سرمایه گذاری در لهستان

در این مقاله سعی بر آن شده انواع سرمایه گذاری در لهستان را برای شما شرح دهیم اگر میخواهید درمورد سرمایه گذاری درلهستان بدانید، روش اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری درلهستان را بدانیداین مقاله را مطالعه کنید، اگر میخواهید بهترین نوع سرمایه گذاری در لهستان را بدانید با ما در مؤسسه حقوقی ملک پور همراه باشید.

 

لهستان کشوری برای سرمایه گذاری مردم، مقاوم در برابر بحران اقتصادی و شریک تجاری بسیار عالی است. این کشور با اقتصاد قوی، طیف گسترده ای از مشوق های سرمایه گذاری و حمایت همه جانبه از سازمان های دولتی، به یکی از مهمترین مقاصد سرمایه گذاری مبدل شده است و جایی است که در آن بازده اقتصادی سرمایه صاحبان سهام خارجی سه برابر بیشتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. در طول چندین سال، اثبات شده است که چرا لهستان یک موقعیت اقتصادی پیشرو در اروپا شرقی و مرکزی است. ، علاوه بر این، لهستان به محل سرمایه گذاری بی چون و چرای “شماره یک” در مرکز و شرق اروپا تبدیل شده است که با توجه به ثبات، سازگاری و سیاست درهای باز سرمایه گذاران خارجی و سهام دارن را به تجارت در لهستان تشویق می کند. بسیاری از مطالعات بین المللی نشان می دهد که از نظر جذابیت سرمایه گذاری هیچ جایی بهتر از لهستان نیست. به تازگی در “بررسی جذابیت اروپا” توسط EY این کشور به عنوان “آهنربای سرمایه گذاری” در منطقه معرفی شده و گوی سبقت را از جمهوری چک، رومانی، مجارستان، اوکراین و ترکیه ربوده و همه همسایگان خود به مراتب پشت سر نهاده است. همچنین در AHK امسال در گزارش دفتر بازرگانی آلمان (AHK)، لهستان به موقعیت پیشرو در منطقه CEE برای دومین بار پیاپی دست یافت، و از همه کشورها در مرکز و شرق اروپا از نظر جذابیت سرمایه گذاری پیشی گرفت. آخرین گزارش “تجاری” بانک جهانی نیز موقعیت پیشرو آن را تایید کرده و بیان می کند که لهستان بهترین مکان برای سرمایه گذاری در اروپای مرکزی و در رتبه ۲۵ در جهان است. همچنین لهستان در رقابت با قدرت های بزرگ اروپا است. بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی UNCTAD  در سال ۲۰۱۵، این کشور از نظر ارزش کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کل اروپا هشتم و در رتبه ۲۰ در جهان است. ، علاوه بر این، تعداد مطلق شغل های جدید (۱۳۸۶۲) لهستان را در مقام سوم در قاره اروپا پس از بریتانیا (۲۷۹۵۳) و فرانسه (۱۴۱۲۲) قرار می دهد. از نظر بخش های پیشرفته از جمله سرمایه گذاری BPO، لهستان یک از رهبران در لیگ جهانی است. کراکوف برای چند سال، توسط تالون[۱] در میان ۱۰ مقصد برتر جهان برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است. لهستان همچنین به عنوان مقصد “شماره یک” در CEE از نظر پروژه های تحقیق و توسعه معرفی شده است، که اساساً توسط شرکت های نرم افزاری بین المللی تعریف شده است.

شکی نیست که موقعیت لهستان به عنوان یکی از کاندیدهای رتبه بندی اروپا از نظر جذابیت سرمایه گذاری در دراز مدت است، از آنجا که سرمایه گذاران فعال در لهستان از انجام تجارت در اینجا رضایت دارند و دوباره در اینجا سرمایه گذاری می کنند و همانطور که بررسی نشان می دهد، آنها همچنین شرکت های دیگر از کشور خودشان را به انجام تجارت در اینجا توصیه می کنند. به این ترتیب تصویر لهستان به عنوان یک پناهگاه امن سرمایه گذاری سراسر اروپا در حال گسترش است.

۹۶ درصد از پاسخ دهندگان آلمانی در بررسی AHK دوباره در لهستان سرمایه گذاری می کنند و ۸۸ درصد از شرکت های مورد بررسی قصد افزایش و یا حفظ همان سطح از سرمایه گذاری در لهستان را دارند. لهستان یکی از بالاترین نرخ های سرمایه گذاری دوباره را در اتحادیه اروپا دارد. بیش از ۳۵ درصد از پروژه های سرمایه گذاری مستقیم خارجی تحت پشتیبانی شده PAIiIZ بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ از سرمایه گذاری دوباره به دست آمده است. ارزش کلی آنها تقریبا به ۳٫۳ میلیارد یورو رسیده است.

