سقط جنین:

در این مقاله در مورد سقط جنین شرح می دهیم.

آیا در مورد سقط جنین اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید سقط جنین چگونه اتفاق می افتد؟ دیه سقط جنین به چه صورت می باشد؟ آیا برای سقط جنین در قانون مجازات اسلامی مجازاتی در نظر گرفته شده است؟ دیه سقط جنین به چه صورت می باشد؟

همانگونه که می دانید سقط جنین در حقوق ایران و در قانون مجازات اسلامی جرم دانسته شده است و برای آن مجازات تعیین شده است. فردی که مرتکب جنایت سقط جنین می شود باید دیه سقط جنین را بپردازد که البته بستگی دارد که جنین در چه مرحله ای باشد در مرحله حلول روح باشد و یا هنوز روح در جنین دمیده نشده باشد. موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله سعی دارد سقط جنین و دیه جنین را برای شما شرح دهد و به سوالات شما در زمینه سقط جنین پاسخ دهد.

 

 

سقط جنین:

طبق ماده ۳۰۶ قانون مجازات اسلامی صراحتا جنایت وارده بر جنین را حتی اگرپس از حلول روح باشد موجب قصاص ندانسته است .

هرگاه کسانی که مباشرت به سقط جنین می‌نمایند طبیب، ماما، داروفروش یا اشخاصی باشند که به عنوان طبابت یا مامایی یا داروفروشی اقدام می کنند مجازات آنها طبق ماده ۶۲۴ علاوه بر پرداخت دیه از ۲ تا ۵ ساله خواهد بود . در صورتی که صرفاً وسایل سقط جنین را فراهم سازند یعنی این که به جای مباشرت با در اختیار قرار دادن وسایل سقط جنین انجام آن را تسهیل کنند باز بنا به تصریح ماده ۶۲۴ متحمل مجازات مذکور در آن خواهند شد .

به موجب ماده ۶۲۳ قانون مجازات اسلامی هر کس به وسیله دادن ادویه یا وسایل دیگری موجب سقط جنین زن گردد به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود و اگر عالما و عامدا زن حامله ای را دلالت به استعمال ادویه یا وسایل دیگری نمایند که جنین وی سقط گردد به حبس از سه تا شش ماه محکوم خواهد شد . تفاوت عمده بین حالت اول و حالت دوم در ماده آن است که در حالت دوم زن خود از راهنمایی بهره برده و سقط جنین کرده است بنابراین به نظر می رسد که در این حالت دیه را هم باید خود زن بپردازد و نه دلالت کننده . در حالت دوم شخص راهنمایی کننده به عنوان معاون جرم مجازات کمتری نسبت به حالت اول دارد که در آن اساسا زن اطلاعی از ماهیت ادویه ای که به او داده شده است ندارد و با مصرف آنها جنین سقط می‌شود . در حالت اول مرتکب سبب اقوی از مباشر می باشد در نتیجه علاوه بر لزوم پرداخت دیه جنین مجازات بیشتری برای وی نسبت به حالت دوم پیش بینی شده است . هرکس با دادن ادویه یا سایر وسایل به زن حامله ای یا با راهنمایی وی موجب سقط جنین با رضایت زن و چه بدون رضایت او داد شود به حبس محکوم می گردد .

سقط جنین از زمره جرمقید است .

هرگاه بر اثر اقدام مرتکب مادر نیز مجروح شده یا بمیرد و مرتکب به هر دلیل به خاطر ایراد جراحت به مادر یا کشتن به قصاص نشود مورد از موارد تعدد معنوی بوده و علاوه بر لزوم پرداخت دیه مجازات تعزیری به موجب ماده ۱۳۱ قانون مجازات اسلامی در مورد وی اعمال خواهد شد .

دیه جنین:

ختم حاملگی قبل از قابلیت حیات یافتن جنین را سقط جنین می نامند .

