راههای اخذ اقامت سوییس

راههای اخذ اقامت سوییس

راههای اخذ اقامت سوییس در سال 2018  از مباحث مهم مهاجرت در میان مشاوران و وکیل مهاجرت میباشد ، در این مقاله سعی کردیم توضیحاتی جامع و کامل در جهت راهنمایی شما برای راههای اخذ اقامت سوییس و متناسب با شرایط شما ارائه کنیم.

اگر بدنبال راههای اخذ اقامت سوییس برای زندگی، تحصیل، کار و یا پیوستن به بستگان خود را دارید، می توانید برای ویزای سوییس و یا دیگر مجوزها درخواست دهید. در این مقاله الزامات و شرایط انواع مختلف راههای اخذ اقامت سوییس را توضیح می دهیم که می تواند در انتخاب ویزای مناسب با وضعیت فردی شما کمک کننده باشد. به طور معمول، ملیت و دلیل مهاجرت به سوییس ، نوع ویزا و اقامت مورد نیاز شما را تعیین می کند.

 

توضیحات اقای ملک( پورفارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین )در باب اقامت سوئیس

audio راههای اخذ اقامت سوییس
audio راههای اخذ اقامت سوییس

 

افراد خارجی می توانند پس از 12 سال زندگی در سوییس یا کمتر بسته به شرایط خاص، شهروندی سوییس را دریافت کنند یا اقامت دائم سوییس را انتخاب کنند. بعضی از خارجی ها از مزایای دریافت شهروندی سوییس یا اقامت دائم سوییس بهره مند می شوند، اگرچه خارجی ها می توانند با اخذ اجازه اقامت در سوییس زندگی کنند. اخذ پاسپورت سوییس یکی از دشوارترین روندها را در اروپا دارد، اما مزایای سفری آن چشمگیر است. در واقع پاسپورت سوییس در شاخص قدرت و اعتبار با توجه به دسترسی بدون ویزا به 155 کشور در رتبه چهارم قرار دارد.

شرایط مختلفی بسته به ملیت متقاضی اعمال می شود؛ این روند برای شهروندان اروپایی آسان تر است و می توانند پس از چند سال زندگی مداوم در سوییس، بسته به شرایط خود، درخواست شهروندی بدهند. شهروندان سایر کشورها معمولاً پس از 12 سال اقامت در کشور، برای شهروندی سوییس واجد شرایط می باشند و می توانند به این منظور درخواست دهند.

قانون جدید شهروندی سوییس در ژانویه 2018 به اجرا در می آید، که اساساً شرایط شهروندی سوییس را تغییر خواهد داد. مهمترین نکته این است که متقاضیان باید برای واجد شرایط بودن مجوز نوع C باشند. اصلاحات دیگر شامل یکسان کردن برخی شرایط در تمام کانتون ها، برای مثال، شرط مهارت زبانی و دسترسی به مزایای رفاه اجتماعی در سه سال قبل از اعطای مجوز است.

پس از 12 سال زندگی در سوییس می توان برای اخذ شهروندی درخواست کرد (و حداقل سه سال از پنج سال باید قبل از ارائه درخواست شهروندی باشد). متقاضی همچنین باید به یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا رومانش[1] صحبت کند (که بستگی به شهرداری محل ارائه درخواست شهروندی دارد). متقاضیان همچنین باید نشان دهند که با شیوۀ زندگی در سوییس آشنا هستند، و هیچ گونه تهدیدی برای این کشور، مطابق با تمام قوانین و آداب و رسوم محلی آن به همراه ندارند.

شما می توانید ملیت سوییس را از راه های زیر به دست آورید:

 • تولد
 • فرزند یا فرزندخوانده یک شهروند سوییسی
 • ازدواج با یک شهروند سوییسی

شهروندی سوییس از طریق تولد یا والدین                                 

بر خلاف بسیاری از کشورها، کودکان متولد شده در خاک سوییس به طور خودکار حق شهروندی سوییس را دریافت نمی کنند. کودک در موارد زیر حق شهروندی سوییس را خواهد داشت:

فرزند والدین متاهلی باشد، که یکی از آنها سوییسی است.

فرزند یک پدر سویسی باشد و رابطه پدر و فرزندی قبل از 22 سالگی فرزند اثبات شود.

فرزندان خارجیان زیر 22 ساله که به مدت 5 سال در سوئيس زندگی کرده باشند و يک سال آن بلافاصله قبل از ارائه درخواست باشد.

فرزند والدینی که شهروندی سوییس را از دست داده باشند، اما صلاحیت اخذ دوباره شهروندی سوییس را داشته باشند.

شهروندی سوییس از طریق ازدواج

روش دیگر از طریق ازدواج با یک شهروند سوییسی به مدت بیش از سه سال (و حداقل 5 سال اقامت در کشور) است که پس از آن می توان درخواست شهروندی داد. در صورت زندگی در خارج از کشور، حداقل مدت ازدواج شش سال است و برای این منظور باید به سفارت سوییس در کشور محل اقامت خود مراجعه کنید.

