سازمان تجارت جهانی

آیا در مورد سازمان تجارت جهانی سوال دارید؟ یا اینکه می خواهید بدانید فرایند تشکیل سازمان تجارت جهانی از چه زمانی بوده است؟ آیا می خواهید بدانید که سازمان تجارت جهانی چه کارکردی دارد؟ یا اینکه  سازمان تجارت جهانی چند رکن دارد؟ یا اینکه سازمان تجارت جهانی بر چه اصولی بنا شده است؟ در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد سازمان تجارت جهانی توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

سازمان تجارت جهانی به طور رسمی از ابتدای سال ۱۹۹۵ متولد شد . این سازمان در واقع جایگزین و ادامه دهنده ی وظایفی شد که تقریبا پنجاه سال به عهده “گات” بود . هدف اساسی گات و سازمان تجارت جهانی ، توسعه و بهبود همکاری های اقتصادی و بین المللی ، تقویت اقتصاد جهانی ، ایجاد ثبات اقتصادی ، رشد و توسعه از طریق تجارت آزاد و منصفانه بین کشور هاست .

موافقت نامه های سازمان تجارت جهانی مجموعه ای از اصول و مقرراتی است که کشورهای عضو را ملزم به تنظیم سیاست های تجاری خود در چارچوب آن اصول و مقررات می نماید . کشور های عضو موظف اند قوانین و مقررات و سیاست های تجاری خود را به صورت شفاف منتشر نموده و در اختیار عموم قرار دهند . این امر به سایر کشور های عضو اطمینان می دهد که از اصول و مقررات سازمان عدول نشده و به تجار شرکت های تجاری اطمینان می بخشد که با تغییرات ناگهانی در سیاست های جهانی مواجه نخواهد شد و می توانند برای دراز مدت برنامه ریزی کنند .

اصول حاکم بر سازمان تجارت جهانی

موافقت نامه های سازمان تجارت جهانی مفصل و پیچیده هستند که موضوعات متنوعی از قبیل : تجارت کالا خدمات ، کشاورزی، منسوجات ، بانکداری و مخابرات ، خریدهای دولتی ، استاندارد های بین المللی و مالکیت معنوی را پوشش می دهند. در موافقت های گوناگون سازمان ، مبانی و اصولی منعکس شده که بررسی اجمالی آنها به درک صحیح از این سازمان کمک می کند. این اصول . مبانی که در ” موافقت نامه های چندجانبه ” سازمان تجارت جهانی منعکس شده عبارت اند از :

الف ) تضمین آزادی  تجاری بین اعضا

یکی از اصول حاکم بر سازمان تجارت جهانی ، تضمین آزادی تجاری بین اعضا است . اصل آزادی تجاری بر این مبنا استوار است که اقتصاد جهانی در مجموع از آزادی تجاری نسبت به ایجاد محدویت های تجاری بیشتر سود می برد. از آنجا که در هرکشور تولید کالا های خاصی در مقاسیه با تولید همین کالا در سایر کشورها دارای مزیت نسبی است ، تجارت آزاد  به کشورها امکان می دهد تا از مزیت های نسبی خود کامال استفاده را برده و بتوانند با تمرکز در تولید آن کالاها و عرضه آن در سطح بین المللی ، کالا های مورد نیاز خود را که در تولید آنها دارای مزیت نسبی کمتری هستند ، وارد کنند.

 

ب) کاهش تعرف های گمرکی

هرچند  در سازمان تجارت جهانی ، برقراری موانع تجاری ممنوع اعلام شده است ، برقرای تعرفه های گمرکی ممنوع نشده است. از آن جهت که کشور های عضو ممکن است عملا آزادی تجاری را با برقراری سیستم تعرفه های گمرکی ، تحتشعاع قرار دهد و از این طریق بر آزاد سازی تجاری تاثیر بگذارد ، کلیه کشورهامتعهد شده اند که تعرفه های گمرکی خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند. در راستای این تعهد عام کشورهای عضو دایما در مذاکرات دو جانبه و چندجانبه در صدد کاهش تعرفه های گمرکی خود هستند.

ج) الغای کلیه تبعیض های تجاری

یکی دیگر از اصول بنیادی و محوریه سازمان تجارت جهانی الغای کلیه تبعیض های تجاری است. این تبعیض ها به دو صورت کلی ممکن است برقرار شود. صورت اول این است که برخورد با کالاهای وارداتی از کشورهای گوناگون متفاوت باشد به نحوی که با کالا مشابه نسبت به اینکه از کدام کشور وارد شده برخورد متفاوتی صورت گیرد.

با وجود این ، این اصل بدون استنا نیست . کشورهای که نسبت به تاسیس اتحادیه های آزاد گمرکی اقدام می کنند ، مثل اتحادیه اروپا ، می توانند حسب توافقات حاصله نسبت به کالا ها خدمات وارده از سایر اعضا اتحادیه رفتار تبعیض آمیزی اتخاذ کنند. همچنین کشورهای عضو می توانند نسبت به محصولاتی که به دصورت غیرمنصفانه ( از طریق اعطای یارانه یا دامپینگ ) به بازار آنها وارد می شود ، رفتار متفاوتی داشته باشند

د) شفافیت بخشیدن به مقررات تجاری

یکی دیگر از اصول منعکس موافقت نامه های متعدد در سازمان تجارت جهانی این است که اعضا باید مقررات تجاری مربوط را به صورت شفاف و روشنی منتشر کرده و در معرض دید همگان قرار دهند .سیاست ها و تدابیری که به وسیله کشورهای عضو اتخاذ شده و تاثیری بر تجارت دارند باید به نحو مقتضی منتشر شود.

از طرف دیگر ، شفافیت در قوانین نقش مهمی در تحقق اهداف سازمان تجارت جهانی دارد ، زیرا ضمانت اجرا مقررات آن سازمان عمدتا  بر اتخاذ رفتار تلافی جویانه توسط کشورهای دیگر استوار است.

هـ ) توسعه و اصطلاحات اقتصادی

حدود سه چهارم اعضای سازمان تجارت جهانی را که کشورهای در حال توسعه و « کشور های در حال گذر به اقتصاد ازاد » تشکیل می دهند. از ابتدا در گات مقررات خاصی برای کمک به کشورهای در حال توسعه پیش بینی شده و به این کشورها امتیازات و معافیت های تجاری ویژه ای اعطا گردیده است. به کشور های در حال توسعه و به خصوص کشور های کمتر توسعه یافته فرصت داده شده که این کشورها بتوانند در یک دوره انتقالی نسبت به اصطلاحات اقتصادی اقدام و خود را با تعهدات دشوار سازمان تطبیق دهند.

 

شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.  موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشتوره ای در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

 

نگارنده: امید محمدی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.