزی

مدرسه عالی کشاورزی « لوئیز د کیروش »

پردیس Pirassununga

دانشکده دام و مهندسی مواد غذایی

پردیس Ribeirão Preto

دانشکده تربیت بدنی و ورزش

دانشکده پرستاری

دانشکده علوم دارویی

دانشکده حقوق ریبرا پرتو

دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری

دانشکده فلسفه، علوم ادبیات

دانشکده پزشکی

دانشکده دندان پزشکی

پردیس São Sebastião

مرکز زیست شناسی دریایی

پذیرش:

دانشجویان برای ورود به این دانشگاه در امتحان ورودی دانشگاه؛ تحت عنوان vestibular: ( یک امتحان رقابتی است که سیستم اصلی ورودی دانشگاه­های برزیل برای انتخاب دانشجو می­باشد) شرکت می­کنند که توسط بنیاد دانشگاه، آماده و مدیریت می­شود و تابع مقررات تصویب شده توسط شورای مطالعات کارشناسی دانشگاه است. این امتحان طی یک هفته و سالی یک بار، به طور معمول در ماه­های نوامبر، دسامبر یا ژانویه، در برزیل برگزار می شود. به دلیل اینکه دانشگاه­های دولتی، رایگان می­باشند، رقابت شدیدی برای پذیرش در این دانشگاه­ها وجود دارد.

اولین مرحله شامل یک آزمون چند گزینه ای در درس­های شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست شناسی، جغرافیا، تاریخ، پرتغالی و انگلیسی می­باشد. آزمون دور دوم کتبی است و به سوالات مفهومی در دوس مشخصی از جمله فیزیک، شیمی و ریاضیات برای مهندسی؛ تاریخ، ریاضی و جغرافیا برای حقوق و به همین ترتیب، اختصاص دارد. تمام داوطلبان می­بایست در سوالات کتبی مفهومی به زبان پرتغالی نیز، شرکت کنند. دانشجویان بین المللی، ممکن است از طریق دوره­های تبادل پذیرش شده باشند. در سال ۲۰۱۲، دانشگاه سائوپائولو میزبان بیش از ۲۳۰۰ دانش آموز مبادله ای بوده است. تقریبا یک سوم از دانشجویان بین المللی، در علوم انسانی و اجتماعی و یک سوم دیگر در دوره های مهندسی ثبت نام کرده­اند. هم­چنین دانشگاه سائوپائولو هیچ کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان خود اعم از داخلی یا خارجی ارائه نمی دهد و بودجه

خود را نیز از دولت سائوپائولو در یافت می­کند.

روند پذیرش به صورت؛ امتحانات قبل از انتخاب دانشجویان و نیز امتحانات ویژه، هست. دانش آموزانی که در موسسات خارجی پذیرفته شده­اند می­توانند برای یک دوره تحصیلی در دانشگاه سائوپائولو اقامت داشته باشند و در شرایط استثنایی مانند برخورداری از موقعیت خوب در طول  سال اول، دانشجو می­تواند برای حداکثر زمان مجاز یعنی دو ترم، در دانشگاه باقی بماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه:

بر اساس این تحقیق که توسط موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور ارائه شده است؛ مشخص شد که دانشگاه سائوپائولو جزء دانشگا­ه­های معتبر در کشور برزیل می­باشد. کشور برزیل، از جهت سطح کیفی دانشگا­ه­ها در میان کشورهای جهان؛ در جایگاه خوبی قرار دارد. لذا کسانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند، این کشور؛ می­تواند جزء گزینه­های مناسب برایشان باشد.

عادله اسدی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

  • http://www.eesc.usp.br/portaleesc/en/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=10
  • https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_S%C3%A3o_Paulo
  • http://www.topuniversities.com/universities/universidade-de-s%C3%A3o-paulo/undergrad
  • https://en.wikipedia.org/wiki/University_and_college_admission#Brazil

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