سرمایه گذاری در عمان

کشور عمان یکی از کشورهای همسایه ایران و واقع در حوزه خلیج فارس است. , پیش از هر اقدامی برای سرمایه گذاری در عمان پیشنهاد می شود این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید. چند روش سرمایه گذاری در عمان برای سرمایه گذاران خارجی پیش بینی شده است. اشاره به این نکته ضروری است که اگر تا به حال برای سرمایه گذاری در عمان اقدام ننموده اید حتمأ از کارشناس و وکیل با تجربه جهت انجام بهتر پروسه حقوقی سرمایه گذاری در عمان کمک بگیرید. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در عمان تا حدودی از سال ۲۰۱۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته است و چشم انداز رشد سرمایه گذاری در عمان برای سالهای آینده مثبت است. سرعت رشد سرمایه گذاری با توجه به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی که شامل ساخت بندر، فرودگاه، پالایشگاه نفت و زیرساخت های گردشگری بیشتر شده و ادامه خواهد داشت.  موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) مشاوره تخصصی در زمینه حقوق بین الملل و مهاجرت ارائه می نماید.

پادشاهی عمان به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی مشوق های مالیاتی و معافیت های گمرکی ایجاد نموده است. با وجود این معافیت ها و امکانات دولتی اجبار دولت بر استخدام کارگران محلی در عمان مانع بزرگی بر سر راه سرمایه گذاران خارجی است. کشور عمان رتبه ۷۰ را در میان ۱۸۹ کشور موفق در زمینه کسب کار سال ۲۰۱۶ کسب نموده است. اکثر سرمایه گذاران از امارات متحده عربی، ژاپن و چین هستند و  بیشترین سرمایه گذاری در بخش نفت انجام می شود. بر اساس قانون جدید جهت انجام سرمایه گذاری حداقل یکی از سرمایه گذاران می بایست محلی و با سهم ۳۵ درصد باشد.

چارچوب کلی سرمایه گذاری خارجی در عمان

۱٫اتباع خارجی مب توانند هرگونه فعالیت تجاری و کسب و کار در عمان را بدون کسب مجوز از وزارت صنایع و بازرگانی دارند.

۲٫مجوز انجام کسب و کار در عمان به افرادی که سرمایه آنها کمتر از ۱۵۰٫۰۰۰ OMR است و مشارکت آنها بیش از ۴۹% نیست داده می شود.

ثبت شرکت در عمان

شکل حقوقی رایج ترین سرمایه گذاری خارجی و کسب و کار خارجی در عمان شرکت با مسئولیت محدود (LLC) است. یک شرکت با مسئولیت محدود می بایست حداقل دو سهامدار داشته باشد و یکی از آنها با تابعیت کشور عمان (شخص حقیقی یا حقوقی) با مالکیت حداقل ۳۰ تا ۳۵۰ درصد سهام شرکت باشد. حداقل میزان سرمایه برای شراکت ۱۵۰٫۰۰۰ OMR (ریال عمان) است. این مقاله با موضوع سرمایه گذاری در عمان متعلق به مؤسسه حوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه ام آی ای اتریش) است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

۱٫رضایت سرپرست قانونی برای شریک عمانی زیر سن قانونی

۲٫کپی گذرنامه برای شریک خارجی

۳٫گواهی سابقه ترخیص کالا از گمرک برای فرد خارجی

۴٫اثبات تمکن مالی شریک خارجی

۵٫گواهی ثبت نام شرکت برای شرکت های خارجی

۶٫ثبت نمونه امضای مجاز برای شرکتهای خارجی

فرم حقوقی شرکتها در عمان

_شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

_مالکیت انحصاری

_شرکت سهامی

دو نوع شرکت سهامی در عمان وجود دارد: ۱٫ شرکت سهامی که در آن داد و ستد عمومی انجام نمی شود(حداقل سرمایه ۵۰٫۰۰۰OMR)، ۲٫ شرکت سهامی که در آن داد و ستد عمومی انجام می شود(۱۵۰٫۰۰۰ OMR)

_سرمایه گذاری مشترک (JV)

_مشارکت عمومی و محدود

_شرکت مرکزی

مشوق های سرمایه گذاری در عمان

۱٫هیچ محدودیتی در باب انتقال سود سرمایه، ارز و سود سهام وجود ندارد

۲٫معافیت گمرکی در باب واردات ماشین آلات و مواد اولیه به مدت ۵سال و قابل تمدید برای یکبار

