سازمان ملل متحد

 

آیا در مورد سازمان ملل متحد سوال دارید؟ یا اینکه می خواهید بدانید فرایند تشکیل سازمان ملل متحد از چه زمانی بوده است؟ آیا می خواهید بدانید که سازمان ملل متحد چه کارکردی دارد؟ یا اینکه  سازمان ملل متحد چند رکن دارد؟ یا اینکه سازمان ملل متحد بر چه اصولی بنا شده است؟ در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد سازمان ملل متحد توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

ناتوانی جامعه ملل در جلوگیری از بروز جنگ جهانی دوم موجب گردید تا کشورهای بزرگ پیش از خاتمه جنگ ، طرح تاسیس سازمان جهانی را پی ریزی نمایند که در جهت حفظ وحراست از صلح وامنیت بین المللی ، قدرت و توان کافی داشته باشد.

مبنای تاسیس سازمان ملل متحد کنفرانس ها و اعلامیه های زیر است:

 1. منشور اتلانتیک
 2. اعلامیه ملل متحد
 3. کنفرانس مسکو
 4. کنفرانس تهران
 5. کنفرانس دمبارتن اکس
 6. کنفرانس یالتا
 7. کنفرانس سان فرانسیسکو

مقر سازمان ملل متحد در ساختمان مخصوص در شهر نیویورک واقع شده و زبان های رسمی این سازمان عبارت اند از: چینی روسی ، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و عربی می باشد. امروزه تمامی کشورها به جز تایوان، فلسطین، واتیکان عضو سازمان ملل متحد هستند. البته ، واتیکان در سازمان ملل متحد دارای نماینده ناظر دایمی می باشد.

اهداف  و  اصول سازمان ملل متحد                                                 

اهداف واصول سازمان ملل متحد درمقدمه و مواد ۱ و ۲ منشور ملل متحد آمده است:

اول؛ اهداف:

 1. حفظ صلح و امنیت بین المللی
 2. توسعه روابط دوستانه میان ملت ها براساس احترام به اصل برابری حقوق و خودمختاری دولت ها
 3. همکاری بین المللی در حل مسایل بین المللی که دارای جنبه ای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی ، بشردوستانه است و پیشبرد و تشویق احترام به تمایز از حیث نژاد ، جنس ، زبان و یا مذهب
 4. وجود مرکزی برای هماهنگ کردن اقداماتی که ملت ها برای نیل به این اهداف مشترک معمول می دارند.

دوم؛ اصول :

 1. اصل برابری حاکمیت اعضا
 2. اصل حسن نیت در اجرای تعهداتی که کشورهای عضو به موجب این منشور به عهده گرفته اند ؛
 3. اصل حل اختلاف بین المللی به طرق مسالمت آمیز ؛
 4. اصل عدم تهدید به زور یا عدم استعمال آن ، به هر نحو که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد
 5. اصل همراهی و همکاری کشورهای غیر عضو این سازمان بررای اجرای این اصول
 6. اصل حمایت از اقدامات سازمان ملل متحد
 7. اصل عدم مداخله در اموری که اتا در صلاحیت ملی کشورهاست.

ارکان سازمان ملل متحد :

 1. مجمع عمومی سازمان ملل متحد: رکن اصلی و جهانی سازمان ملل متحد است زیرا کلیه کشورهای عضو در آن شرکت دارند. هریک از اعضا با دارا بودن یک حق رای می تواند حداکثر پنج نماینده در مجمع عمومی داشته باشند.
 2. شورای امنیت سازمان ملل متحد : شورای امنیت از ۱۵ عضو سازمان ملل متحد تشکیل شده است. پنج عضو آن یعنی امریکا ، چین ، روسیه ، انگلستان ، فرانسه، دایمی و ده عضو دیگر غیردایمی هستند که برای مدت دوسال از طرف مجمع عمومی انتخاب می شوند. انتخاب اعضای غیردایمی با در نظر گرفتن همکاری و مشارکت آنها در پشتیبانی از صلح و امنیت بین المللی و سایر اهداف سازمان و همچنین تقسیم عادلانه جغرافیایی صورت می گیرد.

