رهنمودهای برنامه ویزای گوناگونی مهاجرت ۲۰۱۸ (DV-2018)

رهنمودهای برنامه ویزای گوناگونی مهاجرت ۲۰۱۸ (DV-2018) چیست؟ بهترین رهنمودهای برنامه ویزای گوناگونی مهاجرت ۲۰۱۸ (DV-2018) شامل چه مواردی است ؟

 

لاتاری

لاتاری ۲۰۱۸ آمریکا و ثبت نام در لاتاری و حواشی آن ، با نزدیک شدن به تاریخ ثبت نام در لاتاری سؤالات بسیاری در زمینه لاتاری مطرح می شود. با توجه به این موضوع افراد زیادی در جستجوی اطلاعات کامل در زمینه لاتاری و شرایط ثبت نام در لاتاری هستند. مؤسسه حقوقی ملکپور در پی آن است که اطلاعاتی در زمینه ثبت نام لاتاری و نحوه ثبت نام لاتاری را قدم به قدم در این مقاله بیان نماید و شما عزیزان با مطالعه این مقاله می توانید ثبت نام لاتاری به طور کاملا صحیح انجام دهید.

مروری بر برنامه

وزارت کشور هر ساله برنامه ویزای گوناگونی مهاجرت را که کنگره الزامی می داند برگزار می کند. بخش ۲۰۳ (د) قانون مهاچرت  و تابعیت[۱] (INA) دسته ای از مهاجران را به عنوان مهاجران گوناگونی از کشورهایی که در آنها نرخ مهاجرت به آمریکا چندان بالا نیست پیش بینی می کند. در سال مالی ۲۰۱۸، ۵۰ هزار ویزای گوناگونی قابل دستیابی خواهد بود. ثبت نام برای این برنامه هزینه ای در بر ندارد.

متقاضیان انتخاب شده در این برنامه باید شرایط ساده اما دقیق واجد شرایط بودن را تأمین نموده تا واجد شرایط ویزای گوناگونی گردند. وزارت کشور افراد انتخابی را از طریق ترسیمات کامپیوتری تصادفی تعیین نموده و این وزارت خانه ویزاهای گوناگونی را در میان شش منطقه جغرافیایی توزیع می کند؛ مسلم آن که هیچ کشور واحدی بیش ازهفت درصد ویزاهای موجود گوناگونی را در طی یک سال دریافت نمی دارد.

برای ویزای گوناگونی ۲۰۱۸ تبعه های کشورهای زیر واجد شرایط درخواست نیستند زیرا بیش از ۵۰٫۰۰۰ تبعه این کشورها در ۵ سال گذشته به آمریکا مهاجرت نمودند:

بنگلادش، برزیل، کانادا، چین، کلمبیا، دومینکن، السالوادر، هایئتی، هندوستان، جامائیکا، مکزیک، نیجریه، پاکستان، پرو، فیلیپین، کره جنوبی، انگلیس، و ویتنام

تغییرات واجد شرایط بودن امسال: اکوادور واجد شرایط DV-2016  می باشد.

واجد شرایط بودن

شرط ۱: افراد متولد کشورهایی که شهروندان آنها واجد شرایط هستند می توانند امکان ورود داشته باشند.

اگر در کشور واجد شرایط متولد نشده اید، دو راه دیگر برای واجدیت شرایط وجود دارند:

آیا همسر شما در کشوری متولد شده که تبعه آنها واجد شرایط می گردند؟ در این صورت، می توانید از کشور محل تولد همسر خود درخواست نمائید. منوط بر این که شما و همسرتان با هم ثبت نام کنید، خود واجد شرایط بوده و ویزاهای گوناگونی برای شما صادر شده و همزمان وارد آمریکا شوید.

آیا در کشوری به دنیا آمده اید که شهروندان آن واجد شرایط نبوده اما پدر یا مادر شما در آن کشور به دنیا نیامده یا در زمان تولد شما اقامت قانونی در آن نداشته اند؟ در این صورت، می توانید از کشور محل تولد یکی از والدین خود درخواست دهید، اگر شهروندان کشور مورد نظر واجد شرایط برنامه DV-2018 هستند. برای جزئیات بیشتر در این ارتباط می توانید به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.

شرط ۲: هر متقاضی ویزای گوناگونی باید شرایط تحصیل/ تجربه کاری برنامه ویزای گوناگونی را از روش های زیر تأمین نماید:

 • دارا بودن حداقل تحصیلات دبیرستان یا معادل آن، که شامل تکمیل دوره ۱۲ ساله آموزش ابتدایی و متوسطه به صورت رسمی می باشد.

یا

 • دو سال تجربه کار ظرف پنج سال اخیر در حرفه ای که برای انجام آن حداقل دو سال آموزش یا تجربه کار ضرورت دارد. وزارت کشور از پایگاه داده O*Net Online وزارت کار آمریکا برای تعیین واجد شرایط بودن تجربه کار استفاده خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر در این ارتباط به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.

به جز در صورت دارا بودن هر دوی این شرایط، وارد برنامه نشوید.

مدت زمان درخواست

متقاضیان باید درخواست های خود برای برنامه ویزای گوناگونی سال ۲۰۱۸ را در ساعات میانی سه شنبه ۴ اکتبر ۲۰۱۶ و ظهر دوشنبه ۲ نوامبر ۲۰۱۶ (به ترتیب ساعات ۴ و ۵ به وقت گرینویچ)  به صورت الکترونیکی در سامانه dvlottery.state.gov تسلیم نمایند. بهتر است تا آخرین هفته زمان ثبت نام برای ورود صبر نکنید زیرا ممکن است با مشکلاتی در وب سایت به دلیل سنگینی تقاضا مواجه گردید. ثبت نام های دیرهنگام یا کاغذی پذیرفته نخواهند شد. هر فرد در هر دوره تنها یک بار می تواند ثبت نام کند. وزارت کشور از امکانات فناوری پیچیده ای برای کشف موارد متعدد ثبت نام توسط یک نفر استفاده خواهد کرد. افرادی که بیش از یک ورود داشته باشند غیرواجد شرایط تلقی می گردند.

تکمیل ثبت نام الکترونیک برای برنامه ویزای گوناگونی ۲۰۱۸

فرم ورود برای درخواست الکترونیک ویزای گوناگونی (DS-5501) را به صورت آن لاین در آدرس dvlottery.state.gov تسلیم نمائید. فرم های ناقص پذیرفته نخواهند شد، هزینه ای برای تسلیم فرم درخواست از شما مطالبه نخواهد شد.

اکیداً شما را به تکمیل فرم درخواست بدون استفاده از مشاور، نماینده ویزا یا دیگر فردی که پیشنهاد کمک به شما می کند  ترغیب می کنیم. اگر فردی به شما کمک کند، باید در هنگام تکمیل آن حضور داشته باشید زیرا می توانید پاسخ های درست به سؤالات داده و صفحه تأئید اطلاعات و شماره انحصاری خود را به خاطر بسپرید. به خاطر سپاری این اطلاعات بسیار حائز اهمیت بوده و بدون آن نخواهید توانست به سیستم آن لاینی که وضعیت درخواست شما را اطلاع رسانی می کند دسترسی داشته باشید. دقت کنید که از فرد دیگری برای حفظ این اطلاعات کمک نگیرید. هم چنین باید نحوه دسترسی به اکانت ایمیل خود در این برنامه را به خاطر بسپارید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کلاهبرداری و تقلب در برنامه ویزای گوناگونی به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید. هم چنین می توانید با ملاحظه ویدئوی ما، نحوه تکمیل گام به گام فرم ثبت نام را بیاموزید.

بعد از تسلیم فرم، صفحه تأئیدی شامل نام و شماره انحصاری خود را ملاحظه خواهید نمود. این صفحه را برای بایگانی سوابق خود چاپ کنید. از تاریخ ۲ ماه مه ۲۰۱۷ خواهید توانست با مراجعه به سایت  dvlottery.state.gov، کلیک بر روی بررسی وضعیت درخواست، و وارد کردن شماره انحصاری و اطلاعات شخصی وضعیت فرم خود را بررسی نمائید. با استفاده از بررسی وضعیت درخواست درخواهید یافت که آیا برای DV-2018 انتخاب شده اید و تاریخ مصاحبه شما چه زمانی است؟دولت آمریکا اطلاعات مستقیمی در این ارتباط در اختیار شما قرار نخواهد داد. بررسی وضعیت متقاضی تنها منبع آموزش در مورد نحوه پیشرفت درخواست شما خواهد بود. لطفاً برای اطلاعات بیشتر در مورد روند انتخاب به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.

