سرمایه گذاری در آذربایجان

 • سرمایه گذاری در آذربایجان و شرایط عمومی آن
 • سرمایه گذاری در آذربایجان و بررسی اخذ اقامت و تابعیت آذربایجان
 • سرمایه گذاری در آذربایجان و استانداردهای سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در آذربایجان و شاخص های اقتصادی تأثیر گذار
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه
 • سرمایه گذاری در آذربایجان و مزایا و معایب آن
سرمایه گذاری در آذربایجان سرمایه گذاری در آذربایجان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سرمایه گذاری در آذربایجان و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در آذربایجان، روش ها و مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری و  اخذ اقامت و تابعیت آذربایجان و مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. سرمایه گذاری در آذربایجان از جهات بسیاری قابل بحث خواهد بود که بصورت ساده و خلاصه اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن، خدمت شما دوستان گرامی ارائه می گردد. شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان چیست؟ آینده و دورنمای سرمایه گذاری در آذربایجان چگونه است؟ ما به این سوالات و سایر ابهامات شما در زمینه سرمایه گذاری در آذربایجان در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

کشور آذربایجان تنها کشور مستقل حوزه CIS ( کشورهای مشترک المنافع ) می باشد. این کشور که در همسایگی شمال غربی ایران می باشد، بزرگترین کشور قفقاز بوده و در کنار دریای خزر واقع شده است. پایتخت این کشور شهر باکو است. زبان مردم کشور آذربایجان ترکی آذربایجانی بوده و واحد پول آن منات (AZN) می باشد.

امید است مقاله ذیل که برای اطلاعات و آگاهی بیشتر و پاسخگویی به سوالات ذهنی شما عزیزان پیرامون بحث سرمایه گذاری در آذربایجان به نگارش در آمده است، مقبول پسند واقع شود. همچنین در صورت نیاز، قبل از هر اقدامی برای مهاجرت می توانید با وکلای معتبر ما در این زمینه مشورت نمایید. شما می توانید با موسسه-حقوقی-ملک-پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE) در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره تخصصی تلفتی رایگان بهره مند شوید.

سرمایه گذاری در آذربایجان و شرایط عمومی آن

سرمایه گذاری در آذربایجان و جریان های سرمایه گذاری های مستقیم خارجی (FDA)، در سال های اخیر بطور پیوسته در حال افزایش است. عمدتاً این سرمایه گذاری ها مربوط به بخش انرژی است. بزرگترین بخش سرمایه گذاری های خارجی در آذربایجان مربوط به نفت و گاز است، با این وجود یکی از اهداف اصلی دولت تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خارجی به ویژه در بخش های کشاورزی، حمل و نقل، گردشگری و فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

رشد اقتصادی بالا در آذربایجان به افزایش صادرات نفت و گاز منجر شده است؛ همچنین رشد اقتصادی شامل بخش های ساخت و ساز، بانکی و املاک نیز شده اند. صادرات نفت از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان، باکو-نووروسویک و خط لوله باکو-سوپسا همچنان اهرم پیش برنده اصلی اقتصادی هستند اما تلاش برای افزایش تولید گاز آذربایجان در حال انجام است. کشور آذربایجان در حال عضو شدن در سازمان تجارت جهانی قرار دارد و به زودی با عضویت در این سازمان ، از مزایا و امکانات تجارت بین المللی بهره مند می شود. امروزه به دلیل همین رشد اقتصادی تمایل مردم برای سرمایه گذاری در کشور آذربایجان افزایش یافته و سرمایه گذاران از طرق مختلفی از جمله خرید ملک، ثبت شرکت، کار آفرینی و خرید اوراق قرضه و سپرده گذاری در بانک ها که در ادامه در مورد هریک به تفصیل توضیح خواهیم داد، اقدام به سرمایه گذاری در این کشور می نمایند.

