دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو و شرایط 2018 اخذ پذیرش از دانشگاه ژنو و تحصیل در سوئیس و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل در دانشگاه ژنو را با هم بررسی مینماییم ، این مقاله جهت اطلاع شما همراهان همیشگی موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE از ویژگی ­ها و شرایط دانشگاه ژنو و رشته های دانشگاه ژنو که در مقاطع مختلف ارائه می­شود، نوشته شده است.

دانشگاه ژنو از دانشگاه­های دولتی سوئیس محسوب می شود که در شهر ژنو قرار گرفته است. دانشگاه ژنو در سال 1559 و برای اولین بار به عنوان مدرسۀ حقوق تاسیس شد و گسترش یافت به صورتی که امروزه دانشکده­های دانشگاه ژنو شامل دانشکدۀ علوم تجربی، پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصاد و مدیریت، حقوق، الهیات، علوم روانشناسی و آموزشی و دانشکده ترجمه و تفسیر می باشد. از این رو دانشگاه ژنو رشته­های متنوعی را از مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکترا به متقاضیان واجد شرایط ارائه می دهد. همچنین دانشگاه ژنو شرایطی را فراهم کرده است که دانشجویان بتوانند به دو صورت حضوری و غیر حضوری نیز تحصیل کنند. جدول زیر جزییات بعضی از رشته های دانشگاه ژنو را که در سال تحصیلی 2018-2019 به متقاضیان پیشنهاد می شود را شرح می دهد:

نام دانشکده مقطع تحصیلی نام رشته
الهیات لیسانس و فوق لیسانس الهیات
علوم تجربی لیسانس و فوق لیسانس علوم تجربی
پزشکی لیسانس دندانپزشکی/پیراپزشکی
فوق لیسانس دندانپزشکی/مغز و اعصاب
علوم انسانی لیسانس و فوق لیسانس و دکترا هنر
اقتصاد و مدیریت لیسانس اقتصاد و مدیریت
فوق لیسانس اقتصاد/مدیریت/آمار
دکترا اقتصاد/مدیریت/آمار/اقتصاد سنجی
حقوق فوق لیسانس حقوق بشر بین الملل/حقوق بین الملل
علوم روانشناسی و آموزشی فوق لیسانس روانشناسی
ترجمه و تفسیر فوق لیسانس ترجمه و تکنولوژی
دکترا مدیریت ارتباط چند زبانی

 

لازم به ذکر است که رشته های دانشگاه ژنو به زبان انگلیسی و / یا فرانسه به دانشجویان تدریس می شود.

اعتبار و رتبه دانشگاه ژنو سوئیس:

دانشگاه ژنو بر اساس رتبه بندی سایت معتبرtopuniversities در مقطع لیسانس و بالاتر در سال 2018 رتبۀ 108 را در جهان به خود اختصاص داده است که حاکی از سطح بالا و کیفیت عالی آموزشی و پژوهشی دانشگاه ژنو می باشد. همچنین شایان ذکر است که مدرک دانشگاه ژنو مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز می باشد.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه ژنو سوئیس:

دانشگاه ژنو در سال در دو نوبت پذیرش داشجو دارد. پذیرش متقاضیان برای ترم پاییز که از سپتامبر شروع می شود، از ژانویه و پذیرش آن ها جهت ترم بهار از اواسط سپتامبر آغاز می گردد. البته در اینجا باید اشاره کرد که فقط تعداد محدودی از رشته ها در ترم بهار نیز پذیرش دارند.

در این راستا جهت پذیرش و تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه ژنو برای ایرانیان نیاز است که حداقل معدل مدرک پیش دانشگاهی 12 از 20 داشته باشند. همچنین متقاضیان ایرانی جهت ورود باید آزمون مکمل دانشگاه­های سوئیس (Supplementary examination of Swiss universities) را گذرانده و قبول بشوند. این آزمون که یک بار در سال برگزار می شود، متقاضی در دو مرحلۀ کتبی و شفاهی مورد آزمایش قرار می گیرد. موارد اصلی آزمون شامل ریاضی، تاریخ و سنجش سطح زبان فرانسه و انگلیسی (عمدتا تدریس در مقطع لیسانس فقط به زبان فرانسه است.) می باشد. شرایط پذیرش و تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه ژنو متفاوت است. به صورتی که علاوه بر داشتن مدرک لیسانس معتبر در نزد دانشگاه ژنو و کسب شرایط مورد نیاز هر رشته به صورت جداگانه، در صورتی که زبان تدریس به انگلیسی باشد نیازی به داشتن مدرک فرانسه برای متقاضی نخواهد بود. برای پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه ژنو نیز فرد متقاضی باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس مورد تایید دانشگاه ژنو را داشته باشد. همچنین جهت تحصیل در مقطع دکترا نیازی به داشتن مدرک فرانسه نمی باشد چرا که زبان تدریس انگلیسی است.

مدارک مورد نیاز برای دادن درخواست گرفتن پذیرش از دانشگاه ژنو شامل موارد زیر می باشد:

  • تکمیل دو نسخه از فرم های درخواست ثبت نام دانشگاه ژنو که به امضای متقاضی رسیده باشد
  • دو قطعه عکس پاسپورتی که به فرم ها چسبیده شده باشند
  • کپی صفحه مشخصات گذرنامه
  • تکمیل رزومه متقاضی بر اساس استانداردها و فرمت آمادۀ دانشگاه ژنو
  • مدرک فارغ التحصیلی و ریز نمرات که به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده باشد
  • نامۀ قبولی در دانشگاه یا نامۀ اشتغال به تحصیل از دانشگاهی در ایران در مقطع مورد نظر
  • در صورت نیاز مدرک B2 فرانسه و یا قبولی در آزمون ورودی فرانسۀ دانشگاه ژنو
  • مدارک مور نیاز دانشکده که بنا بر رشته های مختلف متفاوت خواهد بود

گروه ثبت نام دانشگاه ژنو این حق را برای خود محفوظ می داند که در صورت نیاز مدارک تکمیلی از متقاضی در خواست کند.

 

بدین ترتیب مراحل اقدام و اخذ پذیرش دانشگاه ژنو به ترتیب زیر خواهد بود:

1- کسب اطلاعات دقیق و کامل از دانشگاه ژنو در مورد شرایط پذیرش رشته مورد نظر

2- کامل کردن فرم های در خواست ثبت نام دانشگاه

3- اتصال مدارک مورد نیاز به فرم های تکمیل شده

4- ارسال فرم ها و مدارک تکمیل شده و ثبت نام در دانشگاه ژنو

5- در صورت پذیرش ابتدایی شرکت در آزمون های علمی و سطح زبان مورد نظر دانشگاه برای گرفتن پذیرش نهایی دانشگاه ژنو

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینۀ روند و مراحل کامل نحوۀ اقدام برای گرفتن پذیرش دانشگاه ژنو و اخذ ویزای تحصیلی سوئیس می توانید با موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس حاصل فرمایید.

هزینه تحصیل دانشگاه ژنو و نحوه اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه ژنو سوئیس:

هزینه تحصیل در دانشگاه ژنو به دلیل اینکه دولتی می باشد به طور متوسط در حدود 1000 فرانک سوئیس سالانه تنها برای مالیات ذکر می شود. البته هزینۀ واقعی بیشتر و بنا به رشته و مقطع تحصیل در دانشگاه ژنو تغییر خواهد کرد. جدول زیر نشان دهندۀ برخی از هزینۀ تحصیل در دانشگاه ژنو و هزینۀ زندگی در ژنو می باشد که در وبسایت رسمی دانشگاه ژنو منتشر شده است:

نوع هزینه هزینۀ سالیانه (مبلغ به فرانک)
مالیات تحصیل 1000
هزینه تحصیل (شامل کتاب ها و …..) 1000
بیمه درمانی 5556
اجاره خانه دانشجویی 8400
حمل و نقل عمومی 450

 

جهت اطلاع از هزینه های زندگی نیز می توانید به مقاله هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس در وب سایت موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE مراجعه کنید تا اطلاعات کامل تری در این زمینه به دست آورید. البته نباید فراموش کرد که به طور کلی سوئیس جزو کشورهای گران اروپایی محسوب می شود. همچنین این امکان برای متقاضی وجود دارد که از دانشگاه ژنو درخواست بورسیه بکند. البته در ابتدا تیم تامین مالی شهریه به دانشجو در کاهش هزینه ها و افزایش در آمد کمک خواهد کرد ولی در صورتی که پاسخگوی هزینه های دانشجو نباشد، از شرایط بورسیه که بیشتر به شکل fund می باشد و توسط سازمان ها و ارگان های دیگر تامین می شود، بهره گرفت. برای اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی می توانید به مقاله ای با عنوان بورسیه تحصیلی سوئیس مراجعه کنید.

در انتها لازم به ذکر است با وجود اینکه دانشگاه ژنو از دانشگاه های برتر اروپا محسوب می شود و با توجه به حمایت دولتی از هرینۀ مناسب­تری نیز برخوردار است، اما به دلیل شرایط پذیرش آن که بسیار دشوار است، پیشنهاد می­گردد که علاقه مندان تحصیل در اروپا دانشگاه های دیگری که در آلمان و یا اتریش با شرایط مشابه ولی پذیرش آسان تر می باشند را مد نظر قرار دهند.

همچنین جهت اطلاع از نحوۀ اخذ ویزای تحصیلی سوئیس می توانید مقاله­ای با عنوان تحصیل در سوئیس را در سایت اینترنتی موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE مطالعه فرمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دانشگاه ژنو با موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل کنید و از مشاوره رایگان مشاوران و وکلای ارشد بهره مند شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.