باید اطلاعات زیر را برای تکمیل ورود خود در اختیار قرار دهید:

 1. نام – نام خانوادگی- دقیقاً طبق پاسپورت
 2. جنسیت- مرد یا زن
 3. تاریخ تولد- روز، ماه، سال
 4. شهر محل تولد
 5. کشوری که در آن متولد شده اید- نام کشوری که در حال حاضر برای محل تولد خود استفاده می کنید.
 6. کشور واجد شرایط برای برنامه ویزای گوناگونی- کشور واجد شرایط طبیعتاً همان کشور محل تولد شما خواهد بود. در صورت متفاوت بودن از کشور محل تولد، کشور واجد شرایط ربطی به محل زندگی یا ملیت شما ندارد. اگر در کشوری زندگی می کنید که واجد شرایط نمی باشد، لطفاً سؤالات پرتکرار را بررسی نموده تا ببینید که آیا راه دیگری برای واجد شرایط شدن وجود دارد.
 7. تصاویر وارد شوندگان- تصاویر اخیر (که ظرف شش ماه اخیر گرفته شده) خود، همسر و تمام فرزندان. برای اطلاعات ساختاری و فنی بخش ارائه تصاویر دیجیتال را ملاحظه نمائید. نیازی به درج تصویر همسر یا فرزند شهروند آمریکا یا مقیم قانونی نبوده اما در صورت درج مشمول جریمه نخواهید شد.

تصاویر گروهی قابل قبول نبوده و باید برای هر فرد تصویر جداگانه ای ارسال دارید. در صورت مخدوش سازی عکس یا عدم رعایت موارد ذیل ورودی واجد شرایط قلمداد نشده یا درخواست شما رد خواهد شد. ارائه همان تصویر ارسالی سال قبل موجب واجد شرایط نبودن می گردد. برای توضیحات بیشتر به بخش ارائه تصویر دیجیتال مراجعه کنید.

 1. آدرس پستی نام تحویل گیرنده
 • ردیف۱ آدرس
 • ردیف ۲ آدرس
 • شهر/ شهرستان
 • حوزه/ کشور/ استان/ ایالت
 • کد پستی/ زیپ کد
 • کشور
 1. کشوری که در آن زندگی می کنید.
 2. شماره تلفن (اختیاری)
 3. آدرس ایمیل- آدرس ایمیلی که به آن دسترسی مستقیم دارید و بعد از اطلاع رسانی در مورد برگزیده های ماه مه سال بعد بدان دسترسی خواهید داشت. اگر درخواست شما انتخاب شده و از طریق بررسی وضعیت ورودی به اعلام انتخاب خود پاسخ دهید، ارتباطات ایمیلی تکمیلی را از طریق وزارت کشور دریافت خواهید داشت که در آن در مورد قابلیت دستیابی به جزئیات مصاحبه ویزای مهاجرت خود در بخش بررسی وضعیت متقاضی به شما اطلاع رسانی خواهد شد. وزارت کشور هرگز برای شما ایمیلی دال بر انتخاب برای برنامه DVارسال نخواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرایند انتخاب به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.
 4. بالاترین سطح تحصیلات شما تاکنون: ۱) فقط تحصیلات ابتدایی؛ ۲) تحصیلات دبیرستانی اما بدون اخذ دیپلم؛ ۳) دیپلم؛ ۴) هنرستان؛ ۵) تحصیلات دانشگاهی بدون اخذ مدرک کارشناسی؛ ۶) مدرک دانشگاهی؛ ۷) تحصیلات دانشگاهی بدون اخذ مدرک کارشناسی ارشد؛ ۸) مدرک کارشناسی ارشد؛ ۹) تحصیلات دانشگاهی بدون اخذ مدرک دکترا؛ و ۱۰) مدرک دکترا. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت تحصیل به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.
 5. وضعیت فعلی تأهل: ۱) مجرد؛ ۲) متأهل اما همسرم شهروند یا مقیم قانونی آمریکا[۲] (LPR) نمی باشد؛ ۳) متأهل و همسرم شهروند یا مقیم قانونی آمریکا (LPR) می باشد؛ ۴) مطلقه؛ ۵) بیوه یا ۶) جدایی قانونی. نام، تاریخ تولد، جنسیت، شهر/ شهرستان محل تولد و کشور محل تولد همسر خود را به همراه تصویر وی با مشخصات فنی ذکر شده فوق وارد کنید.
 6. عدم درج مشخصات همسر واجد شرایط خود به معنای عدم صلاحیت شما به عنوان متقاضی اصلی ویزای گوناگونی و رد تمام درخواست های مندرج در پرونده شما در زمان مصاحبه خواهد بود. باید نام و مشخصات همسر خود را حتی در صورت جدایی از وی درج کنید، مگر آن که طلاق شما ثبت و حکم دادگاه در مورد آن صادر شده باشد). همسری که شهروند یا مقیم قانونی آمریکا است نیازی به ویزا نداشته و ویزا برای وی صادر نخواهد شد. بنابراین، در صورت انتخاب گزینه ۳ نیازی به درج اطلاعات بیشتر در مورد همسرتان وجود نخواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اعضای خانواده خود به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.
 7. تعداد فرزندان- نام، محل تولد، جنسیت، شهر/ شهرستان محل تولد و کشور محل تولد برای تمام اعضای مجرد و زیر ۲۱ سال، بدون توجه به این که آیا آنها با شما رندگی می کنند، می خواهند همراه شما شده یا در صدد ملحق شدن به شما در زمان مهاجرت به آمریکا هستند. تصاویر فردی هر یک از فرزندان خود را با استفاده از همان مشخصات فنی تصویر خود ضمیمه کنید.

از درج اطلاعات مربوط به افراد زیر اطمینان حاصل نمائید:

 • تمام فرزندان حقیقی در قید حیات
 • تمام فرزندانی که قانوناً به فرزندی پذیرفته اید؛ و

تمام فرزندان نانتی مجرد و زیر ۲۱ سال در تاریخ ثبت الکترونیکی درخواست، حتی اگر دیگر با والد فرزند پیوند قانونی ندارید و حتی اگر فرزند در حال حاضر با شما زندگی نکرده/ با شما مهاجرت نخواهد کرد.

فرزندان متأهل و فرزندان ۲۱ ساله و بالاتر در زمان ارائه مدارک درخواست واجد شرایط برنامه DV نیستند. با این وجود، لایحه حفاظت وضعیت فرزندان، در شرایط خاص آنها، را در برابر فراتر رفتن از سن تحت کفالت مصون می دارد. اگر درخواست خود را قبل از رسیدن فرزند مجرد خود به ۲۱ سالگی تحویل داده و قبل از صدور ویزا وی ۲۱ ساله شود، می توان برای اهداف پردازش ویزا سن اولیه وی را مد نظر قرار داد.

فرزند شهروند یا مقیم قانونی آمریکا نیازی به ویزای گوناگونی نداشته و در صورت درج یا حذف آنها در فرم درخواست جریمه نخواهید شد.

 1. عدم درج مشخصات فرزندان واجد شرایط به معنای عدم صلاحیت شما به عنوان متقاضی اصلی ویزای گوناگونی و رد تمام درخواست های مندرج در پرونده شما در زمان مصاحبه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اعضای خانواده خود به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکمیل فرم درخواست الکترونیکی خود در برنامهDV-2018  به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.

انتخاب متقاضیان

بر اساس تخصیص ویزاهای موجود در هر منطقه و کشور، وزارت کشور به صورت تصادفی افرادی را از میان متقاضیان واجد شرایط از طریق کامپیوتر برمی گزیند. تمام متقاضیان باید به بخش بررسی وضعیت متقاضی رجوع کرده و با استفاده از شماره انحصاری محفوظ خود از ثبت نام آن لاین در DV-2018 خود دریابند که آیا در برنامه پذیرفته شده اند یا نه. بررسی وضعیت متقاضی، از تاریخ ۲ ماه مه ۲۰۱۷ تا حداقل ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸، در وب سایت E-DV در dvlottery.state.gov قابل دستیابی خواهد بود.

در صورت انتخاب درخواست شما، به صفحه تأئیدی ارجاع داده خواهید شد که در آن رهنمودهای بیشتر شامل اطلاعات مربوط به هزینه های مهاجرت به آمریکا در اختیار شما قرار داده می شود. این بخش تنها راه برای اطلاع رسانی وزارت کشور در مورد برگزیده های متقاضی DV-2018 می باشد. وزارت کشور نامه ای به شما ارسال نکرده یا به برگزیدگان ایمیل نخواهد زد. سفارت آمریکا یا کنسولگری ها اطلاعاتی در مورد برگزیدگان فراهم نخواهند کرد. افرادی که تقاضای آنها رد شده تنها از طریق بخش بررسی وضعیت متقاضی از این موضوع مطلع می گردند. اکیداً توصیه می شود خود به این بخش دسترسی یافته و به دیگران برای دریافت اطلاعات اعتماد و اتکاء نکنید.

