طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا

طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا

طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا  در سال ۲۰۱۸ چیست ، بررسی تخصصی طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا  ، راهنمای کامل طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا  و هزینه های طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا و مدارک لازم طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا را در این مقاله آورده یم ، کانادا کشوری بسیار وسیع، زیبا و پیشرفته می باشد که دارای یک سیاست باز مهاجرپذیری و بیش از ۳۴ گروه قومی مختلف است و اساسا به دلیل وجود امکانات و تسهیلات زندگی و نیز همجواری با کشور آمریکا مقصد مهاجرتی عده ی زیادی از مردم جهان و بخصوص ایرانیان است. بدیهیست در این راستا شما باید با طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا آشنا باشید. درصورتی که علاقمند به مهاجرت به کانادا می باشید در این مقاله سعی شده تا شما را با طرق و شیوه ها ی مهاجرت به کشور کانادا آشنا کنیم. مقاله گردآوری شده حاضر برای ارایه به موسسه حقوقی ملک پور، جهت آشنایی و تسهیل در امر مهاجرت به کشور کانادا می باشد و به طور کلی بیانگر طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت کشور کانادا و شرح مراحل پیش و رو در اخذ ویزای کشور کانادا می باشد.

 

فایل تصویری آقای ملک پور ( دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین ) در باب روش های مهاجرت به کانادا

video طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا
audio طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا

در ابتدا لازم می دانیم به طور مختصر به معرفی این کشور بپردازیم:

در روزنامه ی همشهری (سایت همشهری آنلاین) درباره ی کشور کانادا این طور آمده است:
کنفدراسیون کانادا کشوری در شمال قاره آمریکا و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

این کشور از جنوب و شمال غرب با آمریکا همسایه است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند.

نزدیکی جغرافیایی به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی مضراتی هم برای کانادا در پی داشته است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است.

آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای مشترک‌ المنافع است.

کنفدراسیون کانادا به صورت سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود. پایتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد.

سیاست در کانادا

فرماندار کل در کانادا به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم، پادشاه انگلیس در کانادا، زندگی می‌کند.

رئیس دولت نخست‌وزیر است که معمولا از میان اعضای حزب پیروز در پارلمان انتخاب می‌شود. دوره نخست‌ وزیری در این کشور پنج ساله است.

مجلس سنا در این کشور ۱۰۵ کرسی دارد که نمایندگان آن را فرماندار کل انتخاب می‌کند و تا رسیدن به سن ۷۵ سالگی در آن عضویت دارند.

پارلمان این کشور ۳۰۸ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در کانادا

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۲۶۶/۱ میلیارد دلار است. ۱۷ میلیون و ۹۵ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور ۶ درصد است. ۸/۱۰ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در این کشور ۱/۲ درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل وسایل نقلیه موتوری و قطعات، ماشین‌آلات صنعتی، هواپیما، تجهیزات ارتباطی، مواد شیمیایی، پلاستیک، کود، الوار و چوب، نفت خام، گاز طبیعی، الکتریسیته و آلومینیوم است که به کشورهای آمریکا، انگلیس و ژاپن  صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری و قطعات، نفت خام، مواد شیمیایی، الکتریسیته و کالاهای مصرفی است که از کشورهای‌آمریکا،چین و مکزیک صادر می‌شود.

مردم کانادا

جمعیت این کشور ۳۳ میلیون و ۲۱۳ هزار نفر با میانگین سنی ۴۰ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۴ سال و برای مردان ۷۹ سال است. ۲۸ درصد از مردم آن انگلیسی، ۲۳درصد فرانسوی و ۱۵ درصد از دیگر بخش‌های اروپا هستند.

در این کشور دو زبان فرانسوی و انگلیسی به عنوان زبان‌های رسمی صحبت می‌شوند. اغلب مردم آن مسیحی هستند.

و اما طرق و شیوه ها ی مهاجرت به کانادا بر اساس اطلاعات فعلی سایت رسمی کانادا شامل نه مورد کلی است:

 1. ورود سریع یا اکسپرس اینتری (Express Entry )
 2. افراد ماهر انتخابی ایالت کبک (Quebec-selected skilled workers)
 3. ویزای کارآفرینی و سرمایه گذاری یا استارت آپ (Start-up visa)
 4. سرمایه گذاری (Immigrant Investors)
 5. خود اشتغال زایی (self- employed)
 6. حمایت خانواده و فامیل (family sponsorship)
 7. بستگان نزدیک استانی (Provincial nominees)
 8. مراقبان و پرستاران سرخانه (caregivers)
 9. پناهندگی (refugees)

در زیر به شرح مختصری از هر کدام می پردازیم:

 

 1. ورود سریع یا اکسپرس اینتری (Express Entry )

