مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

شرایط 2018 مهاجرت به آذربایجان چگونه است؟ جمعیت قالب جمهوری آذربایجان را آذری ها تشکیل می دهند ، آذربایجانی ها اکثرا شیعه مذهب می باشند و دارای فرهنگی ایرانی هستند براساس مطالعات ژنتیکی که برروی مردم جمهوری آذربایجان صورت گرفته، مشخص شده است که مردم جمهوری آذربایجان شباهت بیشتری به اقوام قفقازی دارند تا نسبت به اقوام ترک زبان دنیا.

در کشور جمهوری آذربایجان اقوامی همچون آذری ،تالش ، ارمنی ، اوکراینی ،تاتار ،ترک و روس سکونت دارند. حدود  نیمی از جمعیت جمهوری آذربایجان شهری و نیم دیگر روستایی می باشند. نزدیک به۸۵  درصد از جمعیت کشور جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و نیز مذاهب و ادیان دیگری نیز وجود دارند که به عنوان اقلیت شناخته می شوند.

موقعیت جغرافیایی

جمهوری آذربایجان در منظقه قفقاز قرار گرفته است. جمهوری آذربایجان در شمال غربی ایران واقع شده است و درکنار سواحل دریا خزر میباشد . رشته کوه های قفقاز و کوه های تالش کشور  جمهوری آذربایجان را به طور کامل احاطه کرده اند و نزدیک به نیمی از مساحت خاک کشور جمهوری آذربایجان  را تشکیل می دهند . تنوع زیستی در کشور جمهوری آذر بایجان متنوع می باشد به گونه ای که حدود ۴۰۰۰ گونه ای گیاهی در این کشور دیده می شود.

این کشور دارای یازده نوع آب وهوا می باشد که مناطق شمالی و شرقی جمهوری آذربایجان دارای آب و هوای سرد خشک و مناطق جنوبی و غربی جمهوری آذربایجان دارای آب و هوایی خنک و مرطوب می باشد . بیشترین بارندگی در مناطق لنکران رخ می دهد که میانگین ۱۷۰۰ میلمتر و کمترین میزان حدود ۲۵۰ میلیمتر بارندگی در مناطق آبشوران می باشد . مناطق مرکزی جمهوری آذربایجان به دلیل جلگه ای و حاصل خیز بودن مناطق مناسبی برای کشاورزی می باشد.

کشور جمهوری آذربایجان به شصد و شش بخش و نیز به ده بخش اقتصادی تقسیم شده است که از جمله بخش های مهم اقتصادی جمهوری آذربایجان می توان به لنکران-آستارا و شکی-زاکا تالا و کورای مرکزی و گنجه-کوراخ اشاره کرد.

تاریخ جمهوری آذربایجان

سابقه حضور بشریت در جمهوری آذربایجان به هزاران سال قبل برمی گردد . سنگ نبشته های ۱۲۰۰۰ساله این موضوع را تایید می کنند. سکاها حدود نه قرن پیش از میلاد در آنجا سکنی گزیدن و به دنبال آن ها مادها و سپس هخامنشیان بر منطقه جمهوری آذربایجان تسلط پیدا کردند.

در فاصله میان قرن اول تا سوم میلادی مناطق جمهوری آذربایجان تحت سلطه رومیان بوده است اما از قرن سوم به بعد به دست شاپور اول ساسانی فتح  شد . به طور کلی منطقه آذربایجان محل کشمکش رومیان و ایرانیان بوده است. در دوره ظهور اسلام منطقه آذربایجان بدست حاکمان محلی اداره می شد اما با شکست رومیان و ایرانیان بدست مسلمانان عرب زمینه حمله به آذربایجان فراهم شد و در قرن هفتم آذربایجان بدست مسلمانان فتح شد.

در قرن پنجم شمسی غزنویان بر بخشی  از مناطق آذربایجان مسلط شدند . غزنویان اولین حکومت ترک تبار در منطقه بوده اند که نقش مهمی در  تغییر زبان مناطق جمهوری آذربایجان داشته است این روند در دوره سلجوقیان نیز ادامه یافت . از طرفی دیگر این دوران را ، دوران طلایی ادبیات فارسی نیز می توان یاد کرد زیرا شاعرانی همچون نظامی گنجوی خاقانی حاصل همین دوران می باشند.

در قرن سیزده و چهاردم میلادی مناطق آذربایجان مورد تهاجم مغولان و تاتار ها قرار گرفت و باعث تغییر در بافت جمعیت منطقه آذربایجان نیز شد اما نقطه تاریک تاریخ  سرزمین آذربایجان  در دوره قاجاره می باشد که با حمله روسیه تزاری و انعقاد دو معاهده گلستان و ترکمنچای منطقه آذربایجان برای همیشه از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه تزاری شد . بعد از تصرف منطقه آذربایجان بازهم نفوذ فرهنگی ایرانی بر فرهنگی روسی غلبه داشت اما با اکتشاف نفت منطقه آذربایجان مورد توجه روسیه تزاری قرار گرفت به گونه ای که یک سوم از جمعیت باکو را روس های مهاجر تشکیل می دادند.

در قرن بیستم با رشد صنعت و روزنامه تفکرات استقلال طلبانه شکل گرفت که نتیجه آن تشکیل جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۸ بود اما این استقلال ظرف دوسال با حمله شوروی با شکست مواجه شد. در سال ۱۹۹۲ میلادی با تجزیه شوروی ، آذربایجان اعلام استقلال و خود را جمهوری آذربایجان نام نهاد این استقلال تا به امروز پا برجا بوده است.

اقتصاد

کشور  جمهوری آذربایجان به دلیل استخراج نفت و سرمایه گذاری های خارجی از رونق خوبی برخورد  بوده است اما به دلیل جنگ قره باغ با تورم شدید روبرو شد و به تبع آن قدرت خرید مردم جمهوری آذربایجان کاهش چشم گیری پیدا کرده اما با دو برنامه اقتصادی که با کمک صندوق بین المللی پول درکشور جمهوری آذر بایجان به اجرا در آمد با عث شد که تورم ۴۱۱ درصد در سال ۱۹۹۵ به صفر درصد در سال  ۲۰۰۰ برسد.

فرهنگ و هنر

فرهنگ جمهوری آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی متاثر از فرهنگ اقوام مختلف می باشد و گوناگونی فرهنگی در طول تاریخ به زیبای به چشم می خورد و امروزه نیز  فرهنگ غرب با شدت بیشتری نسبت به سایر فرهنگ ها در حال رواج در کشور جمهوری آذربایجان است. نرخ سواد در جمهوری آذربایجان براساس امار رسمی ۹۸درصد می باشد . برگزاری جشن نوروز یکی از نشانه های قرابت و تاثیر فرهنگ ایرانی بر جمهوری آذربایجان می باشد.

جمهوری آذربایجان اولین کشوری می باشد که در آن سینما شکل گرفت. از طرف دیگر در جمهوری آذربایجان موسیقی رونق بسیاری دارد و انواع موسیقی در کشور جمهوری آذربایجان رایج می باشد که عبارت اند از: موسقی عاشیق، موسیقی جاز ، موسیقی خلق، موسیقی میخانه ای می توان نام برد.

سیاست

بعد از استقلال جمهوری آذربایجان فعالیت های سیاسی زیادی شکل گرفت. یکی از بزرگترین سازمان های سیاسی جبهه خلق آذربایجان بوده است که با هدف ملی گرایی و مقابله با حملات ارمنستان تشکیل شد. در سازمان جبهه خلق آذربایجان بعد از مدتی اندیشه های پان ترکیسم پدید آمد که حاصل این اندیشه نظریه تشکیل ترکیه بزرگ بوده است که شامل تمام نواحی شمال ایران می باشد این تفکر هنوز هم در بین سیاست مداران جهوری آذربایجان رواج دارد به گونه ای که خود را آذربایجان شمالی و مناطق شمالی ایران را آذربایجان جنوبی می نامند این تفکر در زمان ایلچی بیگ اولین رییس جمهوری آذربایجان به اوج خود رسید.

حیدر علی اف در یک کودتای بدون خونریزی توانست ایلچی بیگ را از مسند قدرت کنار بزند. بعد از ظهور حیدر علی اف روابط ایران و  جمهوری آذربایجان رونق بسیار زیادی یافت و این وضع در زمان پسر حیدر علی اف نیز ادامه یافت که نتیجه آن بسته شدن توافقات تجاری و سیاسی زیاد بود است. اما امروزه با به قدرت رسیدن الهام علی اف تفکرات ضد ایرانی دوباره شکل گرفته است.