شهروندی سوییس بر مبنای محل اقامت

شما باید در سه مرحله برای شهروندی درخواست دهید: کنفدراسیون، کانتون و کمون[2]. پس از ارسال درخواست خود، مقامات ذی صلاح شما را به مصاحبه دعوت می کنند تا جزئیات روند بررسی درخواست مشخص شود. شرایط لازم در سطح فدرال برای تمام متقاضیان یکسان است: شما باید از لحاظ فرهنگی و اجتماعی به جامعۀ سوییس نزدیک باشید و با آداب و رسوم سوییس آشنا شوید، قوانین سوییس را رعایت کنید و تهدیدی برای امنیت سوییس نباشید. بر اساس گزارشات کانتون و کمون محل زندگی شما تصمیم گیری می شود.

در صورت تایید درخواست، یک مجوز قانونی فدرال دریافت خواهید کرد. این به تنهایی برای اخذ شهروندی سوییس کافی نیست؛ شهروندی سوییس تنها برای متقاضیانی صادر می شود که الزامات کانتون و کمون محل زندگی خود را داشته باشند.

شرایط و شیوه های اقامت در بین کانتون ها بطور قابل توجهی متفاوت است، به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد که برای مدت مشخصی از سال در کانتون خاصی اقامت داشته باشید یا رعایت الزامات شهروندی یک کمون خاص لازم باشد.

طول فرآیند و هزینه های اداری نیز متفاوت است، زیرا هزینه بین کانتون ها از هر 1000 تا 5000 یورو متغیر است. هزینه های اضافی نیز ممکن است برای بررسی مدارک، ثبت نام اولیه و غیره دریافت شود. کل فرآیند ممکن است تا سه سال طول بکشد و در این مدت نقل مکان به یک کمون دیگر می تواند روند صدور مجوز شما را بسیار پیچیده کند و به طور معمول مجوز برای شما صادر نمی شود.

متقاضیانی که درخواست شهروندی آنها رد شده است، معمولاً حق درخواست تجدیدنظر ندارند.

هزینه دریافت شهروندی سوییس

روند صدور شهروندی سوییس بین کانتون ها متفاوت است، اما معمولاً یک فرایند طولانی است، و معمولاً چند سال طول می کشد. شهروندی سوییس همچنین یک فرایند پر هزینه است، زیرا صدور مجوز در سه مرحله صورت می گیرد. بنابراین پرداخت هزینه در سطح فدرال، کانتون و کمون لازم است. هزینه فدرال حداقل هزینه ها است، اما هزینه کانتون و هزینه کلی برای تبدیل شدن به شهروند سوییس بسیار متفاوت است. این هزینه چند صد فرانک است، در حالی که با افزودن دیگر هزینه های اضافی به چند هزار فرانک می رسد. به عنوان مثال، در ژنو، هزینه با توجه به میزان درآمد متقاضی افزایش می یابد و از افراد ثروتمند هزینه ای در حدود 4000 یورو از طرف کانتون دریافت می شود. یا اینکه حتی در صورت عدم صدور پاسپورت سوییس برای شما، باید هزینه های آن را پرداخت کنید.

حال با توجه به اطلاعاتی که در مورد راههای اخذ اقامت سوییس شرح دادیم به نظر می رسد با استفاده از مشاوره توسط وکلا و حقوقدانان در رشته حقوق بین الملل این مسیر را برای شما متقاضی گرامی بهتر و امن تر میکند.موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سال ها تجربه و با قرار دادن  اطلاعات جامع  در باب راههای اخذ اقامت سوییس و سایر کشورها به شما متقاضی گرامی کمک میکند که  به راحتی بتوانید شرایط مهاجرت را با شرایط خود تطبیق داده و بهترین طریق را برای مهاجرت انتخاب نمائید. در این راه حتما با کارشناسان حقوق بین الملل مشورت نموده و از انها یاری بخواهید . هم اکنون با موسسه ی حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی در این رابطه اخذ نمائید . مشاورین با تجربه ی ما شرایط را به طور کامل برای شما شرح داده و شما را به بهترین شکل ممکن یاری خواهند نمود .

4 پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  سلام
  بسیار بابت اطلاعاتی که در اختیار قرار می دین ممنون
  فقط یک پیشنهاد می شه لطفا صدای موسیقی های پس زمینه صحبت هاتون رو بسیار کم کنید تا ما بتونیم صحبت های شما رو بهتر بشنویم

  ممنون از همراهیتون

  پاسخ
 2. سارا گفته:

  سلام خسته نباشید، با 100 تا 200 هزار دلار توی کدوم کشور اروپایی میشه سرمایه گذاری کرد که هم درآمد داشته باشم هم اقامت رو بگیرم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.