كار در سوئيس

كار در سوئيس 

كار در سوئيس،شرايط كار در سوئيس و مهاجرت كاري به سوئيس،شرايط اخذ اجازه كار در سوئيس،اخذ اقامت در سوئيس از طريق ويزاي كار در اين مقاله به طور مفصل مورد بررسي و تحليل قرار ميگيرد.

video كار در سوئيس

 

audio كار در سوئيس

در واقع تلاش نموديم در اين مقاله به تمامي سوالات شما پاسخ كلي و جامع دهيم و در مورد مهم ترين موارد كار در سوئيس و مهاجرت كاري به سوئيس به طور كامل و مفصل جواب داده و رفع ابهام نماييم.اهم موارد كار در سوئيس و مهاجرت كاري به سوئيس به شرح ذيل مي باشند:

١)شرايط كاري و اقتصادي در سوئيس

٢)شرايط اخذ ويزاي كار در سوئيس

٣)نحوه كاريابي در سوئيس

٤)موسسات كاريابي در سوئيس

٥)اخذ اقامت از طريق كار در سوئيس

٦)مشاغل مورد نياز در سوئيس

٧)هزينه زندگي در سوئيس

٨)مدارك مورد نياز جهت اخذ ويزاي كار

چنانچه اشاره نموديم تلاش ما در اين مقاله به منظور رفع ابهام و شفاف سازي تمامي ابعاد كار در سوئيس و اخذ اقامت كاري در سوئيس و اخذ ويزاي كاري در سوئيس است.در صورتي كه با توجه به اين مقاله كماكان سوالاتي بر اين اساس براي شما عزيزان به وجود آمد در ذيل همين مقاله بفرماييد تا كارشناسان موسسه ملك پور در جهت پاسخ به سوالات و ابهامات شما در رابطه با كار در سوئيس و مهاجرت كاري به سوئيس بزرگواران برآيند.همچنين مي توانيد از فايل هاي صوتي و تصويري كه دراين  باب تهيه شده و در وب سايت هاي ملكپور قرار داده شده است ديدن فرماييد.

١)اطلاعات عمومي در رابطه با اقتصاد و كار در سوئيس1.General information on work and economy in switzerland

كشورسوييسداراي ٨,٥٦٦,٩٤٦نفر جمعيت و ٣٩,٥١٦كيلومتر مربع مساحت  است.

سوئيس كشوري چند زبانه است كه بيشتر به زبانهاي آلماني،فرانسوي،ايتاليايي،رومانش و انگليسي سخن مي گويند.زبان انگليسي بيشتر مورد استفاده در محل كار است.البته براي شاغلين در سوئيس دانستن زبانهاي ديگر نظير زبان روسي بسيار مزيت محسوب مي گردد.

كشور سوئيس به متانت،صرفه جويي ،دقت و مسئوليت شهره است.به همين دليل در كار و كسب بسيار رسمي و محافظه كار هستند.داشتن نظم و دقت بالا از اِلِمان هاي بسيار مهم براي كساني ست كه كار در سوئيس را انتخاب مي نمايند.

اقتصاد سوئيس بدليل سياست هاي پايدار يكي از با ثبات ترين اقتصادهاي جهان است.اقتصاد سوئيس تا حد بسياري وابسته به سرمايه گذاري خارجي است و عده بسياري در اقصي نقاط دنيا سرمايه هاي خود را در بانك هاي سوئيس سپرده گذاري ميكنند.

پايتخت سوئيس شهر برن است.

قطب هاي اقتصادي سوئيس دو شهر ژنو و زوريخ است.

سوئيس مقر بسياري از سازمان هاي بين المللي نظير صليب سرخ،سازمان تجارت جهاني(wto) مي باشد. همچنين يكي از دو دفتر سازمان ملل در ژنوقرار دارد.

