دانشگاه ریکیاویک ایسلند

 

اگر قصد تحصیل در اروپا را دارید تحصیل در دانشگاه ریکیاویک میتواند یکی از گزینه های انتخابی شما باشد . اما  سطح علمی دانشگاه ریکیاویک چگونه است ؟ رشته های تحصیلی دانشگاه ریکیاویک چیست ؟ زبان آموزشی دانشگاه ریکیاویک چه زبانی است ؟ مدت تحصیل در دانشگاه ریکیاویک در هر مقطع چقدر است ؟ هزینه تحصیل در دانشگاه ریکیاویک چقدر است؟ در این مقاله که توسط موسسه حقوقی ملک پور در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار داده شده ، سعی داریم به سوالات احتمالی شما در خصوص تحصیل در دانشگاه ریکیاویک ایسلند پاسخ دهیم. موسسه حقوقی ملکپور در صورت درخواست شما عزیزان، کلیه خدمات پذیرش و اخذ ویزا از دانشگاه ریکیاویک را با گارانتی اعاده حق الوکاله ارائه می نماید.

درباره دانشگاه ریکیاویک ایسلند:

دانشگاه ریکیاویک در شهر ریکیاویک ، پایتخت ایسلند ، واقع شده است. از نظر علمی دومین دانشگاه معتبر ایسلند است به عبارتی  بعد از دانشگاه هنسکولی ایسلند (با رنکینگ جهانی ۴۳۹ ) ، دانشگاه ریکیاویک با رنکینگ جهانی  ۱۵۳۷ قرار دارد. دانشگاه ریکیاویک در هر سه مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری جذب دانشجو دارد. این دانشگاه ۳۵۰۰ دانشجو دارد که حدود ۵% آنها، از اتباع خارجی هستند. روش تحصیل دانشگاه ریکیاویک بر یادگیری عملی استوار است و دانشجویان را برای چالش های کاری پس از فارغ التحصیلی آماده میکند ; تکالیف دانشجویان دررابطه با پروژه های دنیای واقعی کار و اغلب در همکاری با شرکت ها و موسسات است و این یکی از راه هایی است که در آن دانشجویان از اتصال گسترده دانشگاه ریکیاویک به صنعت بهره می برند. طبق آمار سال  ۲۰۱۵میانگین معدل دانشجویان این دانشگاه از ۱۰ نمره ، ۶۱/۸ شده است. دانشگاه ریکیاویک دانش آموز محوراست ، دانشگاه ریکیاویک ،دانشگاهی بین المللی است و درحدود ۲۰۰ دانشگاه پارتنر از سراسر جهان دارد ; دانشگاههای پارتنر در زمینه مبادله کادر آموزشی، کارمند و دانشجو با دانشگاه ریکیاویک درارتباطند. برای ارتقا سطح علمی دانشگاه، هیئت علمی این دانشگاه از ۲۳ کشور مختلف نشات گرفته است.دانشگاه ریکیاویک عضو شبکه دانشگاه بین الملل  CIDOاست. همچنین برنامه مطالعه منحصر بفرد آموزشی در دانشکده بیزینس این دانشگاه ، از AMBA وEPASاعتبار نامه دارد.محققان دانشگاه ریکیاویک نیز از شورای تحقیقات  اروپا امتیاز گرفته اند.از دیگر امتیازات انجمن تحقیقاتی اروپا  به تیم تحقیقاتی دانشگاه ریکیاویک ،جایزه کورزویل بخاطر تعالی پژوهش در زمینه هوش مصنوعی است.

دانشگاه ریکیاویک دو نوع دانشجو در سطح بین المللی پذیرش مینماید:

دانشجویان تمام وقت در مقطع لیسانس و مقاطع بالاتر از لیسانس.

دانشجویان مبادله ای که یا از طرف دانشگاه پارتنر معرفی میشوند و یا دانشجویان راسا و بدون معرفی دانشگاه ، بصورت آزاد، برای تحصیل به دانشگاه ریکیاویک تغیر دانشگاه میدهند.

