سرمایه گذاری در لیتوانی و بررسی شرایط آن

 • سرمایه گذاری در لیتوانی و شرایط عمومی آن
 • سرمایه گذاری در لیتوانی و بررسی اخذ اقامت و تابعیت لیتوانی
 • سرمایه گذاری در لیتوانی و استانداردهای سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در لیتوانی و شاخص های اقتصادی تاثیرگذار
 • سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه گذاری در لیتوانی و مزایا و معایب آن
سرمایه گذاری در لیتوانی سرمایه گذاری در لیتوانی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سرمایه گذاری در لیتوانی و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در لیتوانی ، مهاجرت به لیتوانی و اخذ اقامت دائم لیتوانی از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد بررسی و تحلیل  علمی قرار می گیرد. بحث سرمایه گذاری در لیتوانی بی شک دارای جزئیات بسیاری است که ما در این مقاله به بررسی نکات اساسی سرمایه گذاری در لیتوانی و راه های آن می پردازیم. اگر در مورد شرایط و نحوه سرمایه گذاری در لیتوانی سوال دارید، توسط مطالعه این مقاله که توسط متخصصین و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است، می توانید پاسخ سوالات خود را در زمینه سرمایه گذاری در لیتوانی و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری کسب کنید. با ادامه مقاله همراه شوید و اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با سرمایه گذاری در لیتوانی

audio سرمایه گذاری در لیتوانی

مقاله مرتبط

ثبت شرکت در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی و شرایط عمومی آن

سرمایه گذاری در لیتوانی یکی از راه های ورود و اخذ اقامت در لیتوانی می باشد. لیتوانی به لحاظ استراتژیک در تقاطع اروپا و اوراسیا واقع شده است و کشوری است کوچک و با جمعیت 2.8 میلیون نفر می باشد و یکی از سه کشور حوزه بالتیک می باشد؛ دو کشور دیگر حوزه بالتیک، استونی و لتونی هستند که همه این ها جزو اتحادیه اروپا هستند. لیتوانی به عنوان سومین بازار بزرگ مرزی محسوب می شود و یکی از صنعت های قوی در این کشور در حوزه فناوری می باشد. این موضوع نیز قابل توجه است که مردم لیتوانی از سطح بالایی از سواد برخوردارند. بورس اوراق بهادار لیتوانی نیز دارای شاخص اقتصادی بالایی است و در سال 2018 در حدود 18 درصد گزارش شده است.

برای سرمایه گذاری در لیتوانی توجه به اقتصاد این کشور دارای اهمیت می باشد. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2016 به میزان 2.3 درصد افزایش یافت و در سال 2017 این میزان به 3.8 درصد رسید. اقتصاد در لیتوانی بسیار متنوع است شاید بتوان گفت ماشین آلات و تولیدات معدنی از بزرگترین صادرات این کشور می باشد که البته هرکدام در حدود 14 درصد کل صادرات را تشکیل می دهند.

سرمایه گذاری در لیتوانی 3 سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی و بررسی اخذ اقامت و تابعیت لیتوانی

در مورد اخذ اقامت و تابعیت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری، اگر ارزش اموال خارجی در لیتوانی کمتر از 260000 یورو نباشد، شخص خارجی اجازه اقامت دائم 5 ساله داداه می شود. اگر شما بخواهید در لیتوانی کار کنید باید اجازه کار در این کشور را به دست آورید که برای خارجیان دشوار است اما اگر یک شرکت را ثبت کنید و شروع به کسب و کار کنید، در این صورت می توانید آزادانه در شرکت خود بدون هیچ مجوز و یا سایر موانع کار کنید.

خرید اوراق قرضه در لیتوانی از روش های سرمایه گذاری در لیتوانی است اما این روش منجر به اقامت نمی شود. همچنین خرید ملک در لیتوانی منجر به اجازه اقامت در این کشور نمی شود اما می توانید از این طریق آپارتمان یا ملک خود را اجاره دهید. به این نکته باید توجه شود که اشخاصی که سرمایه گذاری می کنند به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال مجوز اقامت موقت به مدت 5 سال دریافت می کنند که این کارت برای یک سال صادر می شود و باید سالانه آن را تمدید کنند و پس از 5 سال نیز می تواند به اقامت دائم منجر شود.