نرخ بيكاري در سوئيس ٣.٣٪ است

٢)شرايط اخذ ويزاي كار در سوئيس2.Condition of the work in switzerland

شخص متقاضي كار در سوئيس در مرحله اول بايد يك كارفرما بيابد تا كارفرما يك درخواست به اداره كار سوئيس ارائه دهد اگر درخواست كارفرما با موافقت همراه شد براي تائيد به اداره مهاجرت ارسال مي گردد.توجه داشته باشيد اجازه كار ارتباطي با اجازه ورود به خاك سوئيس ندارد.در مرحله بعد شخص اقدام به درخواست ويزاي كار مي كند كه در صورت تائيد صلاحيت شخص گواهي صلاحيت شخص  به سفارت كشور شخص متقاضي كار در سوئيس از طريق ايميل ارسال شده و بعد شخص مي تواند  ويزاي كار اخذ نمايد.

الف)كار در سوئيس و مهاجرت كاري به سوئيس براي شهروندان كشورهايي غير از اتحاديه اروپا

بر اساس قوانين فدرال سوئيس بايد قبل از هر اقدامي مجوز آن را اخذ نمايند.بدليل محدوديتهايي كه براي اتباع خارجي غير از اتحاديه اروبا وجود دارد،براي هر اقدامي بايد ديد مجوز آن صادر خواهد شد و يا خير؟در صورتي كه تبعه خارجي با تبعه سوئيس ازدواج نمايد نيازبه اخذ مجوز براي كارهاي مستقل(بدون كارفرما) ندارد.

ب)شرايط الزامي به منظور پذيرش تبعه خارجي به كشور سوئيس

 • پذيرش تنها در صورت تخصص افراد اتفاق مي افتد
 • پذيرش در صورتي امكان پذير است كه شخص متقاضي كار در سوئيس شرايط اقتصادي لازمه را دارا باشد
 • پذيرش متخصصان در صورتي امكان پذير است كه از لحاظ سني و تسلط به زبان انگليسي و همچنين سابقه كار مرتبط و توانايي فني را دارا باشند.

ج)شروط مهم جهت ورود متقاضي كار در سوئيس

سابقه كاري و داشتن تخصص در رشته مورد نظر همچنين  دارا بودن مدرك وتحصيلات دانشگاهي مرتبط با آن

–براي كار مورد نظر جاي خالي موجود باشد

– اولويت كار در سوئيس در مرحله اول براي تبعه سوئيس ودر مرحله دوم براي شهروندان اتحاديه اروپا و در آخر براي متقاضيان خارج از اتحاديه اروپا است.

د)انواع مجوزهاي كار در سوئیس

اجازه كار نوع C:اين نوع اجازه كار متعلق به اشخاصي است كه ١٠ سال در كشور سوئيس زندگي كرده باشند.براي تبعه كانادا و آمريكا به ٥ سال تقليل  يافته است.

اجازه كار نوع L:اين نوع اجازه كار به مدت يكسال مي باشد و تنها در موارد خاص مانند تمديد قرارداد مدت زمان آن افزايش مي يابد.

اجازه كار نوع B:اين نوع اجازه كار يكساله مي باشد و مي توان آن را هر سال تمديد كرد.

ه)شرايط اخذ ويزاي كار در سوئيس

-متقاضي كار در سوئيس بايد در كار مورد نظر متخصص باشد

-شرط اخذ ويزاي كار داشتن مدرك دانشگاهي حداقل ليسانس است

-سن مناسب جهت اخذ ويزاي كار بين ٢٢ تا٣٩ مي باشد

-درآمد قرارداد منقعد شده با كارفرما بايد ١٣٠٠٠ كرون باشد.

در متن بالا تمامي مراحل و شرايط اخذ ويزاي كار ذكر شد در صورت هرگونه سوال و يا ابهامي ميتوانيد مقالات مرتبط  با كار در سوئيس و مهاجرت كاري در سوئيس را دركليه سايتهاي ملك پور مورد مطالعه قرار دهيد.همچنين فايل هاي تصوري و صوتي نيز در همين موضوع بر روي سايتها قرار داده شده است كه ميتوانيد با مشاهده آنها به جواب سوالات خود دست يابيد.در صورت هر گونه سوال و يا در صورت تمايل به اخذ مشاوره،كارشناسان و وكلاي مجرب در امر مهاجرت آماده اند تا به شما از طريق تماس تلفني و مشاوره حضوري ياري رسانند.