برای مهاجرت، برگزیدگان باید قابل پذیرش باشند. DS-260، ویزای مهاجرت آن لاین، و فرم ثبت نام Alien، به صورت الکترونیکی و نماینده کنسولگری به صورت شخصی سؤالاتی را از شما پرسیده تا واجد شرایط بودن شما برای مهاجرت طبق قوانین آمریکا را بررسی نمایند. این سؤالات شامل عناوین مرتبط با اطلاعات امنیتی و جزایی می باشند.

 1. تمام برگزیدگان، شامل اعضای خانواده، باید تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸، مشخص شوند. تحت هیچ شرایطی بعد از این تاریخ وزارت کشور ویزایی را صادر یا تعدیل نکرده و هیچ یک از اعضای خانواده نمی توانند بعد از این تاریخ ویزای گوناگونی برای پیوستن در آمریکا به متقاضی اصلی دریافت دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرایند انتخاب به بخش سؤالات پرتکرار مراجعه کنید.

ارائه تصویر (عکس) دیجیتال

می توانید تصویر دیجیتال از خود گرفته یا عکسی از خود را که ظرف شش ماه اخیر گرفته اید با استفاده از اسکنر دیجیتال اسکن کنید، مشروط به این که شرایط مندرج در مشخصات فنی و ساختاری زیر را دارا باشد. تصاویر خود را با استفاده از لینک اعتبارسنجی تصویر در وب سایت E-DV  بررسی نموده و از توصیه های فنی بیشتر در مورد ساختار عکس و نمونه تصاویر قابل قبول یا غیرقابل قبول مطلع گردید. ارسال تصاویر قدیمی و تصویر ارسالی سال قبل موجب عدم صلاحیت شما خواهند شد.

تصاویر باید عمق رنگی ۲۴ بیت داشته باشند. درصورت استفاده از اسکنر، تنظیمات باید بر روی رنگ واقعی یا حالت رنگ ۲۴ بیت قرار داده شوند. شرایط بیشتر در مورد اسکن عکس در ذیل ارائه می شوند.

مشخصات ساختاری

وضعیت سر

سوژه عکس باید مستقیماً به دوربین خیره شود.

سر سوژه نباید به بالا، پایین یا طرفین متمایل شود.

ارتفاع سر یا اندازه صورت (از نوک سر شامل مو تا انتهای چانه) باید بین ۵۰ و ۶۹ درصد ارتفاع کل تصویر را تشکیل دهد. ارتفاع چشم (از انتهای تصویر تا سطح چشم ) باید بین ۵۶ و ۶۹ درصد ارتفاع  عکس باشد.

نمونه اندازه سر تصویر دیجیتال

نمونه صفحه مشخصات عکس را مرور نمائید.

زمینه رنگی: سوژه باید جلوی تصویر و زمینه بی رنگ یا رنگ روشن قرار گیرد.

فوکوس: تصویر فرد باید در فوکوس باشد.

بدون عینک: سوژه عکس باید بدون عینک یا اشیای دیگری که توجه به صورت فرد را منحرف می سازد، باشد.

عدم استفاده از کلاه یا روسری: استفاده از کلاه یا روسری برای اهداف مذهبی قابل قبول است، اما این پوشش نباید بخشی از صورت را بپوشاند. سرپوش های قومی یا قبیله ای که ماهیت مذهبی ندارند قابل قبول نیستند. تصاویری با پوشش نظامی، هواپیمایی یا دیگر انواع سرپوش قابل قبول نخواهند بود.

مشخصات فنی

گرفتن تصویر دیجیتال جدید: اگر تصویر دیجیتال جدید تحویل می دهید باید مشخصات زیر را دارا باشد:

فرمت فایل تصویر: تصویر باید فرمت گروه مشترک کارشناسان گرافیک[۱] (JPEG) را داشته باشد.

اندازه فایل تصویر: حداکثر اندازه فایل تصویر باید ۲۴۰ کیلوبایت (۲۴۰ KB) باشد.

رزولوشن (وضوح) و ابعاد تصویر: حداکثر ابعاد قابل قبول ۶۰۰ پیکسل در ۶۰۰ پیکسل (عرض در ارتفاع) تا ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل می باشد. ابعاد پیکسلی تصویر باید نسبت منظر مربع داشته باشد (به این معنا که ارتفاع باید با عرض برابر باشد).

عمق رنگ تصویر: تصاویر باید رنگی باشند (۲۴ بیت در هر پیکسل). تصاویر ۲۴ بیت سیاه و سفید یا ۸ بیت قابل قبول نیستند.

اسکن تصویر ارائه شده: قبل از اسکن پرینت تصویری، اطمینان حاصل نمائید که رنگ و مشخصات تصویری فهرست شده را رعایت کنید. پرینت را با استفاده از مشخصات اسکنر زیر اسکن کنید:

وضوح اسکنر: اسکن شده با وضوح و رزولوشن حداقل ۳۰۰ نقطه در هر اینچ[۲] (dpi)

فرمت فایل تصویر: تصویر باید فرمت JPEG داشته باشد.

اندازه تصویر: حداکثر اندازه قابل تصویر ۲۴۰ کیلوبایت  (۲۴۰ KB)است.

رزولوشن تصویر: ۶۰۰ پیکسل در ۶۰۰ پیکسل تا ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل

عمق رنگ تصویر: ۲۴ بیت رنگی. تصاویر سیاه و سفید، تک رنگ یا مقیاس خاکستری پذیرفته نخواهند شد.

 

سؤالات پرتکرار

واجد شرایط بودن

 1. واژه های بومی و به حساب کشور دیگر درخواست ویزا دادن چیست؟

بومی بودن به معنای تولد در یک کشور خاص، بدون توجه به کشور محل اقامت یا ملیت می باشد. معنای آن هم چنین فردی است که تحت بخش ۲۰۲ (ب) قانون مهاجرت و ملیت، مشمول درخواست ویزا به کشوری جدا از کشور محل تولد خود می گردد.

چون محدودیت عددی برای مهاجرت از یک کشور یا منطقه جغرافیایی وجود دارد، هر فرد به حساب  یک کشور درخواست ویزا می دهد. قابلیت درخواست ویزا به حساب کشور دیگر به کشوری اشاره دارد که محدودیت آن را در نظر می گیرید. کشور واجد شرایط بودن شما به طور طبیعی کشور محل تولدتان است. با این وجود می توانید کشور واجد شرایط بودن خود را همان کشور محل تولد همسر خود یا محل تولد والدین تان در نظر بگیرید؛ منوط بر این که در کشوری به دنیا آمده باشید که والدین تان در آن متولد نشده یا در زمان تولد شما در آن سکونت نداشته اند. اینها تنها راه های انتخاب کشوری است که به آن درخواست ویزا می دهید.

فهرست کردن کشور نامناسب برای واجد شرایط شدن یا درخواست ویزا به حساب آن (به عبارت دیگر کشوری که نمی توانید ادعای معتبری نسبت به آن داشته باشید)درخواست شما را واجد صلاحیت نمی سازد.

 1. آیا در صورت عدم تولد در یک کشور واجد شرایط، باز هم می توانم متقاضی ویزا شوم؟

دو ویژگی برای واجد شرایط متقاضی شدن وجود دارد: اول، اگر همسر شما در کشور واجد شرایط به دنیا آید، می توانید به حساب آن کشور درخواست ویزا دهید. چون واجد شرایط بودن شما به همسرتان بستگی دارد، تنها در صورت واحد شرایط بودن همسرتان و صدور ویزای مهاجرت برای وی، برای شما نیز ویزای مهاجرت صادر خواهد شد. هر دوی شما باید با  هم و با استفاده از ویزای گوناگونی خود وارد آمریکا شوید. به همین ترتیب، فرزند صغیر شما می تواند به حساب کشور محل تولد والدین خود درخواست ویزا دهد.

دوم، درصورتی می توانید به حساب کشور محل تولد هر یک از والدین خود درخواست ویزا دهید که هیچ یک از والدین تان در زمان تولد شما در کشور محل تولد شما مقیم نبوده باشند. معمولاً مردم در کشوری که در آن به دنیا نیامده یا به روال قانون تبعه آن نشده اند، از آن بازدید می کنند، موقتاً در آن به تحصیل مشغول هستند یا موقتاً به دلایل تجاری یا حرفه ای از سوی شرکت یا دولت کشور دیگری به جز آن که در آن به دنیا آمده اند در آن اسکان یافته اند، مقیم محسوب نمی شوند.

اگر از طریق هر یک از موارد فوق درخواست ویزا به حساب کشور دیگر متقاضی ویزا می شوید باید در فرم درخواست E-DV در ذیل سؤال ۶ توضیحاتی ارائه نمائید.

فهرست کردن کشور نادرست برای واجد شرایط شدن یا درخواست ویزا به حساب آن کشور (کشوری که نمی توانید ادعای معتبری نسبت به آن نمائید) درخواست شما را فاقد شرایط می سازد.

