روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص

روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص

روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص ۲۰۱۸ و بررسی قوانین جدید مهاجرت به کانادا و روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص ۲۰۱۸، شاید شما هم از جمله کسانی باشید که دارای استعدادهای خاص بوده و یا از جمله هنرمندان و ورزشکاران و یا محققین و دانشمندان و یا حتی کشاورزان موفق هستید و به روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص می گردید. حال این سوال مطرح میشود که روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص چیست؟ و اینکه شما به عنوان یک مهاجر باید دارای چه شرایطی باشید تا بتوانید از روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص استفاده کنید و اینکه اساسا آیا روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص میتواند گزینه ی خوبی برای مهاجرت به کانادا باشد؟ و اگر چنین است چه کسانی میتوانند از روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص استفاده کنند.

 

توضیح درباره روش های مهاجرت به کانادا

video روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص
audio روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص

پیش زمینه:

“در اول جولای ۲۰۱۲ اداره مهاجرت کانادا (CIC) وقفه ی موقتی ای را در پذیرش درخواستهای مرتبط با برنامه جدید کارکنان ماهر فدرال (FSWP) ایجاد کرد البته به استثنای اشتغال برنامه ریزی شده و موارد کسب PHD. دلایل ارایه شده برای این توقف موقت این بود که به CIC اجازه دهد تا به مدیریت فشاردرخواستهای موجود پرداخته و میزان جذب مهاجر آتی را با اجرای تغییرات قانونی پیشنهادی به دسته کارگران ماهر فدرال هماهنگ کند. FSWP جدید شروع به پذیرش درخواست ها در چهارم ماه می ۲۰۱۳ کرد (چانگ، ۲۰۱۳).”

در حال حاضر مهاجرت افراد خاص به کانادا تحت عنوان مهاجرت افراد خوداشتغال یا خویش فرما  به کانادا طبقه بندی می شود که به سه طریق کلی صورت می گیرد:

 1. روش فدرال
 2. روش کاندیدای استانی
 3. روش کارگران ماهر انتخابی استان کبک

در مقاله ی حاضر به بررسی روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص خواهیم پرداخت:

الف: مهاجرت از طریق خود اشتغالی فدرال کانادا

خود اشتغالی فدرال (Federal Self-Employed) روشی از مهاجرت است که برای هنرمندان، نویسندگان، کشاورزان و ورزشکاران (در سطح حرفه ای) در نظر گرفته شده است. این روش یکی از روشهای کسب اقامت دایمی برای این دسته از افراد است و لازم به ذکر است که در این روش نیازی به هیچ گونه سرمایه گذاری اولیه نیست.

کشور کانادا در برنامه اشخاص خود اشتغال یا همان خویش فرما به دنبال افرادی است که بتوانند در کانادا هم خود اشتغال باشند. آنها باید دارای یکی از شرایط زیر باشند:

 • تجربه مرتبط در فعالیت های فرهنگی و یا ورزشی و قصد و توانایی سهیم شدن به شکل قابل توجهی در زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا، و یا
 • تجربه در مدیریت مزرعه، و قصد و توانایی خرید و مدیریت یک مزرعه در کانادا

دسته ی کارگران ماهر فدرال شامل افرادی میشود که کارگران ماهر هستند و ممکن است بر اساس توانایی خود به لحاظ اقتصادی برای تبدیل شدن به یک کارفرما در کانادا اقامت دائم بگیرند ویا کسی که قصد اقامت در یک استان به غیر از استان کبک را داشته باشد . یک تبعه خارجی در صورتی  کارگر ماهر محسوب میشود که:

الف. در طی  ۱۰ سال قبل از تاریخی که در آن درخواست خود را برای ویزای اقامت دائم ارایه داده اند، در طی یک دوره مداوم، حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت داشته ، و یا معادل آن در کار پاره وقت بوده باشند، در صورتی که کشور خارجی تایید کند که به عنوان شغل اصلی آنها بوده و این شغل باید چیزی غیر از مشاغل ذکر شده در مهارت نوع ۰  یا سطح مهارت  A یا B  که در لیست طبقه بندی مشاغل ملی ( “NOC”)  آمده است باشد.

