سرمایه گذاری در تاجیکستان

سرمایه گذاری در تاجیکستان و بررسی شرایط سرمایه گذاری در تاجیکستان ۲۰۱۷ ، آیا اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در تاجیکستان امکان پذیر است؟ برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در تاجیکستان چه مقدار سرمایه مورد نیاز می باشد؟ قوانین سرمایه گذاری در تاجیکستان چیست؟ شرایط سرمایه گذاری در تاجیکستان چیست؟ خدمات ارایه  شده از طریق سرمایه گذاری در تاجیکستان به سرمایه داران چیست؟ برای اطلاع از نحوه اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در تاجیکستان با این مقاله همراه باشید. با مطالعه مقالات موسسه مشاوره MIE(همکار موسسه ملک پور)  در سایت موسسه مشاوره MIE(همکار موسسه ملک پور)  میتوانید اطلاعات مفیدی راجع به سرمایه گذاری در تاجیکستان را بدست بیاورید.

 

 

درباره کشور تاجیکستان:

 

کشور تاجیکستان

از نظر جغرافیایی کشور تاجیکستان در قسمت جنوبی آسیای مرکزی ،در شرق چین قرارگرفته است.

مساحت این کشور:۱۴۳۱۰۰ کیلومتر مربع و افضای این کشور را ۹۳ درصد کوهستان ها محسور کرده اند.

جمعیت کشور تاجیکستان حدود ۶.۸۶۳.۷۵۲ می باشد.

پاتخت کشور تاجیکستان: دوشنبه

واحد پول کشور تاجیکستان: سامانی یا سومونی

زبان رسمی مردم تاجیکستان تاجیکی است که در اصل فارسی با لهجه خاص می باشد که با زبان روسی ترکیب شده و با حروف روسی نوشته می شود، زبان روسی در سطح وسیعی از بخش دولتی و تجاری استفاده می شود و گاها از زبان انگلیسی در محافل اقتصادی استفاده می شود.

کشور تاجیکستان از قسمت  شمال با کشور قرقیزستان و کشور  ازبکستان، از قسمت جنوب با کشور افغانستان، از قسمت  غرب با  کشور ازبکستان و از قسمت  شرق با  کشور چین همسایه  می باشد.

از نظر آب و هوایی تاجیکستان دارای آب و هوای ابری می باشد و دمای هو در تابستان و زمستان دارای تفاوت قابل ملاحظه ای می باشد در این کشور باران ناچیز است و در بیشتر روزهای سال صاف است.

نژاد مردم تاجیکستان از دیر باز آریایی بوده  و مردم تاجیکستان دارای دین و مذهب گوناگونی هستند البته دین بیشتر مردم از شاخه حنفی است و ابوحنیفه را به عنوان امام اعظم می شناسند و همچنین اقلیت های مسیحی،زرتشتشو کلیمی در این کشور زندگی می کنند.

 

قوانین سرمایه در تاجیکستان

الف: مقررات عمومی

ب: نظام حقوقی سرمایه گذاری

ج:حمایت دولت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری

د:الزامات مورد نیاز برای سرمایه گذار

ه:مقررات نهایی

 

هدف از سرمایه گذاری حاضر در تاجیکستان و جلب سرمایه گذار و استفاده موثر از منابع مادی و مالی، ماشین آلات و فناوری پیشرفته ، تامین شرایط مساعد برای فعالیت سرمایه گذاری، تجربه مدیریت و همچنین شرایط استفاده آزاد و شفاف، تملک سرمایه و در اختیار داشتن سرمایه گذاری ها ، رعایت میزان حقوق بین الملل و عملکرد بین المللی و همکاری در زمینه سرمایه گذاری می باشد.

 

الف:مقررات عمومی

ماده یک: مفاهیم ویژه و اصلی

سرمایه گذاری: کل انواع دارایی (به غیر از کالاهی مصرف شخصی)مانند اشیا لیزینگ مالی از لحظه عقد قرارداد لیزینگ، و همچنین اختیاراتی به سرمایه گذار به عنوان شخص حقیقی از جانب شخص حقوقی داده می شود که از جمله این اختیارات افزایش دارایی های ثابت که برای فعالیت های تجارتی استفاده می شود.

نهادهای مامور در امور سرمایه گذاری در تاجیکستان چیست؟

نهاد مربوط به سرمایه گذاری در تاجیکستان یک نهاد دولتی می باشد که از سوی دولت جمهوری تاجیکستان تعیین شده است که از وظایف این نهاد سیاست دولت در بخش سرمایه گذاری است  و در زمینه انعقاد توافقنامه های سرمایه گذاری و نظارت اجرای آن ها نظارت و فعالیت دارد.