در ادامه مقاله انواع روش های سرمایه گذاری در لیتوانی و شرایط و قوانین مربوط به آن شرح داده می شود.

سرمایه گذاری در لیتوانی و استانداردهای سرمایه گذاری

امنیت سرمایه گذاری در لیتوانی موضوعی است که باید با توجه به اقتصاد این کشور و استانداردهای آن بررسی شود. یکی از نکات اساسی برای سرمایه گذاری در لیتوانی امنیت سرمایه گذاری است. امنیت سرمایه گذاری در یک کشور چهارچوب و یا قاعده خاصی ندارد که بر آن اساس به این نتیجه رسید بلکه شرایط کلی اقتصادی آن کشور می تواند نشان دهنده امنیت سرمایه گذاری در آن باشد.   برای بررسی سیستم امنیت سرمایه گذاری در لیتوانی سازمان ها و ادارات مربوطه باید بر فساد اداری، امنیت سرمایه گذاری نظارت داشته باشند. بر اساس آمار و ارقامی که در سال 2017 در مورد فساد در لیتوانی بدست آمد، لیتوانی 59 امتیاز از 100 امتیاز را به دست آورد. در این رتبه بندی صفر به معنای بسیار فاسد و 100 به معنای بسیار تمیز و پاک می باشد. امتیاز لیتوانی برای سومین سال متوالی بدون تغییر در همین امتیاز باقی مانده است که از سظح ایده آلی برخوردار نیست.

سرمایه گذاری در لیتوانی و شاخص های اقتصادی تاثیرگذار

اقتصاد لیتوانی پس از بحران اقتصادی سال 2009 به طور پیوسته در حال رشد است و این کشور در ژانویه سال 2015 به منطقه یورو و همچنین به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نیز پیوست. میزان در آمد لیتوانی در مقایسه با اکثر کشورهای اتحادیه اروپا پایین تر است و تولید ناخالص داخلی سرانه حدود 42.1 درصد از میانگین کل اتحادیه اروپاست. سرمایه گذاری در لیتوانی با به دست آوردن 39 طرح سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI ) در سال 2017 بهترین نتایج سالانه را برای این کشور در پی داشت که باعث شد بیش از 5000 کار جدید نیز ایجاد شود. این موضوع نشان دهنده افزایش 18 درصدی نسبت به سال 2016 از نظر جذب پروژه های جذاب و جدید سرمایه گذاری خارجی در لیتوانی است و در مقایسه با سال قبل نیز افزایش 40 درصدی در ایجاد مشاغل جدید را داشت.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) 2015 2016 2017
جریان مستقیم FDI (میلیون دلار) 870 264 595
سهم FDI (میلیون دلار) 14694 14679 17576
تعداد سرمایه گذاری ها 51 53 69
سهم FDI ( درصد از تولید ناخالص داخلی ) 35.5 32.2 N/A

دولت لیتوانی به رفتارهای برابر با سرمایه گذاران خارجی و داخلی معتقد است. سرمایه گذاران خارجی حق دارند بدون محدودیت بعد از سرمایه گذاری اولیه، مجددا با درآمد خود به سرمایه گذاری بپردازند. دولت لیتوانی حمایت های ویژه ای برای سرمایه گذاری در لیتوانی توسط سرمایه گذاران خارجی از لحاظ اعطا امتیازات ویژه مالیاتی به شرکت های کوچک و یا بزرگ دارد. در واقع قوانین حمایتی لیتوانی در جذب سرمایه گذاری خارجی باعث شده است که سرمایه گذاری خارجی در لیتوانی را تضمین کند.

