سرمایه گذاری در ترکیه و بررسی شرایط آن

 • سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی
 • سرمایه گذاری در ترکیه و مزایا و معایب آن
 • سرمایه گذاری در ترکیه و تحلیل استاندارد های سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در ترکیه و شاخص های اقتصادی تاثیر گذار
 • سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی
سرمایه گذاری در ترکیه 3 سرمایه گذاری در ترکیه

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سرمایه گذاری در ترکیه و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در ترکیه ، شرایط سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت، پاسپورت یا تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد بحث، بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارید، مهم ترین سوالی که به ذهن می رسد این است که آیا کشور ترکیه مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری و کسب سود برای اتباع خارجی می باشد؟ ما در این مقاله علمی سعی داریم علاوه بر پاسخ گویی به این سوال، به مهم ترین جنبه های سرمایه گذاری در ترکیه و روش های سرمایه گذاری در کشور ترکیه برای مهاجرین و اتباع خارجی که به دنبال کسب سود و گرفتن پاسپورت ترکیه یا تابعیت ترکیه هستند، بپردازیم. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش با 15 سال سابقه درخشان در امر مهاجرت و دفاتر همکار ما در ایران پاسخگوی شما عزیزان در خصوص مهاجرت می باشند.

سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی به نام تراکیه (بخش اروپایی) در جنوب شرق اروپا قرار دارد. ترکیه مساحتی بیش از 783,562 کیلومتر مربع و جمیتی بالغ بر 77 میلیون نفر می باشد.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه اش افزوده می شود. بخش کشاوری ترکیه در سال 2005 رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال 2006 برای 2/11% از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد. بخش خصوصی ترکیه نیز در حال رشد است و نقش مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سال های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد 9/8% و 4/7% را درسال 2004 و 2005 بدست آورد و بستر مناسبی را برای سرمایه گذاری در ترکیه ایجاد کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش گردشگری نیز یکی از فعالترین بخش های اقتصاد ترکیه است که به سرعت رشد می کند، بر اساس آمار TUI آلمان از هر 100 هتل برتر جهان 11 هتل در ترکیه می باشد. در سال 2007 تعداد 27,214,988 نفر توریست از ترکیه بازدید کرده اند که درآمدی بالغ بر 18.5 میلیارد دلار برای ترکیه ایجاد کرده اند.

خرید ملک در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و مزایا و معایب آن

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند برای شما و خانواده شما مزایایی در بر داشته باشد. از جمله این مزایا می توان موارد زیر را نام برد.

 • پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • پاسپورت ترکیه ده سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر قابل تمدید است.
 • شرط حضور در ترکیه وجود ندارد.
 • امکان تحصیلات رایگان برای اتباع ترکیه وجود دارد.
 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن و اروپا.
 • اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان بهره می برند.

از معایب سرمایه گذاری در ترکیه می توان به عدم ثبات سیاسی و همچنین امنیت پایین سیستم قضایی این کشور نسبت به کشورهای بزرگ اروپایی اشاره کرد، با اینکه کشور ترکیه در ظاهر تلاش می کند خود را به سطح بالایی از رفاه و ثبات برساند اما گاها شاهد هستیم که نظام قضایی این کشور کاملا مستقل نیست و این عدم استقلال سیستم قضایی می تواند برای سرمایه گذاران خارجی مشکل ساز گردد.

سرمایه گذاری در ترکیه و تحلیل استاندارد های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه و تحلیل استاندارد های سرمایه گذاری از مهم ترین مباحث سرمایه گذاری خارجی می باشد که سرمایه گذار باید به آن توجه کند. مباحثی چون امنیت سرمایه گذاری، خطر سوء استفاده دولت از سرمایه سرمایه گذار، امنیت قرارداد های تجاری توسط دولت و همچنین سیستم قضایی کشور مقصد از جمله این مباحث می باشد. در این خصوص شما باید استاندارد های بین المللی و معاهدات دوجانبه تجاری مثل IIA و BIT را حتما مورد توجه قرار دهید. در صورتیکه این استاندارد ها توسط کشور مورد نظر شما رعایت نشود و تعهدی نسبت به شما و سرمایه گذار نداشته باشند، به طور حتم انتخاب خوبی نبوده و دارای ریسک بالایی می باشد.

شما برای سرمایه گذاری در ترکیه بهتر است به این استاندارد ها و همچنین به بررسی نرخ مصادره اموال (Expropriation risk) در این کشور توجه کنید. در این خصوص کشورها به 7 دسته تقسیم می شوند: کم خطرترین نمره 1 و نمره 7 پرخطر ترین نرخ مصادره اموال در کشورها را نشان می دهد، براساس این تقسیم بندی کشور ترکیه برای سال 2017 نمره 5 را دارا می باشد. در نمودار های زیر شما این شاخص ها را می توانید مشاهده نمائید.

سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه کشور ایران چندین توافق نامه تجاری را با این کشور امضاء کرده است که بنا بر این توافقنامه های صورت گرفته، امنیت سرمایه برای سرمایه گذاران تا حد زیادی تضمین می شود. به عنوان مثال می توان توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری که برای عدم مصادره اموال سرمایه گذار می باشد و همچنین توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی  که در خصوص مالیات های سرمایه گذاری می باشد، را نام برد.