ب. در طول آن دوره ی اشتغال آنها باید اقداماتی را که در لیست توصیفات شغلی مرتبط با آن شغل در NOC  آمده است انجام داده باشند؛

ج. در طول دوره اشتغال آنها تعداد قابل توجهی از وظایف اصلی آن شغل را مطابق با شرح وظایف ذکر شده در NOC ، از جمله تمام وظایف اساسی و ضروری را انجام داده باشند و

د.  متقاضیان باید نتایج حاصل از ارزیابی مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه که گواهی کند که که آنها در سطح و یا بالاتر از سطح تسلط به زبان مورد نظر سفارت برای هر یک از چهار حوزه مهارت زبان هستند ارائه کنند. بررسی نتایج باید توسط یک سازمان یا موسسه تعیین شده تحت R74 (3)  صادر شده باشد و باید کمتر از دو سال از تاریخ صدور آن در لحظه ی درخواست دادن گذشته باشد و

ه. ارائه یکی از موارد زیر:

 1. گواهی اتمام دوره مدرک تحصیلی کانادایی، و یا
 2. تکمیل دیپلم خارجی، گواهی نامه و یا اعتبارنامه تحصیلی و یا معادل آن،

که باید توسط یک سازمان یا موسسه مورد قبول  R75 (4) صادر شده و باید کمتر از پنج سال از صدور آن در تاریخی که درخواست می دهند گذشته باشد.

در ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۲، مرکز منابع انسانی و توسعه مهارت کانادا ( “HRSDC”) و آمار کانادا نسخه ی  ۲۰۰۶ از NOC را با نسخه  ۲۰۱۱جایگزین کرد. و به این ترتیب درخواستهای دریافتی  از چهارم می ۲۰۱۳ یا پس از آن را با نسخه ۲۰۱۱  NOC مورد ارزیابی قرار می گیرد.

لیست مشاغل مورد قبول و کد NOC مربوطه  برای اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق خود اشتغال زایی فدرال به قرار زیر میباشد:

متصدی کتابخانه، موزه داران، بایگان، مولف و نویسنده، ویراستار، خبرنگار، روابط عمومی و ارتباطات، مترجم و مترجم شفاهی و لغت شناسی، تولید کننده ، کارگردان و طراحان رقص و علوم مرتبط، آهنگ ساز و تنظیم کننده، موسیقی دان و خواننده، رقاص حرفه ای، هنرپیشه و کمدین، نقاش، مجسمه ساز و هنرهای بصری، تکنسین و بایگان کتابخانه، تکنسین موزه و گالریها، عکاسان، اپراتور فیلم و ویدیو، تکنسین هنر ی و گرافیک، تکنسین پخش، تکنسین ضبط ادیو و ویدیو، سایر تکنسینهای حرکت ، پخش،  صحنه، پشتیبانی از پخش و ظیبط  در صحنه، گویندگان، سایر نوازندگان و هنرمندان صحنه و پشت صحنه، طراحان گرافیکی، طراحان داخلی، هنرمندان صنایع دستی، طراحان نقاشی برروی پارچه و چرم و مواد دیگر، ورزشکاران، مربیان، داورها و دیگر متخصصین فنون ورزشی، رهبر گروه های ورزشی و لیدر ها در بدن سازی و ورزش.

