دانشگاههای استرالیا

دانشگاههای استرالیا

دانشگاههای استرالیا در سال 2018 چه شرایطی دارند؟ رنکینگ دانشگاههای استرالیا چیست؟ آیا دانشگاههای استرالیا مورد تایید وزارت علوم ایران است؟ آیا دانشگاههای پزشکی استرالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند؟ رنک دانشگاه ملی استرالیا چند است؟ شرایط تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا چیست؟ آیا تحصیل در دانشگاههای استرالیا رایگان است؟ هزینه تحصیل در دانشگاههای استرالیا چقدر است؟ آیا تحصیل در دانشگاههای استرالیا نیازمند مدرک زبان است؟ رشته های دانشگاههای استرالیا همچون دانشگاه سیدنی را می دانید؟ رشته های دانشگاههای استرالیا به عنوان مثال دانشگاه ملبورن استرالیا را می شناسید؟ دانشگاههای پزشکی استرالیا کدامند؟ در صورتی که شما عزیزان تمایل به کسب اطلاعات درباره دانشگاههای استرالیا دارید می توانید برای یافتن پاسخ سوالات خود در ارتباط با دانشگاههای استرالیا با این مقاله همراه بوده و پاسخ سوالات خود را جویا شوید. در این مقاله تلاش شده است به برخی از سوالات مهم و کلیدی شما عزیزان درباره دانشگاههای استرالیا پرداخته شود و اطلاعات مناسبی در این باب در اختیار شما عزیزان قرار گیرد.

کشور استرلیا جزء آن دسته از کشورهایی می باشد که متقاضی زیادی برای مهاجرت دارد و می توان گفت یک کشور محبوب و پرطرف دار محسوب می شود. کشور استرلیا به علت دارا بودن برترین شیوه آموزشی بعد از آمریکا و انگلیس سالانه پذیرای خیل عظیمی از دانشجویان می باشد یکی دیگر از دلایل انتخاب کشور استرلیا ارائه بهترین خدمات از جمله خدمات شهروندی می باشد. از دیگر مزایای کشور استرلیا که این کشور را به یکی از  کشور های محبوب مهاجر پذیر تبدیل کرده است این است که دارای آب و هوای خوب و فرصت های شغلی خوب مناسب یا همه گرایش ها و رشته ها می باشد.

کشور مهاجر پذیر استرلیا شرایط بخصوصی را برای دانش آموزان خود ارائه می دهد که دانش جویان پس از به پایان رساندن ۹ سال تحصیلی می توانند به راحتی وارد کالج های معروف استرلیا شوند که در این مقطع تحصیلی این اجازه را دارند والدین خود را تا پایان ۱۸ سالگی کنار خود داشته باشند.

کالج های کشور استرلیا علاوه بر تحصیل بر دیگر خدمات و امکانات دانش جویان خود می پردازد و سعی بر تعلیم و پرورش نیروی کارآمد و آگاه دارد. بدان معنا که دانش جویان در دوره تحصیل در کالج های کشور استرلیا استعدادیابی می شوند  و در زمینه هنر و موسیقی و چه در زمینه های ورزشی و چه در زمینه های تحصیلی، استعداد آن ها بررسی می گردد که این استعداد یابی این امکان را برای دانش جویان فراهم می کند که در تصمیم گیری نهایی بتوانند تصمیم درستی در زمینه هنر، ورزشی و در نهایت  تحصیلی خود دریافت کنند.

کشور استرلیا همانند دیگر کشورها دارای دو نوع کالج خصوصی و دولتی می باشد که در کالج های خصوصی بهترین خدمات آموزشی به دانش جویان ارئه می شود.  میانگین هزینه تحصیل سالانه در کالج های استرالیا بین ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار استرالیا می باشد و هزینه تقریبی زندگی در سال حدودا ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار استرالیا محاسبه شده است.

سن تحصیل در این کالج ها مابین ۱۵ تا ۱۸ سال می باشد و دانش آموزان بعد از اخذ دیپلم اگر تصمیم ورود به دانشگاه را دارند می توانند یک دوره فاندیشن را بگذرانند. افرادی که دوره فاندیشن را می گذرانند به راحتی می توانند وارد دانشگاه شوند و علاوه بر تقویت زبان انگلیسی دیگر دوره ها را گذرانده و به راحتی وارد دانشگاه شوند.

