دانشگاه دولتی باکو جمهوری آذربایجان

 

اگر شما هم از جمله علاقه مندان مایل به تحصیل در رشته های مهندسی یا علوم انسانی هستید و تمایل دارید در خارج از کشور مدرک خود را دریافت کنید و یا اینکه ترجیح می دهید در کشوری ادامه تحصیل بدهد که با فرهنگ و سنن کشور ایران دارای پیوند های مشترک زیادی باشد و در عین حال رفت و امد به ایران برای شما راحت باشد ما به شما دانشگاه دولتی باکو جمهوری آذربایجان را پیشنهاد می کنیم. این مقاله به شما همراهان همیشگی سایت موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در باب دانشگاه دولتی باکو جمهوری آذربایجان نگارش شده است. و به سوالات شما در باب تحصیل در دانشگاه دولتی باکو پاسخ خواهد داد.

جمعیت قالب جمهوری آذربایجان را آذری ها تشکیل می دهند ، آذربایجانی ها اکثرا شیعه مذهب می باشند و دارای فرهنگی ایرانی هستند براساس مطالعات ژنتیکی که برروی مردم جمهوری آذربایجان صورت گرفته، مشخص شده است که مردم آذربایجان شباهت بیشتری به اقوام قفقازی  دارند تا نسبت به اقوام ترک زبان دنیا.

در کشور جمهوری آذربایجان اقوامی همچون آذری ،تالش ، ارمنی ، اوکراینی ،تاتار ،ترک و روس سکونت دارند. حدود  نیمی از جمعیت جمهوری آذربایجان شهری و نیم دیگر روستایی می باشند. نزدیک به۸۵  درصد از جمعیت کشور جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و نیز مذاهب و ادیان دیگری نیز وجود دارند که به عنوان اقلیت شناخته می شوند. باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. در سال ۲۰۰۷ و در نشست وزرای فرهنگی اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، باکو به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۰۹ اعلام شد.

 

دانشگاه دولتی باکو همانطور که از نامش مشخص می باشد در سال ۱۹۱۹ در باکو تاسیس شد. دانشگاه دولتی باکو جمهوری آذربایجان در فاصله انقلاب دوساله مردم آذربایجان توسط مجلس جمهوری آذربایجان شروع به کار کرد. دانشگاه دولتی باکو یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جمهوری آذربایجان می باشد.

در داشنگاه دولتی باکو مفاخری بین الملی  بخصوص سیاستمداران بزرگیرشد پیدا کرده اند که ازجمله می توان به :

الهام علی اف (رئیس جمهوری آذربایجان)_ تورگوت اوزال (رئیس جمهور سابق جمهوری ترکیه)- صفرمراد نیازوف (رئیس جمهور سابق ترکمنستان)- دیمیتری مدودف (معاون رئیس جمهور فدراسیون روسیه) – پطرس پطرس غالی( دبیرکل سابق دبیر سازمان ملل متحد) _ غلامعلی حداد عادل( رئیس مجلس سابق ایران) اشاره کرد.

دانشگاه باکو با افتباس از نظام آموزشی اروپا دارای سه مقطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. در ابتدا امر دانشگاه دولتی باکو کار خود را با دو دانشکده پزشکی و دانشکده زبانشناسی آغاز کرد در حال حاضر دانشگاه دولتی باکو دارای ۱۷ دانشکده و در مقاطع تحصیلی کارشناسی حرفه ای در زمینه های مختلف علمی، کارشناسی ارشد، دکترا، دانشجو می پذیرد

دانشگاه باکو مکانیک و دانشکده ریاضی

دانشکده ریاضی کاربردی و سایبرنتیک

دانشکده فیزیک

دانشکده شیمی

دانشکده زیست شناسی

گروه محیط زیست و خاک

دانشکده جغرافیا

دانشکده زمین شناسی

دانشکده علم زبان

دانشکده تاریخی

دانشکده روابط بین الملل و اقتصاد

گروه حقوق

دانشکده روزنامه نگاری

دانشکده کتابداری و اطلاع رسانی

دانشکده مطالعات شرقی

دانشکده الهیات

دانشکده علوم اجتماعی و روانشناسی

مدت تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی باکو چهارسال و مدت تحصیل در مقطع ارشد دوسال می باشد.