 1. چرا بومی های کشورهای خاص واجد شرایط برنامه ویزای گوناگونی نمی باشند؟

ویزاهای گوناگونی فرصت مهاجرت را برای افرادی فراهم می کنند که از کشورهای پرپذیرش نمی آیند. قانون آمریکا کشورهای پرپذیرش را کشورهایی معرفی می کند که در پنج سال اخیر از آنها مجموع ۵۰٫۰۰۰ نفر در دسته های ویزای مبنی بر اشتغال یا تحت پشتیبانی خانواده به آمریکا مهاجرت کرده اند. هر ساله خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا[۳] (USCIS) پذیرش مهاجرت شغلی و خانواده و تعدیل تعداد وضعیت پنج سال اخیر را شمارش کرده تا کشورهای پرپذیرش و آنهایی که بومی های آنها به این ترتیب غیرواجد شرایط برنامه سالانه ویزای گوناگونی شمرده می شوند را مشخص نماید. چون USCIS هر ساله این محاسبات را انجام می دهد، فهرست کشورهایی که بومیان آنها واجد شرایط یا غیرواجد شرایط هستند هر ساله امکان تغییر خواهند داشت.

 1. هر ساله چه تعداد ویزای گوناگونی به بومیان هر منطقه و کشور واجد شرایط تعلق می گیرد؟

خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا (USCIS) حدود منطقه ای ویزاهای گوناگونی هر سال را بر اساس فرمول تصریح شده در بخش ۲۰۳ (ج) قانون پذیرش و تابعیت (INA) تعیین می کند. تعداد ویزاهایی که وزارت کشور در نهایت برای بومیان هر کشور صادر می کند، به حدود منطقه ای تعیین شده، تعداد متقاضیان هر کشور، و تعداد متقاضیان منتخب واجد شرایط برای درخواست ویزا بستگی دارد. بیش از ۷ درصد کل ویزاهای صادره به بومیان یک کشور تعلق نخواهد گرفت.

 1. شرایط تحصیل یا سابقه کار کدامند؟

قانون و مقررات مهاجرت آمریکا ایجاب می کند که هر متقاضی ویزای گوناگونی باید حداقل دارای دیپلم یا معادل آن یا دوسال سابقه کار در ۵ سال اخیر در شغلی که حداقل دو سال آموزش یا سابقه کار نیاز دارد داشته باشد. مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن به معنای تکمیل موفقیت آمیز دوره ۱۲ ساله آموزش ابتدایی یا متوسطه در آمریکا یا تکمیل موفقیت آمیز دوره رسمی آموزش ابتدایی و متوسطه مشابه مدرک تکمیل دوره دبیرستان در آمریکا می باشد. تنها دوره های تحصیلی رسمی این ویژگی را تأمین کرده و گواهی دوره های مکاتبه ای یا معادل آن (مانند دیپلم کلی عمومی) قابل قبول نیستند. باید در هنگام مصاحبه ویزا مدارک مستند تحصیلی یا سابقه کاری خود را به نماینده کنسولگری تحویل دهید.

اگر شرایط تحصیلی یا سابقه کاری را تأمین نمی کنید در زمان مصاحبه ویزا درخواست شما واجد شرایط محسوب نشده و ویزا برای شما یا اعضای خانواده شما صادر نخواهد شد.

 1. چه مشاغلی واجد شرایط برنامه DV هستند؟

وزارت کشور از پایگاه داده وزارت کار آمریکا[۴] (DOL) یعنی O*Net OnLine برای تعیین سوابق کاری واجد شرایط استفاده خواهد کرد. این پایگاه داده سوابق شغلی را به پنج ناحیه تقسیم کرده اما وب سایت وزارت کار مشاغل متعدد و نه تمام مشاغل واجد شرایط برنامه DV را فهرست می کند. برای واجد شرایط بودن DV بر اساس تجربه کاری، باید ظرف ۵ سال اخیر دو سال سابقه کار در شغل طبقه بندی شده در طیف آمادگی فنی و حرفه ای خاص[۵] (SVP) تحت ۷٫۰ یا بالاتر داشته باشید.

اگر شرایط تحصیلی یا سابقه کاری را تأمین نمی کنید در زمان مصاحبه ویزا درخواست شما واجد شرایط محسوب نشده و ویزا برای شما یا اعضای خانواده شما صادر نخواهد شد.

 1. چگونه می توان مشاغل واجد شرایط DV را در پایگاه داده وزارت کار آمریکا یعنیO*Net OnLine یافت؟

وقتی در O*Net OnLine هستید، این مراحل را طی کرده تا تعیین نمائید که آیا حرفه شما واجد شرایط است:

 • تحت یافتن مشاغل، خانواده مشاغل را از منوی pull down انتخاب کنید؛
 • با مرورگری خانواده مشاغل، انتخاب خود را انجام داده و روی GO کلیک کنید؛
 • روی لینک حرفه خاص خود کلیک کنید؛ و
 • نوار محدوده شغلی را انتخاب کنید تا عدد تعیین شده محدوده شغلی و طیف رده بندی آمادگی فنی و حرفه ای خاص را بیابید.

به عنوان نمونه، مهندسین هوافضا را انتخاب کنید. در انتهای گزارش خلاصه برای مهندسین هوافضا، تحت بخش محدوده شغلی، محدوده شغلی تعیین شده ۴، طیف SPV 7.0 تا ۸٫۰> را خواهید یافت. با استفاده از این مثال، مهندسی هوافضا شغل واجد شرایطی است.

برای اطلاعات بیشتر، صفحه وب ویزای گوناگونی- فهرست مشاغل را ملاحظه کنید.

 1. آیا حداقل سن برای متقاضی برنامه E-DV شدن وجود دارد؟

حداقل سن برای درخواست وجود ندارد، اما شرط تحصیل دبیرستان یا سابقه کار برای هر متقاضی اصلی در زمان درخواست سبب می گردد که بیشتر افراد زیر ۱۸ سال واجد شرایط نباشند.

تکمیل فرم درخواست الکترونیک برای برنامه DV

 1. چه وقت می توان درخواست خود را تسلیم نمود؟

مدت زمان تقاضای DV-2018 از ساعت ۱۲ ظهر سه شنبه ۴ اکتبر ۲۰۱۶ تا ۱۲ ظهر دوشنبه ۷ نوامبر ۲۰۱۶ می باشد. هر ساله میلیونها درخواست تسلیم می گردد. حفظ دوره زمانی تقاضا در تاریخ های مذکور تضمین می کند که افراد برگزیده اطلاعیه  را به شیوه ای زمانمند دریافت نموده و به متقاضیان ویزا و سفارت ها و کنسولگری ها زمان کافی برای تهیه و تکمیل پرونده های صدور ویزا را می دهد.

ما اکیداً شما را به طرح زودهنگام تقاضا در مدت ثبت نام ترغیب می کنیم. تقاضای بیش از حد در پایان دوره ثبت نام سرعت سیستم را کاهش داده و ورودی های بعد از ظهر دوشنبه ۷ نوامبر ۲۰۱۶ پذیرفته نخواهند شد.

 1. من در آمریکا زندگی می کنم. می توانم برنامه DV را درخواست کنم؟

بله، متقاضی می تواند در آمریکا یا هر کشور دیگر بوده و درخواست خود را از هر جا تسلیم و تحویل نماید.

 1. آیا تنها یکبار در مدت ثبت نام می توان تقاضا داد؟

بله قانون تنها یک بار ورود را در طی مدت ثبت نام برای هر نفر مجاز می شمارد. وزارت کشور از فناوری پیچیده ای برای آشکارسازی دفعات متعدد ورود استفاده می کند. افرادی که بیش از یک بار ورود داشته باشند، غیرواجد شرایط تشخیص داده می شوند.

 1. آیا همسرم و من باید هر یک درخواست جداگانه ای را ارائه دهیم؟

بله، هر زوج می توانند درخواست جداگانه ای را ارائه کنند اگر هر یک از آنها مقتضیات واجد شرایط بودن را دارا باشند. اگر هر یک از زوجین انتخاب شوند، دیگری می تواند به عنوان وابسته اشتقاقی درخواست نماید.

 1. کدام یک از اعضای خانواده را باید در درخواست DV منظور نمود؟

همسر: در صورت ازدواج قانونی، باید همسر خود را در فهرست درج نمائید، بدون توجه به این که آیا با شما زندگی کرده یا می خواهد به آمریکا مهاجرت کند.  باید همسر خود را در فهرست درج نمائید، هرچند در حال حاضر از او جدا هستید، مگر آن که طلاق شما قانونی بوده و به ثبت رسیده باشد. در صورت جدایی قانونی، نباید نام همسر خود را درج نمائید، اما در صورت درج جریمه نخواهید شد. اگر طلاق گرفته اید یا همسر شما فوت شده، لزومی به ثبت همسر سابق نیست.