 

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای استرالیا

معروف ترین دانشگاههای استرالیا همانند دانشگاههای گروه هشت و همچنین دانشگاه سیدنی و دانشگاه با سابقه وسترن با داشتن رتبه ۸۹ در دنیا از جمله دانشگاههای مطرح در استرالیا می باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس توصیه می شود فرد متقاضی، دوره فاندیشن را در کالج های استرالیا سپری کرده و بعد وارد دانشگاه شود. در ضمن داشتن آیلتس ۶ جزء ملزومات ورود به دانشگاههای استرالیا می باشد و هزینه تقریبی  مابین ۲۰ تا۳۰ هزار دلار استرالیا محاسبه شده است، حداقل معدل ورود به این سطح بهتر است بالای ۱۵ باشد.

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاههای استرالیا

یکی از گزینه های مناسب برای مهندسین جوان که جویای تحصیل و کار می باشد، کشور استرلیا می باشد که جز بهترین گزینه هاست. شما با انتخاب دانشگاههای استرالیا در ابتدا آینده شغلی خود را تضمین کرده و نگرانی خود را در این زمینه کاهش یا تقریبا از بین می برید. از دیگر شرایط دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر کشور استرالیا و همچنین داشتن نمره زبان بالا می باشد. فرد متقاضی این امکان را برای خود محیا می کند که بر اساس پایان نامه خود که در مقطع ارشد تدوین می کند راه ورود به مقطع دکترا را برای خود آسان می کند. اجازه کار در کشور استرالیا هفته ای ۲۰ ساعت برای دانش جویان می باشد و در تحصیلات اجازه کار کردن فول تایم را دارند که می توانند میزانی از هزینه های خود را از این راه تامین کنند.

بیشترین میزان بورسیه در کشور استرالیا به مقاطع دکتری تعلق می گیرد. کشور استرالیا جز آن دسته از کشورهایی است که بیشترین میزان بودجه را به دانشگاهایش اعطلا می کند و یک محیطی برای دانش جویانی که جویای علم هستند فراهم کند که بتوانند در محیطی کاملا علمی و تحقیقاتی به تحصیل خود ادامه دهند. از دیگر مزایای دانشگاههای استرالیا این است که دانش جویانی که از این دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند می تواندد براحتی وارد بازار کار شوند.

 

دانشگاههای استرالیا

همان طور که قبلا به آن اشاره شد کشور استرلیا دو نوع دانشگاه دارد، به صورت دولتی و خصوصی که  ۳۸ دانشگاه دولتی بوده و ۲ دانشگاه خصوصی می باشد که در قالب گروه بندی های مختلف مانند دانشگاه های گروه ۸ که در آن ۸ دانشگاه برتر استرالیا می باشد، دانشگاه های گروه ۲۱ و غیره به ارائه دوره های آموزش عالی می پردازند.

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم در گروه ۸ ، ۸ دانشگاه برتر استرالیا می باشند به گونه ای که رشته های از قبیل مهندسی٬ تجارت و بازرگانی در همه دانشگاه ها وجود داشته اما رشته های پزشکی، دندان پزشکی و دیگر رشته های علوم سلامت تنها در برخی دانشگاه ها در اختیار متقاضیان قرار می گیرند.

شایان ذکر می باشد  که برخی رشته های بخصوص نیز در دانشگاههای استرالیا ارائه می شوند که  شرایط ورود به رشته های یکسان در دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. دانشگاه ها در ایالت های مختلف استرالیا پراکنده اند. پراکندگی دانشگاه ها  به طوری می باشد که در هر ایالت حداقل یک دانشگاه گروه ۸ و چندین دانشگاه تراز اول وجود دارد. برخی از این دانشگاه ها نیز دارای پردیس های اختصاصی خود در ایالت های مختلف می باشند.

