مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

 

مقدمه

نوشتار حاضر توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در خصوص مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی گردآوری شده است و اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را به علاقه مندان و متقاضیانِ مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی ارائه می نماید. می توان گفت یکی از بهترین روش های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است، زیرا از این طریق علاوه بر کسب سود و منفعت، می توان با رعایت مقررات کشور مقصد و پرداخت مالیات های مربوطه، نسبت به کسب اقامت دائم نیز اقدام نمود. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری آفریقای جنوبی یکی از بهترین گزینه ها برای اشخاصی است که علاقه مند به سرمایه گذاری در کشوری خارجی هستند، زیرا این کشور، اقتصادی رو به رشد داشته و نیازمندِ سرمایه گذاری خارجی و ورود افراد متخصص و ماهر به این کشور می باشد. لذا چنانچه مایل به کسب اطلاعات در خصوص مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی هستید پیشنهاد می شود مطالب ذیل را مطالعه نموده و جهت کسب اطلاعات بیشتر یا طرح پرسش، با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی ملک پور  https://malekpourmie.com/ که در زمینه اخذ ویزای                     سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی دارای سابقه و تخصص هستند، در ارتباط باشید.

چکیده

هرساله بسیاری از افراد با هدف مهاجرت به کشوری دیگر روش های مختلفی چون تحصیلی، کاری، ازدواج و .. را بر می گزینند، علاوه بر روش های فوق، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری نیز جزء روش های پرطرفدار بوده و کشورهای مهاجر پذیر با علم به این موضوع، در قوانین خود قواعد و مقررات مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را پیش بینی نموده اند. آفریقای جنوبی نیز جزء کشورهایی است که روش سرمایه گذاری را در قوانین مهاجرتی خود ذکر نموده است. شاید بتوان گفت برای کسانی که با هدف سرمایه گذاری و کسب سود، قصد مهاجرت دارند، یکی از بهترین گزینه ها کشور آفریقای جنوبی باشد، زیرا در دنیای اقتصاد امروز یکی از پیچیده ترین، متنوع ترین و با آینده ترین بازارهای در حال ظهور در سطح جهان، بازار آفریقای جنوبی است، کشور آفریقای جنوبی به دلیل قرار گرفتن در محلی استراتژیک و به عنوان دروازه ی قاره آفریقا، نیازهای اقتصادی حدود یک میلیارد نفر را تامین می کند و به دلیل کمبود نیروی کار ماهر و متخصص نیاز به جذب نیروهای خارجی و همچنین سرمایه های خارجی دارد و به همین دلیل مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آفریقای جنوبی هم برای شخصِ مهاجر و هم دولت آفریقای جنوبی سودمند خواهد بود. البته روش سرمایه گذاری به طور کلی با خطر و ریسک بالایی مواجه است و به همین دلیل چنانچه قصدی جدی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور آفریقای جنوبی و یا کشورهای دیگر را دارید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور  https://malekpourmie.com/ در ارتباط بوده و از  راهنمایی های ایشان  بهره مند شوید.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور( فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین )در باب سرمایه گذاری افریقای جنوبی

audio سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

سرمایه گذاری با حداقل ۵ میلیون راند

آفریقای جنوبی ازجمله کشورهایی است که نیاز به حضور سرمایه گذاری خارجی داشته و بنابراین یک بخش از قوانین مربوط به مهاجرت را به افراد خارجی که مایل به سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار در این کشور هستند اختصاص داده است. زمانی که برای ویزای سرمایه گذاری یا کسب و کار اقدام می کنید حداقل باید یکی از موارد ذیل را فراهم کنید:

  • ۵ میلیون راند (تقریبا ۳۶۰ هزار دلار) آفریقای جنوبی به صورت نقدی یا
  • ۵ میلیون راند آفریقای جنوبی به صورت سرمایه گذاری در کسب و کار

این مقررات که در ماه می سال ۲۰۱۴ تصویب شده است، اذعان می کند که متقاضی این ویزا در طرح سرمایه گذاری خود یا ایجاد کسب و کار می بایست به این امر توجه داشته باشد که ۶۰ درصد کارکنان آن طرح الزاماً باید از شهروندان یا دارندگان مجوز اقامت دائم در آفریقای جنوبی باشند، به عنوان مثال چنانچه فردی یک مهمان خانه در آفریقای جنوبی را بخرد و این مهمان خانه ۵ نفر کارمند داشته باشد از این ۵ نفر، ۳ نفرشان باید اهل آفریقای جنوبی باشند. همچنین در موارد مشابه مثل سرمایه گذاری در یک شرکت، متقاضی باید توجه داشته باشد که شرکت مذبور این موارد قانونی را رعایت نموده است یا خیر. البته یک مساله قابل توجه در کشور آفریقای جنوبی وجود دارد و آن این است که ممکن است فردی به عنوان کارمند رده پایین (مثلا خدمتکار)  برای چند ساعت محدود در هفته استخدام شود و از این لحاظ به متقاضیِ سرمایه گذاری فشار زیادی وارد نمی شود.