مطابق با  قوانین  سرمایه گذاری در کشور  تاجیکستان اشخاص حقوقی جمهوری تاجیکستان که طرح ها و برنامه های  سرمایه گذاری  را در این شکور عملی می نمایند و به انجام  می رسانند، از اولویت مشخص و دقیقی  برای سرمایه گذاری در این کشور  برخوردار هستند.

قوانین  دولت تاجیکستان در بخش توسعه و  سرمایه گذاری برداشته و برگرفته  از قانون اساسی و قوانین مالیاتی این کشور می باشد  که دارای قانون موجود حاضر ،مستندات مستدلات  قانونی دولت  تاجیکستان و مستندات قوانین خارجی و  بین المللی که از جمهوری تاجیکستان به رسمیت شناخته شده ، می باشد.

در صورت پیدا شدن  مشکل و اختلافات  اساسی بین مقررات قانون حاضر و قوانین بین المللی که از طرف جمهوری تاجیکستان اعتراف و اعلام  شده است، با شرایط و مستندات  و مستدلات قانونی بین المللی تطبیق داده خواهد شد.

 

موضوع و انواع فعالیت های سرمایه گذاری در کشور تاجیکستان

 

۱-قوانین اموال منقول و غیر منقول

۲-قوانین و ارزیابی اوراق بهادر

۳-مالکیت معنوی

 

انواع فعالیت های سرمایه گذاری د کشور تاجیکستان

-فعالیت های سرمایه گذازی  خصوصی که این نوع  از از سرمایه گذاری از سمت  شهروندان تاجیکی و موسساتی که دولتی نیستند و به صورت خصوصی فعابیت دارند ،ادارات، سازمان ها ی خصوصی  و سایر نهادهای دولت تاجیکستان صورت می پذیرد.

-فعالیت سرمایه گذاری دولتی که این نوع از سرمایه گذاری  از سمت نهادهای دولتی بسیار قوی و مجرب و ویژه ، موسسه های دولتی ، ادارات و سازمان ها از حساب صندوق بودجه دولتی صورت می پذیرد

-فعالیت سرمایه گذاری خارجی و بین المللی که این نوع از سرمایه گذاری  که از سمت  شهروندان خارجی دیگر کشور ها ، دولت های خارجی،اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی و داخلی،موسسات مالی بین المللی و همچنین  اشخاص بدون تابعیت تاجیکی صورت  میپذیرد.

-فعالیت های  مشترک سرمایه گذاری که از سمت  شهروندان ، اشخاص حقوقی دولت تاجیکستان و دیگر دولت های خارجی اصورت می گیرد..

 

ضمانت حمایت حقوقی از سرمایه گذاری و افراد سرمایه گذار

۱-در صورت وارد شدن تغییرات و اصلاحات در  قانون سرمایه گذاری در  تاجیکستان، سرمایه گذاران در این کشوراین  حق را خواهند داشت که  در طول مدت ۱۰ سال از تاریخ انتشار رسمی این تغییرات به وجود آمده و اصلاحات انجام شده، شرایط بهتر و مساعدتر را برای خود انتخاب نمایند.

۲-بر طبق قوانین کشور  تاجیکستان سرمایه گذار خارجی موجود در کشور تاجیکستان حق جبران ضررها و زیان خود را بر اثر اقدامات غیر قانونی و عدم فعالیت های قانونی که   به آن ها وارد شده و این اقدامات با مستندات و مستدلات موجود در کشور تاجیکستان مطابقت نمی کند را دارد.

۳-کشور تاجیکستان ثبات شرایط توافقات و قراردادهای ا که بین سرمایه گذاران و نهادهای مامور دولتی در تاجیکستان  انعقاد شده است به استثنای مواردی ذیل متن قرارداد و بین طرفین توافق شده، ضمانت می کند.

 

تسهیلات سرمایه گذاری در تاجیکیستان

-تسهیلات مالیاتی

-تسهیلات گمرکی

-اعطای کمک های بلاعوض نقدی و غیر نقدی دولتی

-تسهیلات مالیاتی و گمرکی مطابق ترتیبات مقرر نموده در اختیار سرمایه گذاران قرار اده می شود.