دانشگاههای استرالیا دارای رتبه بالایی در سطح جهان می باشند به طوری که برترین دانشگاههای استرالیا  در میان ۲۰ دانشگاه جهان و مابقی آن ها در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرند. هر دانشگاه در ارائه برخی از رشته های تحصیلی سرآمد می باشد، طوری که ممکن است رتبه یک رشته تحصیلی در یک دانشگاه غیر گروه ۸ بسیار بالاتر از همان رشته در دانشگاهی از  گروه ۸ باشد. بنابراین نمی توان ادعا نمود که دانشگاه های گروه ۸ در ارائه تمامی رشته های تحصیلی بهترین می باشند. تمامی دانشگاههای استرالیا شهریه دریافت می نمایند که می تواند براساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. شایان ذکر می باشد که دانشگاه ها تعدادی بورسیه تحصیلی نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

 

لیست دانشگاههای استرالیا

۱. دانشگاه ملی استرالیا ۱۱. دانشگاه فناوری سیدنی – یو تی اس ۲۱. دانشگاه دیکین ۳۱. دانشگاه سادرن کراس
۲. دانشگاه سیدنی ۱۲. دانشگاه لاتروب ۲۲. دانشگاه گریفیث ۳۲. دانشگاه بالارات
۳. دانشگاه ملبورن ۱۳. دانشگاه فناوری کرتین ۲۳. دانشگاه سیدنی غربی ۳۳. دانشگاه کوئینزلند مرکزی
۴. دانشگاه کوئینزلند ۱۴. دانشگاه فناوری کوئینزلند ۲۴. دانشگاه جیمز کوک ۳۴. دانشگاه ادیث کوان
۵. دانشگاه موناش ۱۵. دانشگاه فناوری سوئین برن ۲۵. دانشگاه تاسمانیا ۳۵. دانشگاه کوئینزلند جنوبی
۶. دانشگاه نیو سوث ویلز ۱۶. دانشگاه ولونگونگ ۲۶. دانشگاه نیوانگلند ۳۶. دانشگاه چارلز داروین
۷. دانشگاه آدلاید ۱۷. دانشگاه کانبرا ۲۷. دانشگاه چارلز استارت ۳۷. دانشگاه ویکتوریا
۸. دانشگاه استرالیای غربی ۱۸. دانشگاه فلیندرز ۲۸. دانشگاه مرداک ۳۸. دانشگاه باند
۹. دانشگاه مک کواری ۱۹. دانشگاه استرالیای جنوبی ۲۹. دانشگاه کاتولیک استرالیا ۳۹. دانشگاه نوتردام
۱۰. دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن – آر ام آی تی ۲۰. دانشگاه نیوکاسل ۳۰. دانشگاه سان شاین کوست

 

رتبه بندی دانشگاههای استرالیا

دانشگاه رتبه ملی رتبه جهانی
دانشگاه ملی استرالیا ۱ ۱۹
دانشگاه ملبورن ۲ ۴۲
دانشگاه سیدنی ۳ ۴۵
دانشگاه نیوسوث ویلز ۴ ۴۶
دانشگاه کویینزلند ۵ ۴۶
دانشگاه موناش ۶ ۶۷
دانشگاه وسترن استرالیا ۷ ۹۸
دانشگاه ادلاید ۸ ۱۱۳
دانشگاه تکنولوژی سیدنی ۹ ۲۱۸
دانشگاه مک کواری ۱۰ ۲۲۹
دانشگاه ولونگونگ ۱۱ ۲۴۳
دانشگاه نیوکستل ۱۲ ۲۵۶
دانشگاه تکنولوژی کوینزلند ۱۳ ۲۶۳
دانشگاه آر.ام.آی.تی ۱۴ ۲۷۳
دانشگاه کرتین ۱۵ ۲۸۴
دانشگاه سات استرالیا ۱۶ ۲۸۸
دانشگاه دیکین ۱۷ ۳۲۴
دانشگاه گرفیث ۱۸ ۳۲۹
دانشگاه تاسمانیا ۱۹ ۳۷۹
دانشگاه جیمز کوک ۲۰ ۳۸۷
دانشگاه لاتروب ۲۱ ۳۹۴
دانشگاه  باند ۲۲ ۵۰۱-۵۵۰
دانشگاه فلیندرز ۲۲ ۵۰۱-۵۵۰
دانشگاه تکنولوژی سوینبرن ۲۲ ۵۰۱-۵۵۰
دانشگاه چارلز داروین ۲۵ ۵۵۱-۶۰۰
دانشگاه مرداک ۲۵ ۵۵۱-۶۰۰
دانشگاه کنبرا ۲۵ ۵۵۱-۶۰۰
دانشگاه ویکتوریا ۲۸ ۶۰۱-۶۵۰
دانشگاه نیو انگلند ۲۹ ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه وسترن سیدنی ۲۹ ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه چارلز استرت ۳۱ ۷۰۱
دانشگاه ادیث کاوان ۳۱ ۷۰۱
دانشگاه  سادرن کویینزلند ۳۱ ۷۰۱

