درباره ی فرانسه

درباره ی فرانسه

درباره ی فرانسه و شرایط 2018 زندگی در فرانسه ، زندگی کم هزینه یا گران در فرانسه ، درباره هزینه های تحصیل در فرانسه ، سبک زندگی در فرانسه ، نظام حقوقی فرانسه ، مهاجرت به فرانسه ، فرانسه کشوری زیبا با میراث فرهنگی غنی است و هرساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا از جاذبه های دیدنی و مسحورکننده­ی آن دیدن می کنند. بسیاری از گردشگرانی که از فرانسه دیدن می کنند، بعد از مدتی تصمیم به ماندن می گیرند و تمایل دارند که تابعیت فرانسه را اخذ نمایند و یک تبعه­ی فرانسوی باشند.

برای اخذ تابعیت فرانسه می­توان به چند طرق متوسل شد: ۱- پدرو مادر و یا یکی از والدین فرانسوی باشند. ۲- تولد در فرانسه به انضمام زندگی در فرانسه و درخواست اعطای تابعیت در ۱۶ سالگی ۳- ازدواج ۴- اخذ تابعیت از طریق اقامت در فرانسه حداقل به مدت ۵ سال

از آنجایی که فرانسه از نظام حقوقی رومی-ژرمنی تبعیت می کند و نظام مبتنی بر خون در آن حاکم است، دارای قواعد سخت­گیرانه­ای در خصوص اعطای تابعیت می­باشد چرا که کشورهایی که دارای چنین نظام حقوقی می­باشند، عمدتاً کشورهای مهاجرفرست هستند و انعطاف کمتری در خصوص پذیرش مهاجر دارند. اما این بدین معنی نیست که به هیچ عنوان نمی توان تابعیت این قبیل کشورها را بدست آورد.

فرانسه علی رغم داشتن تمام زیبایی­ها، امکانات و حتی تحصیل رایگان در بیشتر دانشگاهها، زندگی پرهزینه­ای را برای کسانی که این کشور را برای زندگی انتخاب می­کنند، پیش­بینی می­کند که در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی با شرایط و امکانات مشابه می تواند در قیاس قرار گیرد.

در این مقاله سعی بر آن است که شرایط و طرق اخذ تابعیت فرانسه و هزینه های زندگی در فرانسه به اجمال مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا مشاورین و وکلای زبده­ی موسسه­ی حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با ارائه­ی اطلاعات درست و بررسی همه جانبه­ی پرونده موکلین محترم، انتخابی اصلح را به هم میهنان عزیز و گرامی ارائه دهد.

 

مقدمه

فرانسه یکی از کشورهای واقع در اروپای غربی می باشد که از لحاظ مساحت با مساحتی برابر با ۵۵۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و از لحاظ جمعیت با جمعیتی بالغ بر ۶۷ میلیون نفر، دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا و چهل و دومین کشور بزرگ دنیا به شمار می­رود.

در همسایگی فرانسه کشورهایی چون بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا قرار دارند. فرانسه به دریای مدیترانه، دریای شمال و دریای انگلیسی و همچنین اقیانوس اطلس راه دارد. رشته کوههای معروف آلپ مرتفع ترین بخش خاک فرانسه به شمار می­روند که در نزدیکی مرز دو کشور همسایه سوییس و ایتالیا قرار دارند.

از نظر آب و هوایی، مناطق شمالی دارای آب و هوای معتدل است و مناطق شمال شرقی آب و هوای قاره­ای با تابستان­های گرم و زمستان های خنک تر دارد. جنوب کشور آب و هوای مدیترانه­ای دارد و ارتفاعات آن سرمای شدید و برف سنگینی در زمستان دارد. سواحل غربی نیز تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس قرار گرفته و آب و هوای معتدل و نسبتاً ملایم همراه با بارش را دارد.

فرانسه دارای ۲۲ ناحیه و ۹۶ شهرستان است که توسط دولت مرکزی اداره و زیر نظارت آن قرار دارد.

پایتخت فرانسه شهر افسانه­ای پاریس است، شهری که مقلب است به شهر نور و عشق و بزرگترین شهر فرانسه نیز به شمار می­آید.

زبان رسمی مردم فرانسه فرانسوی است که بالغ بر ۸۸ درصد از مردم فرانسه به این زبان صحبت می­کنند.

 

حال که با کشور فرانسه به طور اجمالی آشنا شدیم وقت آن است که به این موضوع بپردازیم که :

نظام حقوقی حاکم بر فرانسه چیست؟

آیا امکان اخذ تابعیت فرانسه میسر است؟

شرایط و نحوه­ی اخذ تابعیت فرانسه چگونه است؟

موسسه ملک پور مفتخر است با بهره مندی از مشاورین و وکلای زبده شما را در گرفتن تابعیت فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع شما را  یاری رساند.

 

نظام حقوقی

کشورها دو معیار سیستم خون یا خاک را برای تعیین اتباع خود مد نظر قرار می­دهند که عمدتاٌ کشورهایی که دارای نظام حقوقی civil law هستند، سیستم خون را اعمال می­نمایند و کشورهایی که دارای نظام حقوقی common law هستند، سیستم خاک را برای تعیین تابعیت افراد در نظر می­گیرند. که بر این اساس، طبق سیستم خون، تابعیت تنها از طریق رابطه­ی خونی والدین با فرزند (رابطه نسبی) به طور قهری به طفل تازه متواد شده منتقل می­شود اما بر اساس معیار خاک، هر شخصی در هر محلی که متولد می­شود تابعیت همان کشور محل تولد خود را دارا می شود و دیگر تابعیت والدین به طفل تحمیل نمی شود.

فرانسه نیز از جمله کشورهایی است که دارای نظام حقوقی رومی-ژرمنی است و سیستم civil law بر آن حاکم است و معیار خون را برای اعطای تابعیت در نظر دارد.

موسسه ملک پور مفتخر است با بهره مندی از مشاورین و وکلای زبده شما را در گرفتن تابعیت فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع شما را  یاری رساند.

 

طرق تحصیل تابعیت فرانسه

 • متولد شدن از والدین فرانسوی: چنانچه یکی از والدین یا هر دو دارای ملیت فرانسوی باشند، تابعیت فرانسه خود به خود به طفل منتقل می­شود.
 • متولد شدن در فرانسه به انضمام زندگی در فرانسه و درخواست اعطای تابعیت: هر طفلی که در فرانسه از پدر و مادر غیر فرانسوی متولد شود در ۱۸ سالگی می تواند تابعیت فرانسه را اخذ نماید مشروط بر اینکه:
 • به هنگام تولد، خانواده وی در فرانسه زندگی کرده باشند.
 • طفل از سن ۱۱ سالگی به طور مستمر یا متناوب در فرانسه زندگی کرده باشد.

فرزندان می توانند تقاضای تابعیت فرانسه را در سن ۱۶ سالگی به شرط اثبات شرایط بالا درخواست نمایند و در سن ۱۸ سالگی نیز تابعیت فرانسه به آن ها ارائه می­شود.

 • اخذ تابعیت از طریق اقامت در فرانسه: اگر متقاضی به مدت حداقل ۵ سال در فرانسه اقامت داشته باشد می­تواند درخواست تابعیت فرانسه را بنماید که این مدت زمان می­تواند به ۲ سال کاهش یابد، چنانچه شخص با موفقیت ۲ سال در مقاطع بالای تحصیلی در فرانسه تحصیل کرده باشد.
 • اخذ تابعیت از طریق ازدواج: اگر متقاضی با یک تبعه فرانسوی ازدواج نماید، واجد شرایط تحصیل تابعیت فرانسوی خواهد بود، چنانچه ملزومات ذیل را ثابت نماید:
 • چنانچه ۴ سال از ازدواج و زندگی زناشویی آن­ها گذشته باشد.
 • چنانچه زن و شوهر در خارج از فرانسه زندگی کرده باشند، همسر متقاضی باید در اداره فرانسویان خارج از کشور ثبت نام کرده باشد.
 • اگر زن و شوهر در خارج از فرانسه ازدواج نمایند، ازدواج انها بایستی در اداره ثبت مدنی فرانسه به ثبت برسد.