به طور کلی می توان گفت کشور جمهوری آذربایجان در طول تاریخ حوادث زیادی را به چشم خود دیده است و دلیل این امر موقعیت ژیوپلوتیک جمهوری آذربایجان  می باشد که گاهی به سود و گاهی به زیان مردمش تمام شده است و این حوادث عاملی بر تنوع قومی و فرهنگی جمهوری آذر بایجان بوده است.

**در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در وین و یا دفاتر همکار ما درایران تماس گرفته از مشاوران حقوقی بین المللی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

Rating: 5
14 پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  سلام ارمان هستم از غزنی افغانستان فارغ الحصیل از دانشگا کابل هستم کارمن فعلی در ولایت غزنی تحت تحدیدات امنیتی وفرهنگی هستم چطور میتوانم به اذربایجان پناهنده دایمی شوم

  Rating: 5
  پاسخ
  • m.n گفته:

   با عرض سلام دوست عزیز
   به طور معول پس از 5 سال کار و پرداخت مالیات اقامت دائم کسب میشود و در پی آن در صورت دارا بودن الزاما مدرک زبان و عدم ارتکاب به جرم تابعیت دریافت میشود

   پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   با سلام دوست بزرگوار طرق قانونی به 6 دسته تقسیم میشوند سرمایه گزاری – ثبت شرکت -ازدواج با تبعه خارجی -ویزای کاری – تولد فرزند – ویزای تحصیلی . شما باید بفرمایید از کدام یک از این روشها میخواهید اقدام فرمایید و شرایط جزیی تر شما را بدانیم تا بتوانیم راهنمایی صحیحی داشته باشیم . پیشنهاد میکنیم جهت اطلاعات بیشتر با دفاتر همکار ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 2. محسن گفته:

  سلام.
  ۳۴ سال دارم ،دارای مدرک مهندسی جوش از دانشگاه علمی کاربردی و با 5سال سابقه‌ی کار در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی بعنوان بازرس فنی.
  دارای مدارک بین المللی آزمایشات غیر مخرب ASNT LEVEL II VT,PT,MT,MFL
  مهارت اصلی بنده بازرسی کف مخازن ذخیره به روش mfl میباشد.
  آیا واجد شرایط کار در آذربایجان میباشم؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   سلام و عرض ادب دوست بزرگوار شما باید برای کار در کشور مقصد باید job offer یعنی پیشنهاد شغلی داشته باشید تا بتوانید برای این نوع ویزا اقدام نمایید . در صورت داشتن این مورد شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری در این باب با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 3. بهرام میلانی گفته:

  با سلام
  وقت بخیر
  من بهرام میلانی 30 سال سن و رشته لیسانس برق الکترونیک خوندم و 5 سال سابقه بیمه ای تو برق صنعتی و مدار فرمان و قدرت و اتوماسیون و پی ال اسی و تعمیرات بردهای صنعتی و الکترونیکی دارم..
  میخاستم بدونم برای مهاجرت کاری به آذربایجان چه راهی هست؟،
  خودم آذری زبانم. .
  ایا حقوق ها در حدی هست که بشه گذران کرد،؟
  با تشکر..

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. برای کار در این کشور به پیشنهاد کاری نیاز است و بهتر است که در این کشور حضور داشته باشید. در صورت داشتن پیشنهاد کاری می توانید برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام نمایید. برای بررسی شرایط و اخذ اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. mie.editor2 گفته:

  با سلام ایا اگر متولد ایران باشیم ولی مادرمان متولد باکو بوده باشد ودر قید حیات نباشد می توان اقامت باکو را گرفت اگر جواب مثبت است برای بچه ها که هفده سال وسیزده سال دارن چطور ممنونم

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. متاسفانه این امکان برای شما وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم برای بررسی راه های مهاجرت به کشور باکو با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 5. mie editor2 گفته:

  شرایط مهاجرت بسته به سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار مرتبط با رشته، میزان سرمایه و …. باید مورد ارزیابی قرار گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با دفاتر ما تماس بگیرید.

  پاسخ
 6. mie editor2 گفته:

  با سلام من باز نشسته وحقوق بگیر دولتی هستم و توان مالی متوسطی نیز دارم وجواز کسب ۱۸ ساله نیز دارم ودر مورد ساخت وساز نیز دارا تجربه میباشم ایا بنظر شما میتوانم به اذر بایجان مهاجرت کنم ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.