 

چه چیزی باعث جذابیت لهستان می شود؟

جذابیت سرمایه گذاری در لهستان ترکیبی از عوامل اقتصادی و اجتماعی و همچنین انگیزه سرمایه گذاری و کمک های عمومی است. بررسی های انجام شده در مورد سرمایه گذاران خارجی که در لهستان تجارت می کنند، از جمله گزارش PAIiIZ در رابطه با اقلیم سرمایه گذاری در لهستان، نشان می دهد که آنها جذب موقعیت مرکزی لهستان در اروپا، یکپارچگی و ارتباط خوب هم با اتحادیه اروپا و هم بازارهای اروپای شرقی، قیمت های رقابتی حمل و نقل و مواد و همچنین بازار داخلی بزرگ می شوند. همچنین لهستان از نظر انگیزه های سرمایه گذاری بسیار فعال است.

 

مشوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران

لهستان موفق به توسعه یک سیستم بسیار جالب از انواع مختلفی از انگیزه ها شده است. امکانات بهره مندی از معافیت های مالیاتی و کمک های مالی نقدی برای سرمایه گذاری های جدید و ایجاد شغل وجود دارد. مناطق اقتصادی ویژه در لهستان معافیت از مالیات بر درآمد دارند، که تحت حمایت  مقامات محلی است. کمک های مالی نقدی طبق “برنامه حمایت از سرمایه گذاری دارای اهمیت قابل توجه برای اقتصاد لهستان در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰” برای سرمایه گذاری در موارد زیر در دسترس است:

خودرو، حمل و نقل هوایی، الکترونیک، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، R & D و بخش خدمات مدرن.

منبع دیگر کمک های مالی نقدی یارانه هایی است که با بودجه مالی اروپا برای سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ تامین می شود. دور جدید برنامه ها به زودی شروع خواهد شد.

 

 

در مورد آژانس اطلاعات و سرمایه گذاری خارجی لهستان

آژانس اطلاعات و سرمایه گذاری خارجی لهستانی (PAIiIZ) یک موسسه دولتی است، و از سال ۱۹۹۲ به سرمایه گذاران خدمات ارائه می دهد. ماموریت آن ایجاد تصویر مثبتی از لهستان در جهان و افزایش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی با تشویق شرکت های بین المللی برای سرمایه گذاری در لهستان است. PAIiIZ شریکی مفید برای کارآفرینان خارجی در ورود به بازار لهستان است. این آژانس سرمایه گذاران را در تمام مراحل اداری و حقوقی ضروری که در یک پروژه نقش دارند، راهنمایی می کند. همچنین دسترسی سریع به اطلاعات پیچیده مربوط به مسائل حقوقی و تجاری مرتبط با سرمایه گذاری را فراهم می کند. علاوه بر این، در پیدا کردن شرکا و تامین کنندگان مناسب همراه با یافتن مکان های جدید کمک کننده است. PAIiIZ خدمات مشاوره حرفه ای رایگان برای سرمایه گذاران ارائه می دهد، از جمله در موارد زیر:

 • انتخاب محل سرمایه گذاری در لهستان،
 • بازدیدکننده سفارشی سرمایه گذار از لهستان،
 • اطلاعات مربوط به محیط حقوقی و اقتصادی،
 • اطلاعات مربوط به انگیزه های سرمایه گذاری موجود،
 • تسهیل تماس با مقامات مرکزی و محلی،
 • شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران،
 • مراقبت از سرمایه گذاران موجود (حمایت از سرمایه گذاری در لهستان).

 

همچنین تمام فعالیت های آژانس از طرف مراکز کمک به سرمایه گذاران منطقه ای پشتیبانی می شود. به کمک آموزش و حمایت مداوم آژانس، این مراکز خدمات حرفه ای و پیچیده برای سرمایه گذاران در سطح وایودشیپ ارائه می دهند. در وب سایت www.paiz.gov.pl  سرمایه گذار می تواند تمام اطلاعات لازم در رابطه با حقایق کلیدی در مورد لهستان، اقتصاد لهستان، مقررات قانونی در لهستان را بیابد و جزئیات دقیقی که می تواند برای هر شرکتی که مایل به راه اندازی تجارت در لهستان است، مفید باشد.

