دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس

آیا در خصوص دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس سوالاتی در ذهن خود دارید؟ آیا از شرایط و نحوه ی پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس اطلاع دارید؟  آیا میدانید هزینه ی تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس جزو مقرون به صرفه ترینهاست ؟ آیا تمایل به ادامه ی تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس دارید؟ آیا میدانید با اینکه دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس در رنکینگ جهانی جزو برترینهاست اما در خاک جمهوری قبرس قرار دارد؟ اینها و سوالاتی شبیه به این همه مواردی است که در مقاله ی پیش رو قصد داریم به طور اجمالی به آنها پاسخ دهیم.

دانشگاه فنی شرق میانه کشور قبرس شمالی پردیس (METU NCC) به عنوان  نتیجه ی یک دعوت نامه تاسیس شد به METU در سال ۲۰۰۳ توسط دولت های جمهوری ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی منتقل شده است. دانشگاه مزبور یک پروژه بزرگ آموزش عالی تدوین شده توسط جمهوری ترکیه است و در خدمت نه تنها دانش آموزان ترکیه بلکه دیگر دانشجویان جامعه بین المللی است. دانشگاه فنی شرق کشور جمهوری قبرس  دارای پشتیبانی کامل علمی و اداری و فنی از دانشگاه فنی مادر خود در آنکارای ترکیه می باشد.

دانشگاه فنی شرق میانه واقع در قبرس شمالی ،با امکانات بسیار عالی آموزشی و تحقیقاتی ، دانشکدههای فوق العاده واجد شرایط، و بالاترین استانداردهای بین المللی درحیطه ی آموزش، پژوهش و خدمات اجتماعی میباشد ، دانشگاه فنی شرق جمهوری قبرس ارائه دهنده ی   برنامه های تحصیلی بین المللی  در رشته مهندسی و علوم اجتماعی   می باشد. زبان آموزش در دانشگاه فنی شرق میانه انگلیسی است و از همان ابتدای دوره ی   تحصیل در دانشگاه فنی شرق     ، در زیر نظر نهاد مادر خود که در خاک ترکیه قرار دارد، دانشگاه فنی شرق میانه در آنکارا، با هدف تبدیل شدن به یک موسسه آموزش عالی را درنظر دارد در راستای پرورش  شخصیت های بین المللی به فعالیت می پردازد، این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملکپور است .

هسته ی اصلی علمی   دانشگاه فنی قبرس شمالی به هسته ی اصلی خود در آنکارا در تمام امور آکادمیک و اجرایی و فنی  و انفورماتیک متصل شده است. کلیه رشته های  دانشگاه فنی قبرس شمالی توسط مجلس سنای ترکیه تصویب شده، و به منظور ارائه استانداردهای کیفیت مشابه از پردیس اصلی در آنکارای ترکیه الهام گرفته است. هیات علمی دانشگاه فنی شرق میانه در استخدام و ترفیع مقام مطابق با معیارهای اصلی مطرح شده توسط سنا و هیئت اداری تنظیم شده است. فارغ التحصیلان دانشگاه فنی قبرس شمالی مجاز به دریافت دانشنامه ی  شناخته شده بین المللی از این دانشگاه می باشند.

همانطور که گفته شد دانشگاه فنی خاورمیانه در قبرس زیر مجموعه دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا بوده و با ارائه رشته های تحصیلی تا مقطع کارشناسی(لیسانس)  به عنوان  بهترین گزینه برای متقاضیانی است که میخواهند با ادامه ی تحصیل در این دانشگاه که رتبه ی علمی آن در جهان ۲۵۰ و دومین دانشگاه ترکیه به لحاظ علمی است بدون کنکور ورودی اقدام کنند.

تنها شرط ورود به دانشگاه فنی قبرس شمالی  برای متقاضیان رشته های کارشناسی بدون آزمون ورودی  داشتن حداقل معدل ۱۶در دانشنامه ی پایان تحصیلات دوره ی متوسطه میباشد

متقاضیان تحصیل در دانشگاه فنی قبرس شمالی میتوانند بعد ازبه اتمام رساندن یک ترم تحصیل در کمپ این دانشگاه درخواست انتقال به دانشگاه اصلی یعنی دانشگاه آنکارا ارایه دهند و مابقی دوره تحصیل را در آنجا بگذرانند

 رشته های این دانشگاه فنی قبرس شمالی :

۱٫علوم و مدیریت کسب وکار در مقطع کارشناسی(بدون آزمون ورودی)

Economics and Administrative Sciences Undergraduate Programs

(مدیریت کسب و کار و درآمد )Business Administration2.