در این روش دولت کانادا به مهاجران ماهر بسته به توانایی آنها برای زندگی در کانادا و اثرگذاری مثبت در بخشی از اقتصاد کانادا اقامت دائم می ده. در واقع اکسپرس اینتری یک سیستم جدید برای مدیریت اینکه چگونه افراد با تجربه کار ماهر درخواست مهاجرت به کانادای خود را ارایه دهند می باشد. پس به این نکته پوجه کنید که این صرفا یک سیستم است نه یک روش مهاجرتی که در واقع کار امتیازدهی مهاجران را انجام می دهد. در این شیوه قبلا بالاترین امتیاز مربوط به پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی بود که حدود ۶۰۰ امتیاز داشت و حداکثر امتیاز ۱۲۰۰ بود اما در ابتدای سال ۲۰۱۷ تغییراتی در این سیستم ایجاد شد که از مهم ترین آنها تغییر امتیاز پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی از ۶۰۰ به ۵۰ امتیاز بود.

 1. افراد ماهر انتخابی ایالت کبک (Quebec-selected skilled workers)

استان کبک دارای یک قرارداد خاص با دولت کانادا در مورد مهاجرت است. این استان دارای قوانین خاص خود را برای انتخاب مهاجرانی که به خوبی بتوانند خد را به زندگی در این ایالت وفق دهند دارد.

برای درخواست به عنوان یک کارگر ماهر در کبک، شما باید:

 • تقاضای خود را به دولت کبک برای تاییدیه انتخاب شما توسط کبک (CSQ) ارایه دهید، سپس
 • به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) برای تبدیل شدن به یک مقیم دائم کانادا درخواست دهید

از مزایای این روش این است که اگر تجربه کاری شما در یکی از زیرمجموعه های مشاغل دولت فدرال نباشد میتوان برای شما از طریق ایالت کبک درخواست داد. و اینکه زمان رسیدگی به پرونده در این ایالت نسبتا سریع بوده و دانش زبان فرانسه به شما در عبور از این مسیر بسیار کمک خواهد کرد.

 1. ویزای کارآفرینی و سرمایه گذاری یا استارت آپ (Start-up visa)

هدف این شیوه استفاده از کارآفرینان مهاجر با مهارت ها و پتانسیل بالا برای ایجاد و گسترش کسب و کار نوآورانه در کانادا است که بتواند برای شغل برای کانادایی ها شغل ایجاد کرده و در مقیاس جهانی رقابت کند.

آیا شما یک ایده کسب و کار نوآورانه دارید؟ اگر شما می توانید برای حمایت از ایده خود از یکی از سازمان های تعیین شده توسط کانادا حمایت دریافت کنید، خواهید توانست به کانادا مهاجرت کنید.

دلایل بسیاری برای این که چرا کانادا بهترین مکان برای ایجاد کسب و کار شماست وجود دارد. مزایای کانادا عبارتند از:

 • اقتصاد قوی
 • مالیات پایین و هزینه های کسب و کار کم
 • برتری در پژوهش و نوآوری
 • کیفیت بالای زندگی

 

 1. سرمایه گذاری (Immigrant Investors)

اگر شما یک سرمایه گذار بین المللی با مهارت ها و توانایی های مورد نیاز به منظور کمک به اقتصاد کانادا و ادغام در جامعه کانادا هستید، شما ممکن است واجد شرایط برای اقامت دائم تحت ویزای سرمایه گذاری  (IIVC) باشید البته این برنامه آزمایشی به طور آزمایشی اعمال شده و در حال حاضر که این مقاله نوشته میشود (۱۵ ژانویه ی ۲۰۱۷ ) این سیستم بسته بوده و فعلا نمی توتن از این طریق اقدام کرد.

 1. خود اشتغال زایی (self- employed)

برنامه اشخاص خود اشتغال یا همان خویش فرما به دنبال افرادی است که که بتوانند در کانادا هم خود اشتغال باشند. آنها باید دارای یکی از شرایط زیر باشند:

 • تجربه مرتبط در فعالیت های فرهنگی و یا ورزشی و قصد و توانایی سهیم شدن به شکل قابل توجهی در زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا، و یا
 • تجربه در مدیریت مزرعه، و قصد و توانایی خرید و مدیریت یک مزرعه در کانادا

 

 1. حمایت خانواده و فامیل (family sponsorship)

اگر شما یک شهروند و یا مقیم دائم کانادا و دارای حداقل ۱۸ سال سن باشید، می توانید بستگان خاصی را برای آمدن به کانادا حمایت کنید. بستگان شما در صورت تبدیل شدن اقامت آنها به اقامت دائم می توانند در کانادا زندگی، تحصیل و کار کنند. اما فراموش نکنید که اگر شماعضوی از خانواده خود را ضمانت کنید حدود ۳ سال و بعضی اوقات تا ۱۰ سال متعهد تمام مخارج آن فرد در کانادا خواهید بود.

