مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در سوئیس

 

چگونه می توانم مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در سوییس 2018  را فراهم کنم؟ تهییه مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در سوییس چه مراحلی دارد؟ مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در سوییس چیست؟ چه کسانی میتوانند مجوز ویزای کاری سوییس دریافت کنند؟ چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد مهاجرت به سوئیس و کار در سوئیس و  مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در سوییس بدست بیاورم؟

برای اخذ مجوز کار در سوئیس، شرایط برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا یا انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) (کشورهای عضو اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس) متفاوت از شهروندان کشورهای دیگر (شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا) است.

با این حال، اخذ مجوز کار سوئیس به طور فزاینده دشوارتر می شود. در سال ۲۰۱۵، دولت سوئیس در مقابل افت رو به رشد احساسات ضد مهاجرتی، تعداد مجوزهای کار موجود برای اتباع غیر اتحادیه اروپا و برای اتباع  اتحادیه اروپا / کشورها انجمن تجارت آزاد اروپا را کاهش داد. سهمیه غیر اروپایی / انجمن تجارت آزاد اروپا برای مجوز کار کوتاه مدت (مجوز L) و برای مجوز کار طولانی مدت (مجوز B) هر یک به ۱۰۰۰ مورد کاهش یافت، و سهمیه مجوز کوتاه مدت برای اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا نیز به همین تعداد کاهش یافت. همچنین انتظار می رود که مقامات تعداد بازرسی ها از محل کار را افزایش دهند، به این معنی که کارمندان خارجی باید مشخصات خود را در ارائه دهند.

مقامات اداره مهاجرت نیز شیوه ارائه درخواست را دشوارتر نموده اند، که شامل بررسی دقیق تر درخواست ها، افزایش شرایط لازم برای دریافت دستمزد و قوانین تمدید سختگیرانه تر است. این اقدامات اخذ مجوز کار را دشوارتر کرده اند، اما دریافت مجوز کار سوئیس همچنان برای افراد واجد شرایط، و یا متقاضیان کار در صنایع دچار کمبود نیرو امکان پذیر است. در واقع، سوئیس با حدود یک پنجم جمعیت خارجی یکی از بالاترین نرخ های مهاجرت در اروپا را دارد که دو برابر آلمان است.

سهمیه سالانه تقسیم شده است و به صورت سه ماهه منتشر می شود و انتظار می رود که در اواسط یا پایان هر سه ماه کامل شود، که به معنی آن است که درخواست ها را می توان تا زمان انتشار سهمیه برای سه ماهه بعدی به تاخیر انداخت. اتباع خارجی برای جلوگیری از رد درخواست به دلیل اتمام سهمیه، باید درخواست مجوز کار خود را  پیش از برنامه ریزی کاری برای سال جدید ارسال کنند.

اطلاعات ارائه شده در اینجا تنها برای راهنمایی شما است و باید توصیه های لازم در این خصوص را از اداره فدرال مهاجرت (FOM) و یا سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود دریافت کنید.

 

چه کسانی می توانند مجوز کار دریافت کنند؟

شهروندان اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا می توانند آزادانه وارد سوئیس شوند، اما باید برای مجوز کار درخواست دهند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا نیاز به اخذ اجازه اقامت و مجوز کار در سوئیس دارند. این قانون در مورد قرارداد استخدام با شرکت های سوئیسی و شرکت های خارجی و کار با حقوق یا بدون حقوق یکسان اعمال می شود. اعطا یا عدم اعطای مجوز کار به شما معمولاً بستگی به سهمیه کار موجود، سطح تحصیلات و سابقه کاری شما دارد، و این که هیچ متقاضی از اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا برای آن موقعیت کاری در دسترس نباشد.

شما باید قبل از ورود به کشور مجوز کار داشته باشید؛ شما می توانید به عنوان گردشگر، مهمان و یا در سفر کاری وارد سوئیس شوید، و پس از آن شروع به کار کنید. اگر بخواهید بلافاصله کار کنید، مجبور به ترک سوئیس و سپس ارائه درخواست از کشور خود می باشید.

پس از یافتن شغل، کارفرما از طرف شما برای ویزای کار به مقامات سوئیس مراجعه می کند و شما برای ویزای ورود به سوئیس در کشور خود درخواست می دهید. شما اجازه اقامت و مجوز کار را با ورود به سوئیس دریافت می کنید. این مجوز امکان زندگی و کار در سوئیس را به شما می دهد. موارد استثنا در این قانون دانشجویان و بستگان دارندگان مجوز اقامت است، که می توانند بدون مجوز و با اطلاع مقامات مربوطه کار کنند.

 

ورود به سوئیس به عنوان کارمند

شما ابتدا نیاز به یافتن شغل دارید؛ پس از اطمینان از یافتن شغل، کارفرمای شما یک درخواست به خدمات محلی اشتغال استانی ارائه می دهد، که پس از بررسی درخواست آن را برای تصویب به اداره فدرال مهاجرت (FOM) ارسال می کنند. FOM در بررسی درخواست شما، عواملی مانند مهارت های زبانی، سن و توانایی هماهنگ سازی را در نظر می گیرد اما مجوز معمولاً فقط در موارد زیر اعطا می شود:

 • شما مدیر، متخصص و یا در غیر این صورت یک کارگر ماهر باشید، که به معنای داشتن مدرک دانشگاهی، مهارت تخصصی و چندین سال تجربه حرفه ای است؛
 • سهمیه های تعیین شده شامل شما شود.
 • هیچ متقاضی از سوئیس یا EU/EFTA (انجمن تجارت آزاد اروپا) برای آن شغل مناسب نباشد.

 

مدارک لازم برای ویزای کار سوییس :

 • کپی از صفحه گذرنامه؛
 • کپی از آگهی های کار (مطبوعات و یا آنلاین)؛
 • مدرک درخواست های قبلی برای یافتن کار؛
 • رزومه کاری
 • کپی از مدارکی، مانند گواهی یا دیپلم ها، که باید به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، و یا انگلیسی باشد (در صورت لزوم توسط مترجم رسمی ترجمه شود).
 • کلیه مدارک تحصیلی شامل (مدرک دکترا و ریز نمرات ،مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات ،مدرک لیسانس و ریز نمرات )
 • مدرک زبان (انگلیسی/آلمانی)
 • سند ازدواج یا سند طلاق (در صورت وجود )

 

شما همزمان باید به سفارت یا کنسولگری سویس در کشور خود برای ویزای ورود به سویس و یا اقامت طولانی مدت درخواست دهید (در صورت نیاز).

FOM نتیجه بررسی و تصمیم نهایی را به اطلاع شما، کارفرمای شما و دفتر استانی در محل اقامت شما می رساند و اگر با صدور مجوز موافقت شده باشد، دفتر استانی به سفارت یا کنسولگری سوئیس برای صدور ویزای شما اطلاع رسانی می کند. پس از ورود به سوئیس، باید ظرف مدت ۱۴ روز برای ثبت نام در اداره ثبت اطلاعات شهروندان از طریق دفاتر مهاجرت استانی محلی اقدام کنید و اجازه اقامت خود را دریافت نمایید. پس از آن، می توانید شروع به کار کنید.

 

انواع مجوز کار سوئیس

ممکن است یکی از مجوزهای اقامت و کار موجود در زیر برای شما صادر شود:

 • مجوز L – اجازه اقامت کوتاه مدت است که به شما اجازه ماندن در سوئیس به مدت یک سال را می دهد. مجوز L طبق شرایط قرارداد کار است و در موارد استثنایی امکان تمدید آن به مدت یک سال دیگر و نه بیشتر وجود دارد، در صورتی که شما همچنان برای کارفرمای قبلی خود کار کنید.
 • مجوز B – اجازه اقامت اولیه یا موقت است که به مدت یک سال اعتبار دارد، اما می توان آن را به صورت سالانه تمدید کرد، تا زمانی که هیچ موردی مانند دریافت مزایای رفاهی در آن به ثبت نرسد. این مجوز بر اساس سهمیه صادر می شوند. در این مجوزها اغلب قید شده است که شما در استان محل صدور مجوز زندگی می کنید و حق سکونت در سایر استان ها را ندارید.
 • مجوز C – اجازه سکونت برای کسانی است که به مدت ۱۰ سال مداوم در سوئیس زندگی کرده اند. شهروندان آمریکایی و کانادایی پس از پنج سال زندگی مداوم در سوئیس می توانند برای اجازه سکونت درخواست دهند.

 

کار در سوئیس به عنوان یک فرد خود اشتغال

معمولاً، شما فقط در صورتی می توانید به عنوان خود اشتغال در سوئیس کار کار کنید که اجازه سکونت داشته باشید. این به این معنی است که شما باید به مدت پنج سال و یا در برخی موارد ۱۰ سال در سوئیس زندگی کرده باشید. این قانون در صورتی اعمال نمی شود که شما با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده باشید و یا ثابت کنید که تجارت یا کار شما در سوئیس ایجاد شغل می کند و یا در ایجاد دیگر منافع اقتصادی سهیم باشید.

کار در سوئیس به عنوان مهمان

شما می توانید به عنوان مهمان به سوئیس آمده و کار کنید، در صورتی که سن شما بین ۱۸ تا ۲۵ سال باشد و تنها اگر از طریق یک آژانس مورد تایید و دارای مجوز از طرف دبیرخانه دولت سوئیس در امور اقتصادی (SECO) اقدام کنید.

توافقات کارآموزی بین المللی

سوئیس با تعدادی از کشورها توافق کارآموزی دارد تا به متخصصان جوان امکان سفر و کار در سوئیس به مدت ۱۸ ماه به منظور توسعه حرفه خود را بدهد. در پایان لازم به یادآوری است که پروسه حقوقی مهاجرت و اقامت بسیار حساس بوده و گاهی یک اشتباه کوچک میتواند منجر به ردی ویزا گردد. از این رو توصیه می کنیم با گرفتن مشاوره صحیح و حقوقی از وکلا موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران شانس پرونده خود را بررسی کرده و با  انتخاب درست، آینده خود را بیمه نمائید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

 

 

4 پاسخ
 1. مصطفی خلیل اللهی گفته:

  سلام وقت بخیر
  32 سال سن دارم رشته تحصیلی بنده مهندسی آب و خاک دارم 8 سال هست شرکت پخش محصولات آرایشی رو دارم و رشته ورزشی ام بوکس هست خواستم ببینم از چه طریقی میتونم راحتتر اقامت سوئیس رو دریافت کنم ( تحصیلی ، کاری ، و ورزشی )
  با تشکر

  پاسخ
 2. مجتبی گفته:

  سلام.بنده ۳۲ سال سن دارم و دارای مدرک تخصصی مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی هستم.همچنین تعداد ۱۲ تا مقاله و ۶ سال سابقه تدریس و نزدیک به چهارسال سابقه بیمه و همچنین در شرف گرفتن آیلتس.میخواستم بدونم آیا با این شرایط میتونم در دانشگاه های سوئیس مشغول به کار بشم؟ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   سلام و عرض ادب دوست بزرگوار شما بهتر است که job offer یعنی دعوت نامه کاری داشته باشید تا بتوانید برای این نوع ویزاها اقدام نمایید وپیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتر و بررسی روشهای دیگر مهاجرت با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.