٣)نحوه كاريابي در سوئيس .How to get a job in the switzerland

مشاغل مورد نياز اكثراً در روزنامه ها و مجلات در قسمت آگهي منتشر مي شود.سايتهايي كه روزنامه هاي آنلاين را قرار مي دهند:

-www.zetung.com

-www.onlinenewspapers.com/switzerl.htm

در روزنامه هاي ذيل مي توان به جستجوي اطلاعيه هاي كاري دست يافت:

-Basler zeitung در stellefant

-BernerZeitung و Der Bund در Stellenmarkt

-Geneva Le Temps در  empoliصفحات

-SonntagsZeitung و Tages-Anzeiger در آلفا و  stellen-Anzeiger

-NeueZurcherZeitung در NZZexecutive

-canton Ticino در correieredel Ticino

مشاغل  را مي توانيد به صورت آنلاين در سايتهاي زير بيابيد:

Jobs:www.jobs.ch

Monster:www.monster.com

Jobup:www.jobup.ch

Jobscout24:www.jobscout24.ch

Jobwinner:www.jobwinner.ch

Stepstone:www.stepstone.ch

٤)موسسات كاريابي در سوئيس .Carabab institutions in switzerland

آژانسهاي بسياري براي جويندگان كار در سوئيس وجود دارند.

آژانس هاي كاريابي خصوصي كه در سوئيس قانوني هستند:

Arbeitsvermittlung

Manpower.ch يكي از آژانس ها آنلاين مي باشد.

موسسات  كاريابي در سوئيس:

1.ACCA Consulting Weissen

:آدرسRebgasse 19,4058 Basel

2.Az-Jobs.ch

آدرس:Neumattstrasse 1. Ararau,5001 Zurich

3.BOSSinterim SA

آدرس:Rue de Lausanne 56,1202 Geneva

4.Bureau Logos AG

آدرس: Spitalgasse 14,3000 Ber

5.CATTANEO Consulting S

Adres:8 rue de Rive , 1204 Geneva

6.CBC Consultant

Adress:Avenue Krieg 34,1208 Geneva

7.Darde and Lassocies

Adres:8 rue de Nant , 1207 Geneva

8.Dr.Bjorn Johansson Associates AG

آدرس:Utoquai 29,8008 Zurich

9.Euro London Appointments

آدرس:Dreikonigstrasse 31a,8002 Zurch

٥)اخذ اقامت از طريق كار در سوئيس .Obtaining a residence through work in swirzerland

كشور سوئيس عضو اتحاديه اروپا نيست بسياري از قوانين در رابطه اقامت كاري و ويزاي كارياما همانند ديگر كشورها در اتحاديه اروپا اولويت واگذاري كار را به اول به شهروندان سوئيس و در صورت نبود نيروي كار مناسب به شهرونداناتحاديه اروپا و در آخر به نيروي كار خارجي واگذار ميكند.زماني كه اجازه كار در اروپا صادر مي شود به همين ترتيب اجازه اقامت نيز صادر ميشود،البته بازتوجه بهنوع كشور،قانون هاي كشور مورد نظر و نوع قرارداد كاري كه شخص متقاضي كار در سوئيس و مهاجرت كاري به سوئيس منعقد مي نمايد.

الف)اجازه كار و اقامت كاري براي متقاضيان خارج از اتحاديه اروپا

اشخاصي كه در خارج از اتحاديه اروپا اقامت دارند و تبعه اتحاديه اروپا محسوب نمي گردند بايد در مرحله اول كار يافته و يا پيشنهاد كاري دريافت نمايد و با كارفرما قراداد كاري منعقد نمايند.

زماني كه شما يك كارفرما در سوييس بيابيد.كارفرما بايد بيشنهاد كاري خود به شما را در اداره كار سوئيس ثبت نمايد،بعد پذيرفتن بيشنهاد كاري از سوي شما،كارفرما بايد به منظور اخذ اجازه اقامت شما به اداره پليس محلي براي مهاجرين مراجعه نمايد.سپس به متقاضي كار در سوئيس پيشنهاد اقامت  براي اقامت كاري تعلق مي گيرد.سپس بعد از ورود شما به سوئيس براي شما كارت اقامت كاري ثبت مي شود.اين پروسه زمان بر است و ممكن است چند ماه به طول بيانجامد.ممكن است براي شخص متقاضي كار در سوئيس اجازه كار صادر نشود.تمامي اين مراحل و اخذ اقامت و اجازه كار به اداره كار سوئيس بستگي دارد كه درخواست كارفرما مورد قبول واقع شود يا خير.البته به كليه مدارك شخص متقاضي كارفرما،نوع كار پيشنهاد شده و مدارك كارفرما نيز بستگي دارد.

