سرمایه­ گذاری در کلمبیا

سرمایه گزاری در کلمبیا موضوعیست که در این مقاله سعی نمودیم مطالبی مفید در این مورد بیان داریم و راه و روش های سرمایه گزاری در کلمبیا را کامل تشریح نماییم. سرمایه گزاری در کلمبیا نیز همچون سایر کشورهای منطقه، در صورتی که با رعایت قوانین تجارت بین الملل انجام و حاصل گردد، به جای یک تحدید برای سرمایه ها و منابع مالیتان، یک فرصت خواهد بود. سرمایه گزاری در کلمبیا را میتوانید به سادگی انجام دهید اما علم به این موضوع که در بین کشورهای محدوده ی آمریکای لاتین، سرمایه گزاری در کلمبیا در اصل سرمایه گزاری در کشوریست که بحرانهای بزرگ مالی جهانی را با استقامت پشت سر گزاشته و امروز حرفی برای گفتن در دنیای سرمایه گزارها دارد. سرمایه گزاری در کلمبیا، جذابست هایی دارد که در ادامه به تشریح آن ها خوایم پرداخت.

دلایل سرمایه گزاری در کلمبیا

 • ثبات اقتصادی: دولت کلمبیا حتی در طول بحران قادر به حفظ رشد پایدار اقتصادی بود.
 • ثبات سیاسی: برعکس باور عموم دموکراسی کلمبیا قدمتی طولانی و بیشترین ثبات را در قاره آمریکای جنوبی دارد.
 • اعتماد سرمایه­گذاران خارجی بازیابی شده است: بیش از ۷۰۰ شرکت چندملیتی در کلمبیا برنامه­های سرمایه­گذاری خود را به اجرا گذاشته­اند.
 • منابع انسانی رقابتی و شایسته: کارگران کلمبیایی شایسته­ترین کارگران در آمریکای لاتین بشمار می­روند. در واقع این کشور از نظام آموزشی خوبی برخوردار است و میزان باسوادی حدود ۹۵درصد است.
 • یک محل جغرافیایی استراتژیک: کلمبیا نقطه­ی استراتژیک میان بازارهای مختلف منطقه است.
 • و دارای زیرساخت­های متعدد و مدرنی است.

شیوه­های سرمایه­گذاری خارجی در کلمبیا

کلمبیا پس از بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ بسیار قوی­تر شده و از لحاظ مالی ثبات بیشتری یافته است. نرخ رشد این کشور ۵/۲ درصد است و از لحاظ سیاسی قدرت بزرگی در آمریکای لاتین محسوب می­شود.  دولت این کشور چندین برنامه و کمپین آگاهی عمومی برای کمک به جذب سرمایه­گذاری خارجی راه­اندازی کرده است. سرمایه­گذارانی که در پی ایده­های سرمایه­گذاری جایگزین هستند باید فرصت­ها و امکان رشد در کلمبیا را مورد نظر داشته باشند.

سرمایه­گذاری در سهام یک شرکت کلمبیایی

یکی از ساده­ترین روش­های سرمایه­گذاری در کلمبیا از خارج از کشور سرمایه­گذاری در سهام شرکتی است که در این کشور فعالیت دارد. از آنجا که معاملات سهام براساس مبادلات محلی انجام می­شود، سرمایه­گذاران خارجی می­توانند قبض­های سپرده­ی آمریکایی بخرند. به عنوان مثال یکی از بزرگ­ترین بانک­ها در بانکلمبیا واقع است. بانکلمبیا خدمات و تولیدات مالی متنوعی را برای کلمبیا، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب فراهم می­کند.

سرمایه­گذاری از طریق صندوق قابل معامله در بورس یا ETF متمرکز در کلمبیا

آن دسته از سرمایه­گذارانی که بدون سرمایه­گذاری در سهام فردی قصد ارائه­ی سهام به کلمبیا دارند باید از یک ETF استفاده کنند. دو نوع ETF وجود دارد که به ویژه بر کشور کلمبیا متمرکز است و سایر ETF ها در دسته­ی آمریکای لاتین و بازار نوظهور قرار می­گیرند. هر دو روش­های متنوعی را برای سرمایه­گذاری در ۲۷ سهام کلمبیا ارائه می­دهند.

سرمایه­گذاری از طریق خرید ملک:  املاک در کلمبیا در حال شکوفایی است بخصوص املاک مخصوص تعطیلات در نتیجه­ی هجوم بازنشستگان به این کشور. همین که ملکی پیدا شود قولنامه­ی خرید باید تکمیل گردد. این توافق­نامه اجازه­ی انتقال حقوق املاک را به خریدار می­دهد. حقوق ملک باید انتقال یافته و سپس در اداره ثبت ادوات عمومی ثبت گردد. کسب مالکیت نیز باید در اداره­ی مذکور انجام شود. اگر قوانین و مقررات اساسی املاک و مستقلات کلمبیا رعایت گردد، دولت این کشور هیچ گونه مالیات مضاعف و مسئولیت­های مالی و حقوقی را به سرمایه­گذاران خارجی تحمیل نمی­کند. قابل ذکر است که خرید ملک به طور مستقیم اقامت به شما نمیدهد اما راهی برای سرمایه گزاری در کلمبیاست.