 

فرصت های سرمایه گذاری در تاجیکستان

۱-ایجاد نیروگاهای کوچک تولید برق آبی و سدهای بزرگ

در خصوص سرمایه گذاری در این زمینه مناقصه های بسیاری برگزار گردیده و تامین اعتبار این پروژه های سرمایه گذاری از سوی بانک توسعه اسلامی و بانک جهانی صورت میگیرد. شرکت های ایرانی مربوط به این پروژه (راه کاروان و نارود) در پی احداث ۸ نیروگاه کوچک برقی در این زمینه هستند.

 

۲-ساخت مجنمع های مسکونی و هتل:

با توجه به اینکه کشور تاجیکستان دارای بافت های فرسوده  و بناهای قدیمی می باشد، بخش ساخت مسکن در این کشور از اولویت بسیار بالایی برخوردار می باشد، از جمله کشورهایی که در این زمینه در کشور تاجیکستان سرمایه گذاری کرده اند: روسیه،ترکیه،افغانستا،ایران میباشد که مشغول ساخت ۳ هتل در دوشنبه می باشد.

همچنین شرکت ساوتکنیک در ایران در حال ساخت مجتمع مسکونی شامل سه برج ۱۶طبقه می باشد.

 

۳-بازسازی و مرمت کارخانه سیمان دوشنبه و احداث کارخانه های جدید

این کارخانه بسیار قدیمی و با ظرفیت بسیار پایین فعالیت دارد،که تا کنون چند شرکت ایرانی ازاین کارخانه بازدید و تحقیق داشته و مذاکراتی در باب باسازی این کارخانه داشته اند.

 

۴-احداث کارخانجات تولید ساختمانی و بهداشتی:

افزایش ساخت و ساز در کشور تاجیکستان نسبت به سال های قبل افزایش یافته در نتیجه سرمایه گذاری در بخش تولید مصالح ساختمانی و بهداشتی از الویت های اصلی این کشور به شمار می رود، مشارکت و سرمایه گذاری در تولید لوله سبز،موزاییک،کاشی،درب و پنجره و .. از جمله سرمایه گذاری ها در این بخش می باشد.

 

۵-صنایع غذایی:

عمده مواد غذایی در کشور تاجیکستان از کشورهای همجوار مانند روسیه،ایران،ترکیه و تا حدودی اروپا وارد می شود، از جمله تولیدات شکلات،چای و روغن،بیسکوییت،ماکارونی، محصولات لبنی و … می باشد.

 

۶-صنایع تبدیلی:

به دلیل دارا بودن آب و هوای خوب در تاجیکستان سرمایه گذاری در این بخش میتواند سود آور باشد، به عنوان مثال در تاجیکستان ذخایر کانی ها در حدود ۴۰ نوع میباشد که میتوان سنگ های قیمتی،طلا،مس،آلومنیوم،ذغال سنگ،روی و … را از این دست صنایع دانست لذا سرمایه گذاری به منظور شناسایی معادن و تعیین خلوص آنان مناسب خواهد بود.

 

۷- صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی:

اکثر داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور تاجیکستان از کشورهای خارجی  از جمله ایران و روسیه وارد می شود و پتانسیل موجود در این این کشور برای جذب سرمایه گذاری در این بخش بالا می باشد و کشور ایران در زمینه احداث کارخانه های داروسازی در شهر دوشنبه با این کشور در حال مذاکره است.

 

۸-صنایع نساجی

۹-راهسازی مخابرات:

یکی از مشکلات کشور تاجیکستان نبود راها و جاده های مناسب است در داخل و خارج کشور است در نتیجه سرمایه گذاری کوتاه مدت در مرمت و ساخت جاده ها و راه ها  به ویژه در پایتخت این کشور  به طور مثبت ارزیابی گردیده.

 

۱۰-صنعت توریسم و گردشگری:

کشور تاجیکستان در طول ۷ ماه دارای آب و هوای بسیار خوبی میباشد در نتیجه با وجود جاذبه های گردشگری،تاریخی،تفریحی بسیاری در این کشور با سرمایه گذاری در این بخش و با مشارکت آژانس های هواپیمایی و توریستی در ایران و طرف تاجیکستان توصیه می شود.

امیدواریم مطالب بالا در مورد سرمایه گذاری در تاجیکستان شما را یاری داده باشد ، شما عزیزان میتوانید به منظور اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری در تاجیکستان و مهاجرت از طرق دیگر به تاجیکستان و کشور های دیگر با موسسه حقوقی ام آی ای (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرمایید.