سرمایه گذاری در رومانی و بررسی شرایط آن

 • سرمایه گذاری در رومانی و شرایط عمومی
 • سرمایه گذاری در رومانی برای اخذ اقامت
 • سرمایه گذاری در رومانی و تحلیل استاندارد های سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در رومانی و شاخص های اقتصادی تاثیرگذار
 • سرمایه گذاری در رومانی از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در رومانی از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در رومانی و مزایا و معایب آن
سرمایه گذاری در رومانی سرمایه گذاری در رومانی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سرمایه گذاری در رومانی و مقدمه ای برآن

سرمایه گذاری در رومانی ، شرایط اخذ اقامت رومانی از طریق سرمایه گذاری و پاسپورت یا تابعیت رومانی از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا کشور رومانی مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری، کسب سود و اخذ اقامت برای اتباع خارجی می باشد؟  ما در این مقاله علمی سعی داریم به این پرسش پاسخ دهیم و اهم مواردی را که به سرمایه گذاری در رومانی و روش های سرمایه گذاری در رومانی برای مهاجرین و اتباع خارجی که به دنبال کسب سود و گرفتن پاسپورت رومانی یا تابعیت رومانی هستند را مورد تحلیل و بررسی علمی قرار دهیم. پیشنهاد می شود برای انتخاب مسیر مهاجرت خود، ابتدا در مورد آن تحقیق کنید و با مقایسه گزینه های مختلف بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش با 15 سال سابقه درخشان در امر مهاجرت و دفاتر همکار ما در ایران پاسخگوی شما عزیزان در خصوص مهاجرت می باشند.

سرمایه گذاری در رومانی و شرایط عمومی

رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا و پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است. رومانی با داشتن مساحتی بیش از 238.400 کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت است و همچنین با داشتن جمعیتی بالغ بر 19 میلیون نفر هفتمین کشور اروپا از نظر جمعیت است. رومانی در 29 مارس 2004 به ناتو، و در 1 ژانویه 2007 به اتحادیه اروپا پیوست، اما عضو حوزه شنگن نمی باشد. رشد اقتصادی و شاخص توسعه انسانی رومانی از سال 2010 به بعد شروع شد، رومانی کشور درحال توسعه اروپای شرقی می باشد که به تازگی در راه جذب سرمایه گذاری خارجی قدم برداشته است.

اما باتوجه به تغییرات مثبت صورت گرفته در اقتصاد کلان این کشور، همچنان سرمایه گذاری در رومانی دارای ریسک های بالا و امنیت پایین سرمایه گذاری می باشد. توصیه می شود قبل از اقدام به هرگونه سرمایه گذاری در رومانی و مهاجرت به رومانی حتما تحقیقات لازم را انجام بدهید و با اطلاعات جامع و کامل اقدام به سرمایه گذاری در رومانی نمائید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با سرمایه گذاری در رومانی

video سرمایه گذاری در رومانی

مقاله مرتبط

سرمایه گذاری رومانی

سرمایه گذاری در رومانی برای اخذ اقامت

سرمایه گذاری در رومانی از روش های مختلفی صورت می پذیرد اما برای متقاضیان اخذ اقامت و تابعیت رومانی از طریق سرمایه گذاری باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری با حداقل مبلغ اعلام شده از سوی دولت رومانی اقدام کرد. باتوجه به سرمایه گذاری انجام شده ابتدا یک اقامت یک ساله موقت صادر می شود، که پس از 5 سال منجر به اقامت دائم و بعد از گذشت 8 سال فرد می تواند درخواست پاسپورت رومانی را بدهد. اما باتوجه به شرایط عمومی کشور رومانی این اقامت چندان اقامت و سرمایه گذاری مطمئنی به نظر نمی رسد، که در ذیل به برخی از این عناوین می پردازیم.

سرمایه گذاری در رومانی و تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری

کشور رومانی حقوق مالکیت و استاندارد های سرمایه گذاری را به رسمیت می شناسد، اما در عمل و اجرای روندهای قضایی آن بسیار طولانی و پرهزینه می باشد. شرکت های خارجی که در تجارت یا سرمایه گذاری در رومانی مشغول به فعالیت هستند، اغلب از کمبود دادگاه های رومانیایی در زمینه مسائل تجاری شکایت دارند. در کشور رومانی هیچ دادگاه تخصصی تجاری وجود ندارد و قضاوت ها عموما براساس تجربه محدود در عملکرد اقتصاد بازار، تجارت بین الملل، حقوق مالکیت معنوی و قوانین تجاری رومانی می باشد.