تنها استثنای این شرط آن است که همسر شما شهروند آمریکایی یا مقیم دائم و قانونی آمریکا باشد. همسری که شهروند آمریکا یا مقیم قانونی این کشور باشد، نیازی به DV نداشته و این ویزا برای وی صادر نخواهد شد. بنابراین در صورت انتخاب گزینه «متأهل و همسرم شهروند آمریکا یا مقیم دائمی این کشور است»، نخواهید توانست اطلاعات بیشتری در مورد همسر خود ارائه نمائید.

فرزندان: باید نام تمام فرزندان مجرد و زیر ۲۱ سال خود در زمان درخواست اولیه DV، بدون توجه به این که آنها فرزند حقیقی، ناتنی، فرزند  همسر یا به فرزندی پذیرفته شده قانونی هستند، درج نمائید. تمام فرزندانی که در زمان ثبت نام الکترونیکی زیر ۲۱ سال هستند درج کنید، حتی اگر با شما زندگی نمی کنند و نمی خواهید به آمریکا مهاجرت نمایند. نیازی به درج نام فرزندان شهروند یا مقیم قانونی آمریکا وجود نداشته اما در صورت درج این اطلاعات جریمه نخواهید شد.

در صورت درج نام والدین و خواهر و برادر متقاضی، آنها مؤظف به درخواست ویزا نبوده یا واجد شرایط مهاجرت یا سفر با شما نخواهند بود. با این وجود، اگر نام وابسته واجد شرایط را در درخواست خود درج ننمائید، پرونده شما در زمان مصاحبه غیرواجد شرایط قلمداد شده و ویزایی برای شما یا اعضای خانواده تان صادر نخواهد شد. این مورد تنها در ارتباط با افرادی صدق می کند که در زمان تحویل درخواست اولیه اعضای خانواده بوده اند و نه آنهایی که بعداً تحصیل می شوند. همسر شما، در صورت واجد بودن شرایط تقاضا، تا جایی که هر دو درخواست جزئیاتی را در مورد توابع خانواده شما دربرمی گیرند، حتی اگر در درخواست شما فهرست شده باشد، هم چنان می تواند فرم جداگانه ای را ارائه کند (سؤال پرتکرار ۲ را ملاحظه نمائید).

 1. آیا باید خود تقاضای ویزا را تسلیم کنم، یا فرد دیگری نیز می تواند این کار را برای من انجام دهد؟

ما شما را به تسلیم درخواست خود به صورت شخصاً ترغیب می کنیم، اما فرد دیگری نیز می تواند این کار را برای شما انجام دهد. بدون توجه به این که آیا شما درخواست خود را تسلیم می کنید یا وکیل، دوست، وابسته یا هر فرد دیگر از طرف شما، تنها یک درخواست با نام شما پذیرفته خواهد شد. شما به عنوان متقاضی ویزا مسئولیت تضمین صحت و کامل بودن اطلاعات وارده را دارید؛ درخواست های ناقص و نادرست غیرواجد شرایط تشخیص داده می شوند. متقاضیان باید شماره تأئید خود را به خاطر سپرده تا مستقلاً بتوانند وضعیت درخواست خود را در سایت dvlottery.state.gov چک کنند. متقاضیان باید دسترسی خود به اکانت ایمیل استفاده شده برای تسلیم درخواست E-DV را حفظ نمایند.

 1. من قبلاً در دسته دیگری برای ویزای مهاجرت درخواست داده ام. آیا می توانم باز هم برای برنامه DV درخواست دهم؟

بله.

 1. چه وقت E-DV به صورت آن لاین قابل دسترسی خواهد بود؟

می توانید در مدت ثبت نام یعنی ساعات میانی سه شنبه ۴ اکتبر ۲۰۱۶ و ظهر دوشنبه ۲ نوامبر ۲۰۱۶ (به ترتیب ساعات ۴ و ۵ به وقت گرینویچ)  به صورت الکترونیکی ثبت نام کنید.

 1. آیا می توان فرم ثبت نام E-DV را دانلود و سپس آن را در برنامه پردازش واژه ذخیره نمود و بعد کامل کرد؟

نه امکان ذخیره سازی فرم در برنامه دیگر و تکمیل و تحویل بعدی آن وجود ندارد. این فرم تنها به شکل وب بوده و باید درج اطلاعات و تحویل به صورت آن لاین انجام شود.

 1. آیا می توان فرم را به صورت آن لاین ذخیره کرده و بعد تکمیل نمود؟

نه. این فرم درخواست باید یکباره تکمیل و تسلیم شود. زمان پیش بینی شده برای هر نفر از زمان دانلود فرم و تکمیل و تسلیم آن در وب سایت ۶۰ دقیقه است. اگر از این محدوده زمانی تجاوز شده و هنوز تکمیل و تحویل الکترونیکی انجام نشده باشد، سیستم اطلاعات وارد شده را دور می اندازد. سیستم تمام ثبت نام های ناقص را حذف می کند تا بعداً به عنوان نسخه دوم درخواست کامل بعدی شناخته نشوند. قبل از شروع به تکمیل فرم به صورت آن لاین تمام رهنمودها را خوانده تا دقیقاً بدانید چه اطلاعاتی مورد نیاز می باشد.

 1. من اسکنر ندارم. می توانم تصاویر را برای کسی در ایالات متحده فرستاده تا آنها را اسکن، ذخیره و برای من ایمیل کند تا بتوانم در فرم ثبت نام از آنها استفاده کنم؟

بله. تا جایی که شرایط پیش بینی شده در راهنما رعایت شده و همزمان با فرم ثبت نام تسلیم شود مشکلی وجود نخواهد داشت. باید قبل از تحویل فرم به صورت آن لاین اسکن تصاویر انجام شده باشد، زیرا نمی توان آن را جدا از درخواست آن لاین تسلیم نمود. کل درخواست (تصویر و فرم تقاضا) می توانند به صورت الکترونیکی از آمریکا یا هر جای دیگر ارسال نشود.

 1. بر اساس روال انجام کار، در صورت عدم رعایت موارد ارائه شده، سیستم فرم درخواست مرا رد خواهد کرد. آیا می توان دوباره این روال را تکرار نمود؟

بله تا زمان مقرر یعنی دوشنبه ۷ نوامبر ۲۰۱۶ زمان برای تکمیل فرم وجود دارد. اگر تصاویر شما موارد توضیحی را رعایت نکرده باشد، وب سایت E-DV درخواست شما را نپذیرفته و بنابراین یادداشت تأئیدی را دریافت نخواهید کرد. با این وجود، با توجه به ماهیت غیرقابل پیش بینی اینترنت، اطلاعیه مردود شدن درخواست شما بلافاصله دریافت نخواهد شد. اگر بتوانید تصاویر را اصلاح کرده و بخش یک یا دوی فرم را دوباره ظرف ۶۰ دقیقه ارسال دارید، خواهید توانست با موفقیت فرم را تسلیم نمائید. در غیر این صورت دوباره باید فرایند درخواست را از ابتدا انجام دهید. می توانید این روال را به دفعات انجام داده تا درخواست کاملی تحویل داده شده و اطلاعیه تأئید برای شما ارسال گردد. وقتی یادداشت تأئید را دریافت کردید، ثبت نام کامل شده و نباید فرم درخواست دیگری را تسلیم نمائید.

 1. چه مدت بعد از تسلیم فرم یادداشت تأئید الکترونیکی را دریافت خواهم نمود؟

تأئیدیه بلافاصله دریافت شده و شامل شماره تأئیدیه ای است که باید ثبت کرده و به خاطر بسپارید. با این وجود، به دلیل ماهیت غیرقابل پیش بینی اینترنت امکان تأخیر نیز وجود دارد. می توانید دکمه تسلیم را به دفعات مورد نیاز از نظر خود فشار داده تا این که فرم درخواست به صورت کامل ارسال شده و شما یادداشت تأئید را دریافت دارد. به مجرد دریافت یادداشت، دیگر اقلام به ارسال دوباره اطلاعات ننمائید.

 1. وقتی دکمه تسلیم را فشار می دهم، شماره تأئیدیه را دریافت نمی کنم. در صورت ارسال یک فرم دیگر، غیرواجد شرایط تشخیص داده خواهم شد؟

اگر شماره تأئیدیه را دریافت نکردید، درخواست شما ثبت نشده و بنابراین باید فرم دیگری را ارسال کنید. این به معنای ارسال دوباره فرم نخواهد بود، اما به مجرد دریافت شماره تأئیدیه دیگر فرم اطلاعات را بازارسال نکنید.