Business Administration (Joint Undergraduate Program with SUNY New Paltz Univ.)3.

مدیریت کسب و کار به صورت دو مدرکه با دانشگاه سانی نیو پلاتز نیویورک

(اقتصاد )Economics4.

(علوم سیاسی و روابط بین الملل) Political Science and International Relations5.

(دانش و علوم انسانی در مقطع کارشناسی )Education and Humanities Undergraduate Programs

Computer Education and Instructional Technology6.

(علوم کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی)

Guidance and Psychological Counseling7.

مشاوره و راهنمایی روانشناسی)

Teaching English as a Foreign Language8.

آموزش زبان انگلیسی

Psychology9.

(روانشناسی)

(مهندسی در مقطع کارشناسی) Engineering Undergraduate Programs

Aerospace Engineering10.

مهندسی هوا و فضا

Computer Engineering11.

مهندسی کامپیوتر

Chemical Engineering12.

مهندسی شیمی

Civil Engineering13.

مهندسی عمران

Electrical and Electronics Engineering14.

مهندسی برق و الکتریک

Mechanical Engineering15.

مهندسی مکانیک

Petroleum and Natural Gas Engineering16.
مهندسی نفت و گاز طبیعی

و حالا توضیح برخی ازمهمترین دپارتمانهای تخصصی این دانشگاه:

دپارتمان شیمی :

هدف اصلی از بخش شیمی این است که برای آموزش دانش آموزان به عنوان مسئول داروخانه ها قادر به انجام مطالعات تحقیق و توسعه در صنایع شیمیایی و مرتبط و همچنین کار تحلیلی مورد نیاز برای کنترل کیفیت در آزمایشگاه های تحلیلی. بخش هدف به خصوص در تجهیز دانش آموزان با دانش و مهارت های عملی برای تحقیقات بنیادی و اساسی برای پیشرفت های فن آوری در دنیای مدرن مابکار گرفته شوند.   داوطلبان کارشناسی تحصیل در شیمی باید یک برنامه چهار ساله که به شرح زیر تجویز شده را دنبال کنند. دانش آموزان نیاز به تکمیل یک ترم عملی تابستان در صنعت پس از سال سوم خود را در مجموعه ی مزبور خواهند داشت.  فارغ التحصیلان این مقطع همچنین می توانید به برنامه های تحصیلات تکمیلی میان رشته ای در علوم پلیمر و فناوری (PST)، بیوشیمی، بیوتکنولوژی و Archeometry ثبت نام به عمل آورند در ضمن این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملکپور است.

فارغ التحصیلان شیمی دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس دارای فرصت های شغلی در زمینه های زیر پس از فارغ التحصیلی میباشند: تحقیقات و آزمایشگاه توسعه در مواد شیمیایی، پتروشیمی، دارویی، رنگ، معدن، متالوژی، الکترونیک، پلاستیک، نساجی، سرامیک، شیشه خمیر کاغذ و کاغذ و غیره، صنایع. پزشکی و آزمایشگاه های پزشکی. فروش و خدمات فنی شرکت ابزار و مواد شیمیایی علمی .

آزمایشگاه مقطع کارشناسی گروه شیمی دانشگاه فنی خاور میانه واقع در جمهوری قبرس  به شرح زیر است: آزمایشگاه شیمی عمومی، آزمایشگاه شیمی تجزیه، آزمایشگاه شیمی فیزیک، آزمایشگاه شیمی آلی، آزمایشگاه شیمی معدنی، آلی و معدنی و تجهیزات آزمایشگاهی، مواد شیمیایی صنعتی، آزمایشگاهی تجزیه و تحلیل فرمول.

دپارتمان زیست شناسی:

زیست شناسی  به عنوان علم قرن ۲۱ شناخته شده است، علم زیست شناسی مستلزم درک از زندگی در سطوح سلسله مراتبی از مولکول، سلول، ارگانیسم، جمعیت و جامعه است. وزارت علوم زیستی در دانشگاه فنی خاور میانه، ترکیب گروه زیست شناسی و گروه زیست شناسی مولکولی و ژنتیک است که ماموریت به ارائه دانش جامع در این علم به دانش آموزان را بر عهده دارد. وزارت آموزش به طور مستمر تلاش برای بهبود کیفیت آموزش و پرورش رااز طریق روش های آموزش خلاقانه و جذب اعضای هیات علمی و مدرسان برجسته در این زمینه به عهده گرفته و به سرعت در حال شکوفایی است.

