شرایط تحصیل در مجارستان

 

از شرایط تحصیل در مجارستان در سال 2018 اطلاع دارید؟ آیا قصد ادامه تحصیل در کشور مجارستان را دارید؟  نظام آموزش عالی در مجارستان چگونه است؟ آیا تحصیل در مجارستان  از اعتبار بین المللی برخوردار است؟ شرایط تحصیل در دوره کارشناسی مجارستان  و دوره کارشناسی ارشد و دوره دکتری در مجارستان چیست؟ هزینه تحصیل در مجارستان چقدر می باشد؟ مدت زمان تحصیل در مجارستان چقدر است؟ آیا امکان بردن همراه در حین مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل در مجارستان وجود دارد؟ آیا با تحصیل، اقامت دائم مجارستان اخذ می شود؟ در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط تحصیل در مجارستان ارائه شده است.  برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در موسسه مشاوره ای MIE وین و دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید.

 

video شرایط تحصیل در مجارستان

 

تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپا است که در مرکز این قاره قرار گرفته است. زبان این کشور مجاری است اما در اغلب دانشگاههای این کشور، علاوه بر زبان مجاری، دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی هم تدریس
می گردد. به طور کلی کشور مجارستان با داشتن دانشگاههای معتبر، کیفیت مناسب آموزشی، هزینه های پایین تر تحصیل نسبت به سایر کشورهای اروپایی، هزینه های پایین زندگی، برگزاری دروس دانشگاهی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری  به زبان انگلیسی، عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن و امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل می باشد.

ساختار آموزشی عالی در  مجارستان

در کشور مجارستان سیستم آموزش عالی از  سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس، و دکترا تشکیل شده است. به دلیل عضویت مجارستان در موافقتنامه بولونیا (موافقتنامه بولونیا مجموعه ای از جلسات و توافقات  بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای استاندارد سازی آموزش عالی کشورهای عضو اتحادیه می باشد) تحصیل در مقطع لیسانس به مدت سه سال منتهی به دوره کارشناسی ارشد خواهد شد و پس از دوره کارشناسی ارشد که مدت زمان آن بین یک تا دو سال است، دوره دکترا به مدت 3 سال به طول خواهد کشید. عمدتا سیستم تحصیلی در دانشگاههای مجارستان متشکل از دو ترم تحصیلی است که شروع آنها در ماههای سپتامبر ( در برخی از دانشگاهها از ماه اکتبر) و ماه فوریه است.

مدارک تحصیلی دانشگاههای مجارستان در اغلب کشورهای دنیا پذیرفته می شود و لذا دانشجویان پس از تحصیل می توانند جهت ادامه تحصیل به سایر کشورهای اروپایی و یا آمریکای شمالی رفته و یا جهت پیدا نمودن کار در سایر کشورهای اروپایی شغل متناسب با تخصص و رشته تحصیلی خود بیابند. لازم به ذکر است تحصیل در دانشگاههای مجارستان نیازمند قبولی در آزمون ورودی این دانشگاهها می باشد لذا علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای مجارستان که مدرک تحصیلی خود را در کشوری خارج از اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا، استرالیا و نیوزلند گرفته باشند، دوره کالج یکساله را جهت آمادگی ورود به دانشگاه می گذرانند که این دوره ها برای رشته پزشکی ( Pre-medical) و برای رشته های فنی و مهندسی Pre-engineering  نامیده می شوند. هزینه های شهریه ( یکسال) این دوره های آمادگی بین 5000 تا 6000 یورو می باشد. لازم به ذکر است هزینه های زندگی در مجارستان با توجه به شیوه و کیفیت زندگی افراد متغیر می باشد و برای یک دانشجو در حدود 8000 تا 10000 یورو در سال ( ماهانه 600 الی 700 یورو بابت اجاره و خورد و خوراک و ایاب و ذهاب و سایر هزینه های زندگی)  می بایست افزون بر هزینه های شهریه کالج یا دانشگاه در نظر گرفته شود.

دوره کارشناسی

افراد دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ( دیپلم 12 ساله)  که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند پس از گذراندن دوره یکساله آمادگی در کالج و قبولی در آزمون ورودی، می توانند در مقطع کارشناسی دانشگاههای مجارستان مشغول به تحصیل شوند. این افراد می توانند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی 3 سال و در برخی از رشته ها 4 سال می باشد.در طول دوره کارشناسی ، دانشجویان اجازه کار نیمه وقت داشته و می توانند به مدت 10 ساعت در هفته کار نمایند.

 

دوره کارشناسی ارشد

دانشجویان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست باید لیسانس خود را از دانشگاههای مورد تایید مجارستان اخذ کرده باشند و یا مدرک خود را از دانشگاههای مجارستان گرفته باشند. معدل نمره کارشناسی و همچنین رشته تحصیلی فرد در ادامه تحصیل از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقطع هم دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی هم برگزار می گردد. طول دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از 20 ساعت حق کار در هفته برخوردار می باشند.