دانشکده های دانشگاه ریکیاویک:

این دانشگاه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری ۴ دانشکده دارد : دانشکده بیزینس ، دانشکده علوم کامپیوتر ، دانشکده حقوق و دانشکده علوم مهندسی. تدریس در این دانشکده ها در بعضی رشته ها به زبان ایسلندی و در بعضی دیگر به زبان انگلیسی است. در ذیل رشته های تحصیلی هر دانشکده ذکر  میشود و به جز رشته هایی که در مقابل آن تدریس به زبان انگلیسی ذکر شده ، بقیه رشته ها به زبان ایسلندی تدریس میشود.این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملکپور است.

رشته های تحصیلی دانشکده بیزینس:  در مقطع لیسانس  رشته های۱- مدیریت بازرگانی ،۲-روانشناسی بازرگانی و ۳-رشته MBA (به زبان انگلیسی ) تدریس میشود. در مقطع فوق لیسانس : ۱-حسابداری و حسابرسی ۲- مدیریت بازرگانی (زبا انگلیسی) ۳- روانشناسی بالینی ۴- امور مالی شرکت (انگلیسی) ۵- مدیریت منابع انسانی و روانشناسی سازمانی ( زبان انگلیسی) ۶- بیزینس بین المللی  و بازار یابی ( زبان انگلیسی) ۷- حسابداری و مدیریت  هوش بیزینس ۸- بازاریابی ( زبان انگلیسی)

رشته های تحصیلی دانشکده علوم کامپیوتر : دیپلم کاربردی محاسبات . در مقطع لیسانس : ۱- کارشناسی علوم کامپیوتر ۲- مهندسی نرم افزار ۳- ریاضیات گسسته و علوم کامپیوتر  در مقطع فوق لیسانس: ۱- علوم کامپیوتر ( تدریس به زبان انگلیسی) ۲- مهندسی نرم افزار ( زبان انگلیسی) ۳- علوم کامپیوتر ( زبان انگلیسی) ۴- فناوری ( در این رشته هم تدریس به زبان انگلیسی و هم تدریس به زبان ایسلندی وجود دارد).

رشته های تحصیلی دانشکده حقوق:  مقطع کارشناسی :  ۱- رشته حقوق ۲- رشته حقوق تجارت در مقطع فوق لیسانس : حقوق در مقطع دکتری : حقوق ( زبان انگلیسی)

رشته های دانشکده علم مهندسی :مقطع لیسانس : ۱- مهندسی پزشکی ۲- مهندسی عمران ۳- ممهندسی کاربردی برق ۴- مهندسی مدیریت ۵- مهندسی مالی ۶-مهندسی صنعتی ۷-مهندسی مکانیک ۸- مهندسی کاربردی مکانیک ۹- مهندسی انرژی  در مقطع فوق لیسانس: در این مقطع دانشکده مهندسی تمام رشته ها به زبان انگلیسی تدریس میشود و شامل رشته های : ۱- مهندسی پزشکی ۲- مهندسی عمران در دو گرایش مدیریت ساخت و ساز – و فناوری بتن ۳- مهندسی مدیریت ۴- مهندسی برق ۵- مربیگری و علم تمرین ۶- مهندسی مالی ۷- مهندسی مکانیک ۸- مهندسی انرژی پایدار ۹- مهندسی انرژی

طول مدت تحصیل در هر مقطع:

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملکپور است. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه ریکیاویک مستلزم طی ۱۸۰ واحد ECTS ( واحد های تحصیلی معتبر در اروپا) است ، در هر ترم میتوان ۳۰ واحد پاس کرد بنابراین دوره لیسانس بین ۳ تا ۴ سال طول میکشد.در مقطع فوق لیسانس:۱۲۰واحد ECTS   و در مقطع دکتری ۱۸۰ واحد ECTS باید گذرانده شود ، همچنین در مقطع دکتری ظرف مدت یکسال پس از ورود باید پروپزال ارائه شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه ریکیاویک:  هزینه های سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷در مقطع لیسانس : در تمام رشته ها برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ، برای هر ترم ۶۳۰/۱ یورو شهریه تحصیل دریافت میشود. در مقطع فوق لیسانس  تمامی رشته های دانشکده بیزینس (به جز MBA و MPM ) و دانشکده حقوق بابت  هر ترم باید ۳۵۰/۵ یورو ببپردازند. دانشجویان دانشکده علوم کامپیوتر ،هر ترم ۰۵۰/۶ یورو و دانشجویان دانشکده علوم مهندسی برای هر ترم تحصیل ۶۲۰/۶ یورو میپردازند. فوق لیسانس رشته  MBA : هر ترم ۰۸۰/۷ یورو و رشته MPM : هر ترم ۶۶۰/۵ یورو. در مقطع دکتری : رشته های دانشکده بیزینس هر ترم ۰۵۰/۳ یورو و سایر رشته ها از سایر دانشکده ها ۷۰۰/۲ یورو ، به عنوان هزینه تحصیلی دریافت میشود.

هزینه ثبت نام : هزینه ثبت نام هزینه ای جدا از هزینه تحصیل است و در تمامی دانشگاهها اعم از دولتی یا خصوصی از دانشجو اخذ میگردد. ودر دانشگاه ریکیاویک  برای رشته های MBA و MPM هر ترم ۰۶۷/۱ یورو و سایر رشته ها ۴۲۷ یورو است.

سطح زبان : در دانشگاه ریکیاویک برای دانشجویانی که زبان اصلی کشورشان غیر انگلیسی است مدرک زبان آیلتس ۵/۶ برای ورود در هریک از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری لازم است.

شرایط پذیرش، الزامات مشخص شده در زیر حداقل الزامات مورد نیاز برای ورود به دانشگاه است:

الف ) شرایط ورود در مقطع کارشناسی دانشگاه ریکیاویک:

برای اپلای کردن در مقطع کارشناسی یا باید ۱- در امتحان ورودی دانشگاه پذیرفته شده و نام نویسی کرده باشند ; ویا ۲- تحصیلات مشابه دیگری داشته باشند،( مدارک دیگر در سایر زمینه ها احتیاج به بررسی جداگانه از طرف دانشگاه دارد.).

مدارک مورد نیاز :

همه درخواستهای پذیرش باید  یک سری مدارک ضمیمه داشته باشد تا فرم اپلای دانشگاه مورد بررسی قرار بگیرد .ارسال مدارک مد نظر دانشگاه بصورت اسکن شده، در هنگام پر کردن فرم درخواست ، مورد قبول است.

 • برای دانشجویانی که فارغ التحصیل نشده اند گواهینامه رسمی دانشگاه که نشان دهنده تعداد دروس و واحدهای پاس شده دانشجو است به علاوه گواهی ریز نمرات دروس پاس شده.
 • ارائه مدرک زبان برای دانشجویانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست ; اگر در زمان ارائه درخواست مدرک زبان انگلیسی دانشجو آماده نیست ، دانشجو میتواند بدون مدرک زبان اپلای کند و بعدا مدرک زبان را تحویل دهد.

چشم پوشی از ارائه مدرک زبان انگلیسی:در صورتی از ارائه مدرک زبان صرفنظر میشود که دانشجو متقاضی یک دوره زبان انگلیسی حداقل ۹ ماهه را در یکی از موسسات آموزش زبان معتبر تکمیل کرده و یا در حال تکمیل آن دوره است.

 • رزومه تحصیلی ( CV)
 • اسکن از صفحه اول پاسپورت که عکس متقاضی در آن ثبت شده است ; در صورت نداشتن پاسپورت اسکن صفحه اول شناسنامه یا هر سند هویتی عکسدار  و معتبر دیگری مورد تایید است.
 • معرفی دو نفر به عنوان شاهد که بتوانند توانایی های تخصصی و آکادمیک متقاضی و تناسب توانایی های وی با رشته تحصیلی مربوطه را تایید کند . هر شاهد باید در یک سربرگ معتبر و رسمی ،گواهینامه مربوطه را تکمیل کنند و در پاکت دربسته به دانشگاه ریکیاویک ارسال نمایند و یا نامه ی مزبور را اسکن کرده و به ایمیل admissions@ru. Is  ارسال نمایند.

