دانشگاه های کشور لیتوانی

,ز آنجا که یکی از راه های مهاجرت به لیتوانی،مهاجرت تحصیلی است؛داشتن اطلاعات در باره دانشگاه های کشور لیتوانی می تواند شما را در زمینه مهاجرت نیز یاری کند.شما از طریق مکاتبه با دانشگاه های کشور لیتوانی می توانید مجوز تحصیل در این کشور را که مقمه مهاجرت شماست دریافت کنید. دانشگاه های کشور لیتوانی به لحاظ رتبه،رشته های تحصیلی و تاریخ در این مقاله بررسی خواهد شد. آیا می دانید کدام دانشگاه های کشور لیتوانی رتبه بالاتری دارند؟ آیا می دانید چگونه مجوز تحصیل در دانشگاه های کشور لیتوانی را دریافت کنید؟ آیا می دانید دانشگاه های کشور لیتوانی چه رشته هایی را دارا می باشند؟ آیا درباره سوابق تاریخی دانشگاه های کشور لیتوانی اطلاعاتی دارید؟

دانشگاه ویلینیوس در لیتوانی در سال ۱۵۷۹ تاسیس شده است و به خودش می بالد که قدیمی ترین موسسه آموزش عالی این کشور است.علاوه بر آن می توان گفت یکی از قدیمی ترین ها در اروپای شرقی می باشد.

این دانشگاه در اصل به عنوان یک کالج یسوعیون که یک دانشگاه تحت منشور پادشاه استفان باتوری با تغییرات پاپ گریگور سیزدهم تاسیس شد.دستور یسوعیون در سال ۱۷۷۳ منحل شده و پس از الحاق روسیه به لیتوانی،این دانشگاه به “مدرسه اصلی ویلینیوس تغییر نام داد.بین سالهای ۱۹۱۹ و ۱۹۳۹ که لیتوانی تحت سلطه اتحادیه جماهیر شوروی روسیه و نازی قرار گرفت،موجبات پیشرفت این کشور کند و دشوار شد.پس از جنگ که دانشگاه به تدریج شروع به گسترش نمود و سال ۱۹۹۰ که لیتوانی به یک کشور مستقل تبدیل شد،این دانشگاه نیز پیشرفت های زیادی داشته است.

امروزه، دانشگاه ویلینیوس اقامتگاه بیش از ۱۳۰۰ کارکن هیئت علمی،۲۰۰۰۰ دانشجو(که شامل ۱۲۰۰ دانشجوی بین المللی می باشد) قرار گرفته است.این دانشگاه ۱۴ دانشکده دارد که اکثر آنها به صورت متمرکز در شهر قرار دارند و نزدیک خوابگاه ها قرار گرفته اند.اکثر برنامه ریزان دانشگاه به لیتوانیایی درس خوانده اند ام برخی از آنها نیز به انگلیسی و روسی تدریس می شوند.

بخش قابل توجهی از این دانشگاه هنوز در محدوده دانشکده قدیمی آن در شهر قدیمی ویلینیوس که بسیار خوش منظره است قرار دارد.اکثر دوره های تابستانی دانشگاه در دانشکده قدیمی تدریس می شوند که به دانشجویان اجازه می دهد که تاریخ را در کنار دانشگاه احساس کنند.

در همراهی با دانشگاه های تاریخی، ویلینیوس سنت های بسیاری دارد که هنوز به آنها افتخار می کند.هر ساله روز اول سپتامبر،برای مثال یک راهپیمایی دانشجویی به راه می اندازند که از کاخ پارلمان تا ساختمان اصلی دانشگاه امتداد می یابد.در حالی که موقعیت های فوق برنامه ی آن بیشتر رسوم رسوم اجدادی(که راتیلیتو نامیده می شود) و یک گروه تئاتر را شامل می شود که حد اقل بیش از ۴۲۰ سال است که برگزار می شود.