ب)اجازه اقامت براي كارمندان سازمان هاي بين المللي

به دليل وجود بسياري از سازمانهاي بين المللي مانند صليب سرخ و سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهاني اين شرايط براي كارمندان سازمان هاي دولتي بين المللي وجود دارد كه نيازي به اجازه اقامت نخواهند داشت.به جاي اجازه اقامت يك كارت شناسايي به آنها تعلق مي گيرد كه آنها را از خدمات رفاهي و بسياري از امكانات فراهم مي سازد.

ج)اجازه كار براي شهروندان اتحاديه اروپا

در صورتي كه شخص متقاضي كار در سوئيس  شهروند اتحاديه اروپا باشدآزادي فراون و سهولت در كاريابي و اخذ اجازه كار در سوئيس وجود دارد.به غير از كشورهاي اتحاديه اروپا شهروندان ايسلند،نروژ،اعضاي اتحاديه تجارت آزاد اروپا  شرايط مناسبي به شرح ذيل فراهم شده است:

 • حق كار و انتخاب كارفرما
 • اجازه ورود و اقامت اعضاي خانواد در سوئيس
 • اجازه انتخاب شغل،تغيير شغل،تغيير كار فرما
 • آزادي انتخاب براي محل اقامت و محل كار در سوئيس

البته اين شرايط براي افراد تبعه سوئيس در ساير كشورهاي عضو اتحاديه اروپا نيز فراهم است.لازم به ذكر است شهروندان اتحاديه اروپا مي توانند به مدت سه ماه در سوئيس اقامت داشته و به دنبال كار بگردند و در صورتي كه كار مورد نظر را نيافتند از شرايط جستجوي كار بيش از سه ماه مي توانند استفاده نمايند.

٦)مشاغل مورد نياز در سوئيس .Jobs required in switzerland

الف)مشاغل مورد نياز در سوئيس

با وجود وسعت كم كشور سوئيس اين كشور در زمينه هاي فناوري،بيوتكنولوژي ،كشاورزي ،رشته هاي فني مهندسي نيروي كار فعال و ماهر بسيار دارد.صنعت ساعت سازي ،شكلات سازي از صنايع معروف سوئيس به شمار ميرود.كشور سوئيس به كارشناسان و متخصصين در بخش مهندسي فناوري،تحليل گري سيستم، فناوري اطلاعات ، تحليل گري مالي مشاوره بانكي،صنايع دارويي،امور حسابداري نياز دارد.عمانظور كه ذكر نموديم بسياري از سازمانهاي بين المللي در ژنو قرار دارند كه شرايط كاري مناسبي براي جويندگان كار خواهد بود.

ب)١٠شغلي كه در سوئيس داراي موقعيت عالي هستند       Top ten job vacancies by sector in switzerland

١)پرستاري

٢)مهندسي  الكترونيك

٣)مديريت پروژه

٤)مهندسي نرم افزار

٥)مديريت فروش

٦)لوله كشي

٧)نجاري

٨)كارگزاري تجاري

٩)مكانيك دقيق

١٠)تكنسين خدمات

٧)هزينه هاي زندگي درسوئيس  Cost of living in switzerland

هزينه هاي زندگي در سوئيس با توجه به درآمد بالايي كه شاغلين در سوئيس دارند با توجه به شهري كه شخص متقاضي كار در سوئيس در آن اقامت دارد متفاوت است به طور مثال در شهر هاي ژنو و زوريخ هزينه زندگي بسيار بالاست.در برابر هزينه هاي بالا كيفيت زندگي در سوئيس نيز بسيار بالا است.در كنار هزينه هاي بالا مي توان به ثبات اقتصادي،امكانات و مراقبت هاي بهداشتي در سطح بسيار بالا نام برد.هزينه هاي زندگي در سوئيس با درآمد بالا و كيفيت بالاي زندگي برابري دارد چرا كه درآمد خانوار در سوئيس ٦٠ ٪  بالاتر از باقي كشورهاي اروپا مي باشد.در ادامه رتبه چند شهر سوئيس را در رابطه با هزينه هاي زندگي و گراني هزينه هاي زندگي شرح خواهيم داد:

الف)هزينه زندگي در ژنوCost of living in geneve

ژنو در رابطه با هزينه هاي زندگي در دنيا رتبه ٨ را به خود اختصاص داده است.هزينه اجاره آپارتمان در ژنو با توجه به ميزان لوكس بودن و تعداد اتاق خوابها بين ١٥٠٠ تا ٣٩٣٨ يورو مي باشد.

ب)هزينه زندگي در برنCost of living in bern

برن نير در دنيا رتبه ١٣ را در رابطه با هزينه هاي زندگي به خود اختصاص داده است.جاره آپارتمان دربرن براي يك ماه بين ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ يورو ميباشد.

ج)هزينه زندگي در زوريخ Cost of living in zurich

زوريخ به عنوان دومين شهر گران دنيا شناخته شده است. هزينه اجاره آپارتمان در ماه زوريخ جيزي حدود ١٢٠٠ تا ١٨٠٠ يورو مي باشد.

هزينه تعدادي از اقلام مورد نياز در سوئيس:

 

يك پاكت شير ٢٣ فرانك
نان سفيد ٢.٣٦ فرانك
برنج ١.٢٣ فرانك
تخم مرغ ١٢ عدد ٥.٣١ فرانك
گوشت مرغ ١١.٢٧ فرانك
گوشت گاو ٢٢.٦٩ فرانك
سيب ١.٧١ فرانك
موز ١.٣٢ فرانك
پرتقال ١.٥١ فرانك
گوجه ١.٧٧ فرانك
پياز ١.٠٨ فرانك
آب يك و نيم ليتر ١.٢٢ فرانك
پنير ١٠.٣٩ فرانك
اينترنت ٥٩.٣٥ فرانك
بليط اتوبوس ٣.٤٠ فرانك
تاكسي ٦.٥٠ فرانك
يك پرس غذا ٢٣.٠٠ فرانك
مك دونالد ١٤.٠٠ فرانك
كاپوچينو ٤.٥٥ فرانك
كوك/پپسي ٣.٩٩ فرانك

 

٨) مدارك مورد نياز جهت اخذ ويزاي كار  در سوئيس

8)Required document for obtaining a work visa in switzerland

 

 • كپي از صفحه گذرنامه
 • كپي از آگهي هاي كار (مطبوعات و يا آنلاين)
 • مدرك درخواست هاي قبلي براي يافتن كار
 • رزومه كاري
 • كپي از مداركي مانند گواهي يا ديپلم ها،كه بايد به زبان آلماني،فرانسوي،ايتاليايي و يا انگليسي باشد(در صورت لزوم توسط مترجم رسمي ترجمه شود)
 • كليه مدارك تحصيلي شامل(مدرك دكترا و ريز نمرات ،مدرك ليسانس و ريزنمرات)
 • مدرك زبان (انگليسي/آلماني)
 • سند ازدواج يا سند طلاق (در صورت وجود)

 

جمع بندي و نتيجه گيري در خصوص كار در سوئيس     Conclusion about work in switzerland

در اين مقاله تلاش نموديم نكات لازم در باب كار در سوئيس به صورت كامل  مورد بحث و بررسي قرار داديم.در صورت هرگونه سوال مي توانيد از طريق سايتهاي ملك پور و مطالعه مقالات مرتبط با كار در سوئيس و همچنين مشاهده فايل هاي صوتي و تصويري كه توسط استاد ملك پور(دانشجوي دكتراي حقوق در دانشگاه ملي وين اتريش)تهيه شده و به صورت مفصل شرايط اخذ ويزاي كار در سوئيس ومهاجرت كاري به سوئيس شرح داده اند به جواب سوالات خود دست يابيد.مشاورين و وكلاي مجرب در امور بين الملل  آماده اند تا شما را در رسيدن به گزينه مناسب جهت مهاجرت و ارائه مشاوره مطلوب به شما بزرگواران ياري رسانند.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.