این مدت زمان ۴ ساله که ذکر شد می­تواند به ۵ سال نیز افزایش یابد چنانچه متقاضی نتواند با مدارک قانونی ثابت نماید که به طور مستمر برای مدت ۳ سال در فرانسه زندگی کرده­اند.

 

استثنائات اخذ تابعیت فرانسه

 • پناهندگی
 • آن­هایی که در “خدمات استثنایی” به دولت فرانسه کمک کرده­اند.
 • اتباع غیر فرانسوی از کشورهایی که زبان فرانسوی یکی از زبان­های رسمی آن دولت­ها باشد و متقاضی به مدت حداقل ۵ سال در یکی از موسسات آموزشی فرانسه تحصیل کرده باشد.
 • اتباع خارجی که خدمات سربازی خود را در ارتش فرانسه به پایان رسانیده باشند.

مزایای تحصیل تابعیت فرانسه

تبعه­ی فرانسه بودن دارای مزایا و محاسنی است که افراد بسیاری مشتاق به تحصیل تابعیت فرانسه هستند. که از آن جمله:

 • با اخذ تابعیت فرانسه، می­توان به راحتی در فرانسه زندگی کرد، به تحصیل پرداخت و کار کرد (برای هر مدت زمانی که فر تمایل داشته باشد.)
 • با اخذ تابعیت فرانسه، می­توان با کمترین محدودیت­ها در اتحادیه اروپا، از جمله بریتانیا، اسپانیا و آلمان زندگی کرد و به اشتغال پرداخت.

 

هزینه ­های زندگی در فرانسه

اینکه هزینه­های زندگی در فرانسه به طور میانگین در هر ماه به چه صورت است، بستگی زیادی به سبک زندگی افراد و اینکه در چه شهری و کجا خواهان اقامت هستند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مسلماً هزینه های زندگی در شهرهایی مثل پاریس، لیون و مارسی به مراتب بسیار بالاتر از سایر شهرهای فرانسه است به طوریکه این هزینه­ها در شهری مثل پاریس ماهیانه بالغ بر ۹۰۰ یورو برآورد می­شود که در شهرستان­ها به ۷۰۰ یورو کاهش می­یابد. عمده هزینه ­ها در فرانسه مربوط به مسکن است که البته دولت فرانسه در این خصوص تدابیری را اندیشیده است و سازمان هایی بدین منظور به نام CAF بعد از اقامت در فرانسه بخشی از هزینه های مسکن را متقبل می­شوند. البته عده­ای از مردم فرانسه به این مسئله اذعان دارند که در جنوب فرانسه می­توان با هزینه های کمتری زندگی مطلوب­تری را در روستاهای پرجاذبه و زیبای فرانسه تجربه کرد.

هزینه­ های اقامت در فرانسه

همان­طور که اشاره شد عمده هزینه­ها در فرانسه مربوط به مسکن است به طوریکه یک سوم تا نصف حقوق ماهیانه اشخاص به اجاره مسکن تخصیص می یابد. به گونه ای که اجاره یک آپارتمان ۱ خوابه در شهر پاریس کمتر از ۱۲۰۰ یورو نخواهد بود و به راحتی تا ۴۵۰۰ یورو نیز بسته به نوع خانه و امکانات ان و میزان لوکس بودن آن متفاوت خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که مالیات بر املاک و مستغلات در فرانسه کمتر از انگلستان و برخی از کشورهای اروپایی است که در بسیاری از موارد بسیار حائز اهمیت است.