اقامت آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان و بررسی اخذ اقامت و تابعیت آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان یکی از روش های اخذ اقامت و تابعیت در این کشور می باشد. به طور کلی شش روش کلی برای اخد اقامت و تابعیت آذربایجان وجود دارد که عبارتند از: تولد، ازدواج، پناهندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری. کشور آذربایجان تابع اصل خون است و فرزندی که در آن متولد شود تابعیت پدر و مادرش را فارغ از اینکه در کجا به دنیا آمده باشد، اخذ می نماید. اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج با تبعه آذربایجان نیز طبق شرایطی میسر می باشد. تحصیل در کشور آذربایجان به زبان انگلیسی و ترکی امکانپذیر می باشد و برای این منظور جزو کشورهای کم هزینه و ارزان محسوب می شود. برای کار در این کشور به جاب آفر نیاز است. جاب آفر یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای معتبر می باشد که برای شخص جویای کار ارسال می گردد.

سرمایه گذاری در این کشور نیز با توجه به مقاله فوق از طرق مختلفی امکانپذیر می باشد؛ ازجمله خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه. سرمایه گذاری در آذربایجان دارای مزایای بسیاری است که در بند بعدی به آنها می پردازیم. لازم به توضیح است که زمان طی این مسیر و اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان پیچیده و طولانی است. همچنین ارقام سرمایه گذاری در آذربایجان نسبتا بالا بوده و با مبالغی کمتر می توان در کشورهای پیشرفته تر اقدام به سرمایه گذاری نمود. 

سرمایه گذاری در آذربایجان و تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آذربایجان امروزه جزو تصمیمات نسبتاً درست برای سرمایه گذاری محسوب می شود. چراکه دارای اقتصادی نوظهور، استراتژی های نوآورانه و توسعه موفقیت آمیز در بخش نفت و گاز است. وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود، چند استاندارد مطرح می شود. اولین نکته ای که در سرمایه گذاری مهم است این است که سرمایه شخص حفظ شده و از بین نرود. توجه به ثبات سیاسی و اقتصادی کشورها، امنیت سیستم قضایی، امنیت کشورها در زمینه سود بانکی و نرخ تورم برای سرمایه گذاری در آنها بسیار حائز اهمیت است. آذربایجان از این نظر شرایط نسبتا مطلوبی دارد چراکه مورد حمایت آمریکا می باشد.

شاخص ثبات سیاسی که یکی از گزینه های پر اهمیت در زمینه استاندارد های سرمایه گذاری است، در نمودار زیر از سال 1996 تا سال 2017 نشان داده شده است. این اطلاعات توسط بانک جهانی فراهم آمده است:

1 1 سرمایه گذاری در آذربایجان

شاخص تورم که یکی از گزینه های پر اهمیت در زمینه استاندارد های سرمایه گذاری است، در نمودار زیر از سال 1992 تا سال 2017 نشان داده شده است. این اطلاعات توسط بانک جهانی فراهم آمده است:

 سرمایه گذاری در آذربایجان 1 سرمایه گذاری در آذربایجان

یکی دیگر از این استاندارد ها که باید به آن توجه نمود قراردادهای دوجانبه سرمایه گذاری Bilateral Investment Treaties می باشد. جمهوری آذربایجان 48 قرارداد دوجانبه سرمایه گذاری را امضا نموده است که از جمله آنها قرارداد دوجانبه سرمایه گذاری با ایالات متحده آمریکا است. همچنین 40 پیمان مالیاتی برای جلوگیری از پرداخت مالیات دوگانه امضا نموده است. BIT 2001 بین جمهوری آذربایجان و ایالات متحده آمریکا به منظور حفاظت متقابل از سرمایه گذاری ایجاد و امضا شده است. توضیح اینکه این قرارداد در سال 1996 بین ایران و آذربایجان نیز امضا شده و در سال 2002 به اجرا در آمده است.