 

اطلاعات تماس:

آژانس اطلاعات و سرمایه گذاری خارجی لهستان

بخش سرمایه گذاری خارجی

 1. Bagatela 12 00-585ورشو، لهستان

تلفن: ۷۵ ۹۸ ۳۳۴ ۲۲ (۴۸+) ، فکس: ۹۹ ۹۹ ۳۳۴ ۲۲ (۴۸+)

ایمیل: invest@paiz.gov.p

 

ثبت شرکت در لهستان

 

شما با درخواست اجازه اقامت موقت در لهستان آزادانه قادر به کار، انجام تجارت و زندگی در لهستان خواهید بود. علاوه بر این، با اجازه اقامت لهستان می توانید به تمام منطقه شنگن بدون ویزا سفر کنید. شما همچنین با ثبت شرکت جدید در لهستان و یا با خرید یک شرکت موجود در لهستان می توانید اجازه اقامت دائم کسب کنید. شرکت خصوصی با تعهد محدود می تواند ۱ تا ۳ سهامدار داشته باشد. با این کار در ابتدا برای یک سال به شما اقامت لهستان داده می شود. تصمیم گیری در این مورد در  بخش مهاجرت لهستان ظرف مدت ۴۵ روز پس ارائه فرم درخواست انجام می شود. سپس بخش مهاجرت لهستان (وایود[۲]) برای شما یک کارت پلاستیکی (اجازه) برای اقامت در لهستان برای مدت یک سال صادر می کند. با اتمام این دوره، ۲ ماه قبل از پایان اعتبار اجازه اقامت فعلی لهستان، باید به بخش مهاجرت (وایود) برای تمدید اجازه اقامت کنونی مراجعه کنید.

 

مراحل ثبت و راه اندازی شرکت در لهستان

روند ثبت و راه اندازی شرکت در لهستان اساساً شش مرحله دارد.

۱) ثبت فعالیت ها

اولین تشریفات هنگام راه اندازی شرکت امضای اساسنامه است که باید در لهستان و با حضور در یک دفتر اسناد رسمی انجام شود. همچنین، امضای یک بیانیه در رابطه با میزان مشارکت در سهام لازم است.

شرکت های تجاری در دادگاه ثبت ملی (KRS) ثبت می شوند. درخواست ثبت باید با استفاده از فرم موجود در دفاتر دادگاه ها و در صفحه مربوطه از وزارت دادگستری انجام شود. درخواست ثبت در دادگاه ثبت ملی است بعد از ۱۴ روز پس از تاریخ ارائه توسط دادگاه بررسی می شود.

 • باید در نظر داشت که شرکت در زمان ثبت شخصیت حقوقی کسب می کند. ارائه درخواست ثبت شرکت به دادگاه ثبت ملی نیازمند پرداخت هزینه دادگاه (۷۵۰۰۰ زلوتی برای مشارکت، و ۱۰۰۰۰۰ زلوتی برای ثبت شرکت) است و در صورت لزوم، هزینه های چاپ و نشر به نظارت Sadowy i Gospodarczy (قوه قضائیه و بولتن اقتصادی).

 

دیگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ثبت شرکت عبارتند از:

 • اساسنامه شرکت.
 • فهرست اعضا (نام، آدرس، و غیره) و میزان سهام (سهم)؛
 • بیانیه اعضای هیئت مدیره مبنی بر اینکه همه اعضا سهم خود را در سرمایه اصلی شرکت ارائه کرده اند.
 • امضا تایید رسمی افراد دارای صلاحیت به نمایندگی از شرکت.

 

۲) REGON (شماره ثبت در ثبت نام افراد در اقتصاد ملی)

ظرف مدت ۱۴ روز پس از تاریخ صدور گواهی ثبت از دادگاه ثبت ملی، نماینده شرکت باید حضوری به اداره آمار ذیصالح در رابطه با تجارت خود مراجعه کند و برای شماره REGON (شماره ثبت در ثبت نام افراد در اقتصاد ملی) درخواست دهد. فرم مورد استفاده برای درخواست، فرم RG-1 است.

 

۳) NIP (شماره شناسایی مالیات) و شماره VAT

برای حصول NIP (شماره شناسایی مالیات)، ارائه درخواست، تکمیل شده به شکل مناسب، همراه با درخواست ثبت در تالار شهر / شهرداری / KRS  لازم است. واگذاری شماره NIP رایگان است. تا زمان صدور شماره NIP ، اشخاص حقوقی از شماره REGON استفاده می کنند. شماره NIP توسط رئیس مربوطه در دفتر درآمد داخلی برای محلی که در آن فعالیت اقتصادی صورت می گیرد، به هر مالیات دهنده اختصاص داده می شود.