عدم استقلال کامل قوه قضایه و پروسه طولانی دَعاوی تجاری نگرانی عمده سرمایه گذاران خارجی و داخلی است. کشور رومانی از زمان عضویت در اتحادیه اروپا سعی در ایجاد یک چهارچوب قانونی سازگار با اتحادیه اروپا و همچنین ارتقای سرمایه گذاری خارجی تلاش کرده است، اما در عین حال اجرای این قوانین و مقررات اغلب عقب مانده و یا متناقض است.

سرمایه گذاری در رومانی و شاخص های اقتصادی تاثیرگذار

 در سال 2017 رومانی اولین اقتصاد در اتحادیه اروپا از لحاظ عملکرد اقتصادی بود و رشد اقتصادی واقعی 6.9٪ را تجربه کرد. یکی از عوامل رشد، افزایش مصرف خصوصی به دلیل یک سیاست مالی گسترده بود. در سال 2018، پیش بینی های مثبت چشم انداز را حفظ کردند، کمیسیون اروپا پیش بینی می کند که این کشور همچنان رشد 4.5 درصدی داشته باشد.

براساس آخرین گزارشات نرخ بیکاری در رومانی 3/4٪ در سطح ملی اعلام شده است، اما مناطقی وجود دارد که میزان بیکاری آن تا 10٪ می تواند باشد. در سال 2017 تورم در رومانی 1.1٪ گزارش شده است و این میزان در سال 2018 افزایش یافته است. سطح کلی قیمت ها در سال 2018 شروع به رشد کرد و بانک ملی شروع به اجرای سیاست های پولی محدود کرده است. نرخ تورم در رومانی در سال های اخیر در نمودار زیر نمایش داده شده است.

سرمایه گذاری در رومانی سرمایه گذاری در رومانی

طبق گزارش بانک جهانی، در سال 2017 کسری بودجه 2.9٪ از تولید ناخالص داخلی بوده و انتظار می رود که این میزان به 3.4٪ تولید ناخالص داخلی ناشی از افزایش دستمزد عمومی و کاهش شدید نرخ مالیات بر درآمد شخصی از 16٪ تا 10 % باشد. کشور رومانی قرارداد های دوجانبه درمورد سرمایه گذاری با 96 کشور امضاء کرده است.

بر اساس آخرین مقررات مالیاتی، درآمد سود، سود سرمایه و درآمد حاصل از انحلال شرکت های رومانیایی که واجد شرایط می باشند (یعنی 10٪ مشارکت در یک دوره مستمر حداقل یک ساله در یک شرکت تابعه رومانیایی یا در شرکتی که مالیات دوگانه معاهده دو جانبه را با رومانی امضا کرده است) غیرقابل پرداخت خواهد شد. علاوه بر این، سطح عمومی درآمد و مالیات بر درآمد به میزان 16٪ حفظ شده است که برای سرمایه گذاری های خارجی و پایدار مناسب می باشد.

ثبت شرکت در رومانی

سرمایه گذاری در رومانی از طریق خرید ملک

از یک ژانویه 2014، شهروندان خارجی و اشخاص حقوقی مجاز به خرید املاک و مستغلات در رومانی با شرایط و ضوابط مشابه به شهروندان و اشخاص حقوقی رومانی هستند. طبق قانون مدنی جدید، فرم معتبر توافقنامه خرید و فروش برای تامین خرید مالکیت در املاک و مستغلات کافی نیست. بنابراین، صرف نظر از لحظه ای که طرفین موافقت می کنند، حق مالکیت در زمان ثبت املاک و مستغلات نیز منتقل می شود. اگر سرمایه گذاری خارجی در بخش املاک و مستغلات به مبلغ 1,000,000 یورو صورت بگیرد، یک اقامت 4 ساله صادر می شود که در نهایت می تواند منجر به تابعیت و شهروندی نیز شود که البته برای شهروندی رومانی غیر از اقامت 4 ساله به یادگیری زبان رومانیایی و همچنین سازگاری با فرهنگ رومانی نیز مورد نیاز می باشد.