 

رتبه بندی دانشگاههای استرالیا بر اساس رده بندی تایمز ۲۰۱۵/۲۰۱۶
دانشگاه رتبه ملی رتبه جهانی
دانشگاه ملبورن ۱ ۳۳
دانشگاه ملی استرالیا ۲ ۵۲
دانشگاه سیدنی ۳ ۵۶
دانشگاه کویینزلند ۴ ۶۰
دانشگاه موناش ۵ ۷۳
دانشگاه نیوسوث ویلز ۶ ۸۲
دانشگاه وسترن استرالیا ۷ ۱۰۹
دانشگاه ادلاید ۸ ۱۴۹
دانشگاه تکنولوژی سیدنی ۹ ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه چارلز داروین ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه فلیندرز ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه گرفیث ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه جیمز کوک ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه نیوکستل ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه تکنولوزی کویینزلند ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه تاسمانیا ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه ولونگونگ ۱۰ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه دیکین ۱۸ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه مک کواری ۱۸ ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه لاتروب ۱۸ ۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه سات استرالیا ۲۰ ۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه تکنولوژی سوینبرن ۲۰ ۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه کرتین ۲۳ ۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه مرداک ۲۳ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه آر.ام.آی.تی ۲۳ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه سادرن کراس ۲۳ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه وسترن سیدنی ۲۳ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه کنبرا ۲۸ ۵۰۱-۶۰۰
دانشگاه مرکزی کویینزلند ۲۸ ۵۰۱-۶۰۰
دانشگاه ادیث کاوان ۲۸ ۵۰۱-۶۰۰
دانشگاه  سادرن کویینزلند ۳۱ ۶۰۱-۸۰۰

 

رتبه بندی دانشگاههای استرالیا بر اساس رده بندی  شانگهای چین ۲۰۱۵/۲۰۱۶
دانشگاه رتبه ملی رتبه جهانی
دانشگاه ملبورن ۱ ۴۴
دانشگاه ملی استرالیا ۲ ۷۷
دانشگاه کویینزلند ۲ ۷۷
دانشگاه وسترن استرالیا ۴ ۸۷
دانشگاه موناش ۵ ۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه نیوساث ولز ۵ ۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه سیدنی ۵ ۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه ادلاید ۸ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه کرتین ۹ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه مک کواری ۹ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه ولونگونگ ۹ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه دیکین ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه فلیندرز ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه گرفیث ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه جیمز کوک ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه تکنولوژی سوینبرن ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه نیوکستل ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه تاسمانیا ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه تکنولوژی سیدنی ۱۲ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه تکنولوژی کوینزلند ۲۰ ۴۰۱-۵۰۰

 

دانشگاه وسترن سیدنی

دانشگاه وسترن سیدنی در گریتر وسترن سیدنی تاسیس گردیده است. هدف اصلی این دانشگاه رسیدن به بالاترین سطح حرفه ای است. این دانشگاه قلمرو وسیعی از تسهیلات و خدمات پشتیبانی را به دانشجویان کلیه پردیس های خود ارائه می دهد. برخی از این خدمات  شامل ارائه مکان زندگی، کلینیک های درمان با داروهای طبیعی، طب سنتی چین و طب سوزنی، ماساژهای ریلکسیشن و درمانی، خدمات مشاوره، خدمات IT (فن آوری اطلاعات) و خدمات مخصوص دانشجویان بین المللی و دانشجوی واحد آموزشی می شود .

 

دانشگاه آر ام آی تی

دانشگاه آر ام آی تی یک دانشگاه جهانی تکنولوژی می باشد  که کمپس مرکزی آن در ملبورن واقع شده است.  آر ام آی تی یکی از موسسه های آموزشی اصلی در استرالیا می باشد. این دانشگاه با داشتن بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو در پردیس های آر ام آی تی در ملبورن، ویکتوریا و ویتنام، به صورت آنلاین در مراکز آموزش از راه دور و موسسه های شریک در سرتاسر دنیا به دانشجویان خدمات رسانی می کند .