سرمایه گذاری در آذربایجان و شاخص های اقتصادی تاثیرگذار

سرمایه گذاری در آذربایجان دارای شاخص هایی است که یکی از مهم ترین این شاخص های اقتصادی تاثیر گذار Gross Domestic Product (GDP) تولید ناخالص ملی می باشد. در نمودار زیر میزان تولید ناخالص ملی کشور آذربایجان در طول سال های اخیر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. این نمودار نمایان گر آن است که میزان تولید ناخالص ملی در این کشور تا سال 2014 سیر صعودی داشته و در حال پیشرفت بوده است، اما پس از آن تا سال 2016 سیر شدید نزولی خود را طی نموده و در حال حاضر دوباره در حال پیشرفت می باشد.

شاخص های اقتصادی تاثیرگذار سرمایه گذاری در آذربایجان

یکی دیگر از شاخص های اقتصادی تاثیرگذار یرای سرمایه گذاری در آذربایحان نرخ بیکاری است که با توجه به نمودار زیرنرخ بیکاری در آذربایجان 5 درصد است و در طول سال های اخیر تفاوت چندانی نداشته و تقریبا سیر نزولی هم داشته است:

نرخ بیکاری سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک نه تنها در پایتخت آن، شهر باکو که به سرعت در حال پیشرفت و توسعه می باشد، بلکه در سایر مناطق آن نیز رواج یافته است. امروزه میزان املاک متعلق به خارجی ها نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. محدودیتی که برای خرید ملک توسط سرمایه گذاران خارجی اعمال می گردد این است که این افراد طبق قوانین کشور آذربایجان اجازه خرید زمین را ندارند (خرید زمین فقط توسط شهروندان آذربایجان امکانپذیر است) و تنها می توانند از طریق خریداری خانه و آپارتمان اقدام به سرمایه گذاری در این کشور نمایند. اهمیت این موضوع تا جایی است که حتی زمانیکه شخص خارجی زمینی را بصورت هبه بدست آورده باشد، باید ظرف مدت یک سال آن را به فروش برساند.

قیمت املاک در آذربایجان متفاوت است و در پایتخت آن نسبت به سایر نقاط گران تر است. نکته مهم اینکه برای این منظور که خرید ملک توسط سرمایه گذاران خارجی منجر به اقامت دائم در آذربایجان شود، نیاز است که ارزش ملک خریداری شده بیش از صد هزار منات باشد. نکته قابل توجه در اجاره املاک در این کشور این کشور این است که برای اجاره املاک نیازی به پول پیش نمی باشد و فقط اجاره بصورت ماهیانه پرداخت می گردد.

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت پروسه نسبتا ساده ای را دارد. بطوریکه در گزارش کسب و کار بانک جهانی در سال 2018 در رتبه 18 قرار گرفته است. ساده سازی ثبت شرکت ها برای تقویت جذابیت سرمایه گذاری در آذربایجان صورت گرفته است. در گذشته برای ثبت شرکت در آذربایجان 53 روز زمان لازم بود در حالی که امروزه با توجه به گسترش و توسعه سیستم های فناوری اطلاعات، امکان تاسیس شرکت های تجاری ظرف مدت سه روز کاری، حتی برای سرمایه گذاران خارجی بوجود آمده است. لازم به ذکر است که این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

شرکت های عمومی، خصوصی و سهامی انواع اصلی شرکت ها را در آذربایجان تشکیل می دهند. همچنین بسیاری از شرکت ها بصورت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) تشکیل یافته اند. طبق قوانین آذربایجان مالکیت 100%  شرکت ها برای اتباع خارجی پیش بینی شده است و هیچ محدودیتی برای سهام آنان وجود ندارد. همچنین محدودیتی در مورد ملیت مدیران شرکت ها و یا استخدام کارمندان محلی وجود ندارد. علاوه بر این قوانین انعطاف پذیری در مورد حقوق سهامداران خارجی و انتقال وجوه آنان به آذربایجان وجود دارد.