سرمایه گذاری در رومانی از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

برای سرمایه گذاری در رومانی از طریق ثبت شرکت سهامی نیاز به حداقل 2 سهامدار، از شهروندان رومانیایی یا خارجی وجود دارد و حداقل سرمایه ثابت 25,000 یورو می باشد. در این روش اقامت یکساله موقت داده می شود. دو سهامدار شرکت ثبت شده باید مدرکی برای اثبات درآمد ماهیانه 770 دلار آمریکا یا 550 یورو ارائه دهند تا بتوانند مجوز اقامت خود را تمدید کنند.

برای سرمایه گذاری در رومانی از طریق کارآفرینی حداقل مبلغ 150,000 یورو و یا حداقل ایجاد 25 شغل تمام وقت مورد نیاز است. در روش دیگر مبلغ 200,000 یورو ( 220,000 دلار آمریکا ) و یا ایجاد حداقل 50 شغل مورد نیاز می باشد. برای خارجیانی که ثابت می کنند حداقل سرمایه گذاری 500,000 یورو را ایجاد کرده اند و یا بیش از 50 شغل تمام وقت را ایجاد کرده اند، اقامت 3 ساله در ابتدا صادر می شود.

سرمایه گذاری در رومانی و مزایا و معایب آن

از جمله مزایای سرمایه گذاری در رومانی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دارندگان مجوز اقامت بلند مدت، نسبت به شهروندان رومانی از رفتار برابر برخوردارند.
 • بر اساس یک قرارداد کار فردی که توسط بازرس کارگری تأیید شده است، امکان دسترسی به بازار کار بدون مجوز کار وجود دارد.
 • دسترسی به تمام اشکال و سطوح آموزش و پرورش و آموزش حرفه ای از جمله اعطای بورس تحصیلی، اعتبارسنجی مطالعات، گواهینامه، گواهینامه های شایستگی و مدارک حرفه ای.
 • خدمات بهداشت عمومی.
 • کسر مالیات بر درآمد جهانی و معافیت مالیاتی.
 • دسترسی به کالاها و خدمات عمومی، از جمله به دست آوردن محل اقامت.
 • رومانی برخی از فرصت های سرمایه گذاری سودآور را در زمینه های مختلف صنعتی فراهم می کند و با وجود شرایط نامطمئن سیاسی، به دلیل پتانسیل شگفت انگیز آن، فرصت های قابل توجهی را برای سرمایه گذاران خارجی نشان می دهد.

ضعف های اصلی کشور رومانی در زیر عنوان شده است.

 • بی ثباتی مداوم سیاسی.
 • زیرساخت های ضعیف کشور.
 • فساد گسترده، همچنین عدم توانایی دولت در استفاده مناسب از بودجه کمک های اتحادیه اروپا.
 • رومانی دارای یک اقتصاد غیر رسمی بزرگ می باشد.
 • ضعف در سیستم قضایی، قانونی، مالی و غیر قابل پیش بینی بودن نظارت، میزان اعتماد در جامعه کسب و کار را تضعیف می کند.
 • جمعیتی نسبتا فقیر با قدرت خرید محدود
 • ضعف در سیستم بانکی، که مانع از سرمایه گذاری و کارآفرینی می شود.
سرمایه گذاری در رومانی و سخن پایانی

در این مقاله علمی سعی نمودیم تا اهم مواردی را که به سرمایه گذاری در رومانی و اخذ اقامت و تابعیت رومانی از طریق سرمایه گذاری اختصاص دارد، به صورت تفصیلی بررسی نمائیم. شما متقاضی مهاجرت به رومانی می توانید با سرمایه گذاری حداقل 25000 تا 1000000 یورو در روش های مختلف سرمایه گذاری در رومانی به اقامت و تابعیت رومانی دست یابید. مزایا و معایب سرمایه گذاری در رومانی عنوان شد. توصیه می شود برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرت قبل از اقدام به سرمایه گذاری در رومانی تمامی موارد ذکر شده را در نظر گرفته و تحقیق کنید، و با روش های سرمایه گذاری در کشورهای سوئیس، آلمان، اتریش و دیگر کشورهای بزرگ مقایسه کنید. کارشناسان ارشد و وکلای حقوق بین المل تجارت موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش و دفاتر همکار ما در ایران آماده پاسخگویی به شما عزیزان متقاضی مهاجرت به رومانی و انواع روش های سرمایه گذاری در رومانی می باشند. می توانید سوالات خود را در رابطه با سرمایه گذاری در رومانی در بخش دیدگاه ها و نظرات همین مقاله عنوان نموده و پاسخ سوالات خود را در سریع ترین زمان ممکن دریافت نمائید.