بررسی نرخ تورم نیز در سرمایه گذاری در لیتوانی بسیار تاثیرگذار است و می تواند یکی از عواملی باشد که شما با توجه به آن می توانید در مورد سرمایه گذاری در لیتوانی تصمیم گیری نمایید. در نمودار زیر شما می توانید نرخ تورم را در طی سال های اخیر مشاهده نمایید.

سرمایه گذاری در لیتوانی سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک یکی از ارزان ترین راه های خرید املاک و مستغلات در اروپا می باشد. در حال حاضر تقاضا برای املاک و مستغلات رو به پیشرفت است و بنابراین ساخت و ساز در شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت لیتوانی رو به افزایش می باشد. به عنوان مثال آپارتمان جدید با 2 اتاق خواب در یک منطقه خوب در حدود 50 الی 60 هزار یورو می باشد. در برخی از شهرهای کوچک در لیتوانی شما می توانید یک آپارتمان حتی با 10 هزار یورو نیز خریداری کنید. خرید ملک در لیتوانی نوعی سرمایه گذاری مناسب برای شهروندان خارجی محسوب می شود. شما می توانید املاک خود را اجاره دهید و سود خوبی دریافت کنید و همچنین از آن جا که املاک و مستغلات در لیتوانی در حال پیشرفت است، قیمت ملک هم دستخوش این تغییر قیمت ها می شود و سود مناسبی برای شما خواهد داشت. البته این سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت لیتوانی نخواهد شد.

کار آفرینی در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت می تواند باعث کارآفرینی شود. زیرا در این نوع سرمایه گذاری اشخاص تبعه این کشور حتما باید به کار گمارده شوند. کارآفرینی از طریق ثبت شرکت در لیتوانی اکثرا در قالب شرکت با مسئولیت محدود صورت می گیرد. شخص متقاضی که می خواهد اقامت لیتوانی را از طریق ثبت شرکت اخذ کند، باید حتما حداقل 6 ماه از عضویت او در شرکت گذشته باشد. در این روش سرمایه گذاری در لیتوانی باید حتما چند تبعه لیتوانی (3 شهروند) به صورت تمام وقت در این شرکت استخدام شوند و حقوق ماهیانه آن ها باید حداقل 2 برابر میانگین حقوق ماهانه ناخالص باشد. طبق آخرین آمار که توسط وزارت آمار لیتوانی منتشر شد میزان دستمزد ماهیانه در شرکت های فردی 1752 یورو و 80 سنت می باشد. در سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، سرمایه شرکت نباید کمتر از 28000 یورو باشد. مالیات بر درآمد شرکت ها 15 درصد می باشد و اگر شرکت شما کمتر از 10 کارمند داشته باشد و درآمد سالانه کمتر از 1 میلیون لات، داشته باشد تنها 5 درصد مالیات گرفته می شود.

همچنین یک شخص خارجی که تصمیم ادامه فعالیت و تجارت در لیتوانی را دارد در ابتدا به او یک مجوز اقامت موقت یک ساله داده می شود که در پایان یک سال، می تواند آن را برای مدت دو سال دیگر تمدید کند. اگر ارزش اموال شخص خارجی کمتر از 260000 یورو نباشد و تعداد کارهای تمام وقت که با کارآفرینی شخص خارجی برای شهروندان لیتوانی یا خارجیان دارای اقامت دائم ایجاد شده است، حداقل سه شغل باشد، برای شخص سرمایه گذار مجوز اقامت سه ساله صادر می شود.

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

دولت لیتوانی بیانیه ای سبز صادر کرده است که در لیست اوراق بهادار موجود است که در ارتباط با پروژه های سبز و در حمایت دولت در تامین مالی این قبیل پروژه ها می باشد. دولت لیتوانی تصمیم گرفت تا 20 میلیون یورو بابت اوراق قرضه دولت را حمایت کند. نرخ کوپن سالانه برای اوراق قرضه دولتی که باید پرداخت شود 1.2 درصد است. با توجه به پیشرفت اقتصادی این کشور این روش هم می تواند روش مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

سرمایه گذاری در لیتوانی و مزایا و معایب آن

سرمایه گذاری در لیتوانی مزایایی دارد که می توانیم به اختصار به این موارد را اشاره کنیم.