انتخاب

 1. از کجا می توان فهمید که آیا انتخاب شده ایم یا نه؟

باید از شماره تأئیدیه برای دسترسی به بخش بررسی وضعیت متقاضی در وب سایت E-DV در  dvlottery.state.gov که در تاریخ ۲ ماه مه ۲۰۱۷ آغاز شده و تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸خاتمه می یابد، استفاده کنید. بررسی وضعیت متقاضی تنها ابزاری است که با استفاده از آن وزارت کشور در مورد انتخاب شدن شما اطلاع رسانی کرده و رهنمودهای بیشتری در مورد درخواست ویزای شما ارائه کرده و در مورد تاریخ و زمان مصاحبه ویزای مهاجرت شما اطلاع خواهد داد. به منظور تضمین استفاده از ویزاهای موجود، وزارت کشور می تواند از بررسی وضعیت متقاضی برای اطلاع رسانی در مورد منتخبین دیگر بعد از ۲ ماه مه ۲۰۱۷ استفاده کند. شماره تأئیدیه خود را تا ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ حفظ کرده تا در مورد به روزرسانی های لازم اطلاع یابید. تنها وب سایت مجاز برای ورود رسمی آن لاین در برنامه ویزای گوناگونی و بررسی وضعیت متقاضیان عبارت است از  dvlottery.state.gov.

وزارت کشور برای اطلاع رسانی در مورد انتخاب شما هرگز با شما تماس حاصل نخواهد کرد (سؤال پرتکرار ۲۴ را ملاحظه کنید).

 1. از کجا می توان در مورد عدم انتخاب خود اطلاع یابم؟ آیا به من اطلاع داده خواهد شد؟

وزارت کشور در مورد عدم انتخاب تقاضای شما اطلاع رسانی مستقیم انجام نخواهد داد. باید برای اطلاع از انتخاب خود در تاریخ ۲ ماه مه ۲۰۱۷ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸، به وب سایت E-DV و بخش بررسی وضعیت متقاضی استفاده کنید. شماره تأئیدیه خود را حداقل تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ حفظ نمائید. (اطلاعات وضعیت برنامه DV سال قبل، DV-2017، از سه ماه مه ۲۰۱۶ تا سی سپتامبر ۲۰۱۷ قابل دستیابی می باشد).

 1. در صورت مفقود شدن شماره تأئیدیه خود چه باید انجام دهیم؟

باید این شماره را برای دسترسی به بخش بررسی وضعیت متقاضی حفظ کنید. در حال حاضر، این ابزار در  بخش بررسی وضعیت متقاضی در وب سایت E-DV قابل دستیابی بوده و به شما اجازه می دهد تا شماره تأئیدیه خود را از طریق ایمیل آدرسی که با آن برای ورود اطلاعات شخصی ثبت نام کرده اید بازیابی و هویت خود را تأئید کنید.

سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا و مرکز کنسولی کنتاکی نمی توانند وضعیت انتخاب شما را بررسی نموده و شماره تأئیدیه را مستقیماً در اختیار شما قرار دهند. وزارت کشور نمی تواند فهرستی از افراد منتخب برای ادامه فرایند ویزا را فراهم نماید.

 1. آیا اطلاعات وزارت کشور را از طریق ایمیل یا پست دریافت خواهم کرد؟

وزارت کشور اطلاعیه ای برای شما ارسال نخواهد کرد. دولت آمریکا هرگز ایمیلی برای اطلاع رسانی افراد منتخب ارسال نکرده است و برنامه ای برای استفاده از ایمیل برای این منظور برای برنامه DV-2018  ندارد. اگر شما منتخب هستید، تنها بعد از پاسخگویی به رهنمودهای اطلاع رسانی در مورد بررسی وضعیت متقاضی، ایمیل مربوط به قرار ملاقات ویزا را دریافت خواهید کرد. این ایمیل ها حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخ و زمان واقعی قرار ملاقات نبوده و تنها به شما می گویند که برای جزئیات بیشتر به وب سایت بررسی وضعیت متقاضی مراجعه می کنند. وزارت کشور ایمیل های یادآور بررسی ESC از نظر وضعیت را برای متقاضین لاتاری ویزای گوناگونی ارسال می کند. با این وجود، این ایمیل ها هرگز نشان نخواهد داد که آیا متقاضی لاتاری انتخاب شده یا نشده است.

تنها سایت های اینترنتی منتهی به پسوند .gov سایت های رسمی دولت آمریکا بوده و بسیاری از سایت های دیگر با پسوند.com ، .org، یا .net اطلاعات و خدمات مرتبط با مهاجرت و ویزا را در اختیار قرار می دهند. وزارت کشور هرگز از اطلاعات یا مطالب مندرج در دیگر وب سایت ها پشتیبانی و آنها را توصیه نمی کند.

ممکن است از وب سایت هایی که سعی دارند شما را فریب داده و به اطلاعات شخصی دسترسی یابند، ایمیل دریافت نمائید. احتمالاً از شما خواسته شود هزینه فرم ها و اطلاعات مربوط به روال مهاجرت را که امکان دسترسی رایگان به آنها در وب سایت وزارت کشور، travel.state.gov، یا سفارت یا کنسولگری آمریکا وجود دارد، را پرداخت کنید. هم چنین سازمان ها یا وب سایت ها سعی می کنند با درخواست هزینه برای خدمات مرتبط با ویزای گوناگونی پول شما را به سرقت ببرند. اگر به یکی از این شیادها پول ارسال نمائید، احتمالاً هرگز نخواهید توانست دوباره به آنها دسترسی داشته باشید. هم چنین اطلاعات شخصی خود را به این وب سایت ها ارسال نکنید، زیرا ممکن است برای سرقت هویت مورد استفاده قرار گیرد.

این ایمیل های فریبنده ممکن است از افرادی دریافت شود که تظاهر می کنند با مرکز کنسولگری کنتاکی یا وزارت کشور مرتبط هستند. به خاطر داشته باشید که دولت آمریکا هرگز برای اطلاع رسانی افراد منتخب ایمیل ارسال نکرده و برنامه ای برای استفاده ایمیل برای این منظور برای برنامه DV-2018 ندارد. وزارت کشور هزگر از شما نخواهد خواست پول را با ایمیل یا سرویس هایی مانند وسترن یونیون ارسال نمائید.

 1. چه تعداد افراد برای DV-2018 انتخاب خواهند شد؟

برای DV-2018، ۵۰٫۰۰۰ ویزای گوناگونی وجود دارند. از آنجایی که احتمال دارد بعضی از اولین گروه ۵۰٫۰۰۰ نفره منتخب واجد شرایط دریافت ویزا نبوده یا پرونده های خود را دنبال نکنند، بیش از این تعداد انتخاب خواهند شد تا تضمین شود که تمام ویزاهای موجود صادر شده اند. با این وجود، این بدان معناست که تعداد ویزای کافی برای تمام افراد منتخب وجود نداشته و تنها ۵۰٫۰۰۰ ویزا صادر خواهد شد.

شما می توانید به بخش بررسی وضعیت متقاضیان وب سایت E-DV مراجعه کرده و ببینید که آیا برای پردازش بیشتر و جای خود در فهرست انتخاب شده اید. مصاحیه ها برای برنامه DV-2018 در اکتبر ۲۰۱۷ برای منتخبینی که تمام مدارک و اطلاعات درخواستی را در اختیار قرار داده اند آغاز خواهد شد. منتخبینی که اطلاعات درخواستی را ارائه کنند، چهار تا شش هفته قبل از مصاحبه با نماینده کنسولگری از طریق وب سایت E-DV از قرار مصاحبه خود مطلع خواهند شد.

هرماهه ویزاها تنها برای متقاضیان واجد شرایط آن ماه صادر خواهد شد. بعد از صدور تمام ۵۰٫۰۰۰ ویزا، برنامه خاتمه خواهد یافت. قبل از سپتامبر ۲۰۱۸ تعداد ویزاها خاتمه خواهد یافت. متقاضیان منتخب درخواست کننده ویزا باید آماده شده و بلافاصله در مورد پرونده های خود اقدام نمایند. انتخاب تصادفی به عنوان منتخب تضمین کننده دریافت ویزا نخواهد بود. انتخاب تنها بیانگر صلاحیت شما برای درخواست ویزای گوناگونی می باشد. اگر شماهر شما واجد شرایط پردازش نهایی گردد، احتمالاً ویزای گوناگونی برای شما صادر خواهد شد. هر ساله تنها ۵۰٫۰۰۰ ویزا برای این متقاضیان صادر می گردد.