انواع رایج شرکت ها در آذربایجان عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

  طبق قانون مدنی آذربایجان محدودیتی برای حداقل سرمایه و یا تعداد سهامداران در این نوع از شرکت وجود ندارد، اما مبلغی که بعنوان سرمایه اولیه شرکت اعلام می شود باید در ابتدا پرداخت شود. شرکت با مسئولیت محدود راحت ترین نوع ثبت شرکت برای حضور در فعالیت های تجاری در آذربایجان است

 • شرکت سهامی (JSC)

  شرکت های سهامی در آذربایجان به دو بخش تقسیم می شوند. یکی شرکت های سهامی باز که حداقل سرمایه آنها نباید کمتر از 4000 منات باشد و دیگری شرکت های سهامی بسته که حداقل سرمایه آنها برای تشکیل نباید کمتر از 2000 منات باشد.

 • نمایندگی ها و شعب دفتر مرکزی

  این شرکت ها دارای وضعیت یکسانی با دفاتر مرکزی شان هستند. تنها تفاوت آنها در درآمد و گزارش حسابداری آنها است. محدودیت های قانونی خاصی برای ثبت آنها وجود نداشته و پروسه ثبت آنها 3 روز کاری زمان لازم دارد.

سرمایه گذاری در آذربایجان و تشویق برای کارآفرینی سرمایه گذاران خارجی و رشد سریع آن می تواند این کشور را در مسیر رسیدن به اهداف و فرصت های جدید سوق دهد، به همین منظور در سال های اخیر تلاش های زیادی توسط دولت آذربایجان با از بین بردن موانع موجود برای کارآفرینی و طراحی جدید ابزارهای سیاست پولی که باعث رشد کارآفرینی می شوند، برای دستیابی به این هدف صورت گرفته است. ایجاد یک بخش خصوصی پویا و پر جنب و جوش باعث ایجاد شغل، بهبود بهره وری، ایجاد رقابت و رشد اقتصادی می گردد.

برای این منظور سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کارآفرینی و ایجاد فرصت های شغلی جدید در زمینه های مختلف از جمله تاسیس کارگاه ها و کارخانجات تولیدی، شرکت ها، موسسات خدماتی، باشگاه ها و سالن های ورزشی، موسسات توریستی و گردشگری و … اقدام نمایند. همچنین می توانند در پروژه هایی که از قبل راه اندازی و تاسیس و توسط دولت معرفی شده اند، سرمایه گذاری نمایند. نکته مورد توجه و حائز اهمیت این است که برای اینکه سرمایه گذاری در طرح های کارآفرینی توسط سرمایه گذاران خارجی در آذربایجان منجر به اقامت دائم شود، باید حداقل به ارزش پانصد هزار منات باشد و کل این مبلغ نیز پرداخت گردد.  نکته دیگر در این مورد شرط حضور است. توضیح اینکه سرمایه گذاران خارجی در سال اول سرمایه گذاری خود باید بطور دائم در کشور آذربایجان حضور داشته باشند.

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه و سپرده گذاری در بانک ها در قوانین این کشور پیش بینی شده است. در بسیاری از کشور ها که در قوانین نوشته آنها پیش بینی شده باشد، می توان از طریق خرید اوراق قرضه سرمایه گذاری نموده و از این طریق به اقامت دائم و تابعیت رسید. کشور آذربایجان یکی از همین کشور ها است. همانطور که قبلا هم گفته شد طبق سیاست های جمهوری آذربایجان محدودیتی برای انتقال سرمایه برای سرمایه گذاران خارجی به داخل کشور آذربایجان وجود ندارد. نکته مهم که باید به آن اشاره نمود اینکه مبلغ اوراق قرضه و سپرده ها باید بیش از صد هزار منات باشد تا بتوان برای اخذ اقامت دائم و تابعیت اقدام نمود. در این شرایط در ابتدا به شخص خارجی یک اقامت شش ماهه و سپس اقامت یک ساله اعطا می گردد.

سرمایه گذاری در این کشور نیز با توجه به مقاله فوق از طرق مختلفی امکان پذیر می باشد، ازجمله خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه. سرمایه گذاری در آذربایجان دارای مزایای بسیاری است که در بند بعدی به آنها می پردازیم. لازم به توضیح است که زمان طی این مسیر و اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان پیچیده و طولانی است. همچنین ارقام سرمایه گذاری در آذربایجان نسبتا بالا بوده و با مبالغی کمتر می توان در کشورهای پیشرفته تر اقدام به سرمایه گذاری نمود. 