علاوه بر استخدام افراد اهل آفریقای جنوبی متقاضی می بایست طرح کسب وکار یا سرمایه گذاری خود را به صندوق بیمه بیکاری، صندوق جبران خسارات ناشی از صدمات و بیماری های در حین کار، کمیسیون شرکت ها و مالکیت های فکری، اداره مدارک آفریقای جنوبی SAQA و دپارتمان صنعت و تجارت ارسال نموده و تاییدیه ادارات مذبور را کسب نماید.

 

سرمایه گذاری کم تر از ۵ میلیون راند

ارقام ۵ میلیون راند که در فوق ذکر گردید تحت شرایطی ممکن است کاهش پیدا کند، زیرا بسیاری از کسب و کارها به این میزان سرمایه نیاز ندارند، در این گونه موارد متقاضی می بایست مدارک و درخواست خود را به وزارت صنعت و تجارت آفریقای جنوبی ارسال نموده و چنانچه طرح پیشنهادی شامل کسب و کارهایی باشد که هر ساله وزارت کشور آفریقای جنوبی اعلام می نماید و  طرح مذبور در جهت منافع ملی این کشور باشد، توصیه نامه ای را دریافت داشته و می تواند با سرمایه ای کم تر از ۵ میلیون راند نسبت به ایجاد کسب وکار در این کشور اقدام نماید. برخی از مشاغل و صنایعی که در لیست پیشنهادی وجود دارد عبارت است از سرمایه گذاری در صنعت نساجی، پوشاک و چرم، سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی، سرمایه گذاری در زمینه کاغذ و مبلمان، سرمایه گذاری در تجهیزات حمل و نقل، فلزات و ماشین آلات الکتریکی و …

همچنین برخی از انواع کسب وکار که از نظر کشور آفریقای جنوبی نامطلوب می باشد نیز اعلام گردیده است، از جمله: سرمایه گذاری در زمینه واردات وسایل موتوری دست دوم به کشور آفریقای جنوبی با هدف صادرات آنها به کشورهای دیگر، سرمایه گذاری در صنعت تفریح و سرگرمی های غیر عادی، سرمایه گذاری در صنایع امنیتی.

مدت زمان ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری و کسب وکار معمولاً برای یک دوره ۲۴ ماهه ( دو ساله) معتبر است و البته بسته به ماهیت کسب وکار ممکن است این دوره کوتاه تر یا طولانی تر باشد. پس از انقضای این دو سال، ویزای مذبور قابلیت تمدید به دو سال دیگر را نیز دارد و البته برای تمدید می بایست تمامی مدارک فوق در جهت اثبات وجود و ادامه کسب و کار ارائه شود.

سایر مدارک لازم برای صدور ویزای سرمایه گذاری

  • تکمیل فرم BI-1738
  • گواهی عدم سوءپیشینه از هر کشوری که فرد بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال به مدت یک سال در آنجا زندگی کرده است.
  • گواهی واکسیناسیون تب زرد برای ورود به مناطقی که این بیماری شایع بوده و از طرف وزرات کشور آفریقای جنوبی اعلام شده است.

درخواست اقامت دائم

ویزای سرمایه گذاری و کسب و کار این امکان را به متقاضی می دهد که برای درخواست اقامت دائم در این کشور تقاضا دهد. چنانچه متقاضی مایل به کسب مجوز اقامت دائم باشد می بایست در دو مرحله مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا را ارائه نماید، مرحله ی اول پس از دو سال از صدور ویزا و مرحله ی بعدی سه سال پس از تمدید ویزا می باشد و به طور کلی می توان گفت پنج سال پس از صدور ویزای سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار در این کشور می توان برای اقامت دائم درخواست داد. مهم ترین عامل برای کسب مجوز اقامت دائم این است که در مدت ایجاد کسب و کار در آفریقای جنوبی، متقاضی، سرمایه ی اصلی را از کسب و کار خارج نکرده باشد و چنانچه سرمایه ی اصلی را از کسب وکار خارج کند نه تنها نسبت به اقامت دائم مجوزی صادر نمی شود، بلکه ویزای سرمایه گذاری نیز باطل می گردد.