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو به دو زبان آذربایجانی ، زبان روسی صورت می گیرد به همین دلیل در مقطع کارشناسی افراد باید به مدت یکسال و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به مدت چهار ماه دوره آمادگی زبان آذربایجانی باید شرکت کنند که هزینه اش در حدود ۶۰۰$ می شود.

فایل صوتی توضیحاتاقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ,عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش ) در باب دانشگاه باکو در آذربایجان

audio معرفی دانشگاه باکو

دانشگاه دولتی باکو در سالهای اخیر با دانشگاه های بزرگ دنیا قراداد همکاری دو جانبه منعقد کرده است که این نشان از پیشرفت و رو به جلو بودن داشگاه می باشد از جمله این قرادادهای همکاری می توان به همکاری دوجانبه با:

دانشگاه ایندیانا، دانشگاه مینه سوتا دلوت (USA)؛

دانشگاه دولتی مسکو، موسسه دولتی مسکو روابط بین الملل ، دانشگاه ایالتی کازان، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، دانشگاه ایالتی اوفا، دانشگاه ایالتی چلیابینسک، آستاراخان نام دانشگاه ایالتی (روسیه)

دانشگاه اراسموس روتردام (هلند)؛

دانشگاه اوپسالا (سوئد)؛

دانشگاه Genoa (ایتالیا)؛

دانشگاه ورشو (لهستان)؛ می باشد.

افرادی که مقطع پیش دانشگاهی را در ایران نگذرانده اند باید یک دوره آمادگی یک ساله را طی کنند و دروس پایه را در کالج  های جمهوری آذربایجان بگذرانند که همین عاملی برای یادگیری زبان جمهوری آذربایجان نیز خواهد شد و این یکی از بهترین مزایای تحصیل در آذربایجان می باشد.

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو در مقطع کارشناسی سالیه ۳۰۰۰$ و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری۴۰۰۰$ می باشد.

هزینه خوابگاه ماهانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار باشد. اجاره خانه در باکو و در نزدیکی دانشگاه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار است.

شرایط ورود به دانشگاه دولتی باکو جمهوری آذربایجان:

در مقطع کارشناسی:

اخذ دیپلم یا پیش دانشگاهی با معدل حداقل ۱۴در رشته ای مرتبطی که قصد ادامه تحصیل دارید.

داشتن مدرک زبان  (TOEFL, IELTS, TOLIMO, MSRT)قبل از درخواست پذیرش.

ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل.

 

در مقطع کارشناسی ارشد:

اخذ مدرک کارشناسی  با معدل ۱۵ در رشته که قصد ادامه تحصیل را دارد.

داشتن مدرک زبان  (TOEFL, IELTS, TOLIMO, MSRT)قبل از درخواست پذیرش.

ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل.

 

در مقطع دکتری:

اخذ مدرک کارشناسی  با معدل ۱۵ در رشته که قصد ادامه تحصیل را دارد.

داشتن مدرک زبان  (TOEFL, IELTS, TOLIMO, MSRT)قبل از درخواست پذیرش.

ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل.

 

 

**در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) تماس گرفته از مشاوران حقوقی بین المللی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.***

نویسنده :رضا(امید) محمدی

 

 

 

2 پاسخ
 1. عباس گفته:

  با سلام خدمت شما آقای ملک پور سوالی داشتم از شما درباره ی آذربایجان آیا داشنگاه دولتی اذربایجان مورد تایید ایران و اروپا هست من می خواستم تو رشته اقصاد درس بخونم ایا جای مناسبیه و اینکه کلا شرایطش چجوریه
  بنده امسال قراره کنکور ریاضی بدم و به اقصاد و مهندسی صنایع علاقه دارم ولی باتوجه به تعریف های شما و دوست من که در آمریکاست از رشته اقصاد من علاقه پیدا کردم به این رشته و اینکه اگه بخونم آیا تو ارشد میشه فاند یا بورس گرفت آخه شنیدم تو رشته های اقتصاد و مدیریت کلا بورس سخت تر میدن خواهشا به سوال من جواب بدید و باتشکر از اینکه وقت میگذارید و به سوالات و ابهامات ما جواب میدید

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. پیشنهاد می کنیم برای بررسی شرایط خود در ارتباط با تحصیل در این کشور با دفتر مرکزی ما در وین ارتباط بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.