دپارتمان تاریخ :

گروه تاریخ دانشگاه فنی خاورمیانه بخشی از دانشکده هنر و علوم است. تاریخ به عنوان یکی از موضوعات به طور مداوم محبوب در میان دانشجویان مقطع کارشناسی باقی می ماند و وزارت آموزش ارائه دهنده ی  طیف گسترده ای از کلاس های آموزشی از دوران باستان از طریق حضوری و از جمله مطالعات اروپا سرزمین اصلی، یونان و روم باستان، تاریخ ترکیه باستان، امپراتوری عثمانی، و مناطق دیگری از جهان ، این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملکپور است.

دپارتمان ریاضیات :

از آنجا که METU ترکیه در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد، گروه ریاضی به عنوان یک واحد کوچک به دوره خدمت به بخش های دیگر، با کارکنان بسیار محدود آغاز بکار کرده است. در سال ۱۹۵۹، آن را به یک بخش جداگانه ای از دانشکده هنر و علوم دانشگاه فنی خاورمیانه  شد.

دپارتمان فلسفه :

گروه فلسفه در دانشگاه شرق میانه فنی یک گروه کثرت گرابوده که در آن حوزه موضوعی مهم و دوره های تاریخی آن حضور دارند. اعضای گروه باید منافع پژوهش در زمینه هایی سنتی و منطق، فلسفه علم، معرفت شناسی، اخلاق و زیبایی شناسی، و همچنین در زمینه های جدیدتر مانند ecophilosophy و فلسفه فن آوری می باشد. روش تحلیلی و قارهای تاریخی هر دو ارائه شده است. بخش هایی ارائه می دهد از کارشناسی ارشد هنر و درجه دکترا در دانشگاه فنی خاور میانه   به درجه ای از کارشناسی هنر برسند.

دپارتمان اقتصاد :

ماموریت اساسی وزارت اقتصاد این است که برای ایجاد و به اشتراک گذاری دانش در مورد مسائل اقتصادی می باشد. در فعالیت های آموزشی گروه اقتصاد هدف تبدیل شدن به یک مرکز عالی در آموزش و پرورش اقتصاد در حالی که چشم اندازی  در فعالیت های پژوهشی است که به یک مرکز بین المللی به رسمیت شناخته شده و به صورت محلی برای   تحقیق در آنچه که به اقتصاد مربوط است.

دپارتمان روابط بین الملل :

گروه روابط بین الملل دانشگاه فنی خاورمیانه ، در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد، یکی از موسسات پیشرو در روابط بین الملل در ترکیه است. وزارت آموزش ارائه دهنده ی کارشناسی، M.S.، و درجه دکتری است . در حال حاضر، این اداره تا ۴۸ پرسنل دانشگاهی تمام وقت، از جمله ۲۰ دکتر کامل، دیپلم و یا استادیاران، ۶ استادان، و ۲۲ دستیاران پژوهشی. دوره های آموزشی مسائل پوشش مانند نظریه روابط بین الملل، اقتصاد سیاسی بین الملل، حقوق بین الملل، سازمان های بین المللی، امنیت، مهاجرت و همچنین مطالعات منطقه از جمله اروپا، اوراسیا، خاورمیانه، مطالعات آسیایی، منعکس کننده رویکرد میان رشته ای از وزارت آموزش ارائه شده است.

دپارتمان علوم سیاسی و مدیریت دولتی :

گروه علوم سیاسی و مدیریت دولتی در دانشگاه فنی شرق میانه دارای یک سنت طولانی و پیشرو در مطالعات سیاست و دولت در ترکیه است. در سال ۱۹۵۶ بنا نهاده شده، وزارت آموزش ارائه دهنده ی برنامه برای B.S از M.S. و درجه دکتری. اعضای هیئت علمی گروه شامل دانشگاهیان با انواع تخصص، نه تنها در علوم سیاسی و مدیریت عمومی، بلکه در چنین رشته های مرتبط به عنوان تاریخ، جامعه شناسی، مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه و ارتباطات و مطالعات منطقه است. این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملکپور است.

