خرید ملک در آذربایجان و بررسی شرایط آن

 • خرید ملک در آذربایجان و شرایط عمومی
 • خرید ملک در آذربایجان و اخذ اقامت آذربایجان
 • خرید ملک در آذربایجان و استانداردهای سرمایه گذاری در آذربایجان
 • خرید ملک در آذربایجان و واجدین شرایط خرید ملک
 • خرید ملک در آذربایجان و مراحل قانونی خرید ملک در آذربایجان
 • خرید ملک در آذربایجان و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در آذربایجان
 • خرید ملک در آذربایجان و وکیل امور ملک
 • خرید ملک در آذربایجان و خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور
 • خرید ملک در آذربایجان و توصیه های حقوقی
thumbnail خرید ملک در آذربایجان خرید ملک در آذربایجان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

خرید ملک در آذربایجان و مقدمه ای بر آن

خرید ملک در آذربایجان ، شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک و دریافت اقامت آذربایجان از طریق خرید ملک در این مقاله مورد بررسی علمی قرار خواهد گرفت. باید دید که آیا با خرید ملک در آذربایجان می توان تابعیت این کشور را کسب کرد؟ خرید ملک در آذربایجان از جهات بسیاری قابل بررسی می باشد که به صورت ساده و کاربردی اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن خدمت شما دوستان گرامی ارائه می شود. کشور جمهوری آذربایجان به سبب نزدیکی به ایران و قرار گرفتن در قاره اروپا سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب می نماید. همواره راه های مختلف اخذ اقامت و تابعیت کشور آذربایجان برای بسیاری از ایرانی ها مورد سوال می باشد. آیا کشور آذربایجان آن شاخصه های مهم سرمایه گذاری را دارا می باشد؟ امید است  این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده تمامی سئوالات و ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و اطلاعات کاملی در باب خرید ملک در آذربایجان خدمت شما دوستان ارجمند ارائه دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه  MIE اتریش تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

خرید ملک در آذربایجان و شرایط عمومی

خرید ملک در آذربایجان به دلیل شرایط ویژه ای که این کشور با ایران دارد برای بسیاری از ایرانی ها مورد توجه می باشد. جمهوری آذربایجان با جمعیتی بالغ بر 9.611.800 نفر و مساحتی در حدود 86.600 کیلومتر مربع در شمال ایران قرار گرفته است. این کشور در سالهای اخیر با افزایش روند سرمایه گذاری خارجی روبرو بوده و خرید ملک در این کشور در طی سال های اخیر با افزایش قابل توجه ای برخوردار بوده است. در سال 2018 تعداد املاک مربوط به افراد خارجی در آذربایجان به 2850 دستگاه رسیده است و این آمار با مقایسه آمار سال 2013 با رشد 53 درصدی روبرو بوده که گویای این رشد در سالهای اخیر می باشد. باید یک نکته مهم را در خرید ملک در آذربایجان مدنظر قرار داد و آن این است که قانون ملک در این کشور براساس فروش اعیان می باشد و در این کشور عرصه به فروش نمی رسد یعنی اینکه زمانی یک نفر خارجی در آذربایجان اقدام به خرید ملک نماید فقط ساختمان را باید بخرد و زمین در این کشور به فروش نمی رسد. بحث فساد اداری در این کشور همیشه مطرح بوده و می تواند یکی از نقاط ضعف در کشور آذربایجان محسوب شود.

خرید ملک در آذربایجان و اخذ اقامت آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان می تواند منجر به اخذ اقامت آذربایجان شود و این امر شرایط خاص خود را دارا می باشد. افراد خارجی که قصد اخذ اقامت دائم آذربایجان را دارند و در این خصوص سرمایه گذاری در ملک را در این کشور نشانه گرفته اند باید در بازار ملک این کشور حد اقل به مبلغ 100.000 منات آذربایجان (59000 دلار آمریکا) سرمایه گذاری کنند. در خرید ملک در آذربایجان این نکته را در نظر داشته باشید که در این کشور زمانی که  یک نفر خارجی یک ملک را خریداری کند فقط آن خانه به شخص خارجی فروخته می شود (اعیان) و زمینی که آن ملک روی آن قرار گرفته است به فروش نمی رسد بلکه به اجاره بلند مدت شخص خارجی قرار خواهد گرفت (عرصه) و این نکته شاید برای اشخاصی که بخواهند در این کشور خرید ملک انجام دهند قابل توجه باشد. جهت درخواست اخذ اقامت آذربایجان مدارک زیر احتیاج است:

 1. 4 قطعه عکس 3 در 4
 2. کپی پاسپورت
 3. کپی گواهی تولد
 4. تکمیل فرم درخواست مربوطه
 5. گواهی پرداخت هزینه های دولت
 6. سند ملکی که توسط فرد خارجی خریداری شده است