 

دانشگاه موناش

دانشگاه موناش در سال ۱۹۵۸ تاسیس گردید. این دانشگاه دارای ۸ پردیس است و هر ساله بیش از ۵۸۰۰۰ دانشجو در آن اشتغال به تحصیل دارند. این دانشگاه، تحقیقات و آموزش جامعی را برای رسیدن به عدل اجتماعی، حقوق بشر و محیطی قابل تحمل انجام داده است. امتیازات این دانشگاه، تنوع، ابتکار و خلاقیت، تمرکز بین المللی، عدالت، یکپارچگی، اشتغال و اتکا به نفس می باشد.

 

دانشگاه کورتین

تمرکز این دانشگاه بر مسایلی نظیر برتری، تنوع، ابتکار و خلاقیت، تمرکز بین المللی، عدالت، یکپارچگی، اشتغال و اتکا به نفس است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ تاسیس گردید و دارای  ۷ پردیس است که در استرالیای غربی با بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجو و بیش از ۶۰ باشگاه می باشد. این دانشگاه  شامل باشگاه های تحصیلی، بین المللی، موضوعی، اجتماعی، علایق خاص، ورزشی و مذهبی است.

 

دانشگاه لاتروب

این دانشگاه با هدف آموزش، یادگیری و پژوهش در واقع برای غنی سازی دنیا با تاریخچه ابتکار آموزشی طراحی شده است. این دانشگاه نقشی عمده در آموزش عالی دارد و در سال ۱۹۶۷ تاسیس گردید. دانشگاه لاتروب سومین دانشگاهی اصلی بود که در ویکتوریا تاسیس گردید. این دانشگاه اکنون دارای  ۷ پردیس  است و بیش از ۲۲۰۰۰ دانشجو دارد.

 

 

دانشگاه Federation

دانشگاه Federation تنها دانشگاه منطقه ای و چند بخشی استرالیا می باشد. این دانشگاه ۶ پردیس و بیش از ۲۵۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه بیش از ۱۳۷ سال سابقه در ارائه تحصیلات سه ساله سنتی را در استرالیا داراست. رشته های مختلف تحصیلی و آموزشی و دوره های کارآموزی دارد و مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و گواهی های کارآموزی را به دانشجویان می دهد. دانشجویان بین المللی این دانشگاه از بیش از ۳۰ کشور مختلف با ملیت های متفاوت برای شرکت در قلمرو متنوع TAFE و برنامه های آموزش عالی حضور یافته اند.

 

سی کیو یو

دانشگاه مرکزی کوئینزلند برترین دانشگاه در امر پژوهش و ابتکار می باشد. پویاترین دانشگاههای استرالیا با تنوع بسیار فرهنگی غنی می باشد. دانشجویان این دانشگاه با کسب مدارک تحصیلی از فرصت های شغلی زیادی برخوردار هستند. روزانه ۲۴۰۰۰ دانشجو با رده های سنی، نژاد و مذاهب متفاوت با پیروی از شعار یادگیری همیشگی  در زندگی، در سی کیو یو به موفقیت های بسیاری  می رسند .

 

یو اس کیو

این موسسه در سال ۱۹۶۷افتتاح گردیده است و از آن زمان تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است. دوره های پژوهشی و کارشناسی ارشد، گسترش فعالیت های بین المللی و توسعه آن به عنوان یک موسسه با چند پردیس از جمله دانشگاه های محبوب استرالیا است. یو اس کیو در سال ۲۰۰۴  جایزه بهترین دانشگاه را دریافت کرد. هدف عمده دانشگاه کوئینزلند جنوبی (یو اس کیو) گسترش، تقویت و خدمت به جوامع جهانی و منطقه ای می باشد .

به طور کلی در این مقاله تلاش شد درباره دانشگاههای استرالیا، شرایط دانشگاههای استرالیا، هزینه های دانشگاههای استرالیا، مهاجرت به استرالیا و سایر موارد اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار داده شود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاههای استرالیا با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای ام آی ای در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان کارشناسان و وکلای این موسسه بهره مند شوید. اطلاعات صحیح و کامل در باب دانشگاههای استرالیا شما را برای اخذ تصمیم قطعی برای تحصیل در استرالیا و مهاجرت به استرالیا راهنمایی نموده و مسیر پیشرفت را برای شما عزیزان هموار می نماید.

3 پاسخ
 1. music lover گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید به اقای ملکپور
  سوال من در مورد وضعیت موسیقی در اروپا هست و ایا امکان دارد که از موسیقی در امد خوبی کسب کرد یا نه ؟؟ و تحصیل موسیقی در اروپا به چه صورت است ؟؟
  مرسی

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.