طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی:

آیا طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی را می دانید؟طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی به چند دسته تقسیم می شود؟آیا می دانید مجازاتها در قانون مجازات اسلامی به چند دسته قابل تقسیم می باشند؟آیا طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی را می شناسید؟مجازات های سالب ومحدود کننده آزادی در قانون مجازات اسلامی به چه صورت می باشند؟

طبقه بندی مجازات ها در قانون مجازات اسلامی به چندین دسته تقسیم می شوند که هر کدام موارد وقانون خاص خود را دارند طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی به صورت های متعددی می باشد که به دسته های حدود،قصاص،دیات،تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده تعریف می شوند.موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله سعی دارد طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی را برای شما توضیح داده و به سوالات شما در زمینه طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی پاسخ دهد.

 

طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی :

مجازات‌ها در قانون مجازات اسلامی به چهار دسته تقسیم می شوند:

۱:حدود ۲: قصاص ۳:دیات ۴ :تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده .

۱:حدود: حدود به معنای حایل شدن میان دو چیز می باشد . به موجب ماده ۱۳ قانون مجازات اسلامی حد به مجازاتی گفته می‌شود که نوع و میزان کیفیت آن در شرع تعیین شده است .

قانون مجازات اسلامی مجازات های حدود را تعیین کرده است که عبارتند از: قتل، تازیانه ،قطع عضو و نفی بلد .

حد کیفرهایی میباشد که بیشتر بدنی هستند و مقدار آنها تعیین شده می باشد و قاضی در آنها اختیاری ندارد .

۲:قصاص:قصاص در واقع یعنی استیفا اثر جنایت طبق ماده ۱۴ قانون مجازات اسلامی قصاص کیفری است که جانی به آن محکوم می‌شود و باید با جنایت برابر باشد .

۳:دیات:دیات جمع دیه می باشد که به آن خون بها نیز می گویند. دیه را قانون مجازات اسلامی اینگونه تعریف کرده است :

به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیا دم او داده می شود .

۴:تعزیرات و مجازات های بازدارنده:تنبیه کمتر از حد را تعزیر می‌گویند. قانون مجازات اسلامی تعزیر را اینگونه تعریف کرده ‌است :تعزیر،تادیب و یا عقوبتی است که نوع و مقدار آن در شرع تعیین نشده و به نظر حاکم واگذار شده است از قبیل حبس و جزای نقدی و شلاق که میزان شلاق بایستی از مقدارحد کمتر باشد.مجازات های بازدارنده در واقع هر نوع مجازاتی می باشد و به مجازات خاصی تعلق ندارد .

مجازات ها را میتوان به ۳ طبقه تقسیم کرد:

۱: مجازاتهای اصلی ۲: مجازات های تکمیلی ۳: مجازات های تبعی .

۱:مجازات های اصلی:قانونگذار برای هر جرم چندین مجازات تعیین کرده است که اجرای آنها فقط به موجب حکم قطعی دادگاه میباشد. در جرایمی که تعزیر به اختیار قاضی میباشد قاضی نمی تواند متهم را به بیش از یک مجازات محکوم کنند این محکومیت ها مجازات اصلی به حساب می آیند .

۲:مجازات های تکمیلی:مجازاتهای تکمیلی به مجازات‌های می‌گویند که به مجازات‌های اصلی اضافه می‌شود و به تنهایی مورد حکم دادگاه قرار نمی گیرند.طبق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند کسی را که به علت ارتکاب جرم عمدی به تعزیر یا مجازات بازدارنده محکوم کرده است به عنوان تتمیم حکم تعزیری یا بازدارنده مدتی از حقوق اجتماعی محروم و نیز از اقامت در نقطه یا نقاط معین ممنوع یا به اقامت در محل معین مجبور نماید.مجازاتهای تکمیلی مانند مجازات های اصلی تابع اصل قانونی بودن مجازات ها است .

۳:مجازات های تبعی: مجازات های تبعی از آثار محکومیت جزایی است و هیچگاه در حکم دادگاه قید نمی شود .

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد.موسسه حقوقی ملک پور به عنوان بزرگترین موسسه حقوقی در خاورمیانه این امکان را دارد که پرونده های حقوقی شما را به انجام برساند.

طبقات مجازات ها بر حسب موضوع آن :

۱:مجازات های بدنی: در نظام کیفری کشور ما مجازات های بدنی محدود به سه نوع مجازات می باشد که عبارتند از: سالب  حیات،مجازات قطع عضو،مجازات تازیانه .

_مجازات سالب حیات:

به موجب ماده ۴۸۵ قانون آیین دادرسی کیفری قبل از اجرای حکم اعدام آداب مذهبی اشخاصی که صلاحیت دارند نسبت به محکوم علیه باید اجرا شود و در موقع اعدام دادستان دادگاه جنایی و رئیس شهربانی یا نماینده آنها و پزشک و منشی دادگاه جنایی باید حاضر باشد و اگر اجرای حکم در محوطه زندان باشد رئیس زندان نیز حضور خواهد داشت وکیل محکوم علیه نیز می تواند حاضر شود بعد از حاضر کردن محکوم در محل اجرای حکم دادستان دستور اجرای حکم را می‌دهد و منشی دادگاه حکم را به صدای بلند قرائت می‌کند و سپس مباشر اجرا حکم را اجرا میکند و صورت مجلس تنظیمی به امضای حضار می‌رسد.

_مجازات قطع عضو:

قصاص و بریدن دست و پا در شماره کیفرهای ترهیبی و ترذیلی است . کیفرهای قطع عضو تدابیری توانگیر و تحقیر کننده است .

_مجازات تازیانه:

شلاق زدن جز کیفرهای بدنی است .

۲:مجازات های سالب و محدود کننده آزادی:آزادی رفت و آمد و به تبع آن اقامت محکوم علیه به دو صورت ممکن است از او سلب شود اجرای مجازات سالب آزادی و یا مجازات های محدود کننده آزادی .

_مجازات سالب آزادی:

محرومیت از آزادی عبارت از محکومیت از پرداختن به حرفه ممنوعیت از سکونت در محل اقامت خود دوری از خانواده و ممنوعیتهای دیگر که مهمترین آن رفت و آمد است. .

_مجازات های محدود کننده آزادی:

گاهی مجازات تحمیلی آزادی تحرک و جابجایی متهم را محدود می‌کند ولی محکوم علیه امکان ادامه زندگی عادی را از نظر خانوادگی و شغلی از دست نمی‌دهد.

۳:مجازات های مالی:مجازاتهای مالی شامل جزای نقدی و ضبط یا مصادره اموال است .

مجازات نقدی:مجازات جزای نقدی عبارت است ازالزام محکوم علیه به استناد حکم محکومیت به پرداختن مبلغی وجه نقد به نفع دولت .

در نهایت می توان گفت که طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی انواع مختلفی دارد که مجازات برخی از آنها به اختیار قاضی دادگاه نمی باشد و مجازاتها و میزان آنها در قانون تعریف شده است که هرکدام قوانین و مقررات خاص خود را دارند.با توجه به اینکه جرمها متفاوت می باشند طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی هم متعدد می باشد که قانون برای هرکدام مجازات خاص و ویژه ای را در نظر گرفته است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طبقه بندی مجازاتها در قانون مجازات اسلامی و همچنین حقوق داخلی می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

 

 

منابع:

برگرفته از کتاب حقوق جزای اختصاصی دکتر میرمحمد صادقی

برگرفته از کتاب قانون مجازات اسلامی.

 

نگار ولی یاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