۳٫عمان دارای سیستم مالیاتی لیبرال با پایین ترین نرخ مالیات و ۱۰ سال معافیت مالیاتی است

محدودیت های سرمایه گذاری برای اتباع خارجی

خدمات املاک و EAL فقط برای اتباع عمان امکانپذیر است

انجام خدمات بیمه، بانکداری و حمل و نقل هوایی در قالب شرکتهای سهامی سازمان یافته امکانپذیر است

نرخ مالیات

_صرفآ اشخاص عمانی و نهادهای سهامی مختلط بین ۰% تا ۷٫۵% مشمول پرداخت مالیات هستند

_سایر سازمانها و شرکتهای مختلف

۹۹% مشارکت عمان (یعنی ۱-۹۰% مالکیت خارجی): مالیات ۰% تا ۲۵%

۹% یا کمتر مشارکت عمان (یعنی ۹۱% یا بیشتر مشارکت خارجی): مالیات از ۰% تا ۵۰%

معافیت های مالیاتی

شرکتهایی که با هدف اصلی کشاورزی، تولید، شیلات، گردشگری، صادرات محصولات محلی، پروژه های زیربنایی و عام المنفعه و همچنین توسعه اقتصادی تشکیل می شوند ممکن است تا ۵ سال از مالیات معاف باشند.

مزایای سرمایه گذاری در عمان

۱٫موقعیت جغرافیایی

کشور عمان دارای بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر مرز ساحلی است که به واسطه این موضوع یکی از مهم ترین مسیرهای تجارت دریایی شناخته می شود. مرز آبی این کشور مسیر بین خلیج فارس و اقیانوس هند است. موقعیت جغرافیایی عمان باعث شده این کشور محل ملاقات تجار از آسیا و آفریقا برای توسعه کسب و کار و ایجاد فرصت های اقتصادی شود.

۲٫منابع طبیعی

اقتصاد عمان به دلیل اکتشاف نفت به شدت بهبود یافته است و قیمت بالای نفت در سالهای اخیر کمک شایانی به بودجه مالی دولت عمان و ذخایر خارجی نموده است. با این حال در چند سال گذشته با تشویق های مالیاتی دولت در پی تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی و سرمایه گذاری بخش خارجی در کسب و کار برآمده است.

  1. اقتصاد در حال توسعه

اقتصاد عمان به سرعت در حال رشد است و در چند سال اخیر دستاوردهای فوق العاده ای مانند ساخت بزرگراه، بیمارستانهای مدرن، مدارس و دانشگاهها داشته است. اقتصاد عمان به طور قابل توجهی به دلیل سود فوق العاده صنعت گردشگری تقویت شده است.

۴٫پشتیبانی دولت برای توسعه کسب و کار جدید در عمان

۵٫روابط مثبت با همسایگان

با توجه به توضیحات ارائه شده کشور عمان موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری و کسب و کار تجار خارجی فراهم نموده است. حال با وجود این مزایا نباید از خاطر برد که سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در عمان مبلغ قابل توجهی است و چه بسا با این مقدار سرمایه امکان سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی و همچنین مهاجرپذیر سرمایه گذاری کرد. به دلیل اینکه کشور عمان مهاجر پذیر نبوده و نیست و اخذ اقامت دائم در این کشور به نحوی بسیار دشوار بوده و هست. سرمایه گذاری در عمان بسیار کمتر از سابق از سوی وکلا پیشنهاد می شود و اکثریت قریب به اتفاق وکلای مهاجرت و سرمایه گذاری در حوزه شنگن را به دلیل شرایط محیطی و اقتصادی پیشنهاد می کنند. با این وجود توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی با وکیل مهاجرت به عمان در باب سرمایه گذاری در عمان مشورت نمایید. جهت تکمیل اطلاعات می توانید با  موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) تماس بگیرید.

 

نگارنده: میرزاآقایی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 پاسخ
  1. کامبیز گفته:

    سلام،من یک شرکت ترخیص کالا و حمل ونقل در یکی از بنادر جنوبی دارم.ضمنا پروانه حق العملکاری گمرک هم دارم.بفرمایید که چطور میتونم توی عمان شرکت در زمینه کاری خودم ثبت کنم و چقدر هزینه ثبت شرکت و شروع فعالیت هست.

    پاسخ