آشنایی با دانشگاه ویتواتر اسراند

مقدمه

نوشته ی حاضر توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در خصوص آشنایی با دانشگاه ویتواتر اسراند که یک از بهترین دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی است ارائه شده است. دانشگاه ویتواتر اسراند پس از دانشگاه کیپ تاون، دومین دانشگاه معتبر کشور آفریقای جنوبی و حتی قاره آفریقا است که در سطح جهانی نیز شناخته شده می باشد و بین برترین دانشگاه های دنیا در سال ۲۰۱۶ رتبه ۱۸۲ را به خود اختصاص داده است. بنابراین چنانچه قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی را دارید و می خواهید از این طریق در یک دانشگاه بین المللی و با استاندارهای علمی جهانی تحصیل کنید، پیشنهاد می کنیم مطالب حاضر را مطالعه نمایید. چنانچه پس از مطالعه، سوالاتی در خصوص دانشگاه ویتواتر اسراند داشتید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/  که در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه ویتواتر اسراند و سایر دانشگاه های آفریقای جنوبی متخصص هستند در ارتباط باشید.

درباره ی دانشگاه

دانشگاه ویتواترسرند یک دانشگاه تحقیقاتی در آفریقای جنوبی و در مرکز شهر ژوهانسبورگ می باشد، این دانشگاه در سال۱۸۹۶ تاسیس شده و پس از دانشگاه کیپ تاون و Stellenbosch سومین و قدیمی ترین دانشگاه این کشور است. دانشگاه ویتواتر سراند واقع در شهر ژوهانسبورگ و در قلب تجاری و صنعتی قاره آفریقا، به علت تلاش در جهت تعالی علمی و پژوهشی مشهور است. این دانشگاه با جذب دانشجویان مستعد و اساتید برجسته، به اقتصاد جهانی و پرورش استعدادهای کم یاب و تحقیقات نوآورانه کمک می کند.

دانشگاه از دانشکده های بازرگانی، حقوق و مدیریت، مهندسی، علوم بهداشتی و علوم انسانی تشکیل شده است. در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۳۷۱۱ نفر در این دانشگاه ثبت نام نمودند که از این تعداد ۶۵ درصد برای دوره لیسانس و ۳۵ درصد برای دوره فوق لیسانس و دکترا بوده اند.

ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

پیش از ورود به بحث آشنایی با دانشگاه، ضروری است که اطلاعاتی در خصوص چگونگی اخذ ویزای تحصیلی کشور آفریقای جنوبی ارائه شود. اگر متقاضی اخذ ویزا ۲۱ سال سن داشته باشد می بایست مدرک پذیرش از دانشگاه یا موسسه مطالعاتی را ارائه نماید، همچنین باید شخص یا سازمانی از لحاظ مالی برای مدت تحصیل از متقاضی ویزای تحصیلی حمایت مالی نماید و اگر چنین شخص یا سازمانی را برای حمایت نداشته باشد، می بایست مدارک حساب بانکی خود را ارائه نموده و ثابت نماید که از عهده ی مخارج تحصیل و زندگی خود بر می آید. مدرک دیگر بیمه خدمات درمانی برای دوران اقامت در آفریقای جنوبی است. چنانچه متقاضی زیر ۲۱ سال باشد علاوه بر مدارک فوق می بایست یک قیم قانونی و محلی در آفریقای جنوبی داشته باشد و الزاماً این شخص باید توسط قیم قانونیِ متقاضی در کشور خودش مورد تایید قرار گرفته باشد. مدت ویزای تحصیلی معمولاً به میزانِ دوران تحصیل است و دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی در آفریقای جنوبی حق کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را خواهند داشت.

در مواردی که فرد بخواهد برای انجام تحقیقات یا فرصت مطالعاتی به کشور آفریقای جنوبی برود، می بایست برای ویزای ویزیتوری که حداکثر برای سه سال است اقدام نماید. برای صدور این ویزا نیز متقاضی باید شخصی را به عنوان حامی در کشور آفریقای جنوبی معرفی نماید و در غیر این صورت باید حساب بانکی یا ضمانتی به اندازه ی مخارج خود در مدت حضور در کشور آفریقای جنوبی ارائه نماید. چنانچه می خواهید اطلاعاتی بیشتر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی کسب نمایید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

شهریه دانشگاه

شهریه ی دانشکده های حقوق، مدیریت و بازرگانی برای دوره ی کارشناسی از ۳۲۰۰۰ راند تا ۴۷۰۰۰ راند متغیر است و در دوره ی کارشناسی ارشد از ۸۳۰۰ تا ۲۰۴۰۰۰ راند و دوره ی دکترا از ۸۹۰۰ تا ۲۹۰۰۰ راند در نظر گرفته شده است. دانشجویان بین المللی می بایست ۷۵ درصد از شهریه دانشگاه و هزینه خوابگاه را هنگام ثبت نام پرداخت نمایند. زمان پرداخت شهریه برای دانشجویان دوره ی کارشناسی تا ۳۱ ماه مارس و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تا دو ماه بعد از ثبت نام می باشد.

 

 

شرایط تحصیل در دوره ی کارشناسی

برای تحصیل در دوره ی کارشناسی این دانشگاه، هر دانشکده مقررات مخصوص به خود را دارد، به عنوان مثال دانشجو برای تحصیل در دانشکده حقوق می بایست ابتدا برای یک دوره ی مخصوص  BA/BCom majoring in law  را با امتیاز                    ۴۳ NSC points بگذرانند و پس از آن می توانند برای مدرک کارشناسی حقوق LLB که دو سال به طول می انجامد اقدام کنند، دانشجویانی که دوره ی مخصوص BA/BCom majoring in law  را نگذرانده اند نیز می توانند در رشته حقوق تحصیل کنند، اما این دوره برای آنها سه ساله خواهد بود، افرادی که در این دوره ثبت نام می کنند عموماً افرادی هستند که در رشته ی دیگر مدرک کارشناسی دارند اما می خواهند به واسطه ی تحصیل در رشته ی حقوق به دنبال مشاغل حقوقی باشند و قصد دارند در رشته ای خاص مانند حقوق ثبت اختراعات یا پزشکی قانونی متخصص شوند و ممکن است در رشته ی مهندسی یا علوم پزشکی هم مدرک دانشگاهی داشته باشند.

حوزه های مطالعاتی برای سال اول در دوره ی دو ساله لیسانس حقوق عبارتند از: مقدمه علم حقوق، حقوق قراردادها، حقوق کیفری، حقوق خانواده و قانون اساسی. در سال دوم، دروس حقوق بین الملل عمومی، حقوق مالکیت، نهادهای تجاری، آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری تدریس می شود. حوزه مطالعاتی دوره ی سه ساله حقوق علاوه بر دروس فوق، دروس حقوق اداری، مطالعات عملی در رشته حقوق، تحقیق و  نگارش مقاله و پنج درس اختیاری به انتخاب دانشجو خواهد بود.

 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست حداقل مدرک کارشناسی حقوق LLB  یا مدرک معادل آن با میانگینِ حداقل ۷۰ درصد را داشته باشند و برای تحصیل در مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن با میانگینِ حداقل ۶۵ درصد را ارائه نماید. دانشگاه تاکید می کند که هر ساله درخواست های متعدد و زیادی برای تحصیل در این مقاطع دریافت می کند و به همین دلیل مدارک فوق حداقل مدارکی است که یک دانشجو باید ارائه نماید، به همین دلیل برای اینکه از پذیرش خود در این دانشگاه مطمئن شوید باید یک سابقه ی قوی در تحقیق و پژوهش و یا کار تحقیقاتی در رشته مورد نظر داشته باشید تا از نظر دانشگاه واجد شرایط تشخیص داده شوید. به علاوه، نکته ی مهم دیگر این است که در رشته ی انتخابیِ مورد نظر (به خصوص در مورد دانشجویان مقطع دکترا)، استاد ناظر در آن موضوع خاص موافقت خود را برای پذیرش آن دانشجو اعلام کند.

متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باید تقاضایی که شامل تدوین یک موضوع و طرح تحقیقاتی (بیان علاقه و تمایل در موضوع مورد نظر) است، ارائه نموده و در وهله ی اول و پیش از درخواست ثبت نام رسمی تقاضای مزبور را برای بررسی و ارزیابی و تعیین استاد ناظر به دانشگاه تقدیم کند. همچنین یک رزومه ی تحصیلی و کاری (به طور خلاصه و در حدود یک یا دو صفحه) و مدارک تحصیلی پیشین را نیز می بایست ضمبمه نماید. پس از اینکه دانشگاه در خصوص تحصیل دانشجو اعلام رضایت نمود باید نسبت به ثبت درخواست رسمی و پرداخت هزینه ها اقدام نمود. پس از اخذ پذیرش یک               دوره ی موقت شش ماهه به صورت تمام وقت یا یک ساله به صورت پاره وقت، برای دانشجو در نظر گرفته می شود که در این دوره نسبت به تکمیل طرح تحقیقاتی خود تحت نظر استاد راهنما اقدام کند و سپس این طرح جامع در حضورکمیته ی تحصیلات تکمیلی دانشکده ارائه می شود و این کمیته است که حرف آخر را در خصوص پذیرش دانشجو اعلام می کند.

تحصیل در این دانشگاه به صورت دو ترم است، ترم اول در ماه های فوریه و آپریل شروع می شود و برای شروع تحصیل در ماه فوریه باید نسبت به تکمیل ثبت نام خود تا ۳۱ اکتبر و برای تحصیل در ماه آپریل مدارک کامل شده ی ثبت نام را تا قبل از فوریه باید به دانشگاه تحویل دهید. ترم دوم در ماه های جولای و سپتامبر شروع می شود که به ترتیب باید مدارک تا قبل از ماه مه و ماه جولای تکمیل و ثبت نام انجام شده باشد. دروه ی کارشناسی ارشد نیز به مدت یک سال در صورت تمام وقت بودن و دو سال در صورت پاره وقت بودن به طول می انجامد.

مطالب حاضر توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ گردآوری شده است، چنانچه پس از مطالعه ی این مطالب قصد تکمیل اطلاعات یا طرح پرسش داشتید می توانید با کارشناسان موسسه تماس داشته و از راهنمای های ایشان بهره مند شوید.

زبان مورد نیاز

تدریس در دانشگاه ویتواتر اسراند به زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان بین المللی می بایست برای ثبت نام در دانشگاه مدرک زبان آیلتس حداقل با نمره ۷ ارائه نمایند، ترجیح دانشگاه مدارک آیلتس می باشد، اما چنانچه متقاضی مدرک تافل داشته و نمره ی تافلِ دانشجو معادل نمره ی ۷ آیلتس باشد برای دانشگاه قابل قبول است.

خوابگاه

دانشگاه خوابگاه های متنوع و متعددی فراهم نموده است که از امکاناتی چون تلویزیون، اینترنت، خشکشویی و اتوبوس رایگان در محدوده خوابگاه برخوردارند. برخی از خوابگاه ها، غذای مورد نیاز دانشجو را نیز فراهم نموده و هزینه ی بیشتری دریافت می کنند، از آنجایی که دانشگاه نمی تواند برای افرادی که رژیم غذایی خاص داشته و یا به دلایل مذهبی برخی غذاها را مصرف نمی کنند، غذای مخصوص تهیه کند، لذا پیشنهاد می کند این دانشجویان در خوابگاه هایی زندگی کنند که تهیه غذا با خود دانشجو است و در این خوابگاه ها امکانات آشپزی مثل گاز و مایکروفر نیز وجود دارد. هزینه خوابگاه به همراه غذا در اتاق های یک نفره از ۴۸۲۳۳ راند تا ۶۱۱۲۰ راند متغیر است و هزینه خوابگاه بدون غذا برای اتاق های یک نفره ۳۳۰۶۰ راند و اتاق های مشترک بین دو یا چند نفر از ۲۸۰۰۰ تا ۳۱۰۰۰ متغیر است.

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی

دانشگاه بعضی از دانشجویان مستعد و با نمرات عالی را بورسیه می نماید و بر اساس میانگین نمرات مورد نظر دانشگاه (APS) در زمان پذیرش میزان بورسیه را تعیین می کند، به دانشجویانی که نمره ی بالاتر از ۵۱ داشته باشند ۴۲۰۰۰ راند پرداخت می کنند و به دانشجویانی که نمراتی بین ۴۸ و ۵۰ داشته باشند ۳۰۰۰۰ راند، بین ۴۵ و ۴۷، ۱۵۰۰۰ راند و بین ۴۳ و ۴۴، ۱۰۰۰۰ راند اعطا می کنند. البته این بورسیه به تعداد بسیار کمی از دانشجویان (به گفته دانشگاه هر سال شش دانشجو) تعلق می گیرد و هزینه های زندگی را پوشش نمی دهد. در خصوص کمک هزینه تحصیلی دانشگاه به دانشجویان از ۱۰۰۰۰۰ راند تا ۱۸۰۰۰۰ راند کمک مالی اعطا می کند. اما در اعطای آن به دانشجویان سخت گیر بوده و تنها به دانشجویانی که مجوز اقامت دائم داشته یا شهروند آفریقای جنوبی باشند، کمک می کند.

نتیجه گیری

دانشگاه ویتواتر اسراند یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی و حتی قاره آفریقا است، این دانشگاه از لحاظ آموزش دانشجویان در سطح بین المللی شناخته شده و معتبر می باشد و به همین دلیل فارغ التحصیلان این دانشگاه پس از اتمام تحصیلات می توانند در سازمان ها و شرکت های بین المللی به کار مشغول شده و آینده ای روشن داشته باشند. همچنین تحصیل در این دانشگاه و به طور کلی تحصیل در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی با توجه به هزینه های کم تر این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و نیز اجازه ی انجام کار، می تواند شرایط مطلوبی را برای متقاضی فراهم آورده و زمینه سازِ ورود فرد به کشورهای دیگر را نیز ایجاد کند. البته باید در نظر داشت که با وجودی که کشور آفیقای جنوبی کشوری پیشرفته و دارای استاندارهای تقریباً مشابه کشور های اروپایی است و از لحاظ مناظر طبیعی کشوری فوق العاده زیبا و توریستی است، اما نباید فراموش کرد که برخی مسائل مانند عدم امنیت کافی و یا وجود بعضی بماری ها مثل ایدز و تب زرد در برخی مناطق این کشور می تواند نگران کننده باشد که البته این نگرانی ها را با زندگی در محوطه های نزدیک به دانشگاه و عدم ورود به مناطق پر خطر می توان کاهش داد.

حال چنانچه علاقه مند به تحصیل در دانشگاهی معتبر و با استاندارد های بین المللی هستید و می خواهید نسبت به اخذ پذیرش از این دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی اقدام کنید با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ که در این زمینه دارای سابقه و تخصص هستند در ارتباط باشید.

 

 

منابع

https://www.immigrationsouthafrica.org/study-permit

https://www.wits.ac.za

https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_the_Witwater

رویا خدایاری

نمونه فرم هزینه ها

 

1 2 725x1024 دانشگاه ویتراتر اسراند

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