دپارتمان مهندسی مواد غذایی :

دانشکده مهندسی مواد غذایی ارائه دهنده ی برنامه های چند رشته ای است که کاربرد مفاهیم علوم و مهندسی مدرن برای تولید، پردازش، بسته بندی و توزیع مواد غذایی. گروه مهندسی مواد غذایی در حال حاضر ارائه دهنده ی یک مقطع کارشناسی و سه برنامه عمده تحصیلات تکمیلی: یک مدرک کارشناسی ارشد و درجه دکترا از M.S. درجه و یا B.S. درجه. برنامه ها به طور مداوم برای سازگاری سریع از فارغ التحصیلان به روز رسانی به صورت پویا در حال رشد صنایع غذایی صورت میگیرد . برنامه دوره لیسانس از دانشکده مهندسی مواد غذایی است که توسط ABET تهیه و تنظیم شده است.

دپارتمان مهندسی صنعتی :

گروه مهندسی صنعتی METU اولین از نوع خود در ترکیه از سال ۱۹۶۹است. علاوه برآن پژوهش های علمی خود را،در دانشکده کامپیوتر  و در پروژه های تحقیقاتی حمایت انجام شده برای صنعت و دولت فعال است. با توجه به تجربه، وزارت آموزش به خوبی قرار داده شده برای ارائه آموزش بیش از یک طیف گسترده ای از دانشجویان را، برای شرکت در پروژه های تحقیقاتی مشترک، و به شرکت در تمام انواع پروژه های دانشگاهی ملی و بین المللی.

دپارتمان مهندسی نفت و گاز :

ماموریت گروه مهندسی نفت و گاز طبیعی است که برای آموزش دانش آموزان در راستای عمل حرفه ی  خود در حفاری، تولید و مهندسی مخزن ،موضوعات برای منابع مایع زیرزمینی و، برای پیشرفت دانش و فناوری که اساس مهندسی نفت شکل گرفته است و همچنین برای پیدا کردن راه حل به مسائل ملی، بین المللی، اجتماعی و زیست محیطی مربوط به صنعت نفت اقدام به فعالیت میکند.

دپارتمان مهندسی متالورژی و تولید :

وزارت متالورژی و مهندسی مواد از دانشگاه شرق میانه فنی (METU) برنامه های کاربردی برای موقعیت های تصدی پستهای آموزشی در سطح استادیار دعوت نموده؛ با این حال، نامزدهای استثنایی در سطوح بالاتر نیز ممکن است مورداعمال واقع شوند. انتظار می رود نامزدها به درجه دکترا در رشته مرتبط و ترجیحا یک تجربه فوق دکترارا سپری کنند. این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملکپور است.

وزارت آموزش و دانشگاه اقدام به ارائه خدمات پشتیبانی تحقیقاتی قوی با دسترسی به برخی از امکانات گسترده  و مدرن در محوطه دانشگاه فنی خاورمیانه نموده است. این تحقیقات در زمینه های وزارت آموزش  در سه سیستم عامل گسترده ای از مهندسی مواد، مواد سرامیکی و متالورژی تولید متمرکز شده است.

متقاضیان مجرب در تمام زمینه های علوم مواد و مهندسی، تجربی و نظری پرورش خواهند یافت. دادن اولویت به آنهایی که با تمرکز بر زمینه های زیر در نظر گرفته:

علم مواد محاسباتی

متالورژی تولید

نرم ماده و پردازش پلیمر.

با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس و توضیحات اجمالی برخی از مهمترین گروهها و دپارتمانهای آموزشی آن ، امید است که همراهان همیشگی موسسه ی حقوقی ملکپور را در راستای رفع ابهامات کلی در خصوص اخذ ویزای تحصیلی این دانشگاه کمک نموده باشیم، علی ایهال چنانچه عزیزان و همراهان گرامی درخواست بدست آوری اطلاعات جامع تر و دقیقتری از این دانشگاه را دارند پیشنهاد میکنیم که به وکلا و مشاورین خبره ی موسسه ی حقوقی ملکپور مراجعه نمایند.

 

 

منابع این مقاله عبارتند از :

www.universal-study-.com

www.metu.edu.tr/undergraduate-programs-and-degrees.com

www.malekpourmie.com

 

نگارنده: میلاد رسولی

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.