جرم قتل:

در این مقاله سعی داریم در رابطه با جرم قتل و انواع آن شرح دهیم.

جرم قتل چیست؟انواع جرم قتل چگونه می باشد؟آرای دیوان عالی کشور در مورد جرم قتل به چه صورت می باشد؟اشتباه در هویت در جرم قتل چگونه اتفاق می افتد؟اشتباه در هدف در جرم قتل چگونه می باشد؟عنصر روانی در جرم قتل به چه صورت می باشد؟

همانطور که می دانید جرم قتل سنگین ترین جرم علیه اشخاص می باشد که صدمات آن برای فرد قربانی غیر قابل جبران خواهد بود. با توجه به اینکه جرم قتل به صورت آنی می باشد تعیین لحظه مرگ یعنی لحظه ای که حیات فرد پایان می یابد می توان گفت که جرم قتل به وقوع پیوسته است.موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله سعی دارد جرم قتل و انواع آن را برای شما شرح داده و به سوالات شما در زمینه جرم قتل پاسخ دهد.

با توجه به اینکه تعیین زمان مرگ مشکل است لذا می توان برای پایان یافتن حیات فرد زمانی متفاوتی را تعیین کرد. قبلا زمان مرگ را از کار افتادن قلب و قطع تنفس می دانستند ولی در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم می توان مرگ غیر قابل بازگشت مغز را زمان پایان یافتن حیات فرد دانست.

کشتن یک بیمار سرطانی و یا فرد حادثه دیده حتی اگر چند روز به پایان عمرش باقی مانده باشد هم قتل محسوب می شود و فرد قاتل با رد اتهام اینکه فرد چند روز به پایان عمرش باقی نمانده بود نمی تواند از خودش رد اتهام کند و در هر صورت قتل محسوب می شود و فرد قاتل باید به مجازات اعمال خود برسد.

با استناد به ماده ۴۹۳ قانون مجازات اسلامی در صورتی که فاصله ای بین جراحت و مرگ وجود داشته باشد باز هم مسئولیت مرتکب را از بین نمی برد و هر چقدر فاصله بین جراحت و مرگ بیشتر باشد احراز رابطه سببیت مشکل خواهد شد و در حال می توانیم بگوییم که گذشت زمان میان فعل و مرگ مسئولیت کیفری متهم را از بین نمیبرد.

هرگاه فردی با عمل خود اقدام به برقراری رابطه جنسی با فردی نماید و ویروس ایدز را منتقل نماید و بعد از گذشت سالها در اثر این بیماری فرد بمیرد باز هم فرد مذکور مرتکب جنایت شده است .

جرم قتل می‌تواند به صورت های مختلفی اتفاق بیفتد . اگر فردی کسی را در آب یا آتش بیاندازد و فرد توان خروج از آب یا آتش را داشته باشد و خارج نشود و در آنجا بماند تا بمیرد پرتاب کننده را نمی‌توان قاتل به حساب آورد .

هرگاه کسی را که مجهز به چتر نجات می باشد از هواپیما به بیرون پرتاب نماید و فرد چتر نجات خود را باز نکند و به زمین سقوط نمایند پرتاب کننده را نمی‌توان قاتل به حساب آورد .

در اینجا به ۲ رای از دیوان عالی کشور استناد می کنیم .

تا هنگامی که سبب اصلی مرگ آسیبی است که جانی وارد کرده است این جانی مسئول ضرب  منتهی به مرگ است هرچند مجنی علیه دچار بیماری باشد که در ایجاد مرگ کمک کرده است .

مطابق رای دوم دیوان عالی کشور هرگاه دادگاه ثابت کرده باشد آسیبی که متهم به مجنی علیه وارد  کرده باعث مرگ است و وضع   بیماری قربانی نیز کمک کرده از پیگرد متهم در برابر مرگ به عنوان  نتیجه آسیبی که در منجی علیه  وارد شده درست میباشد

شرط دیگر برای اثبات مرگ یا صدمه جسمانی فرد وجود رابطه سببیت می باشد .

طبق ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامی که می گوید به سبب آن جنایتی واقع شود براین شرط تاکید کرده است. در صورتی می‌توان فعل مرگ یا صدمه جسمانی را به فرد نسبت داد و او را مسئول دانست که این نتیجه از ترک فعل وی ناشی شده باشد .

