حقوق بشر

 

حقوق بشر چیست؟ حقوق بشر برچه اصولی استوار است؟ وکلای حقوق بشر  بر چه اصولی می توانند تاکید کنند ؟ وکلای حقوق بشر  بر چه معاهداتی می توانند تاکید کنند ؟ ایا وکلای حقوق بشری می توانند در جوامع بین المللی اقامه دعوا کنند. در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد سازمان ملل متحد توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

برخی از حقوقدانان معتقدند ریشه های از شناخت حقوق افراد و جایگاهشان در بیانیه ی کوروش هنگام فتح بابل وجود دارد. کوروش در سال ۵۳۹ قبل از میلاد مسیح اعلام کرد . من به هیچکس اجازه نمی دهم که در سرزمین سومر دیگری را شکنجه دهد ، نیاز مردم بابل باید برطرف شود پرستشگاه آنان نباید مورد تهاجم قرار گیرد. من بندگی و بردگی را از مردم بابل برداشتم ، آنها آزاد هستند ، می توانند خانه هایشان را بازسازی کنند و خدایان را به پرستشگاه منتقل کنند.

اما در واقع مقررات حقوق بشر بعد از جنگ جهانی اول مشاهده شد. با توجه به ظلم هایی که به تمامیت انسان ها به ویژه اقلیت ها وارد می شد بعد از خاتمه ی جنگ که اولین سازمان جهانی با صلاحیت عام ایجاد شد کشورها می خواستند مقرراتی برای حمایت از اقلیت ها تدوین کنند.

بعد از تاسیس سازمان ملل متحد جامعه ی بین المللی تصمیم گرفت که سندی را در رابطه با حقوق افراد تدوین کند اما شرایط برای ایجاد سند الزام آور فراهم نبود. به همین دلیل در سال ۱۹۴۸ مجمع عمموی سازمان ملل متحد موفق شد با مصوبه ی ۲۱۷ مورخ ۱۰دسامبر ۱۹۴۸ سندی را به تصویب برساند که اعلامیه حقوق بشر نامیده شد.

این سند ۳۰ ماده دارد  و تلاش شد حقوق سیاسی و مدنی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی افراد حقیقی ( بشر) مورد توجه و احترام قرا گیرد. اما هم چنان در بسیاری از سرزمین ها این حقوق نقض می شد ، چون مصوبه قدرت اجرایی نداشت چون یک قطعنامه بود و دولت ها ارزش الزام آور برایش قایل نبودند . به همین دلیل جامعه بین المللی تصمیم گرفت در سال ۱۹۶۶ مفاد اعلامیه را در قالب سند الزام آور بیاورد. غربی ها براین باور بودند که باید فقط حقوق مدنی و سیاسی را با تفسیثر بیشتر در سند الزام آور بیاورند اما بلوک شرق بر حقوق اجتماعی و اقتصادی توجه ویژه ای داشتند.

سرانجام دو سند دو سند متفاوت در خصوص حقوق بشر منعقد شد:

  1. در حقوق مدنی سیاسی
  2. در حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی

به همین دلیل ۲ میثاق منعقد گردید :

  1. میثاق حقوق مدنی سیاسی
  2. میثاق حقوق اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی

در زمان تدوین با توجه به اهمیت ، یک نهاد نظارتی پیش بینی شد به نام کمیته حقوق بشر اما دولت ها تمایلی به نظارت مستقیم آن نداشتند.به همین دلیل کمیته و صلاحیت هایش را در قالب پروتکل جداگانه منضم کردند به میثاق حقوق مدنی سیاسی و آن را هم اختیاری کردند. اما رفته رفته این اندیشه مطرح شد که حق حیات یک امر مهم است و نباید نابود شود پس مجازات مرگ باید از بین برود. در نتیجه در سال ۱۹۸۹ دومین پروتکل اختیاری به میثاق حقوق مدنی سیاسی اضافه شد به نام پروتکل لغو مجازات اعدام  ، دولت های که عضو آن می شوند حق ندارند مجازات اعدام را اعمال کنند.

 

مهم ترین مواد اعلامیه حقوق بشر عبارت انداز:

ماده ۱: تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر عادلانه و برادرانه رفتار کنند.

ماده ۱۰: هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

ماده ۱۶:

  1. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده‌ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.
  2. عقد ازدواج نمی‌بایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.
  3. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله جامعه و «حکومت» نگاهداری شود

ماده ۲۶:( نویسنده: امید محمدی ،موسسه حقوقی ملک پور)

  1. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش می‌بایست، دست کم در دروه‌های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می‌بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه‌ای نیز می‌بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی‌های فردی صورت پذیرد.
  2. آموزش و پرورش می‌بایست در جهت رشد همه جانبه شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروه‌های نژادی یا دینی و نیز به برنامه‌های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.
  3. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

باید خاطر نشان کرد که اهمیت تصویب این میثاق ها در آن است که حقوق بشر برای نخستین بار در تاریخ ، دارای ضمانت اجرایی و حمایت بین المللی شده است. هرچند ، این حمایت و ضمانت اجراها از کارایی لازم برخوردار نمی باشد ، اما در شرایط کنونی جامعه بین المللی ، تدابیر و حمایت های مزبور ، از نظر حقوق بین الملل یک مرحله تکاملی و نوعی حق نظارت جامعه بین المللی در زمینه اجرای حقوق بشر محسوب می شود و مسلما پیشرفت کامل در این زمینه وقتی بدست خواهد آمد که افکار عمومی جهانی بر خودخواهی های ملی مسلکی غلبه کند و ملت ها و دولتمردان آنها در اینباره از خود علاقه و فداکاری بیشتری نشان دهند. ( نویسنده: امید محمدی ،موسسه حقوقی ملک پور)

میثاق حقوق مدنی و سیاسی یک سیستم مراجعه دولت به دولت در مورد امور مربوط به اجرای میثاق ، و سازش را پیش بینی کرده است، مطابق ماده ۴۱ میثاق مزبور ، چناچه یک کشور طرف میثاق تشخیص دهد که کشور دیگر طرف میثاق ، به مقررات این میثاق ترتیب اثر نمی دهد ، می تواند به وسیله اطلاعیه کتبی توجه آن کشور را به موضوع جلب کند و در صورتی که موضوع با رضایت طرفین حل وفصل نشود هریک از طرفین حق دارند با ارسال اخطاریه ای به کمیته حقوق بشر مراجعه نمایند.

شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.  موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشورت های در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

 

امید محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.