خرید ملک در آذربایجان و استانداردهای سرمایه گذاری در آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان یکی از شیوه های سرمایه گذاری در آذربایجان می باشد. سرمایه گذاران بایستی با دید باز و آگاهی کامل در خصوص این امر مهم اقدام به تصمیم گیری نمایند. املاک و مستغلات همواره یکی از با ثبات ترین انواع سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان و کل دنیا می باشد. برای اینکه بهتر بتوانید در خصوص خرید ملک و سرمایه گذاری در آذربایجان تصمیم بگیرید لازم دانستیم به برخی از استاندارد های مهم سرمایه گذاری در کشور آذربایجان بپردازیم. یکی از پارامترهای مهم در این خصوص بررسی نرخ ریسک مصادره اموال در این کشور است. این بدین معنا می باشد که، دولت آذربایجان در صورتی که احساس کند شخص سرمایه گذار ممکن است خطری برای این کشور داشته باشد اقدام به مصادره اموال شخص سرمایه گذار نماید این عدد هرچه بزرگتر باشد خطر ریسک بالاتر می باشد. در نمودار زیر می توانید نرخ ریسک مصادره اموال را در این کشور مقایسه فرمائید:

مصادره اموال آذربایجان خرید ملک در آذربایجان

از دیگر شاخصه های مهم در خصوص سرمایه گذاری بررسی کنترل فساد در این کشور می باشد. با بررسی نمودار کنترل فساد در آذربایجان از سال 1997تا 2017 ، در این خصوص باید گفت که هرچه این عدد بالاتر از صفر باشد یعنی در این کشور میل بیشتری برای مبارزه با فساد وجود دارد اما با توجه به نمودار متأسفانه این آیتم در کشور آذربایجان منفی می باشد و یک نقطه ضعف در این کشور محسوب می گردد:

مبارزه با فساد آذربایجان خرید ملک در آذربایجان

با وجود کاهش میل مبارزه با فساد در این کشور باز هم موارد متعددی در خصوص رشوه گیری در این کشور وجود دارد که این امر می تواند تمایل افراد خارجی در خصوص سرمایه گذاری در این کشور را کم نماید. همچنین یکی از مهمترین نکات در خصوص سرمایه گذاری در آذربایجان بررسی میزان ریسک سرمایه گذاری در این کشور می باشد. در این نمودار هرچه عدد کوچکتر باشد یعنی آن کشور امن تر و سرمایه گذاران با خیال راحت تری می توانند در آن کشور خرید ملک و سایر موارد سرمایه گذاری انجام دهند. که در نمودار زیر و پس از آن در جدول بعد از آن به مقایسه این امر با کشورهای همسایه آذربایجان و کشورهای تراز اول دنیا می پردازیم:

آذربایجان3 خرید ملک در آذربایجان

جدول مقایسه ریسک سرمایه گذاری در آذربایجان با کشورهای همسایه و برخی از کشورهای تراز اول دنیا

اسم کشور میزان ریسک اسم کشور میزان ریسک
آذربایجان 4 اتریش 1
ایران 7 مالتا 1
ارمنستان 4 پرتغال 1
ترکیه 4 آلمان 1
گرجستان 4 کانادا 1