افراد مجاز فامیل شامل موارد زیر است:

–    همسر

–    والدین – پدر و مادر

–    فرزندان – فرزند خوانده

–    خواهر و برادر که والدین خود را از دست داده اند.

در ضمن شما میتوانید یک فرد را با عنوان فامیل به کانادا بیاورید به شرط اینکه بستگان دیگری (مانند عمه ، عمو و افراد ذکر شده دربالا ) را نداشته باشید.

 

 1. کاندیداهای استانی (Provincial nominees)

اکثر استان ها و مناطق مختلف در کانادا می توانند مهاجرانی را از طریق برنامه مهاجرت استانی (PNP) انتخاب کنند. این مهاجران باید مهارت، آموزش و تجربه کاری برای کمک به اقتصاد آن استان و یا منطقه را داشته باشند ، و نیز بخواهند در آن استان زندگی کنند.

هر استان و منطقه ای به جز ایالت کبک جریان و سیستم مهاجرتی خود (برنامه های مهاجرتی که گروه خاصی را هدف قرارمی دهد) و معیارهای خود را برای PNP دارد. به عنوان مثال، در جریان برنامه، استان ها و مناطق ممکن است دانش آموزان، کسب و کار مردم، کارگران ماهر و یا کارگران نیمه ماهر مورد هدف باشند.

 

 1. مراقبان و پرستاران سرخانه (caregivers)

اکنون سه راه برای اقامت دائم از طریق برنامه مراقب اعمال می شود.

شما می توانید برای اقامت دائم از طریق هر یک از گزینه های زیر که واجد شرایط باشید اقدام کنید:

 • مراقبت از کودکان و مربی کودک در یک خانه
 • مراقبت از افراد نیازمند به کمک های پزشکی
 • برنامه ی مراقبت خانگی (live-in): برای مراقبت از افراد مسن و یا کسانی که با معلولیت یا بیماری مزمن در مرکز درمانی و یا در خانه بستری هستند.

شرایط لازم برای استخدام این است که شما دارای دیپلم متوسطه ومعلومات لازمه در رشته مربوطه بوده و دارای سابقه کار دایم یک ساله در طی سه سال قبل یا آموزش شش در موسسه ای و همینطورمایل باشید که بمدت دو سال در خانواده ای که به شما حقوق و محل و مزایا می دهد زندگی کنید می توتن استنباط کرد که زبان انگلیسی شما باید در حدی باشد که بتوانید خود را بدون نیاز به دیگران اداره کنید. پس از پایان این دو سال اگر مشکلی پیش نیامده و تخلفی از شما سر نزده باشد تقریبا به طور اتوماتیک شما اقامت دایم کانادا را کسب خواهید کرد.

 

 1. پناهندگی (refugees): دولت کانادا حدود یک دهم از کل افرادی را که در جهان به دنبال پناهندگی هستند می پذیرد. پناهجو یا پناهنده برپایه کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان شهروندی است که برای فرار یا ترس از آزار و اذیتِ نژادی، مذهبی، قومی و ملیتی یا برای عضویت در یک گروِه اجتماعیِ خاص یا داشتنِ عقایدِ سیاسیِ اقلیتی، تواناییِ به‌دست آوردنِ پناهگاهی امن در کشورِ خود را ندارد و یا کسی که دارای تابعیت و ملیتِ ویژه‌ای نیست و یا در بیرون از کشوری که پیشتر در آن بوده به‌سر می‌برد و به‌دلیلِ ترس از جان، ترجیح می‌دهد به کشوری که پیشتر در آن به‌سر می‌برده، باز نگردد.

و اما در پایان به نظر میرسد با دقت در این امر که کشور کانادا کشوری مهاجرپذیر و دارای امکانات و تسهیلات زندگی در حد استانداردهای بالای جهانی میباشد مهاجرت به این کشور می تواند گزینه ی مناسبی برای عزیزانی باشد که تمایل به مهاجرت به یک کشور خارجی را دارند. در این مقاله سعی شد به طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا اشاره شود  و اما شما متقاضیان گرامی می توانید از طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا و آشنایی جامع تر با طرق و شیوه های مهاجرت به کانادا با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید. موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه در امر پژوهش در باب قوانین مهاجرت آماده خدمت رسانی در امر مشاوره به شما متقاضیان و هموطنان گرامی می باشد و با داشتن مشاوران زبده و کارآمد در باب مهاجرت به کانادا و دیگر کشور های جهان مشاوره های حقوقی مفید و کاملی را به شما ارائه می دهد. شما برای اطلاع از شرایط مختلف در مورد مهاجرت کانادا می توانید از طریق تلفن با مشاورین و وکلای با تجربه موسسه حقوقی ملک پور در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار مستقل در ایران مشاوره رایگان دریافت نمایید و همچنین می توانید به صورت حضوری از مشاوره وکلای موسسه حقوقی ملک پور بهره مند گردید.