حال ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که ورزشکار و یا هنرمند خوداشتغال کیست

ورزشکار خوداشتغال: از نظر قانون مهاجرت بند ۱ ماده ۸۸ آئین نامه های مهاجرت ورزشکار خوداشتغال کسی است که در پنج سال قبل از زمان امضای فرم های مهاجرتی خود حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:
۱ : دو سال تمام فعالیت خوداشتغالی در زمینه فعالیت های ورزشی (یعنی منبع درآمد وی از این راه بوده است و در ضمن کارمند هیچ اداره ی دولتی یا خصوصی ای نبوده باشد)
۲: دو سال تمام فعالیت های ورزشی در سطح بین المللی
۳: یک سال تمام خود اشتغالی در زمینه فعالیت های ورزشی به اضافه یک سال تمام فعالیت های ورزشی در سطح بین المللی
فعالیت هایی ورزشی شامل موارد زیر:

 1. قهرمانان ورزشی
 2. مربیان ورزشی
 3. مسئولان ورزشی و داوران
 4. مدیران برنامه و مدرسان فعالیت های تفریحی، ورزشی و سلامتی

 

هنرمند خوداشتغال: از نظر قانون مهاجرت (بند ۱ ماده ۸۸ آئین نامه های مهاجرت کانادا هنرمند خوداشتغال کسی است که در پنج سال قبل از زمان امضای فرم های مهاجرتی خود حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • دو سال تمام خوداشتغالی در زمینه فعالیت های فرهنگی – هنری
 • دو سال تمام فعالیت های فرهنگی – هنری در سطح بین المللی
 • یک سال تمام خود اشتغالی در زمینه فعالیت های فرهنگی – هنری به اضافه یک سال تمام فعالیت های فرهنگی – هنری در سطح بین المللی

همچنین این فرد باید بتواند ثابت کند که قصد وی پس از ورود به کانادا ادامه فعالیت های خوداشتغالانه Self-employment است.
از نکات بسیار مهم برای اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق خود اشتغال زایی فدرال باید در هر یک از رشته های فوق به صورت خوداشتغال (خویش فرما) و یا در سطح بین المللی فعالیت داشته باشید. مثلا اگر کسی یک موسیقیدان برجسته بوده ولی کارمند یک موسسه دولتی یا خصوصی باشد، نمی تواند از این شیوه استفاده کند. اما اگر همان فرد در ازای دریافت پول برای موسسات دولتی یا خصوصی موسیقی بسازد و از این طریق امرار معاش کند در این صورت خوداشتغال محسوب می شود. در این روش تنها سابقه کار عملی در آن رشته مطرح است اما نکته ی جالب این روش این است که بعد از ورود چون این روش فدرالی می باشد شما می توانید در هر کجای کانادا زندگی کنید و هر کاری که تمایل دارید انجام دهید. یکی دیگر از مزایای اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق خود اشتغال زایی فدرال، کوتاه بودن مدت پروسه پرونده ها می باشدکه معمولا ۱۰ تا ۱۲ ماه زمان برده اند.

ب. روش استانی به جز ایالت کبک

اکثر استان ها و مناطق مختلف در کانادا می توانند مهاجرانی را از طریق برنامه مهاجرت استانی (PNP) انتخاب کنند. این مهاجران باید مهارت، آموزش و تجربه کاری برای کمک به اقتصاد آن استان و یا منطقه را داشته باشند ، و نیز بخواهند در آن استان زندگی کنند.

هر استان و منطقه ای به جز ایالت کبک جریان و سیستم مهاجرتی خود (برنامه های مهاجرتی که گروه خاصی را هدف قرارمی دهد) و معیارهای خود را برای PNP دارد. به عنوان مثال، در جریان برنامه، استان ها و مناطق ممکن است دانش آموزان، کسب و کار مردم، کارگران ماهر و یا کارگران نیمه ماهر مورد هدف باشند.

برنامه مهاجرت استانی  “PNP”در بخش ۸۷(۱)  مقررات مهاجرت و پناهندگی ( “IRPR”) آمده است. PNP  مشابه اما متمایز از برنامه ی کارگران ماهر کبک است، که تحت IRPR 86 (1)  تاسیس شده است. هر دو برنامه ی نیروهای متخصص کبک و PNP  به استان ها اجازه می دهند که  برای انتخاب مهاجران بر اساس نیازهای خاص خود اقدام کنند.