مصاحبه: ممکن است قبل از اخذ هرتصمیمی از سوی دانشگاه ، از شما درخواست انجام مصاحبه از طریق اسکایپ و یا تلفن شود. در صورت موفقیت آمیز بودن مصاحبه دانشگاه برای شما صوتحساب پرداخت و اطلاعات ویزا ارسال میکند.

مبالغ پرداختی تعین شده در سال ۲۰۱۶ برای رشته MBA000 150کرون ایسلندی معادل یورو، و سایر رشته های دانشکده بیزینس ( به جز MBA) ، دانشکده حقوق ، دانشکده علوم کامپیوتر و علوم مهندسی ۰۰۰/۶۰ کرون ایسلند و برای مدرسه انرژی ایسلند ۵۰۰ یورو بوده است. و برای اینکه فرم درخواست تحصیل ،مورد پذیرش دانشگاه ریکیاویک واقع شود باید مبالغ تعین شده قبل از پایان مهلت مقرری که به دانشجو اعلام میشود به حساب دانشگاه واریز شود. در هر کشور بانک ها میتوانند وجه مزبور را به حساب دانشگاه ریکیاویک ترنسفور نمایند.

ب)شرایط ورود دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا

برای درخواست در مقطع فوق لیسانس دانشجویان باید سال آخر لیسانس یا دارای مدرک لیسانس باشند ( برای کسانیکه سال آخر تحصیل در مقطع لیسانس هستند تکمیل دوره لیسانس شرط ورود به دانشگاه است.)

کاندیدای مقطع فوق لیسانس اصولا باید مدرک لیسانس  مرتبط رشته فوق لیسانس درخواستی داشته باشند اما این اصل استثنائاتی نیز دارد. شرایط مذکوردر خصوص متقاضیان مقطع دکتری نیز باید رعایت شود.در نهایت درخواست کنندگان در هر رشته باید شرایط پذیرش در همان رشته را در سایت eng.ur.is  در بخش graduat و phd  مطالعه نمایند. این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملکپور است.

 

اپلای ویزا :

برای اپلای کردن ویزا باید به صفحه visa and residence permits  در سایت rn.ru.is مراجعه بفرمایید . دانشگاه  به دانشجویان پذیرش شده ، اطلاعات لازم برای رسیدن به شهر ریکیاویک ، محل سکونت و تمامی اطلاعات مورد نیاز برای زندگی در ایسلند را ارائه میدهد. در ضمن یک حساب کامپیوتری با آی دی و پسورد دانشجویی برای اطلاع از برنامه های آموزشی ، ساعات تدریس و برنامه های دانشگاه ف در اختیار دانشجویان قرار میگیرد.

ارزیابی درخواستها:

مواردی که در ارزیابی درخواستهای پذیرش مورد رسیدگی قرار میگیرد شامل:  رتبه آزمون ورودی ، تحصیلات عالیه با تجربه و تخصص مرتبط و شرکت در فعالیتهای فوق برنامه در زمینه علاقمندی اعلام شده ، است. به متقاضیان توصیه میشود مواردیکه ممکن است برای پذیرش درخواستشان مفید باشد را مشخصا ارائه نمایند.

دانشجویان مبادله ای:

 • دانشجویان مبادله ای با معرفی دانشگاه پارتنر:
 • دانشجویانی که از طرف یکی از ۲۰۰ دانشگاه پارتنر با دانشگاه ریکیاویک به این دانشگاه  تغیر دانشگاه میدهند باید حداقل رتبه های مدنظر دانشگاه ریکیاویک را داشته باشند  این رتبه ها برای دانشجویان دانشکده بیزینس و علوم مهندسی و علوم کامپیوتر ۷ و برای دانشجویان دانشکده های حقوق ۵/۶ است. در خصوص این امتیازات دانشگاه مبدا باید رتبه ی دانشجویان متقاضی را طبق استانداردهای دانشگاه ریکیاویک معادل سازی کند. متقاضیانی که حداقل رتبه لازم را دریافت نکرده باشند در صورت ارائه مدرک قوی و مناسب  و رفرنس خوب از سوی دانشگاه اصلی ، درخواستشان مورد برسی قرار خواهد گرفت.
 • دانشجویان باید حداقل ۶۰ واحد ECTS را در پاس کرده باشند.
 • دانشجویان غیر انگلیسی زبان باید مدرک آیلتس سطح ۵/۶ یا بالاتر داشته باشند.
 • همه دانشجویان ، بجز دانشجویان مستقل که شخصا برای تغیر دانشگاه و ورود به دانشگاه ریکیاویک اقدام میکنند ، باید معرفی نامه ای از دانشگاه اصلی به دانشگاه ایسلند ارائه دهند. با تقدیم این معرفینامه دانشگاه ریکیاویک شروع به بررسی سابقه آکادمیک متقاضی مینماید .( ارائه معرفینامه به منزله پذیرش نیست).

زمانیکه معرفی نامه بررسی و پذیرفته شد ، دانشگاه مبدا باید فرم درخواست آنلاین دانشگاه ریکیاویک را پر و تایید کند.  در واقع قبل از اینکه شما درخواست پذیرش را ارائه کنید باید از طرف دانشگاه خودتان به عنوان دانشجو معرفی شوید و پس از پذیرش معرفینامه مذکور،دستورالعمل درخواست برای شما ارسال میشود .

 • دانشجویان مبادله ای مستقل:

این دانشجویان باید ز طریق سیستم آنلاین در خواست بدهتد. فرم های درخواست برای ترم پاییز تا قبل از ۱ می باید تکمیل شود ، شروع دوره در ماه آگوست همان سال خواهد بود. برای پذیرش ترم بهار فرم درخواست باید تا ۱۵ اکتبر تکمیل شود و شروع دوره در ژانویه سال بعد خواهد بود. مدارک مورد نیاز باید قبل از تکمیل فرم درخواست آنلاین آماده  و همراه فرم درخواست ضمیمه و ارسال شود. این مدارک عبارتند از: ۱-یک کپی از ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی که به انگلیسی ترجمه شده و توسط دانشگاه مبدا با مهر و امضا تایید شده باشد.نکته حائز اهمیت;  درخواستهای بدون مدرک تصدیقی مربوطه  بررسی نخواهد شد.

۲-برای دانشجویان غیر انگلیسی زبان، ارائه مدرک زبان آیلتس سطح ۵/۶ و بالاتر ضروریست. بعلاوه باید فرم زبان مربوطه هم پر و ارسال شود.

۳-اگر شرایط خاص فیزیکی یا تحصیلی دارید باید مدارک مربوطه تهیه و ارسال شود.

۴-اگر یک تز مستر یا پروژه یا اینترن شیب دارید یک کپی از پروپزال بعلاوه ی اطلاعات تماس سوپر وایزرهای دانشگاه مبدا و مقصد  باید ضمیمه شود.

نتیجه دانشگاه ریکیاویک رشته های کاربردی و مناسبی برای تحصیل دارد . رنکینگ جهانی این دانشگاه بالا نیست اما برای کسانیکه صرفا قصد تحصیل در یک دانشگاه اروپایی جهت مهاجرت دارند ، دانشگاه مطلوبی است. ضمن اینکه کشور ایسلند نیز کشور پیشرفته ، رو به رشد و با امنیت اجتماعی بسیار بالاست. برای افرادیکه قصد مهاجرت به اروپا را دارند علاوه بر دانشگاه ریکیاویک، دانشگاههای مناسب دیگری نیز پیشنهاد میشود  که برای اطلاع از شرایط آنها میتوانید همه روزه از ساعت ۸  الی ۲۰ با وکلا و مشاوران مجرب بین المللی موسسه حقوقی ملکپور تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

نگارنده : مهدیه قاسمی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