این دانشگاه که بسته به رشته های مختلفش رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ جهانی ر در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده است،اولین رتبه را در کشور لیتوانی دارا می باشد.رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شود؛باستان شناسی،تاریخ،فلسفه،علوم الهی،زبان،ادبیات و زبان شناسی در شاخه علوم انسانی است.علاوه بر آن رشته علوم کامپیوتری و همه علوم پزشکی و پیراپزشکی را ارائه می دهد.

دومین دانشگاه در این کشور،دانشگاه فنی کائوناس است که در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است و به عنوان دوره های آموزش عالی شناخته شده است.از وقتی این دانشگاه رشد کرده است(به لحاظ کارکنان و دانشجویان)نهایتا به اولین موسسه آموزش عالی مستقل در لیتوانی در سال ۱۹۲۲ تبدیل شد.

دانشگاه دیوتاوتاس وگوس تغییر نام یافته در سال ۱۹۳۰، در ۴ حوزه تخصص دارد:مهندسی عمران،مکانیک،مهندسی برق و فن آوری شیمیایی.امروزه KTU  یکی از بزرگترین دانشگاه های فنی در تمام کشورهای حوزه بالتیک است.

ساختمان دانشگاه شامل دو بخش اصلی است.یک ساختمان ۵ طبقه که مجهز به آزمایشگاه علمی و یک ساختمان ۸ طبقه مرکز تجاری به همراه دفاتری که مشتق از دفاتر فنی شرکت است.

این دانشگاه مجهز به دانشکده،۴ سالن کنفرانس قابل تغییر،سالن ها،کافی نت ها و مرکز اطلاعات می باشد.بیش از ۹۰۰۰ متر مربع به سازمان تحقیقات اختصاص داده شده است.

KTU 12 خوابگاه به دانشجویان ارائه می دهد که همگی در محوطه دانشگاه هستند و در نزدیکی مرکز شهر قرار دارند.یک شبکه حمل و نقل گسترده،دانشکده را به همه چیزهای مورد نیاز دانشجویان مرتبط می کند.

این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه فنی تاسیس شده است و تماس بلند مدتی را با صنعت کسب و کار حفظ کرده است.به منظور انجام این کار،دانشگاه یک پروژه مشترک در ۲۰۱۲ به همراهی دانشگاه آلتو برای کارآفرینی اجرا کرده است.آنها تفاهم نامه را امضا کرده و نوآوری ها و مرکز تجاری KTU را تاسیس کردند.

KTU حداقل ۵۰۰۰ مقاله علمی در انواع نشریات منتشر کرده است که لیست آنها در ISI لیست آنها وجود دارد.در سال ۲۰۱۰ رئیس سازمان محیط زیست،پروفسور جورگیس،جایزه دریای بالتیک ۲۰۱۰ را دریافت کرد که موجب شد تنها دانشمند لیتوانی باشد که این جایزه را دریافت می کند و برای عملی کردن پروژه های علمی نزد افراد و سازمانها می رود.

فارق تحصیلان زیادی از جمله آلگریداس میکولاس که اولین رئیس جمهور جمهوری تازه استقلال یافته لیتوانی پس از فروپاشی شوروی بین سالهای ۱۹۹۸ و ۱۹۹۳ بوده و نخست وزیر سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ بوده است؛از این دانشگاه فارغ تحصیل شده اند.

KTU که رتبه ۸۰۱ را بین دانشگاه های جهان کسب کرده است؛رشته های معماری،هنرهای نمایشی و طراحی را در زیر شاخه هنر دارا می باشد.علاوه بر آن مهندسی شیمی،مهندسی عمران،برق و الکترونیک،مهندسی هوا و فضا را نیز در شاخه علوم مهندسی تدریس می نماید.در شاخه علوم اجتماعی نیز رشته اقتصاد و اقتصاد شناسی را دارا می باشد.

­­

نهایتا می توان اذعان داشت که؛ هرچند دانشگاه های کشور لیتوانی رتبه چندان بالایی ندارند،شما با اخذ جواز تحصی از این دانشگاه ها می توانید اقامت تحصیلی کشور لیتوانی را دریافت نمایید.موسسه حقوقی ملک پور می تواند شما را در این پروسه همراهی کند.

 

منابع:

www.timeshighereducation.com

گردآورنده:مژده سازگار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.