شرایط تحصیل در اذربایجان

شرایط تحصیل در اذربایجان

شرایط تحصیل در اذربایجان, مهاجرت تحصیلی به اذربایجان و پروسه تحصیل در اذربایجان ,مدارک و همچنین نکات لازم در این باب در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.شما عزیزانی که مایل به تحصیل در اذربایجان هستید ، میتوانید با مطالعه این مقاله اطلاعات خود را در زمینه شرایط تحصیل در اذربایجان تکمیل نمایید.

همچنین شما عزیزان میتوانید با همکاران ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید.و در مورد شرایط تحصیل در اذربایجان از انها مشاوره بگیرید.

 درباره اذربایجان

آذربایجان در قاره آسیا واقع شده است. ایران در جنوب، ارمنستان در غرب، جورجیا در شمال غربی و داغستان، کشورهای همسایه آذربایجان هستند و در سمت شرق به دریای خزر محدود می شود. مرزهای کشور آذربایجان به طور کلی 2648 کیلومتر می باشد. سه رشته کوه تقریبا 40٪ از این کشور را پوشش می دهد. آب و هوای آذربایجان متنوع است؛ بخش کوهستانی آن نیمه گرمسیری و دشت ها بسیار مرطوب است.

نظام آموزشی و شرایط تحصیل در اذربایجان

نظام آموزشی آذربایجان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و مشابه سیستم مورد استفاده در ایالات متحده و اروپا است. دیپلم آموزشی آذربایجان در بیش از 50 کشور پذیرفته است. با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد آن بین اروپا و آسیا، آذربایجان به دو کمیته از شش کمیته آموزشی یونسکو پیوسته است: کمیته اروپایی که شامل 41 کشور و کمیته آسیایی که شامل 37 کشور است. بسیاری از دانشگاه ها زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی انتخاب کرده اند، چرا که انگلیسی زبان ارتباطات و علم در جهان است. زبان انگلیسی در حال حاضر ​​در تمام اداراتی که از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند، رایج است. دانشجویانی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند به طور مستقیم سال تحصیلی اول خود را آغاز می کنند. به این منظور دانشجو باید یا مدرک رسمی آزمون تافل با حداقل نمره 500، یا مدرک رسمی آزمون آیلتس با نمره بالای 6 ارائه دهد و یا 60٪ از نمره آزمون مهارت قبل از شروع ترم تحصیلی را کسب کند.

نظام آموزش عالی در آذربایجان

نظام آموزش عالی در آذربایجان شامل انواع نهادهای دولتی یا خصوصی زیر است: آکادمی ها، موسسات، کالج ها، آموزشگاه ها و دانشگاه ها که دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد در علوم انسانی و علوم تجربی و دکترا و یک دوره MBA ارائه می دهند.

سطح اول دانشگاه

این دوره چهار سال طول می کشد و در پایان مدرک کارشناسی یا باکالور به دانشجو اعطا می شود. در طول این دوره، دانشجویان می توانند علوم انسانی و علوم طبیعی و همچنین مبانی تخصصی انتخابی خود را مطالعه کنند.

سطح دوم دانشگاه

در دوره دوم، که بین یک و نیم تا دو سال طول می کشد و در پایان مدرک کارشناسی ارشد یا مجیستر به دانشجو اعطا می شود، دانشجویان دانش و آموزش حرفه ای در زمینه علوم انسانی و علوم طبیعی کسب می کنند.

سطح سوم دانشگاه

بهترین فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در دوره دکتری پذیرفته می شوند. پس از اتمام تحصیلات (به مدت دو یا سه سال) به دانشجویان مدرک دکتری اعطا می شود.

تحصیلات دیپلم

تحصیلات دیپلم فاقد مدرک است و بر روی حرفه یا مهارت خاصی متمرکز می باشد. این دوره در بسیاری از نهادهای خصوصی و همچنین برخی از دانشگاه ها ارائه می شود.

شرایط تحصیل در اذربایجان و سال تحصیلی در آذربایجان

سال تحصیلی در آذربایجان شامل دو ترم تحصیلی است که معمولاً در ماه سپتامبر آغاز می شود. سال تحصیلی در بعضی از رشته ها با شروع ترم بهار در ژانویه آغاز می شود. همچنین می توان در ترم تابستان شرکت کرد.

شرایط تحصیل در اذربایجان و هزینه تحصیل در آذربایجان

دولت آموزش عالی رایگان برای دانشجویان با استعدادی که با نمرات بالا وارد دانشگاه شده اند و تخفیف در شهریه تحصیلی را تضمین می کند. علاوه بر این، کمک هزینه تحصیلی نیز به دانشجویان اعطا می شود.

شرایط دانش اموزان خارجی در آذربایجان

آذربایجان در حال حاضر جایگاه خوبی در جهان رو به رشد دارد. دانشجویان از کشورهای مختلف جهان به ویژه از کشورهای همسایه در آذربایجان ادامه تحصیل می دهند. برخی از آنها به مدت دو ترم تحصیلی در دانشگاه های آذربایجان ها تحصیل می کنند تا زبان این کشور را یاد گرفته و کسب تجربه کنند.

اگر دانشجویان خارجی در آزمون مهارت زبان آذربایجانی و انگلیسی پذیرفته شوند، می توانند در دوره های آمادگی شرکت نکنند. البته این موضوع بستگی به دانشگاهی دارد که برای تحصیل در آذربایجان انتخاب می کنند.