در برخی مناطق هم جنین در مراحل آخر حیات جنینی خود مثل یک انسان کامل محسوب شده و از بین بردن آن قتل محسوب میشود . دیه جنین را در مراحل مختلف رشد آن طی ۶بند در ماده ۷۱۶ قانون مجازات اسلامی مشخص کرده است که به موجب بند ششم آن دیه جنینی که روح در آن دمیده شده بر اساس جنسیت آن معادل دیه کامل انسان تعیین شده است .

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد. موسسه حقوقی ملک پور به عنوان بزرگترین و برترین موسسه حقوقی در خاورمیانه این امکان را دارد که پرونده های حقوقی شما عزیزان را به انجام برسد.

اگر در زمان ضربه هنوز روح در جنین حلول نکرده باشد در صورتی که فقط پس از حلول روح صورت گیرد مرتکب به پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

طبق ماده ۳۰۶ قانون مجازات اسلامی سقط جنین در هیچ یک از مراحل رشد آن قتل محسوب نشده است و بنابر این حتی در صورت عمدی بودن موجب قصاص نمی شود .

هرگاه زن حامله ای که با وسایلی مثل ایراد ضربه به خود یا پریدن از بلندی یا استعمال ادویه، اقدام به سقط جنین خود کند ،هیچ مجازاتی را پیش بینی نکرده اند و وی تنها، به موجب ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی باید دیه جنین را در هر مرحله ای که باشد بپردازد، بدون آن که خود از آن دیه سهمی ببرد.ولی هرگاه اشخاص دیگری مباشرت در اسقاط جنین زن حامله داشته باشند برای آنها مجازات تعیین شده است .

 

در صورتی که این کار به واسطه ضرب یا اذیت و آزار زن انجام شود مرتکب،به موجب ماده ۶۲۲ قانون تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵ علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد . به نظر می رسد که در ماده مورد اشاره آزار اعم از جسمی و روحی باشد.بنابراین،کسی که با فحاشی یا ادای سخنان رکیک و یا ترساندن زنی موجب سقط جنین وی شود،مشمول ماده ۶۲۲خواهد شد.لیکن،این اعمال باید عالما عامدا و به منظور اسقاط جنین، مبادرت به ایراد ضرب یا اذیت و آزار زن نماید.

هرگاه دارندگان حرفه های پزشکی،به جای استفاده از تخصص خود، زنی را مورد اذیت و آزار قرارداده و موجب سقط جنین وی شوند،مشمول ماده ۶۲۲ قرار گرفته و مجازات کمتری را تحمل خواهند کرد.

ازبین بردن نوزادی که بر اثر زایمان قبل از موعد، مدت کوتاهی در دستگاه نگه داشته می شود، را نمی توان سقط جنین دانست و اطلاق عنوان قتل بر این عمل مناسب تر است.

شروع به سقط جنین موضوع ماده ۶۲۴،که از سوی طبیب، ماما، داروفروش یا اشخاصی که تحت این عناوین اقدام می کنند قابل ارتکاب است،با حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش قابل مجازات است.

اقدام به سقط جنین زنی که اساسا، برخلاف تصور مرتکب، باردار نمی باشد را نمی توان شروع به سقط جنین دانست.زیرا،دراین حالت،غیرممکن بودن ارتکاب جرم به لحاظ قانونی است و نه مادی،یعنی این که امکان تحقق تعریف قانونی سقط جنین در چنین حالتی وجود ندارد.

در نهایت می توان گفت که فردی که مرتکب سقط جنین می شود باید مجازات آن را هم بپردازد که می تواند دیه جنین و در گاهی مواقع حتی قصاص هم باشد. مجازات مرتکب سقط جنین در قانون مجازات اسلامی آورده شده است و مرتکب به مجازات مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سقط جنین و همچنین دیه جنین می توانید به سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

 

نگار ولی یاری اسکندری

 

 

منابع:

برگرفته از کتاب دکتر حسین میر محمد صادقی

برگرفته از کتاب قانون مجازات اسلامی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.