هزینه های لباس در فرانسه

۲۰ درصد درآمد ماهیانه افراد به خرید پوشاک اختصاص می یابد. قیمت پوشاک در فرانسه بسیار گران­تر از سایر کشورهای اروپایی است. این بدان معناست که اغلب مردم بایستی بین لباسهای گران قیمت و شیک و با کیفیت بالا از بوتیک­های لوکس و فروشگاههای خاص و لباس­های ارزان قیمت و با کیفیت پایین تر دست به انتخاب بزنند. یک تی­شرت ساده در فرانسه قیمتی برابر با ۵۰ یورو دارد.

هزینه­ های حمل و نقل در فرانسه

مترو در فرانسه بهترین و راحت­ترین وسیله نقلیه عمومی مترو است که تقریباً تمامی مناطق فرانسه را پوشش می­دهد و قیمت بلیط برای شهرهای مختلف متفاوت است.

تاکسی از دیگر وسایل حمل و نقل است که قیمت آن بر اساس تاکسی متر محاسبه می شود ودر ایام تعطیل و شب ها نرخ بیشتری دارد.

راه آهن نیز از دیگر وسایل ارتباطی و حمل و نقل می­باشد که فرانسه از این نظر دارای پیشرفته­ترین و وسیع ترین خطوط ریلی و راه آن در دنیاست به طوریکه گاهاً با سیستم حمل و نقل هوایی رقابت می کند.

 

هزینه­ های تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس به مدت ۴ سال، فوق لیسانس در دوره های یکساله و ۲ ساله و دکترا به مدت ۳ سال، به صورت کاملا رایگان می­باشد. اما به نسبت سایر کشورهای دیگر با امکانات مشابه و سیستم آموزشی رایگان، هزینه های بسیار بالای زندگی در فرانسه سبب می شود تا در قیاس با دیگر کشورهای اروپایی نظیر آلمان و اتریش قرار گیرد. چرا که لازم به ذکر است تحصیل  در فرانسه تنهها به زبان فرانسوی میسر است و آموختن زبان فرانسه مستلزم صرف زمان و هزینه های زیادی است و علاوه بر آن با وجود اینکه اجازه کار در حین تحصیل به دانشجو داده میشود اما در عمل پیدا کردن کار مناسب به آسانی امکان پذیر نیست.به همین سبب است که اشخاصی که تحصیلات خود را در فرانسه به اتمام می رسانند دورنمای شغلی چندان درخشانی را در پیش روی خود نمی بینند و حتی سایر کشورهای اروپایی نیز مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی و آلمانی را نسبت به تحصیلات آلمانی ارجح می دانند.

 

 

در ادامه برای بیان دقیق مطلب، هزینه زندگی در کشور فرانسه بطور جزء به جزء (بر حسب دلار آمریکا) آورده شده است:

رستورانهای کشور فرانسه میانگین محدوده قیمت ها
گوشت، رستوران ارزان ۱۶٫۱۲ $ ۱۱٫۵۸ – ۲۳٫۱۶
گوشت برای ۲ نفر،
رستوران معمولی
۶۰٫۳۱ $ ۳۸٫۶۱ – ۷۷٫۲۱
فست فود در مک دونالد
یا مشابهات
۹٫۴۳ $ ۸٫۳۶ – ۱۱٫۵۸
آبجو خانگی (نیملیتری) ۶٫۰۸ $ ۳٫۸۶ – ۷٫۷۲
آبجو وارداتی (۰٫۳۳لیتری) ۵٫۰۷ $ ۳٫۸۶ – ۷٫۷۲
کاپوچینو (معمولی) ۳٫۱۶ $ ۱٫۹۳ – ۴٫۵۰
نوشابه پپسی (۰٫۳۳لیتری) ۳٫۱۲ $ ۱٫۸۰ – ۴٫۱۲
آب (۰٫۳۳ لیتری) ۲٫۰۸ $ ۱٫۲۹ – ۳٫۸۶
بازارهای کشور فرانسه
شیر معمولی (۱لیتر) ۱٫۲۹ $ ۰٫۹۳ – ۱٫۹۳
قرص نان سفید (۵۰۰گرمی) ۱٫۶۵ $ ۱٫۲۹ – ۲٫۵۷
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۳٫۶۷ $ ۲٫۵۷ – ۵٫۷۹
پنیر تازه (۱ کیلوگرم) ۱۳٫۶۵ $ ۷٫۷۲ – ۲۰٫۵۹
سینه مرغ بدون پوست و
استخوان (۱کیلوگرم)
۱۱٫۹۶ $ ۷٫۷۲ – ۱۵٫۴۴
سیب (۱کیلوگرم) ۳٫۰۰ $ ۲٫۵۷ – ۳٫۸۶
پرتقال (۱کیلوگرم) ۲٫۶۴ $ ۱٫۸۴ – ۳٫۸۶
سیب زمینی (۱کیلوگرم) ۱٫۶۶ $ ۱٫۲۲ – ۲٫۵۷
کاهو (۱ عدد) ۱٫۳۲ $ ۱٫۰۳ – ۱٫۹۳
آب (۱٫۵ لیتری) ۱٫۰۷ $ ۰٫۵۰ – ۱٫۹۳
شیشه شراب متوسط ۷٫۰۵ $ ۵٫۱۵ – ۱۰٫۲۹
آبجو خانگی (نیم لیتری) ۲٫۰۶ $ ۱٫۲۹ – ۲٫۵۷
آبجو وارداتی (۰٫۳۳لیتر) ۲٫۴۹ $ ۱٫۲۹ – ۳٫۸۶
پاکت سیگار (مارلبورو) ۷٫۸۶ $ ۷٫۳۳ – ۹٫۰۱
حمل و نقل در کشور فرانسه
بلیط یک طرفه (حمل ونقل محلی) ۱٫۸۶ $ ۱٫۴۲ – ۲٫۱۹
بلیط ماهانه ۵۸٫۰۸ $ ۳۷٫۳۲ – ۷۹٫۷۸
ورودی تاکسی (تعرفه معمولی) ۲٫۸۷ $ ۲٫۴۴ – ۳٫۷۳
تاکسی ۱ کیلومتر (تعرفه معمولی) ۱٫۰۷ $ ۰٫۹۵ – ۱٫۲۹
تاکسی ۱ ساعت انتظار (تعرفه معمولی) ۳۲٫۵۶ $ ۲۶٫۱۲ – ۳۷٫۴۵
بنزین (۱ لیتر) ۱٫۹۰ $ ۱٫۷۶ – ۲٫۰۶
فولکس واگن گلف ۱٫۴ ۹۰KW روند (یا یک اتومبیل جدید) ۲۰,۱۱۸ $ ۱۵,۴۴۲ – ۲۴,۴۴۹
خدمات رفاهی در کشور فرانسه (ماهیانه)
پایه (برق، گاز، آب،زباله) آپارتمان ۸۵ متری ۱۳۴٫۰۹ $ ۷۷٫۲۱ – ۱۹۳٫۰۳
۱ دقیقه تعرفه تلفن همراه اعتباری محلی (بدون تخفیف و یا طرح) ۰٫۳۹ $ ۰٫۱۹ – ۰٫۶۴
اینترنت (۶ مگابیت درثانیه، پهنای باند نامحدود، کابل / ADSL) ۳۸٫۱۵ $ ۲۵٫۷۴ – ۴۲٫۴۷
ورزش و اوقات فراغت در کشور فرانسه
باشگاه تناسب اندام،هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۷۴٫۲۱ $ ۵۱٫۴۷ – ۱۲۸٫۶۸
اجاره زمین تنیس (۱ساعت در آخر هفته) ۲۰٫۶۶ $ ۱۲٫۸۷ – ۳۲٫۱۷
سینما، پخش بین المللی، ۱ صندلی ۱۲٫۰۲ $ ۱۰٫۲۹ – ۱۴٫۱۶
لباس و کفش در کشور فرانسه
۱ جفت Levis 501 (یا معادل آن) ۱۰۷٫۱۳ $ ۷۷٫۲۱ – ۱۲۸٫۶۸
۱ دست لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (زارا، H & M، ..) ۴۵٫۳۰ $ ۲۵٫۷۴ – ۶۴٫۳۴
۱ جفت کفش نایک ۱۰۳٫۶۳ $ ۸۳٫۶۴ – ۱۲۸٫۶۸
۱ جفت کفش چرم مردانه ۱۲۱٫۷۱ $ ۷۰٫۷۸ – ۱۹۳٫۰۳
اجاره خانه در کشور فرانسه (ماهانه)
آپارتمان در مرکز شهر(۱ خوابه) ۸۴۹ $ ۵۱۴٫۷۳ – ۱,۵۴۴٫۲۰
آپارتمان (۱ خوابه) در خارج از مرکز شهر ۶۴۷ $ ۳۸۶٫۰۵ – ۱,۰۲۹٫۴۷
آپارتمان در مرکز شهر (۳ اتاق خواب) ۱,۵۱۹ $ ۹۰۰٫۷۸ – ۲,۵۷۳٫۶۷
آپارتمان (۳ اتاق خواب) در خارج از مرکز ۱,۱۴۵ $ ۷۰۷٫۷۶ – ۱,۶۷۲٫۸۹
قیمت خرید آپارتمان در کشور فرانسه
قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر ۶,۳۹۷ $ ۳,۲۱۷ – ۱۲,۸۶۸
قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز ۴,۲۴۰ $ ۲,۱۸۷ – ۷,۰۷۷
تامین مالی و حقوق در کشور فرانسه
متوسط حقوق ماهانه (پس از کسر مالیات) ۲,۵۰۴ $ ۱,۶۷۲ – ۳,۲۱۷
نرخ بهره وام مسکن در درصد (٪)، سالانه ۴٫۱۱ ۳٫۵۰ – ۵٫۰۰