تحت مقررات برنامه ی استانی یا PNP، افراد معرفی شده توسط استان، همراه با همسر و فرزندان خود، واجد شرایط برای اقامت دایم کانادا از طریق شهروندی و مهاجرت کانادا  تحت دسته ی مهاجرت استانی CIC خواهند بود. شهروندی و مهاجرت کانادا نیز اولویت را به رسیدگی به ویزاهای اقامت دائم ثبت شده توسط استان ها می دهد. با توجه به تاخیر قابل ملاحظه ای که بسیاری از متقاضیان اقامت دائم کانادا با آن مواجه می شوند، این رسیدگی با اولویت به درخواست مهاجرت شما تحت برنامه PNP می تواند بسیار مطلوب باشد.

تحت دسته ی مهاجرت استانی، هر استان معیارهای انتخاب خود را دارد. متقاضیانی که مایل به مهاجرت به استان خاص به عنوان یک کاندیدای استانی هستند، ابتدا باید به آن استانی که مایل به سکونت در آن هستند درخواست دهند. آن استان نیز بر اساس نیازهای مهاجرتی خود و قصد متقاضی به درخواست فرد رسیدگی خواهد کرد. در صورتی که متقاضی تایید شود، به او گواهی تایید به عنوان کاندیدای انتخابی استان داده خواهد شد، که می تواند به عنوان مدرکی برای درخواست اقامت دائم مورد استفاده قرار گیرد.

متقاضیان علاقه مند به اخذ اقامت دائم تحت یکی از برنامه های PNP باید به وب سایت رسمی استانی که قصد مهاجرت به آن را دارند مراجعه کنند، که این استان ها شامل موارد زیر هستند: بریتیش کلمبیا، آلبرتا، نیوبرانزویک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکچوآن، نیوفاندلند، نوااسکوشیا، پرنس ادوارد، یوکان

ج. روش کارگران ماهر انتخابی استان کبک

استان کبک دارای یک قرارداد خاص با دولت کانادا در مورد مهاجرت است. این استان دارای قوانین خاص خود را برای انتخاب مهاجرانی که به خوبی بتوانند خد را به زندگی در این ایالت وفق دهند دارد.

برای درخواست به عنوان یک کارگر ماهر در کبک، شما باید:

 • تقاضای خود را به دولت کبک برای تاییدیه انتخاب شما توسط کبک (CSQ) ارایه دهید، سپس
 • به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) برای تبدیل شدن به یک مقیم دائم کانادا درخواست دهید

از مزایای این روش این است که اگر تجربه کاری شما در یکی از زیرمجموعه های مشاغل دولت فدرال نباشد میتوان برای شما از طریق ایالت کبک درخواست داد. و اینکه زمان رسیدگی به پرونده در این ایالت نسبتا سریع بوده و دانش زبان فرانسه به شما در عبور از این مسیر بسیار کمک خواهد کرد.

در ضمن امتیاز قبولی برای متقاضیان تنها ۴۹ و برای متقاضیان متاهل ۵۷ می باشد. و از جمله معیارهای این ایالت می توان به این موارد اشاره کرد: تحصیلات، تجربه، سن، تسلط بر زبان، اقامت به همراه خانواده در کبک، ویژگی های همسر، پیشنهاد شغلی معتبر، خودکفایی مالی

بنابراین در روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص باید افسر مهاجرتی را متقاعد کنید که بعد از ورود به کانادا قصد و توانایی ایجاد یک کار برای خویش در کانادا را دارید و این که شما دارای مهارت و یا استعدادی خاص و یا پیشنهاد کاری از یکی از کارفرمایان کانادایی هستید. روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص یکی از سریع ترین و مطلوب ترین روش های مهاجرت به کانادا ست. پس با توجه به نکات مثبت روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص شما میتوانید از این گزینه در صورت دارا بودن یکی از شرایط ذکر شده بهره ببرید.

در باب روش اخذ تابعیت کشور کانادا از طریق مهارت و استعدادهای خاص و راههای مهاجرت به کانادا می توانید با دفتر وین موسسه حقوقی ملک پور و یا موسسات حقوقی همکار موسسه حقوقی ملکپور تماس گرفته و مشاوره رایگان داشته باشید.