دادخواست

در این مقاله برای شما درباره ی دادخواست صحبت می نماییم . موسسه ی ملک پور تلاش می نماید در این مقاله به توضیح کامل دادخواست ها و انواع انها و دیگر موارد مرتبط با ان در این مقاله بپردازد شما عزیزان همچنین می توانید در صورت احتیاج به اطلاعات بیشتر از وکلای برجسته ی این موسسه نیز سوالات خود را جویا شوید  در ادامه به توضیحاتی درباره ی دادخواست می پردازیم .

مطابق ماده ی ۲ قانون آئین دادرسی مدنی دادگاه در صورتی به دعوا رسیدگی می کند که رسیدگی به دعوا از سوی خواهان درخواست شود و ماده ی ۴۸ نیز مقرر میدارد که شروع به رسیدگی ملتزم تقدیم دادخواست می باشد پس ما ۲ نوع  اصلاح داریم :
۱-درخواست
۲-دادخواست
درخواست یعنی خواستن و خواستن از اصول دارسی محسوب می شود در پاره ای از موارد تقدیم دادخواست ضرورتی ندارد .دادخواست یعنی سندی که حاوی دادخواهی می باشد و بهتر است بدانید که دادخواست سندی عادی می باشد و این سند آغازگر محاکمه می باشد و لازم به ذکر می باشد که  تقدیم دادخواست از شرایط اقامه دعوا محسوب نمی شود همچنین تقدیم دادخواست شرط رسیدگی به دعوا می باشد .
دادخواست می تواند به انواع نخستین – طاری و شکایت تقسیم شود . در دادخواست باید به نکاتی توجه داشت از جمله اینکه تعداد دادخواست به  تعداد خوانده به علاوه ی یک نسخه می باشد در حالیکه اجرائیه به تعداد محکوم علیهم بعلاوه دو نسخه می باشد ما در این مقاله به توضیحاتی مختصر در این باره می پردازیم :

آثار دادخواست

آثار دادخواست در دو بخش قابل مطالعه می باشد :
۱-نسبت به دادگاه
۲-نسبت به اصحاب دعوا

آثار دادخواست نسبت به دادگاه

۱-ایجاد اشتغال و تکلیف به رسیدگی :
بهتر است بدانیم که اظهارنامه چنین اثری ندارد. ماده ی ۳ قانون آئین دارسی مدنی مقرر می دارد که قضات موظفند  به دعاوی رسیدگی کنند و این تقدیم دادخواست است که موجب می شود دادگاه برای رسیدگی تکلیف یابد.
۲-تعیین محدوده ی رسیدگی
از آثار دیگر دادخواست این می باشد که مشخص می کند که دادگاه باید به چه اموری رسیدگی کند البته شما می توانید برای آگاهی بیشتر با موسسه ی MIE  اتریش همراه باشید .
۳-تشخیص قابلیت پذیرش و یا وارد بودن دعوا و صلاحیت دادگاه
تاریخ تقدیم دادخواست می باشد که مشخص می کند دعوای مطرح شده قابلیت پذیرش را دارد یا خیر و همچنین با توجه به ماده ی ۲۶ است که  مشخص می نماید دادگاه برای رسیدگی به دعوا صلاحیت دارد یا خیر .
نکته ای که در این قسمت بسیار مهم می باشد و باید به آن توجه داشت این می باشد که اظهار نامه برای دادگاه اشتغال ایجاد نمی نماید .

آثار دادخواست به اصحاب دعوا

۱-ایجاد رابطه ی حقوقی دادرسی
با تقدیم دادخواست نوعی رابطه ی حقوقی بین اصحاب دعوا به وجود می آید به طوری که پس از سپری شدن مقطعی حق استرداد دادخواست از بین نمی رود .
۲-شروع استحقاق خسارت تاخیر در ادای دین
۳-مکلف نمودن خوانده به پاسخ :
با تقدیم دادخواست ، خوانده مکلف می شود که به دعوا پاسخ دهد و اگر ندهد علی الاصول محکوم می شود .اما بهتر است بدانید که اظهارنامه چنین اثری را ندارد و پاسخ به  اظهارنامه تکلیف محسوب نمی شود .
اما اگر در اظهارنامه چیزی نوشته شود آن چیز می تواند اقرار محسوب شود و اقرار درخارج از دعوا محسوب می شود .

اعتراض ثالث

اعتراض ثالث مطابق ماده ی ۴۱۹ بر ۲ قسم می باشد :
۱-اعتراض ثالث اصلی
۲-اعتراض ثالث غیر اصلی یا طاری

اعتراض ثالث اصلی

دادخواست اعتراض ثالث  اصلی به دادگاهی تقدیم می شود که صادر کننده ی رای قطعی بوده  است این دادخواست یه طرفیت محکوم له و محکوم علیه رای مورد اعتراض تنظیم و به دادگاه صادر کننده ی رای قطعی تقدیم می شود .

اعتراض ثالث طاری یا غیر اصلی

اعتراض ثالث طاری دادخواست نمی خواهد مگر اینکه درجه ی دادگاه رسیدگی کننده پایین تر از دادگاه صادر کننده ی رای مورد اعتراض باشد ، در اینصورت دادخواست می خواهد که مطابق ماده ۴۲۳ باید ظرف ۲۰ روز تقدیم دادگاه تجدیدنظر شود .
یعنی چه در دادگاه رسدگی کننده بدوی باشد و چه رای در دادگاه بدوی به عنوان دلیل ابراز می شود و این رای سابقا از دادگاه تجدیدنظر صادر شده است پس اعتراض ثالث طاری در این فرض دادخواست می خواهد و دادخواست باید به دادگاه تجدید نظر تقدیم شود یعنی همان متن ماده ۴۲۳٫

دادخواست اعاده ی دادرسی

اعاده ی دادرسی نیز همچون اعتراض ثالث بر ۲ قسم می باشد :
اعاده ی دادرسی چه اصلی باشد جه غیر اصلی با دادخواست انجام می شود . اعاده ی دادرسی اصلی به دادگاه صادرکننده ی حکم قطعی تقدیم می شود و اعاده ی دادرسی غیر اصلی به دادگاهی تقدیم می شود که حکم در آنجا به عنوان دلیل ابراز شده است و آن دادگاه مکلف است که دادخواست اعاده ی طاری را به دادگاه صادر کننده ی حکم قطعی ارجاع نماید .
نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد این می باشد که  تنها موردی که یک دادگاه می تواند حکم دادگاه دیگری را نقض نماید فقط اعتراض ثالث می باشد و اعاده چون عدولی محسوب می شود خواه اصلی باشد و خواه طاری حتما باید به دادگاهی فرستاده شود که حکم قطعی را صادر کرده است .

شرایط و ضمانت اجرای حاکم بر دادخواست

این شرایط به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از :
۱-شرایطی که در قانون برای آنها ضمانت اجرا پیش بینی نشده است
۲-شرایطی که در قانون برای آنها ضمانت اجرا پیش بینی شده است و در دادخواست است .
۳-شرایطی که در قانون برای آنها ضمانت اجرا پیش بینی شده است و توقیف دادخواست است .

در ادامه باید گفت این توضیحات توضیحات مختصری از بحث وسیع دادخواست می باشد و شما عزیزان می توانید با همراهی موسسه ی MIE اتریش اطلاعات بیشتری نیز کسب نمایید .
موفق و پیروز باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.