شرط دیگر برای مسئول شناختن فرد در قبال مرگ یا صدمه جسمانی فرد ناشی از ترک فعل می باشد که ماده ۲۵۹ قانون مجازات اسلامی صراحتا به آن اشاره کرده است . مثلا پدری که با دیدن غرق شدن فرزندش در استخر وی را نجات نمی دهد درصورتی قاتل محسوب می‌شود که توانایی نجات دادن و فرزندش را داشته باشد ولی از این کار خودداری کرده باشد پس این مسئولیت شامل پدری که شنا کردن بلد نیست نمی شود .

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد. موسسه حقوقی ملک پور به عنوان بزرگترین موسسه حقوقی در خاورمیانه این امکان را دارد که شما را در زمینه جرم قتل و حقوق داخلی یاری نماید.

شرط  دیگر برای مسئول شناختن فرد به جرم قتل  وجود عنصر روانی لازم میباشد .

برای اینکه به ارتکاب قتل عمدی یا ایراد ضرب و جرح عمدی به دیگری محکوم شود باید مورد نظر وی باشد یعنی این نتیجه را خواسته باشد .هرگاه مرتکب مستقیم موجب بروز جنایت شود به طوری که بدون هیچ گونه شک و تردید نتیجه را منتسب به وی بدانند به این مباشرت در جنایت می‌گویند که به موجب ماده ۴۹۴ قانون مجازات اسلا می.منظور آن است که جنایت مستقیما توسط خود مرتب واقع شود .

طبق ماده ۵۰۶ قانون مجازات اسلامی جنایت آن است که کسی سبب تلف شدن یا مصدومیت دیگری را فراهم کند و خود مستقیما مرتکب جنایت نشود به طوری که در صورت فقدان رفتار او جنایت حاصل نمی‌شود مانند آنکه چاهی بکند و کسی درون چاه بیفتد و آسیب ببیند .

در رابطه با جنایات عمدی بهتر است بگویم که برای عمدی بودن جرم مرتکب باید هم در فعل و هم قصد نتیجه را داشته باشد تا بتواند جرمی عمدی محسوب شود و با فقدان هر یک از این دو جرم عمدی محسوب نخواهد شد .

مورد دیگر اشتباه در هدف می‌باشد اشتباه در هدف زمانی رخ می دهد که مثلا گلوله مرتکب در اثر خطا در تیراندازی به فردی که نزدیک وی ایستاده است اصابت می کنند .

مورد دیگر اشتباه در هویت می‌باشد اشتباه در هویت زمانی رخ میدهد که شخص جانی به همان فردی که در مقابل او ایستاده تیراندازی می‌کند و در ذهن خود او را شخص مورد نظر می‌داند در حالی که شخص مورد نظر نمی باشد .

برای عمدی محسوب شدن قتل یا صدمات جسمانی علاوه بر اینکه مرتکب باید عمد در فعل داشته باشد باید قصد نتیجه را هم داشته باشد . مثلا کسی را که خوابیده به تصور اینکه مرده است از بلندی به سمت پایین پرتاب کنند و بر اثر همین پرتاب بمیرد قتل یا جرح عمدی محسوب نمی شود .

نوعی دیگر از جنایت جنایت شبه عمدی می باشد که طبق ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی مرتکب نسبت به مجنی علیه قصد رفتاری را داشته باشد لیکن قصد جنایت واقع شده نظیر آن را نداشته باشد و ازمواردی که مشمول تعریف جنایت عمدی می‌گردد نباشد . مثلا کسی را به قصد تادیب به نحوی که نوعاً سبب جنایت نمی‌شود بزند و موجب جنایت گردند یا طبیبی مباشرتا بیماری را به طور متعارف معالجه کند و اتفاقات سبب جنایت شود .

نوعی دیگر از جنایت جنایت خطای محض می باشد . در جنایت خطای محض مرتکب نه قصد جنایت بر مجنی علیه را دارد و نه قصد فعل را دارد مانندآنکه تیری به قصد شکآر رها کند و به فردی برخورد نمایند .

حالت دیگر جنایت خطای محض  وقتی است که جنایت در حالت خواب و یا بیهوشی واقع شود .

در نهایت می توان گفت که جرم قتل انواع مختلفی دارد و می تواند عمدی و یا غیر عمدی باشد که بستگی به این دارد که فرد در جرم قتل قصد فعل ویا قصد نتیجه را دارد یا خیر که بر اساس جرمی که انجام داده است مجازات خواهد شد.که مجازاتهای فرد می تواند متفاوت باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را در زمینه جرم قتل به دست آورید.

 

 

 

منابع:

برگرفته از کتاب جرائم علیه اشخاص دکتر میر محمد صادقی

برگرفته از کتاب حقوق جزای اختصاصی دکتر ایرج گلدوزیان

 

برگرفته از قانون مجازات اسلامی

 

نگار ولی یاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