حقوق داخلی

حقوق بین الملل خصوصی و عمومی

آیا تفاوت بین حقوق بین الملل خصوصی و عمومی را میدانید؟ آیا میدانید حقوق بین الملل خصوصی چیست ؟ آیا میدانید حقوق بین الملل عمومی چیست؟ آیا تعریفی از حقوق بین الملل عمومی دارید؟ آیا تعریف کلی کلمه حقوق را میدانید؟ آیا اساسا ارتباط بین حقوق بین الملل خصوصی و عمومی را میدانید؟ آیا تفاوت بین حقوق بین الملل خصوصی و حقوق  داخلی را میدانید؟ آیا وجه اشتراک بین حقوق بین الملل خصوصی و عمومی را میدانید؟ تفاوت های حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی حقوق بین الملل عمومی چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

حقوق بین الملل خصوصی به چه معناست و شامل چه حقوقی می شود؟مهمترین منابع حقوق بین الملل عمومی و خصوصی چه مباحثی هستند؟ وجوه تفاوت حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی چیست؟  درعرصه بین الملل ،حقوق بین الملل عمومی از اهمیت بیشتری برخوردار است یا حقوق بین الملل خصوصی؟در ایجاد حقوق بین الملل خصوصی و عمومی را میدانید؟ آیا حقوق بین الملل خصوصی و عمومی ویژگی هایی دارد؟  در این مقاله سعی کردیم تا به سوالات اساسی شما پیرامون حقوق بین الملل خصوصی و عمومی پاسخ دهیم.

حقوق

تقسیم بندیهای مختلفی از  علم حقوق صورت گرفته است. در یک تقسیم بندی   علم حقوق به دو بخش داخلی و بین الملل تقسیم می شود.به بیان دیگر میتوان حقوق را  مجموعه قواعد ی تعریف کرد که حاکم بر روابط افراد باشد  چنین تعریفی را  بر روابط افراد   میتوان در حقوق خصوصی یافت که اگر این حاکمیت قواعد، طرف دیگرش دولت باشد جنبه عمومی  می یابد  که این حقوق داخلی نام دارد و اگر این الزام از مرزهای جغرافیایی  بگذرد جنبه بین المللی دارد  و می توان از آن به عنوان   مجموعه قواعدی یاد کرد که روابط حقوقی در آن دارای یک عامل خارجی  باشد.. علم حقوق در بنیادی ترین تقسیم خود از نظر موضوع ، به دو شاخه اصلی حقوق عمومی و حقوق خصوصی تقسیم می شود.

 

حال به طور شفاف به تعریف شاخه های علم حقوق خواهیم پرداخت.

حقوق داخلی  به  مرزهای سرزمینی یک کشور محدود می شود ولی  قوانین حقوق بین الملل در حوزه روابط بین الملل  حاکم است. در ادامه حقوق داخلی خود به دو  بخش اصلی حقوق مدنی و حقوق کیفری تقسیم میگردد.همچنین حقوق بین الملل نیز به دو بخش حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی تقسیم می شود که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

حقوق مدنی: حقوق مدنی از شاخه های حقوق داخلی بوده  و به تنظیم روابط مالی و خانوادگی افراد و  افراد یک جامعه می پردازد.حقوق مدنی به نوعی مادر قوانین حقوقی نیز  محسوب می شود.

حقوق کیفری: حقوق کیفری به جرایم و همچنین نحوه مجازات افرادی که جرمی مرتکب شدند می پردازد. این بخش از قوانین به جزئی رسیدگی  میکند که آثار منفی جرمی که صورت گرفته به کل جامعه ارجاع میشود.

 حقوق بین الملل ، به دو شاخه  کلی عمومی و خصوصی تقسیم می شود:

اول حقوق بین الملل عمومی  است

دوم حقوق بین الملل خصوصی  است

  • حقوق بین الملل عمومی : این شاخه از علم حقوق به تنظیم روابط بین دولتها و سازمانهای بین المللی می پردازد. حقوق بین الملل ، شامل قواعد حاکم بر آن دسته از روابط سازمانها و دولتها است که دارای حداقل یک عنصر خارجی و بین المللی می باشند. ،مهمترین منابع حقوق بین الملل عمومی عبارتند از معاهدات بین المللی، عرف بین المللی،اصول کلی حقوقی،رویه قضایی و …….
  • حقوق بین الملل خصوصی : حقوق بین الملل خصوصی رابطه اشخاص را در عرصه بین المالل تنظیم می کند.مباحثی مانند اقامت، تابعیت در این بخش از قوانین حقوق بررسی میگردد. و مهمترین منابع حقوق بین الملل خصوصی شامل منابع داخلی و بین المللی می شود.

  تفاوت حقوق بین الملل خصوصی با حقوق عمومی :

۱- منابع حقوق بین الملل خصوصی مختلف اما منابع حقوق عمومی صرفاً داخلی است . ۲- مصادیق حقوق بین الملل خصوصی بیشتر از حقوق عمومی است . ۳- در ارتباطات حقوق ، در حقوق بین الملل خصوصی عامل  عاملی خارجی است اما در حقوق عمومی عامل  عاملی  خارجی نیست . ۴- حقوق بین الملل خصوصی یک یا چند عامل خارجی دخیل است اما در حقوق عمومی چنین چیزی  نیست .

 

اشتراکات میان حقوق بینالملل خصوصی با حقوق عمومی :

۱- هر دو  از حقوقی واحد تحت عنوان «قانون» استفاده میکنند.

۲- مرجع حل و فصل اختلافات مربوط به هر دو حقوق، دادگاه‌  ها هستند.

۳- اشخاص دارنده‌ی حق در هر دو حقوق، افراد و اشخاص حقوق داخلی هستند.

 

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری در  زمینه حقوق بین الملل خصوصی و عمومی و امر مهاجرت از طریق قانونی   کسب کنید میتوانید با موسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا تماس بگیرید و از مشاوران موسسه حقوقی ملک پور مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید.  ما همواره در موسسه حقوقی ملک پور شما را در رسیدن به اهدافتان در امر مهاجرت در  کوتاهترین زمان و با بهترین پیشنهاد راهنمایی خواهیم کرد. ما در موسسه حقوقی ملک پور آماده پاسخگویی به شما هم وطنان  عزیز هستیم شما  می توانید با همکاران ما در  موسسه حقوقی ملکپور تماس حاصل نموده و از اطلاعات مشاوران  بهره مند شوید.  ما در موسسه حقوقی ملک پور  آماده ایم تا در همه حوزه های حقوقی و بین المللی شما هم وطنان عزیز را  یاری نماییم.

هموطن عزیز بهترین ها را از ما در موسسه حقوقی ملک پور بخواهید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.