سرمایه گذاری در ترکیه و شاخص های اقتصادی تاثیر گذار

برای سرمایه گذاری های خارجی و همینطور سرمایه گذاری در ترکیه و رسیدن به سود آوری در آن می توان به شاخص های تاثیرگذار اقتصادی اعم از نرخ رشد واقعی (GDP)، تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره بانکی، نرخ تورم، نرخ بیکاری و مواردی از این دست در اقتصاد کلان توجه کرد. در ادامه برخی از این شاخصه ها را برای کشور ترکیه بررسی می کنیم.

 • تولید ناخالص داخلی

  رشد تولید ناخالص داخلی را بصورت سالیانه در نمودار زیر نشان داده شده است و بعنوان یک درصد بیان می شود، که از فاکتورهای نشان دهنده رشد اقتصادی می باشد.

  سرمایه گذاری در ترکیه 1 سرمایه گذاری در ترکیه

 • نرخ تورم

  درصد تغییرات قیمت مصرف کننده را نسبت به همان ماه در سال پیش نشان می دهد. در آخرین آمار ارائه شده نرخ تورم در ترکیه 20.3 درصد گزارش شده است.

  سرمایه گذاری در ترکیه 2 سرمایه گذاری در ترکیه

 • مالیات

  در نمودار زیر میزان مالیات در کشور ترکیه جهت سرمایه گذاری در ترکیه بررسی گردیده است. در سال 2016 نرخ مالیات این کشور 16.25 درصد ثبت شده است که نرخ قابل قبولی است. هرچقدر نرخ مالیات پایین تر باشد حمایت از سرمایه گذار و کسب سود نیز بیشتر می باشد.

  سرمایه گذاری در ترکیه 3 سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه برای خود و خانواده می توانید از طریق سرمایه گذاری اقدام کنید. خانوداده شما شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. متقاضی اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری اعلام شده از سوی دولت ترکیه اقدام کند و همچنین ملزم به سرمایه گذاری حداقل مبلغ اعلام شده در هر زمینه می باشد.

پروسه اخذ اقامت و تابعیت ترکیه معمولا بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد که از سپتامبر 2018 به بعد دولت ترکیه برای سهولت در قوانین مهاجرتی این کشور این پروسه را تا 2 ماه کاهش داده است. دولت ترکیه دوتابعیتی را می پذیرد، بنابراین فرد متقاضی نیازی به سلب تابعیت کنونی خود ندارد.

کارآفرینی در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک و مستغلات که منجر به اقامت و تابعیت برای سرمایه گذاران خارجی شود امکان پذیر می باشد. در سال های اخیر برای سرمایه گذاری ترکیه در بخش املاک 1,000,000 دلار آمریکا مورد نیاز بود که دولت ترکیه از سپتامبر 2018 به بعد برای جذب و استقبال از سرمایه گذاری خارجی این مبلغ را به 250,000 دلار آمریکا کاهش داد. برای اخذ تابعیت از طریق خرید ملک در ترکیه، ملک خریداری شده باید به مدت 3 سال در تملک فرد باقی بماند و اجازه فروش ملک را نخواهد داشت.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

از جمله روش های سرمایه گذاری در ترکیه که سبب اعطای تابعیت می شود، ثبت شرکت و کارآفرینی می باشد. برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی شرایط خاصی باید برآورده شود. در این روش فرد متقاضی سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی باید سرمایه اولیه شرکتی که ثبت می کند را حدقل 10,000 لیر ترکیه معادل 2,600 دلار آمریکا در نظر بگیرد. یکی دیگر از شرایط این است که برای حداقل 50 نفر از شهروندان ترکیه شغل ایجاد کند که از این طریق منجر به اشتغال زایی شود و منافع اقتصادی برای ترکیه در برداشته باشد. از همه مهم تر بیزینس پلن یا طرح تجاری ارائه شده باید مورد تائید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار بگیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه، سهام و همچنین سپرده گذاری در بانک های ترکیه نیز امکان پذیر می باشد. این روش سرمایه گذاری نیز در صورت برآوده کردن شرایط خاصی منجر به اخذ تابعیت کشور ترکیه می گردد. در همه این روش ها فرد سرمایه گذار باید حداقل مبلغ 500,000 دلار آمریکا را در کشور ترکیه به خرید سهام، اوراق قرضه و یا به صورت سپرده در بانک های این کشور اختصاص دهد. شخص سرمایه گذار در ترکیه به مدت سه سال حق برداشت و فروش سهام را ندارد. با فراهم آوردن این شرایط فرد متقاضی سرمایه گذاری در ترکیه می تواند به اخذ تابعیت ترکیه نائل آید.

سرمایه گذاری در ترکیه و سخن پایانی

در این مقاله علمی سعی نمودیم تا اهم موارد مربوط به سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری را بصورت تفصیلی بررسی نمائیم. شما متقاضی مهاجرت به ترکیه می توانید با سرمایه گذاری حداقل 250,000 تا 500,000 دلار آمریکا در روش های مختلف سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به تابعیت ترکیه دست یابید. مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترکیه عنوان شد. توصیه می شود برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرت قبل از اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه تمامی موارد ذکر شده را در نظر گرفته و تحقیق کنید.
کارشناسان ارشد و وکلای حقوق بین الملل تجارت موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش و دفاتر همکار ما در ایران آماده پاسخگویی به شما عزیزان متقاضی مهاجرت به ترکیه و انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه می باشند. می توانید سوالات خود را در رابطه با سرمایه گذاری در ترکیه در بخش دیدگاه ها و نظرات همین مقاله عنوان نموده و پاسخ سوالات خود را در سریع ترین زمان ممکن دریافت نمائید.