ثبت شرکت در آفریقای جنوبی

با ثبت شرکت در کشور آفریقای جنوبی متقاضی اجازه خواهد داشت به طور رسمی به امر تجارت پرداخته و حساب بانکی داشته باشد، طبق قانون ثبت شرکت ها مصوب سال ۲۰۰۸، یک شرکت ممکن است با نام یا بدون نام ثبت شود و چنانچه شرکتی بدون نام ثبت شود شماره ثبت آن به صورت خودکار نام شرکت می گردد و این راه سریع ترین روش برای ثبت شرکت است. چنانچه نام پیشنهادی برای ثبت شرکت مورد قبول قرار نگیرد، باید نام جدیدی را انتخاب نموده و در این پروسه ممکن است متقاضی بین یک تا چهار نام را پیشنهاد نماید. هر درخواست برای رزور نام شرکت حدود ۵۰ راند هزینه در بر دارد. هزینه های کلی ِدرخواست ثبت شرکت برای هر شرکتی متفاوت است. مثلاً شرکت خصوصی ۱۲۵ راند و شرکت غیرانتفاعی ۴۷۵ راند هزینه در بردارد.

چندین نوع شرکت در این کشور وجود دارد که متقاضی قادر به ثبت خواهد بود، شرکت خصوصی، شرکت غیرانتفاعی، انجمن های تخصصی مثل انجمن وکلا، پزشکان، مهندسین و.. که ممکن است به عنوان شرکت با مسئولیت شخصی به ثبت برسد. در آفریقای جنوبی حتی می توان به ثبت یک کلیسا به عنوان شرکت غیرانتفاعی اقدام کرد و یا به ثبت یک مدرسه به عنوان شرکت خصوصی یا غیرانتفاعی بسته به هدف آن به ثبت رساند. از بین این شرکت ها، شرکت های خصوصی شرایط بهتری برای خرید و فروش سهام دارند و می توانند از یک تا ۵۰ سهام دار تشکیل شوند.

نتیجه گیری

کشور آفریقای جنوبی به عنوان نیروگاه اقتصادی قاره آفریقا شناخته شده و عضوی از گروه  BRICS با عضویت برزیل، روسیه، هند و چین می باشد. این کشور سرشار از منابع طبیعی شامل زغال سنگ، پلاتین، طلا، سنگ آهن، نیکل، منگنز، اورانیوم و کروم بوده و این ثروت عظیم توجه شرکت های اکتشافی بین المللی را به خصوص در زمینه نفت و گاز به خود جلب نموده است. کشور آفریقای جنوبی از زیرساخت هایی با استانداردهای جهانی و قابلیت های فراوانِ رشد و توسعه برخوردار بوده و یک پایگاه تولید محسوب می شود. ثبات سیاسی و اقتصادی، عرضه ی فراوان نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در این کشور باعث می شود هزینه های کلی تولید و کسب و کار در مقایسه با سایر کشورها ارزان تر باشد، به طوری که برای مشاغل حرفه ای، نیروی کار هزینه ای کم تر از نصف هزینه ها در کشورهای اروپایی و برای مشاغل تولیدی هزینه ای کم تر از حدود یک سوم هزینه ها در اروپا می باشد. همچنین زیبایی بی نظیر آفریقای جنوبی سبب توسعه ی کسب و کار در زمینه صنعت توریسم هم شده است. البته سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی با مشکلاتی نیز همراه است، که ممکن است سرمایه گذاران را دلسرد نماید. در سال های اخیر اعتصابات کارگری رو به افزایش بوده است، که این امر اعتبار این کشور را خدشه دار می نماید. جرائم خشونت آمیز و فساد اداری رو به گسترش است و دست رسی به برق نیز به طور قابل توجهی مشکل ساز است. علاوه بر این با وجود نرخ بالای بیکاری، تعداد افرادِ ماهر و متخصص کم بوده و قوانین مهاجرتی برای ورود افرادِ ماهر از کشورهای دیگر سخت گیرانه عمل می کنند. همچنین سرمایه گذاران در خصوص جهات کلی سیاست گذاری به خصوص سیاست های اقتصادی و مسائل مربوط به اصلاحات ساختاری دچار نگرانی هستند. بنابراین چنانچه با مطالعه مطالب فوق تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور  https://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

 

منابع

http://www.dha.gov.za:8087/index.php/immigration-services/types-of-visas

https://www.immigrationsouthafrica.org/investment/

 

 

رویا خدایاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.