 1. درخواست کنندگان موفق چگونه انتخاب می شوند؟

اطلاعیه های رسمی انتخاب از طریق بخش بررسی وضعیت متقاضی که در ۲ ماه مه ۲۰۱۷ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ در وب سایت dvlottery.state.govقابل دستیابی می باشد، ارائه خواهند شد.  وزارت کشور اطلاعیه یا نامه را از طریق ایمیل یا پست برای منتخبین ارسال نخواهد کرد. هر گونه ایمیل اطلاع رسانی یا نامه پست شده در مورد انتخاب شما برای دریافت ویزای گوناگونی که از وزارت کشور نیامده باشد، مشروع نخواهد بود. هر گونه ایمیل دریافتی از وزارت کشور شما را به بخش بررسی وضعیت متقاضی ارجاع داده تا اطلاعات جدیدی در مورد درخواست خود دریافت دارید. وزارت کشور هرگز از شما نخواهد خواست تا از طریق ایمیل یا سرویس هایی مانند وسترن یونیون پول ارسال نمائید.

تمام درخواست های دریافتی هر منطقه به صورت مستقل شماره گذاری می شوند؛ در پایان هر دوره کامپیوتر به صورت تصادفی از میان درخواست های دریافت شده از هر منظقه انتخاب نموده و در هر منطقه اولین درخواست انتخاب شده تصادفی اولین مورد ثبت شده بوده و همین روند ادامه خواهد یافت. تمام درخواست های دریافتی هر منطقه در طی مدت درخواست شانس برابری برای انتخاب دارند. وقتی درخواستی انتخاب شد، متقاضی از طریق وب سایت dvlottery.state.govاطلاعیه ای در مورد انتخاب خود دریافت خواهد کرد. در صورت انتخاب شما و پاسخگویی به رهنمودهای ارائه شده آن لاین از طریق بخش بررسی وضعیت متقاضی، اداره مرکز کنسولگری کنتاکی وزارت کشور (KCC) پرونده را تا آموزش برای حضور در مصاحبه ویزا در سفارت یا کنسولگری آمریکا یا زمان مراجعه به  USCIS افراد حاضر در آمریکا دنبال خواهد کرد.

 1. در صورت حضور در آمریکا، اگر انتخاب شویم، می توانیم وضعیت خود را با مراجعه به USCIS مشخص نمائیم؟

بله. مشروط به این که در غیر این صورت واجد شرایط تنظیم وضعیت تحت شرایط بخش ۲۴۵ قانون مهاجرت و تابعیت (INA) باشید، می توانید برای تغییر وضعیت خود به مقیم دائمی به USCIS مراجعه نمائید. باید اطمینان حاصل نمائید که USCIS می تواند ملزومات پرونده شما، شامل پردازش درخواست فرامرزی برای همسر یا فرزند زیر ۲۱ سال، را قبل از ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸، کامل کند زیرا در این تاریخ واجد صلاحیت بودن شما برای برنامه DV-2018  خاتمه می یابد. وزارت کشور، تحت هیچ شرایطی، بعد از نیمه شب ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸، شماره های ویزای یا تغییر وضعیت برای برنامه DV-2018  را نخواهد پذیرفت.

 1. در صورت انتخاب، تا چه زمان مشمول درخواست ویزای گوناگونی خواهم بود؟

در صورت انتخاب در برنامه DV-2018، تنها در سال مالی ۲۰۱۸ دولت آمریکا، یعنی از اول اکتبر ۲۰۱۷ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۸، مشمول درخواست صدور ویزا خواهید بود. برگزیده ها، بعد از واجد شرایط شدن شماره خود، به درخواست هرچه سریع تر ویزا ترغیب می شوند.

بدون استثناء تمام متقاضیان منتخب و واجد شرایط باید تا پایان سال مالی ویزای خود را به دست آورده با تغییر دهند. امکان انتقال مزایای ویزای گوناگونی به سال دیگر برای افراد منتخبی که تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ (پایان سال مالی) اقدام به دریافت ویزای خود نکرده اند وجود ندارد. افرادی که از آن سوی مرز درخواست ویزا می کنند، اطلاعیه قرار مصاحبه خود را چهار تا شش هفته قبل از طریق بخش بررسی وضعیت متقاضی در وب سایت E-DV  دریافت خواهند نمود.

 1. در صورت مرگ منتخب DV، پرونده وی در چه شرایطی قرار می گیرد؟

در صورت مرگ متقاضی قبل از سفر به آمریکا یا تغییر وضعیت، پرونده به صورت خودکار بسته شده و همسر و فرزندان وی دیگر مشمول تقاضای ویزای گوناگونی نبوده و ویزاهای صادر شده برای آنها فسخ خواهد شد.

هزینه ها

 1. هزینه ورود در برنامه ویزای گوناگونی چقدر است؟

هزینه ای برای ارسال درخواست الکترونیک از شما مطالبه نخواهد شد. با این وجود، در صورت انتخاب و درخواست برای ویزای گوناگونی باید تمام هزینه های درخواست ویزا را در زمان درخواست و مصاحبه مستقیماً به صندوق دار کنسولگری سفارت یا کنسولگری پرداخت کنید. در صورت انتخاب از آمریکا و درخواست تغییر وضعیت، باید تمام هزینه درخواستی را مستقیماً به USCIS پرداخت کنید. در صورت انتخاب جزئیات مربوط به هزینه های درخواست و آموزش های لازم از طریق وب سایت E-DV در dvlottery.state.gov.  در اختیارتان قرار می گیرد.

 1. در صورت انتخاب، چگونه و کجا هزینه های DV و مهاجرت را خواهیم پرداخت.

در صورت انتخاب تصادفی، آموزش های مربوط به پروسه درخواست ویزا را از طریق وب سایت E-DV در dvlottery.state.gov دریافت خواهید نمود. هزینه های درخواست ویزای گوناگونی و مهاجرت به صورت شخصی و در زمان صدور ویزا پرداخت شده و صندوق دار کنسولگری بلافاصله رسید دولت آمریکا برای این پرداخت را در اختیار شما قرار خواهد داد. در صورت درخواست ویزای مهاجرت در کنسولگری یا سفارت آمریکا، هرگز از طریق ایمیل، وسترن یونیون یا خدمات دیگر پولی برای هزینه های ویزای گوناگونی پرداخت نکنید.

در صورت انتخاب و حضور در آمریکا، و برنامه ریزی برای تعدیل وضعیت خود از طریق USCIS، آموزش های مندرج در بخش بررسی وضعیت متقاضی در dvlottery.state.gov حاوی آموزش جداگانه در مورد نحوه ارسال هزینه تعدیل وضعیت به یکی از بانک های آمریکایی می باشد.

 1. در صورت درخواست ویزای گوناگونی و واجد شرایط نبودن برای دریافت آن، آیا هزینه های پرداختی عودت می گردند؟

نه. هزینه های درخواست ویزا قابل بازگشت نمی باشد. باید تمام موارد واجد شرایط بودن را دارا باشید. اگر مأمور کنسولگری تعیین کند که شما واجد شرایط دریافت ویزا نیستید و ملزومات دریافت ویزا بر اساس قوانین آمریکا را دارا نمی باشید، ویزا برای شما صادر نشده و تمام هزینه های پرداختی شما از دست خواهند رفت.

موارد عدم مشمولیت (واجد شرایط بودن)

 1. به عنوان متقاضی ویزای گوناگونی می توانم از هر یک از زمینه های عدم مشمولیت ویزا مستثنی گردم؟ آیا درخواست معافیت من مورد رسیدگی خاص قرار خواهد گرفت؟

متقاضیان ویزای گوناگونی تابع تمام زمینه های عدم مشمولیت برای ویزاهای مهاجرت تصریح شده در قانون مهاجرت و تابعیت هستند. تبصره خاصی برای معافیت از هیچ یک از زمینه های عدم مشمولیت ویزا جدا از موارد معمولاً پیش بینی شده در INA وجود نداشته و رسیدگی خاصی به درخواست های معافیت نخواهد شد. بعضی از تبصره های کلی معافیت برای افراد دارای وابستگان نزدیک شهروند آمریکا یا دارای اقامت دائم در موارد خاص وجود داشته اما محدودیت زمانی امکان بهره مندی از این شرایط را برای متقاضیان فراهم نمی کند.

هشدار در مورد تقلب و کلاهبرداری از ویزاهای گوناگونی

 1. چگونه می توان موارد کلاهبرداری اینترنتی یا ایمیل های فریب دهنده را گزارش نمود؟

لطفاً از وب سایت consumer.gov به میزبانی کمیسیون تجارت فدرال با همکاری نمایندگی های حفاظت از مصرف کننده شامل ۱۷ ملیت بازدید به عمل آورید. هم چنین می توانید موارد کلاهبرداری را به اداره تحقیقات فدرال[۶] (FBI) مرکز شکایات اینترنتی گزارش کنید. برای تنظیم شکایت در مورد ایمیل های تقلبی از سایت وزارت دادگستری بخش تماس با ما بازدید نمائید.