خرید ملک در آذربایجان و واجدین شرایط خرید ملک

خرید ملک در آذربایجان را تقریباً هر فرد خارجی که شرایط زیر را داشته باشد می تواند انجام دهد. هر فرد خارجی که در آذربایجان یک اقامت موقت معتبر داشته باشد می تواند در این کشور ملک خریداری کند. این اقامت موقت می تواند به واسطه اقامت کاری در آذربایجان و یا اقامت تحصیلی در آذربایجان بوده باشد. طبق قانون آذربایجان، در زمینه خرید اموال هیچ تفاوتی میان افراد خارجی و شهروندان آذربایجانی وجود ندارد. شهروند خارجی می توانند هر ملکی را خریداری کنند، یعنی می تواند یک آپارتمان و یا یک خانه را خریداری کنند، اما نمی توانند یک زمین را خریداری کنند. طبق قانون آذربایجان، حقوق خرید زمین تنها به شهروندان آذربایجان می رسد. اگر یک فرد خارجی با یک شهروند آذربایجانی ازدواج کند با توجه به قانون کشور آذربایجان اگر در طول مدتی که با هم زندگی می کنند ملکی خریداری کنند، فرد خارجی هم در زمین آن ملک طبق قانون 50 درصد سهیم است. اما در صورت جدایی شان از یکدیگر فرد خارجی سهمی در زمین آن ملک ندارد و زمین به فرد آذربایجانی می رسد. همکاران مجرب موسسه حقوقی ملک پور این آمادگی را دارند تا در این خصوص مشاوره های رایگان تلفنی در اختیار شما متقاضیان محترم قرار دهند.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان
سرمایه گذاری در آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان و مراحل قانونی خرید ملک در آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان طی مراحل قانونی زیر صورت می پذیرد. خریدار خارجی می تواند در ابتدا ملک مورد نظر خود را از طریق اینترنت و یا با کمک یک موسسه املاک و مستغلات معتبر در آذربایجان انتخاب نماید. با بستن قرارداد با یک موسسه املاک و مستغلات معتبر باید امکان تقلب و سوءاستفاده را به حداقل رساند. فروشنده باید یک سند معتبر از ملکی را که می خواهد بفروشد ارائه نماید سپس باید در یک دفتر اسناد رسمی فرم مخصوص خرید و فروش ملک را پر کرده و این فرم معمولاً شامل ضوابط مربوط به فروش و حقوق و تعهدات می باشد. توافقنامه های خرید و فروش می تواند به دو زبان انگلیسی و آذربایجانی تنظیم شده باشد اما از آنجایی که فرم قرارداد حبس مطلق است باید به زبان آذربایجانی ترجمه شود (حبس مطلق یعنی اینکه، اگر انتفاع از مالی بدون تعیین مدت در عقد به شخص داده شود به آن حبس مطلق گویند و تا فوت مالک یا رجوع وی ادامه خواهد داشت یا به عبارت ساده تر  ملک خریداری شده در آذربایجان کامل به شما تعلق نمی گیرد و فقط ملک را به شما می فروشند و زمین را نمی فروشند). شرایط اصلی قرارداد فروش، قیمت قرارداد، حقوق و مسئولیت های طرفین، تعهدهای فروشنده و خریدار باید به صورت مکتوب درآمده و در اختیار طرفین قرارداد بگیرد. هزینه های دولتی فروش می تواند با توافق طرفین به عهده یکی از طرفین معامله باشد اما این مسئولیت معمولاً بر عهده خریدار است. هنگام انجام معامله توسط یک دفتر اسناد رسمی طرفین بایستی هویت خود را اثبات نمایند (گذرنامه، کارت شناسائی، مجوز اقامت موقت) و تأییدیه سند ملکی که قرار است مورد معامله قرار گیرد. همچنین باید از افرادی که در حال حاضر در آن خانه زندگی می کنند یک رضایت نامه اخذ گردد. همچنین خریدار باید مجوز اقامت موقت در آذربایجان را داشته باشد. پرداخت هزینه های دولتی جهت ثبت قرارداد خرید و فروش املاک توسط دفترخانه اسناد رسمی که این هزینه در باکو 200 منات  و در سایر شهرها 80 منات و هزینه بیمه خانه که اجباری می باشد به ارزش 50 منات است. پرداخت این هزینه ها باید از طریق حواله بانکی صورت گیرد و بصورت نقدی غیر مجاز است. با توجه به مساحت آپارتمان باید هزینه گواهی فنی صدور صورتحساب پرداخت شود که این مبلغ حداقل 80 منات می باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.گواهی مالکیت به صاحب اسناد ظرف مدت 10 روز تا 20 روز صورت می پذیرد در صورتی که تمایل به دریافت سند در مدت زمان کوتاهتری دارید باید مبلغ بیشتری واریز کنید. مطابق با قانون جمهوری آذربایجان در زمان خرید و فروش املاک مسکونی در آذربایجان، مالیاتی از سوی دولت دریافت نمی گردد. اما در صورتی که شخص خریدار از آن ملک به عنوان تجاری استفاده کند باید مالیات بر املاک را پرداخت نماید.

خرید ملک در آذربایجان و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان و پایتخت آن باکو و سایر شهرهای جمهوری آذربایجان بسیار متفاوت می باشد و با توجه به شرایط محیطی و سال ساخت و مساحت می تواند مبالغی متفاوت داشته باشد. همچنین در جمهوری آذربایجان دو نوع ملک وجود دارد یکی املاک اولیه (ساخت جدید) ساخته شده بعد از سال 2001 و املاک ثانویه که به املاکی که قبل از سال 2001 ساخته شده باشند و قیمت های آنها با هم متفاوت است. در جدول زیر قیمت خرید آپارتمان در باکو اشاره می شود:

قیمت هر مترمربع ملک در باکو جهت خرید قیمت به دلار آمریکا
قیمت هر متر مربع ملک در مرکز شهر باکو 4221.43
قیمت هر مترمربع ملک در اطراف شهر باکو 1.052.08

 در ادامه از هزینه اجاره ملک در آذربایجان به عنوان مثال به حضورتان اعلام می شود:

قیمت ملک در باکو جهت اجاره قیمت به دلار آمریکا
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 505.77
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1.050.00
آپارتمان 1 خوابه در اطراف شهر 273.10
آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر 526.92

نکته مهمی که در اجاره ملک در آذربایجان وجود دارد این است که در این کشور پولی بابت پیش پرداخت معمولاً دریافت نمی گردد. مدت زمانی که می توان در این کشور یک ملک را اجاره کرد حداکثر 10 سال می باشد و مالیاتی که صاحبخانه بایستی بابت اجاره خود بپردازد 14% می باشد.