 

دوره دکتری

مدت دوره دکتری در مجارستان 3 می باشد.  دوره دکتری پژوهش محور بوده و دانشجویان موظف به ارائه تز تحقیقاتی دسته اول هستند.  لذا  دانشجویان جهت اخذ پذیرش دکتری مجارستان، علاوه بر داشتن معدل بالا و اخذ مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با دوره دکتری از دانشگاههای معتبر و یا دانشگاههای مجارستان، می بایست نسبت به گرفتن سوپروایزر و استاد راهنما اقدام نمایند. در مقطع دکتری، علاوه بر ترجمه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود باید طرح تحقیقاتی، رزومه، حداقل دو توصیه نامه از محل تحصیل و چنانچه سابقه کاری دارد، انها را  به دانشگاه ارائه کند.  دانشجویان مقطع دکتری از 30 ساعت حق کار هفتگی برخوردار می باشند.

 

هزینه های تحصیل :

هزینه های زندگی (خورد و خوراک و خوابگاه) در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی پایین بوده و در حدود 600 الی 700 یورو در ماه خواهد بود. هزینه شهریه دوره های کالج دانشگاهی در حدود 5000 الی 6000 یورو در سال می باشد. هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی در حدود 3000 الی 3500 یورو در هر ترم، رشته های علوم انسانی 2500 الی 3000 یورو در هر ترم، و رشته های پزشکی 5000 تا 9000 یورو در هر ترم متغیر می باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی مجارستان

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
  • اصل نامه پذیرش دانشگاه
  • اصل رزرو بلیط هواپیما
  • اصل و کپی بیمه نامه مسافرتی
  • اصل پاسپورت و کپی تمام صفحات آن
  • ارائه مدرک دیپلم، لیسانس، و فوق لیسانس همراه با ریز نمرات و ترجمه رسمی آنها به زبان انگلیسی
  • عکس رنگی در اندازه گذرنامه با پس زمینه سفید (2 قطعه)
  • اصل شناسنامه همراه با ترجمه رسمی آن به زبان انگلیسی
  • اصل و کپی پرینت حساب بانکی ۳ ماهه

اقامت پس از تحصیل:

پس از تحصیل در مجارستان، امکان ماندن در مجارستان و یافتن کار وجود دارد. از طریق ویزای جستجوی کار، اخذ اقامت پس از تحصیل امکانپذیر است.  برای این منظور حداقل 15 روز قبل از پایان انقضای اقامت تحصیلی، فرد دانشجو می بایست درخواست خود را به اداره مهاجرت اعلام نماید. پس از بررسی درخواست دانشجو و داشتن شرایط ، حداکثر به مدت 9 ماه اجازه داده می شود تا پس از پایان تحصیل، دانشجو در مجارستان به دنبال کار باشد. در صورت یافتن کار،  اقامت مجارستان داده می شود. مطابق با قانون ، پس از 3سال کار در مجارستان اقامت دایم داده می شود اما تبدیل اقامت دایم به تابعیت و پاسپورت پس از هشت سال و موفقیت در ازمون زبان مجاری امکانپذیر می باشد.

وضعیت الحاق افراد خانواده:

در مجارستان در بدو امر صدور ویزای تحصیلی، اجازه اقامت به همراهان ( همسر و فرزندان زیر 18 سال ) فرد دانشجو داده نمی شود اما پس از ثبت نام دانشجو و حضور در دانشگاه، همراهان فرد دانشجو می توانند به دانشجو ملحق شوند. برای این منظور دانشجو می تواند به اداره مهاجرت کشور مجارستان مراجعه کرده و درخواست الحاق افراد خانواده را بنماید. معمولا طول روند بررسی درخواست دانشجو بین دو تا سه هفته تقویمی به طول خواهد کشید.

 

این مقاله برای شما همراهان همیشگی موسسه مشاوره MIE  در خصوص تحصیل در مجارستان نگارش شده تا شما با شرایط تحصیل در مجارستان آشنا شوید.  امید است مقاله فوق پاسخ برخی از پرسش های شما را داده باشد. تحصیل در مجارستان اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. در نظر داشته باشید که یک مشاوره ی صحیح و به روز می تواند شما را یاری نماید تا بتوانید به بهترین نحو پروسه کاری خود را به جریان بیاندازید و برای تحصیل در مجارستان اقدام نمائید. در این خصوص پیشنهاد می گردد که قبل از هر اقدام یا صرف هزینه به  مشاور و وکیل مهاجرت مراجعه نموده و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

درصورت نیاز به مشاوره در باب مهاجرت به مجارستان ، تحصیل در مجارستان ، کار در مجارستان ، سرمایه گذاری در مجارستان میتوانید با دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل بفرمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.