 • لیتوانی یکی از سریع ترین کشورهای در حال توسعه در اتحادیه اروپاست.
 • لیتوانی عضو منطقه شنگن و اتحادیه اروپاست و از سال 2015 عضو منطقه یورو نیز شده است.
 • محیط اقتصادی و مالی لیتوانی با توجه به تنوع اقتصادی، یک محیط مناسب برای ایجاد کسب و کار می باشد.
 • پیشرفت فناوری و تکنولوژی در لیتوانی با سرعت بالایی اتفاق افتاده است و همچنان در حال پیشرفت است.
 • وجود نیروی کار با تجربه نیز از دیگر مزایای سرمایه گذاری در لیتوانی است که شما می توانید در بخش های مختلف از نیروهای متخصص و باسواد در لیتوانی استفاده نمایید.

در مقابل مزایایی که گفته شد، معایب سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در لیتوانی نیز از جمله مسائلی است که باید به آن توجه نمود.

 • از مهمترین معایب سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در لیتوانی این است که ثبت شرکت در این کشور چندان کار ساده ای نیست. اگر با تحقیقات کافی و مشورت با متخصصان قابل اعتماد اقدام نکنید ممکن است شرکتی که برای شما در این کشور به ثبت می رسانند، از قبل ثبت شده باشد و حتی ممکن است دارای بدهی های مالیاتی زیادی نیز باشد. شاید شما به دنبال راهی برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت در لیتوانی باشید، اما متوسل شدن به هر راهی برای کم کردن ریسک ویزا و اخذ اقامت کشوری به هیچ عنوان راهکاری مناسب نمی باشد. همین تقاضا و میل شما باعث می شود که افراد سودجو با سواستفاده از وضعیت و تمایل شما برای ثبت شرکت لیتوانی چنین مشکلاتی را برای شما بوجود آورند.
 • از معایب دیگر آن، نوسان سرمایه گذاری در لیتوانی در دهه گذشته می باشد.
 • نرخ بالای مهاجرت اتباع لیتوانی به سایر کشورهای اروپایی خود نشان دهنده اقتصاد نه چندان قوی این کشور می باشد.
 • بوروکراسی در لیتوانی نسبتا ناکارآمد می باشد. فساد و عدم شفافیت در برخی از بخش های اقتصادی مانع توسعه کشور می شود و سرمایه گذاران بالقوه را از بین می برد.
 • وابستگی شدید به صادرات روسیه و کشورهای در حال ظهور نیز از دیگر معایب سرمایه گذاری و ناامن بودن سرمایه گذاری در این کشور می باشد.

ما به شما توصیه می کنیم که در صورت تمایل به سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در لیتوانی قبل از هرگونه اقدامی با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی ملک پور مشورت نمایید تا از جزییات کامل و مزایا و معایب آن مطلع شوید.

سرمایه گذاری در لیتوانی و سخن پایانی

سرمایه گذاری در لیتوانی و راه های اخذ اقامت لیتوانی و مهاجرت به لیتوانی در این مقاله بررسی شد. لیتوانی به عنوان کشوری کوچک در اتحادیه اروپا که پیشرفت اقتصادی خوبی داشته است، می تواند جایگاه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق تمام روش های مذکور در این مقاله منجر به اخذ اقامت در لیتوانی نمی شود و برخی از روش ها صرفا جنبه کسب درآمد دارد. امید است این مقاله اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشد. اگر به دنبال سرمایه گذاری در لیتوانی هستید می توانید از طریق مشاوره با وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره MIE اتریش در زمینه سرمایه گذاری در لیتوانی و چگونگی منجر شدن به اخذ اقامت در لیتوانیاطلاعات مناسبی کسب نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح نموده و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ بگیرید.