علاوه بر هزینه ملک هزینه های جانبی هنگام خرید ملک وجود دارد که به شرح زیر است:

 • هزینه های دولتی (در باکو 200 منات و سایر شهر های آذربایجان 80 منات)
 • هزینه بیمه ملک (در حدود 50 منات)
 • هزینه گواهی فنی (80 منات)
 • هزینه موسسه املاک و مستغلات (این هزینه بسته به نوع ملک بین 2 تا 4 درصد قیمت ملک می باشد)

در آذربایجان وام بانکی جهت خرید ملک فقط به تبعه آذربایجان داده می شود و افرادی که اقامت موقت در این کشور داشته باشند نمی توانند از وام بانکی استفاده نمایند.

خرید ملک در آذربایجان و وکیل امور ملک

خرید ملک در آذربایجان بوسیله یک وکیل امور املاک و یک موسسه املاک و مستغلات در باکو و باقی شهرهای جمهوری آذربایجان امکان پذیر خواهد بود. شخص خارجی خریدار با امضاء یک توافقنامه با یک موسسه املاک و مستغلات در جمهوری آذربایجان صورت می پذیرد کمیسیون این موسسات معمولاً بین 2 تا 4 درصد از ارزش ملک می باشد. این قرارداد باید توسط یک وکیل حرفه ای و آشنا به امور املاک و مستغلات در آذربایجان صورت بگیرد. از آنجایی که متأسفانه در جمهوری آذربایجان امکان تقلب بسیار بالاست توصیه می شود قبل از اقدام در خصوص خرید ملک در آذربایجان با یک وکیل معتبر امور ملک مشورت صورت پذیرد.

خرید ملک در آذربایجان و خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور

خرید ملک در آذربایجان بنا به دلایلی که در خصوص عدم شفافیت قضائی و مبهم بودن مراحل اخذ اقامت در این کشور از سوی موسسه حقوقی ملک پور توصیه نمی شود و سرمایه گذاران محترم می توانند با مبلغی که در این کشور اقدام به خرید ملک می نمایند در کشوری مانند اسپانیا اقدام به سرمایه گذاری نمایند و از مزایای زندگی در یک کشور عضو شنگن بهره برده و در همان ابتدای اقدام به سرمایه گذاری اقامت این کشور را اخذ نمایند. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

خرید ملک در آذربایجان و توصیه های حقوقی

خرید ملک در آذربایجان را اگر به قصد اخذ اقامت دائم این کشور انجام می دهید، باید در نظر بگیرید که این نوع سرمایه گذاری در آذربایجان باید حداقل 100.000 منات آذربایجان باشد و مبالغ کمتر از این منجر به اخذ اقامت نمی شود. جهت خرید ملک در این کشور حتماً با یک وکیل حقوقی معتبر و آشنا به امور ملک در کشور آذربایجان مشورت نمایید. با در نظر گرفتن نمودار میل مبارزه با فساد در این کشور می توان نتیجه گرفت که نظام حقوقی در این کشور ضعیف بوده و در نتیجه سرمایه گذاری در آذربایجان و خرید ملک در آذربایجان خیلی توصیه نمی شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
خرید ملک در آذربایجان و سخن پایانی

خرید ملک در آذربایجان و مراحل آن در این نوشتار بررسی شد. از آنجا که اقامت آذربایجان به دلیل نزدیک بودن این کشور به ایران و هزینه های نسبتاً ارزان این کشور به نسبت باقی کشورهای اروپایی مدنظر افراد بسیاری می باشد بر آن شدیم پیرامون مسائل مهم در خرید ملک در آذربایجان و سرمایه گذاری در آذربایجان مطالبی را به نگارش درآوریم تا راهنمای شما مخاطبان همیشگی ما باشد. استانداردهای سرمایه گذاری و مراحل قانونی و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در آذربایجان و نکات مهم در خصوص خرید ملک در آذربایجان از جمله مواردی است که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت. از آنجایی که نظام قضایی این کشور بسیار ضعیف می باشد و بحث رشوه گیری در کشور آذربایجان بسیار مشاهده شده است، سرمایه گذاران محترم بهتر است با کمی تامل و مشورت کامل تر در این خصوص اقدام نمایند. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.