برای اخذ شماره VAT (17000 زلوتی هزینه به نمایندگی از دفتر و یا سالن شهرداری باید پرداخت شود)، کارفرما (به عنوان مالیات دهنده)، قبل از صدور اولین  فاکتور، باید درخواست ثبت VAT_R را به دفتر درآمد داخلی ارسال کند. ماژول VAT_R / UE باید تنها توسط مالیات دهندگان VAT ارائه شود که به مالیات دهندگان از اتحادیه اروپا (خارج از لهستان) خدمات می دهند، و یا کسانی که به خرید و عرضه تدارکات در جامعه اروپا می پردازند. پس از ارائه درخواست، کارفرما به اصطلاح NIP-UE (برابر با NIP عادی به استثنای PL) را دریافت خواهد کرد. ارائه درخواست تخصیص شماره VAT_R / UE شامل پرداخت هیچ گونه هزینه ای نیست.

 

۴) افتتاح حساب بانکی

برای باز کردن حساب، ارائه درخواست برای باز کردن حساب و ارائه کارت شناسایی، گواهی ثبت، گواهی اختصاص شماره NIP و شماره REGON لازم است.

 

 

۵) امنیت اجتماعی- ZUS (Zaklad Ubezpieczen Spolecznych = موسسه ملی امنیت اجتماعی).

هر کارآفرین موظف به پرداخت هزینه برای کمک به امنیت اجتماعی و / یا بیمه درمانی است و باید اظهارنامه خود را به ZUS (موسسه ملی تامین اجتماعی) ظرف مدت ۷ روز از تاریخ شروع تجارت ارائه کند. در صورتی که کارآفرین امضای الکترونیکی امن و تایید شده دارد، شکایت خود را می توانید به طور مستقیم به شعبه ZUS دارای صلاحیت محلی، از طریق پست و یا ابزار الکترونیکی ارسال کنید.

 

۶) بازرسی از کار و بازرسی بهداشتی:

کارفرما باید، ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ شروع فعالیت، به بازرسی کار و بازرسی بهداشتی مسئول محلی اطلاعات زیر را ارسال کند:

 • محل، نوع و دامنه فعالیت،
 • تعداد کارکنان.

 

همه می توانند فعالیت تجاری خود را در لهستان شروع کنند

این قانون در تاریخ ۲ جولای ۲۰۰۴ در رابطه با آزادی شروع فعالیت اقتصادی است که بر اساس آن همه افراد (حقیقی و حقوقی) از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا می توانند فعالیت های اقتصادی خود را با همان حقوق شهروندان لهستانی شروع و ادامه دهند. شرایط برای راه اندازی و انجام فعالیت های اقتصادی تحت قوانین ذکر شده در بالا اداره می شود.

 

 

طبقه بندی شرکت های لهستانی

 • فردی – فعالیت های اقتصادی فردی،
 • مشارکتی.

شرکت های تجاری سهامی:

 • شرکت با مسئولیت محدود،
 • شرکت سهامی.

 

مشارکت تجاری:

 • مشارکت عمومی،
 • مشارکت،
 • مشارکت محدود،
 • شرکت محدود به سهام.

 

از ژانویه ۲۰۰۹، میزان سرمایه برای راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود باید ۵۰۰۰ زلوتی باشد، و در مورد شرکت سهامی عام ۱۰۰،۰۰۰ زلوتی است.

به طور کلی، به منظور انجام فعالیت های اقتصادی در لهستان، افراد شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب می کنند. این نوع شرکت را می توان با یک یا چند عضو تشکیل داد، با این حال، یک شرکت با مسئولیت محدود را نمی توان به طور انحصاری توسط LLC دیگری با تنها یک سهام دار تأسیس کرد. سهامداران شخصاً در قبال اوراق قرضه شرکت ها مسئول نیستند، بلکه مجبور به پرداخت سرمایه هستند.

 

شما دوست عزیز اگر  سؤالی در زمینه سرمایه گذاری در لهستان دارید و میخواهید انواع سرمایه گذاری های لهستان  را بشناسید با ما ،در موسسه حقوقی ملک پور و زیر نظر مستقیم جناب آقای ملک پور تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی ما در خصوص سرمایه گذاری در لهستان بهره ببرید مشاوران و حقوقدانان ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما هموطنان عزیز در رابطه با سرمایه گذاری درلهستان  میباشند.

 

نگارنده:سمیرا یاوری

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