آمار ویزاهای گوناگونی

 1. در DV-2018 چه تعداد ویزا صادر خواهد شد؟

بر اساس قانون، سالانه حداکثر ۵۵٫۰۰۰ ویزا در اختیار افراد واجد شرایط قرار می گیرد. با این وجود، در نوامبر ۱۹۹۷، کنگره آمریکا قانون تعدیل نیکاراگوئه و کمک به آمریکای مرکزی[۷] (NICARA) را تصویب نمود که تصریح می کند با شروع برنامه DV-1999، و تا زمان لازم، تا ۵٫۰۰۰ از ویزاهای گوناگونی تخصیص یافته هر سال برای استفاده تحت برنامه NICARA قابل دستیابی خواهند بود. کاهش واقعی این حدود با DV-2000 آغاز شده و تا برنامه DV-2018 به قوت خود باقی خواهد ماند. بنابراین ۵۰٫۰۰۰ ویزا برای برنامه ویزای گوناگونی باقی خواهند ماند.

متفرقه

 1. اگر ویزایی را از طریق برنامه DV دریافت نمایم، آیا دولت آمریکا هزینه بلیط سفر به آمریکا را پرداخت کرده و تا زمان اسکان کامل به من در یافتن مسکن و شغل کمک کرده و مراقبت های بهداشتی و سوبسیدهای دیگر را برای من تأمین خواهد نمود؟

نه. دولت آمریکا در صورت دریافت ویزا از طریق برنامه ویزای گوناگونی هیچ یک از این خدمات را در اختیار شما قرار نخواهد داد. در صورت انتخاب برای تقاضای ویزای گوناگونی، باید قبل از صدور ویزا ثابت کنید که نیازی به دریافت کمک های عمومی ندارید. مدارک تأئیدکننده این ادعا می توانند ترکیبی از دارایی های شخصی شما، اظهارات مکتوب (فرم ۱-۱۳۴) تسلیم شده توسط یکی از بستگان یا دوستان ساکن آمریکا، پیشنهاد شغل از سوی کارفرما در آمریکا یا مانند آن باشند.

فهرست کشورها/ مناطقی که شهروندان آن مشمول DV-2018 می گردند

فهرست زیر کشورهایی را نشان می دهد که شهروندان آن تابع DV-2018 بوده و بر اساس منطقه جغرافیایی گروه بندی شده اند. بخش های وابسته در منطقه کشور حاکم درج شده اند. USCIS کشورهایی را که شهروندان آن واجد شرایط برنامهDV-2018  نیستند را بر اساس فرمول بخش ۲۰۳ (ج) INA مشخص نمود. کشورهایی که شهروندان آن واجد شرایط برنامه DV نیستند (زیرا آنها کشورهای اصلی منبع مهاجرت تحت پشتیبانی خانواده یا بر اساس شغل یا کشورهای پرپذیرش به شمار می روند) بعد از فهرست ذیل مورد اشاره قرار می گیرند:

آفریقا: الجزایر، آنگولا، بنین، بوتسوانا، بورکینافاسو، بروندی، کامرون، کابوورده، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کومور، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، جیبوتی، مصر*، گینه استوایی، اریتره، اتیوپی، گابن، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، کنیا، لسوتو، لیبریا، لیبی، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، مراکش، موزامبیک، نامیبی، نیجریه، رواندا، سائوتام و پرنسیپ، سنگال، سی شل، سیرالئون، سومالی، آفریقای جنوبی، سودان جنوبی، سودان، سوازیلند، تانزانیا، توگو، تونس، اوگاندا، زامبیا، زیمبابوه.

*افراد مناطقی که تا قبل از ژوئن ۱۹۶۷ تحت حاکمیت اسرائیل، اردن، سوریه، و مصر هستند به پای اسرائیل، اردن، سوریه و مصر حساب می شوند. افراد متولد نوار غزه به پای مصر محسوب می شوند. افراد متولد کرانه غربی به پای اردن حساب می شوند؛ افراد متولد بلندی های جولان به پای سوریه حساب می شوند.

در آفریقا، بومیان نیجریه مشمول برنامه امسال ویزای گوناگونی نمی گردند.

آسیا: افغانستان، بحرین، بوتان، برونئی، برمه، کامبوج، منطقه ویژه اداری هنگ کنگ، اندونزی، ایران، عراق، اسرائیل*، ژاپن، اردن*، کویت، لائوس، لبنان، مالزی، مولداوی، مغولستان، نپال، کره شمالی، عمان، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، سری لانکا، سوریه*، تایوان**، تایلند، تیمور شرقی، امارات متحده عربی، یمن.

*افراد مناطقی که تا قبل از ژوئن ۱۹۶۷ تحت حاکمیت اسرائیل، اردن، سوریه، و مصر هستند به پای اسرائیل، اردن، سوریه و مصر حساب می شوند. افراد متولد نوار غزه به پای مصر محسوب می شوند. افراد متولد کرانه غربی به پای اردن حساب می شوند؛ افراد متولد بلندی های جولان به پای سوریه حساب می شوند.

** هنگ کنگ (منطقه آسیا)، ماکائو (منطقه اروپایی که به پای پرتغال حساب می شود)، و تایوان (منطقه آسیایی) واجد شرایط بوده و در این جا فهرست می شوند. تنها برای اهداف برنامه ویزای گوناگونی، افراد متولد ماکائو منطقه ویژه اداری، مشمولیت خود را از پرتغال گرفته و باید پرتغال را به عنوان کشور مشمولیت خود انتخاب کنند.

بومیان کشورهای آسیایی زیر مشمول برنامه امسال ویزای گوناگونی نمی گردند: بنگلادش، چین (متولد سرزمین اصلی)، هندوستان، پاکستان، کره جنوبی، فیلیپین و ویتنام.

اروپا: آلبانی، آندورا، ارمنستان، اتریش، آذربایجان، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک؛ دانمارک (شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، استونی، فنلاند، فرانسه (شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، گرجستان، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، قزاقستان، کوزوو، قرقیزستان، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، منطقه ویژه اداری ماکائو**، مقدونیه، مالت، مولداوی، موناکو، مونته نگرو، هلند (شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، ایرلند شمالی***، نروژ(شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، لهستان، پرتغال (شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، رومانی، روسیه، سن مارینو، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، شهر واتیکان.

** ماکائو واجد شرایط بوده و در این جا فهرست می شود؛ تنها برای اهداف برنامه ویزای گوناگونی، افراد متولد ماکائو منطقه ویژه اداری، مشمولیت خود را از پرتغال گرفته و باید پرتغال را به عنوان کشور مشمولیت خود انتخاب کنند.

*** تنها برای اهداف برنامه گوناگونی، ایرلند شمالی جدا محسوب می شود. ایرلند شمالی واجد شرایط بوده و در فهرست مناطق واجد شرایط فهرست می گردد.

بومیان کشورهای زیر واجد شرایط برنامه ویزای گوناگونی زیر نمی باشند: بریتانیای کبیر (انگلیس) که مناطق وابسته زیر را شامل می شود: آنگویلا، برمودا، جزایر بریتیش ویرجینز، سرزمین اقیانوس هند بریتانیا، جزایر کایمان، جزایر فالکند، جبل طارق، مونتسرات، جزیره پیت کرن، جورجیای جنوبی، و جزایر ساندویچ جنوبی، سن هلن، و جزایر تورکس و کایکوس.

آمریکای شمالی:  باهاماس

در آمریکای شمالی، بومیان کانادا و مکزیک واجد شرایط برنامه امسال ویزای گوناگونی نخواهند بود.

اقیانوسیه:  استرالیا (شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، فیجی، کریباتی، جزایر مارشال، ایالات فدرال میکرونزی، نیوزیلند (شامل بخش ها و مناطق وابسته برون مرزی)، پالائو، گینه نوی پاپوا، جزایر سلیمان، تونگا، تووالو، وانوآتو.

آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و کارائیب: آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، باربادوس، بلیز، بولیوی، شیلی، کوستاریکا، کوبا، دومینیک، اکوادور، گرانادا، گواتمالا، گویانا، هندوراس، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، سن کیتز و نویس، سن لوسی، سن وینسنت و گرنادین، سورینام، ترینیداد و توباگو، اوروگوئه، ونزوئلا.

کشورهای این منطقه که بومیان آنها در برنامه امسال ویزای گوناگونی واجد شرایط نیستند عبارتند از: برزیل، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، السالوادور، هائیتی، جامائیکا، مکزیک و پرو.

در باب لاتاری آمریکا ۲۰۱۸ و رهنمودهای برنامه ویزای گوناگونی مهاجرت آمریکا ، اطلاعات را به صورت کامل و جامع با جزئیات را در اختیار شما عزیزان و علاقه مندان این راه قرار دادیم چنانچه در راستای گردآوری تحقیقات خود مطالب نگاشته شده کافی نبوده است این امکان را دارید با مشاورین برجسته موسسه مشاوره ای MIE با همکاری موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرموده و از اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهند بهره مند شوید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