سرمایه گذاری در آذربایجان و مزایا و معایب آن

سرمایه گذاری در آذربایجان دارای ویژگی ها و مزایایی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انتقال انرژی بخصوص در زمینه نفت و گاز به کشورهای اروپایی
 • امکان انتقال بدون محدودیت سرمایه به کشور آذربایجان برای سرمایه گذاران خارجی
 • امکان ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان در مدت زمان کم و با هزینه کم
 • ثبات سیاسی و اقتصادی و وجود روابط بین المللی دوستانه با ایالات متحده آمریکا
 • رعایت استانداردهای سرمایه گذاری در معاهدات و قراردادهای دوجانبه و چندجانبه بین المللی
 • وجود پروژه جزایر مصنوعی خزر که در دریای خزر در حال اجرا می باشد
 • نرخ بیکاری پایین جمهوری آذربایجان ( 5 درصد )

سرمایه گذاری در آذربایجان ، معایبی نیز به همراه دارد که چند نمونه از آن ها در لیست زیر عنوان شده است.

 • کم ارزش بودن واحد پولی این کشور(مانات) در مقایسه با سایر کشورهای مطرح جهان
 • مشکلات زیرساختی کشور مانند توسعه یافته نبودن راه های ارتباطی (بزرگراه ها، فرودگاه ها و ...) و همچنین طراز اول نبودن این کشور
 • رشوه گیری و فساد دولتی
 • طولانی بودن روند اخذ اقامت و تابعیت آذربایجان
 • مبهم بودن اخذ اقامت از طریق خرید ملک
سرمایه گذاری در آذربایجان و سخن پایانی

سرمایه گذاری در آذربایجان و مباحث مربوط به مهاجرت بسیار حایز اهمیت بوده و از مهم ترین تصمیمات در زندگی افراد به شمار می رود. اینکه با توجه به شرایط و موقعیت شما کدام کشور می تواند بهترین مقصد برای مهاجرت شما باشد و یا اینکه اقدام از طریق کدام یک از روش های مهاجرت برای شما مناسب ترین گزینه است، نیازمند آگاهی و تامل کافی در این زمینه می باشد. سرمایه گذاری در آذربایجان ضمن مزایایی که در بالا به آنها اشاره شد، با توجه به طولانی بودن روند اخذ اقامت دائم و تابعیت می تواند امری دشوار باشد. بعلاوه اینکه با توجه به مبالغی که برای سرمایه گذاری در این کشور لازم است، شاید بهتر باشد با همین مبالغ و چه بسا کمتر وارد کشورهای اروپایی که از نظر سطح کیفیت زندگی مطلوب تر می باشند، شد. بنابراین باید همواره با تحقیق و بررسی کافی در این مسیر گام برداشت.
سرمایه گذاری در آذربایجان و مطالب مربوط به آن در مقاله فوق برای اطلاعات و آگاهی بیشتر و پاسخگویی به سوالات ذهنی شما عزیزان پیرامون بحث سرمایه گذاری در آذربایجان تهیه و تنظیم گردیده است. امید است که از آن نهایت استفاده را نموده باشید. شما می توانید برای کسب اطلاعات جامع و دقیق تر در مورد کلیه روش های مهاجرت به این کشور که سرمایه گذاری در آذربایجان یکی از آنها می باشد، ویدیو-راهنمای-گام-به-گام-انتخاب-مسیر-مهاجرت اثری از استاد حقوق بین الملل جناب آقای دکتر ملک پور را تهیه و ملاحظه بفرمایید. همچنین توصیه اکید می شود قبل از هر اقدامی برای مهاجرت با وکلای معتبر ما در این زمینه مشورت نمایید. شما می توانید با موسسه-حقوقی-ملک-پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE) در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره تخصصی تلفتی رایگان بهره مند شوید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه، نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.