همانطور که متوجه شدید، در جدول بالا هزینه زندگی در فرانسه بطور حداقل تا حداکثر بیان شده است، لذا لازم است در محاسبات هر دو مقدار را لحاظ کنید. هزینه زندگی در کشور فرانسه تا حد زیادی به محل زندگی و نیز کیفیت زندگی بستگی دارد به همین دلیل اعداد بالا بطور حداقل-حداکثر آورده شده است.

نتیجه گیری

فرانسه به دلیل داشتن نظام حقوقی civil law  و پیاده نمودن معیار خون برای اعطای تابعیت، قواعد سخت­گیرانه­ ای را نسبت به کسانی که متقاضی تحصیل تابعیت این کشور هستند، دارا میباشد. اما این بدین معنی نیست که به هیچ عنوان نمی توان تابعیت فرانسه را اخذ کرد و این اصل نیز دارای استثنائاتی است. به طور کلی تابعیت فرانسه را به ۴ طریق می توان تحصیل کرد: ۱- متولد شدن از والدین فرانسوی ۲- متولد شدن در فرانسه به انضمام زندگی در فرانسه و درخواست اعطای تابعیت ۳- اخذ تابعیت از طریق اقامت در فرانسه ۴-اخذ تابعیت از طریق ازدواج

شخصی که خواهان زندگی در فرانسه است بایستی بداند که هزینه های زندگی در فرانسه بسیار بالاست به طوریکه در شهرهای بزرگ بالغ بر ۹۰۰ یورو و در شهرستانها به ۷۰۰ یورو در ماه می رسد که البته هگی بسته به نوع و سبک زندگی افراد و مکانی که برای اقامت برمی گزینند از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

در این مقاله نیز سعی شد نکات کلی ای درباره فرانسه ارائه گردد. در صورت نیاز به مشاوره با دفاتر وین موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.