سرمایه­گذاری در بخش­های ویژه

کلمبیا به طور جدی از سرمایه­گذاری خارجی در بخش­های تجارت محصولات کشاورزی، تولید و خدمات استقبال می­کند. بخش تجارت محصولات کشاورزی این فرصت را در اختیار سرمایه­گذاران قرار می­دهد که در زمینه­های در حال رشد سوخت­های زیستی، گوشت گاو، لبنیات، باغبانی، کاکائو و پرورش آبزیان سرمایه­گذاری نمایند. بخش تولید نیز سرمایه­گذاری در زمینه­های خودرو، لوازم آرایشی و بهداشتی، مصالح ساختمانی، فلزکاری، سیستم­های مُد و پلاستیک را به خارجی­ها پیشنهاد می­دهد. از سوی دیگر سرمایه­گذاران خارجی در بخش خدمات می­توانند در زمینه­های نرم­افزار، برون­سپاری، سهام خصوصی، زیرساخت­های هتل، مراکز خدمات مشترک، محصولات نفت و گاز و انرژی فعالیت داشته باشند. چنانچه قصد دارید به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست یابید وزارت بازرگانی و گردشگری کلمبیا بهترین منبع بشمار می­رود.

تأسیس شرکت در کلمبیا

کلمبیا انگیزه­های سرمایه­گذاری مختلفی را برای فعالیت شرکت­ها در این کشور ارائه می­دهد. چندین سازمان منطقه آزاد تجاری در سراسر این کشور وجود دارد که مشوق­های قابل توجهی را برای شرکت­ها ارائه می­دهند. نرخ مالیات بر درآمد این کشور ۱۵ درصد است و هیچ گونه مالیات بر ارزش افزوده­ای اعمال نمی­­شود. مواد خام، ورودی­ها و کالاهای فروخته شده در منطقه­ی ملی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. براساس ساختار شرکت دولت نیز معافیت و کسر مالیات بر درآمد را اعمال می­کند. مشوق­های مذکور کلمبیا را به یکی از پرطرفدارترین کشورهای کسب و کار در جهان تبدیل می­کند.

سایر نکات

سرمایه­گذاری خارجی در تمام بخش­ها به جز فعالیت­های مرتبط با دفاع، امنیت ملی و کار با زباله­های سمی و دفع مجاز است. هیچ گونه شرایط اجرایی واضح و مشخصی برای ورود و بکارگیری سرمایه­گذاری خارجی در کلمبیا وجود ندارد؛ با این حال مشوق­های صادراتی برای بهره­برداری از مناطق آزاد تجاری وجود دارد. سرمایه­گذاری خارجی و حضور تجاری در کلمبیا مستلزم ثبت در اداره نظارت شرکت­ها و اتاق بازرگانی محلی است. این کشور به عنوان مقصدی محبوب برای سرمایه­گذاری خارجی به جایگاه مهمی دست یافته است و فرصت­های بسیاری جهت سرمایه­گذاری در تمام مناطق آن وجود دارد. در واقع براساس کنفرانس سازمان ملل درباره­ی توسعه و بازرگانی، کلمبیا یکی از ۳۰ کشوری بشمار می­رود که دارای سرمایه­گذاری مستقیم خارجی در جهان است.

مراحل قانونی سرمایه­ گذاری در کلمبیا

چگونه از انجام مراحل لازم جهت اخذ ویزا براساس سرمایه­گذاری خود در کلمبیا اطمینان یابید؟

ابتدا باید متذکر شویم که سه راه اصلی سرمایه­گذاری در این کشور از قرار زیر است:

 • سرمایه­گذاری در املاک و مستغلات کلمبیا
 • سرمایه­گذاری در شرکت­های کلمبیایی
 • سرمایه­گذاری در بازار سهام کلمبیا

پنج مرحله جهت انجام سرمایه­گذاری قانونی در کلمبیا:

 1. افتتاح یک حساب بانکی یا حساب سرمایه­گذاری در کلمبیا
 2. فراهم نمودن مدارک لازم دال بر سرمایه­گذاری شما و منبع وجوه پرداختی
 3. حواله­ی وجه از بانک خارجی به کلمبیا
 4. تکمیل کردن فرم­های ثبت سرمایه­گذاری بانک فدرال. فراهم نمودن مدارک لازم به مؤسسه­ی مالی کلمبیایی دریافت کننده­ی حواله (بانک شما یا بانک سرمایه­گذاری).
 5. اخذ گواهی از بانک فدرال مبنی براینکه سرمایه­گذاری شما با صحت کامل ثبت شده است.

اگر قصد دارید سرمایه­گذاری خارجی مستقیم در کلمبیا داشته باشید لازم است که از وضعیت مالیاتی خود در این کشور آگاه شوید. اگر وضعیت مالیاتی شما به صورت مالیات اقامت (tax resident) است به این معنی که در طول ۱۲ ماه به مدت ۱۸۳ روز در کلمبیا حضور داشته­اید؛ بنابراین شما یک سرمایه­ گذار خارجی بشمار نمی­روید. حتی اگر خود را یک توریست بدانید که به مدت ۱۸۳ روز در این کشور بوده و اقامت کلمبیا را نداشته باشید باز هم مشمول مالیات اقامت براساس تقویم DIAN می­شوید. تقویم مهاجرت از ۱ ژانویه تا ۳۱ دسامبر حساب می­شود ولی تقویم سالانه­ی مالیات DIAN هر دوره­ی ۱۲ ماهه است.

در اینجا نفطه ی مثبت دیگری در باب سرمایه گزاری در کلمبیا را به عنوان آخرین موضوع ذکر میکنیم, اینکه اگر دارای ویزای کلمبیا نیستید می­توانید مراحل سرمایه­ گذاری خود را آغاز کرده و حساب بانکی خود را در کلمبیا افتتاح نمایید.سرمایه گزاری در کلمبیا را میتوانید به عنوان یکی از امن ترین موقعیت های سرمایه گزاری در نظر بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