   حق وتو

 در اینجا به نظر لازم می رسد مفهوم حق وتو بررسی شود. مفهوم حق وتو بدین معناست که در شورای امنیت تصمیمات مربوط به نظامنامه ای وطرز کار با اکثریت نه رای در مقابل پانزده رای اتخاذ می گردد حال هرگاه یکی از اعضا ی دایمی رای منفی دهد فعالیت شورا دچار وقفه خواهد شد . در حقیقت با جلوگیری از اتخاذ هرگونه تصمیم ، چهارده رای دیگر اعضا _ هرچند همگی مثبت باشد_ خنثی خواهد شد.

 1. شورای اقتصادی و اجتماعی :

شورای اقتصادی و اجتماعی از پنجاه و چهار عضو ترکیب یافته است که برای مدت سه سال توسط مجمع عمومی ، براساس تقسیم عادلانه جغرافیایی انتخاب می شوند. شورای اقتصادی و اجتماعی از جانب مجمع عمومی مامور است که وظایف اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، بهداشتی و تربیتی سازمان ملل متحد را به جای آورد و در پیشبرد حقوق بشر و آزادی های اساسی کوشا باشد.

 1. شورای قیمومت :

شورای قیمومت در جهت پیشرفت و آزادی و استقلال مردمی که هنوز به مرحله رشد کافی برای تشکیل کشوری مستقل نرسیده بودند و در سرزمین های ملل تحت قیمومت ملل متحد زندگی می کردند ، تلاش نمود اداره چنین سرزمین های که برعهده کشورهای پیشرفته بود تا با در نظر گرفتن منافع ساکنان ، آنها را که در پپیشبرد اهداف مادی و معنوی کوشا بود ند ، برای استقلال حمایت می کرد. تعداد سرزمین های تحت قیمومت در سال های اول تشکیل  سازمان ملل متحد به یازده می رسید و آخرین سرزمینی که در سال ۱۹۹۴ به استقلال رسید جزایر ” پالائو ” در اقیانونس آرام بود و با این عمل ، می توان خاتمه ی نظام قیمومت را اعلام داشت. با این حال ، طبق آیین نامه اصلاح شده ی شورای قیمومت ، امنون این شورا فقط در صورت لزوم تشکیل جلسه خواهد داد.

 1. دیوان بین المللی دادگستری:

در سال ۱۹۴۵ هم زمان با تشکیل سازمان ملل متحد ایجاد شد و جایگزین دیوان دایمی گشت. طبق ماده ی ۹۲ منشور ملل متحد دیوان جز لاینفک سازمان ملل متحد ، است هردولتی که عضو سازمان ملل متحد میشود خود به خود عضو اساسنامه ی دیوان نیز خواهد شد. پذیرش اساسنامه دیوان به این معناست که دیوان صلاحیت رسیدگی به اختلافات را دارد. ترکیب دیوان متشکل از ۱۵ قاضی است که برای ۹ سال انتخاب می شوند. در اولین روزی که قضات انتخاب شدند ( سال ۱۹۴۵) تعیین شد که ۵ نفر اول به مدت سه سال ، ۵ نفر دوم به مدت ۶ سال و ۵ نفر سوم به مدت ۹ سال انتخاب شوند . از آن پس قضات به مدت ۹ سال انتخاب شدند.

 1. دبیرخانه:

دبیرخانه رکن اداری سازمان ملل متحد است که در راس آن دبیرکل قرار دارد . دبیرکل از طرف مجمع عمومی ، بنا به توصیه ی شورا امنیت برای مدت پنج سال انتخاب می شود.

وظایف و اختیارات دبیرکل سازمان ملل متحد عبارت اند از:

الف ) وظایف واختیارات اداری: انجام وظیفه به عنوان عالی ترین مقام اداری سازمان ملل متحد و بالاترین مقام مسئول در سلسله مراتب اداری دبیرخانه

ب ) وظایف واختیارات سیاسی : متوجه ساختن شورای امنیت ، مجمع عمومی در زمانی که  به عقیده ی وی صلح و امنیت بین المللی در خطر است ، دعوت به تشکیل شورای امنیت در مواقع لزوم ، حق حضور در جلسات ارکان سازمان ملل متحد و دادن اعلامیه ای شفاهی یا کتبی به آنها.

ج) وظایف اطلاعی: ثبت وانتشار معاهدات بیت المللی ، تسلیم گزارش سالانه از اقدامات و فعالیت های سازمان به مجمع عمومی عادی.

شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.  موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشتوره ای در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

 

 

امید محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.