شرایط تحصیل در اذربایجان و ویزای تحصیلی آذربایجان

دانشجویان خارجی باید در سفارت آذربایجان در کشور خود برای ویزا درخواست دهند. هزینه ویزای کوتاه مدت در آذربایجان حدود 100 دلار و ویزای دانشجویی بلند مدت حدود 200 دلار است.

دعوت نامه از طرف موسسه آموزشی و ضمانت مالی پرداخت شهریه و هزینه اقامت نیز مورد نیاز است. مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی اذربایجان به شرح زیر است:

 • 1 قطعه عکس
 • کپی از پاسپورت
 • هزینه اداری (20 دلار آمریکا)
 • فرم درخواست ویزا

ویزای تحصیلی دانشجویان خارجی در آذربایجان شامل کل دوره آموزشی می شود:

کارشناسی به مدت 4 سال

کارشناسی ارشد به مدت 2 سال

دکترا به مدت 3 سال

ویزای تحصیلی باید برای هر سال تحصیلی تجدید شود. دانشجو باید هر بار که به کشور خود می رود، به سفارت اطلاع دهد.

ثبت نام موقت دانشجویان خارجی در آذربایجان

دانشجویان خارجی پس از ورود به دانشگاه، باید در عرض یک هفته برای ثبت نام به سفارت مراجعه کنند. مدارک زیر لازم است:

 • 3 قطعه عکس
 • کپی از گذرنامه
 • هزینه اداری

اقامت دانشجویان خارجی در آذربایجان

مسکن یکی از موارد مهمی است که باید در برنامه ریزی برای تحصیل در خارج از کشور مد نظر قرار گیرد. پیدا کردن محل اقامت در شهرهای بزرگ آذربایجان مانند باکو بسیار راحت است. دانشجویان خارجی می توانند با اجاره یک اتاق با خانواده های محلی زندگی کنند. هزینه این شیوه اقامت ممکن است تا حدی بیشتر از خوابگاه دانشگاه باشد، اما به شما امکان می دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد زبان و فرهنگ این کشور کسب کنید. گزینه دیگر اقامت در خوابگاه دانشگاهی است. خوابگاه ها معمولا در محوطه دانشگاه قرار دارند و اساساً مبله هستند.

مراکز اطلاعات و پشتیبانی برای دانشجویان خارجی در آذربایجان

برخی مراکز پشتیبانی وجود دارند که به دانشجویان بین المللی خدمات ارائه می دهند. این خدمات پشتیبانی عبارتند از:

 • ثبت نام ویزا
 • ترتیبات ورود
 • اطلاعات مسکن و برنامه های خانواده میزبان
 • برنامه های توجیهی در رابطه با نیازهای شخصی، مالی، حقوقی، بهداشتی، ارزش های ملی و فرهنگی
 • ترتیب جلسات و برنامه ریزی دوره ها و فعالیت های دانشجویان بین المللی و خانواده های آنها
 • تمدید اقامت دانشگاهی به دلایل معتبر
 • راهنمای گردش در شهر

این مراکز در طول هفته آماده ارائه خدمات هستند و در روزهای یکشنبه و تعطیلات عمومی نیز برای رویدادهای ویژه مانند سفر به مناطق مختلف آذربایجان در دسترس هستند. این مراکز در تلاشند تا دانشجویان بین المللی احساس راحتی کنند و به آذربایجان علاقه مند شوند.

اطلاعات بیشتر درباره آذربایجان

به وب سایت وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://www.mfa.gov.az/eng/

شما دوست عزیز اگر  سؤالی در زمینه شرایط تحصیل در اذربایجان دارید و میخواهید از چگونگی و شرایط تحصیل در اذربایجان اگاه شوید مشاوران و حقوقدانان موسسه حقوقی ملک پور آماده پاسخگویی به سؤالات شما هموطنان عزیز در رابطه با تحصیل در اذربایجان و مهاجرت تحصیلی به اذربایجان میباشند.

 

8 پاسخ
 1. مهدیه گفته:

  سلام میخواستم بدونم میشه بعد قبولی در رشته داروسازی در کشور ادربایجان به کشور اتریش یا المان انتقال بگیرم؟ مدرک زبان المانی رو هم دارم

  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   برای تحصیل در اتریش یا آلمان در رشته داروسازی قبولی در آزمون ورودی در این کشورها لازم می باشد و معمولا دانشگاه های آذربایجان مورد تایید این کشورها نیست

   پاسخ
 2. zahranoori گفته:

  سلام من دیپلم تجربی دارم .وکاملا زبان آذر بایجانی رو بلدم مشکلم این هستش که مدرک زبان انگلیسی ندارم واینکه معدلم پایین هستش …من میخواستم شرایط پذیرش رشته پرستاری در آذربایجان رو بدونم میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • E GH گفته:

   سلام شرایط شماباید بصورت کاملتری بررسی گردد لطفا یا باما تماس حاصل نمایید یا فرم رایگان واتس اپ را پرکنید تامشاوران ما با شماتماس بگیرند.

   پاسخ
  • E GH گفته:

   سلام شرایط شماباید بصورت کاملتری بررسی گردد لطفا یا باما تماس حاصل نمایید یا فرم رایگان واتس اپ را پرکنید تامشاوران ما با شماتماس بگیرند.

   پاسخ
 3. Maryam گفته:

  با سلام وقت بخیر
  من فارغ التحصیل کارشناسی رشته ی مهندسی صنایع هستم اما تمایل دارم در رشته گردشگری فوق لیسانس را ادامه بدهم. در کشور آذربایجان هم مانند ایران چنین امکانی وجود دارد یا حتما باید رشته کارشناسی را ادامه بدهم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.