ثبت شرکت در ترکیه

 • مقدمه ای در باب ترکیه جهت ثبت شرکت در ترکیه
 • وضعیت ثبت شرکت در ترکیه
 • چرا ثبت شرکت در ترکیه؟
 • چگونگی ثبت شرکت در ترکیه
 • مراحل ثبت شرکت در ترکیه
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه
 • مزایای ثبت شرکت در ترکیه
 • هزینه های رایج ثبت شرکت در ترکیه
ثبت ثبت شرکت در ترکیه

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

مقدمه ای در باب ترکیه جهت ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ این کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه قرار دارد.ترکیه با جذب بیش از ۳۰ میلیون گردشگر در سال ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان است. آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع توریست ی دراین کشور به محبوبیت گردشگری ان افزوده است .

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه به روش های گوناگونیممکن است و به دو صورت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت میباشد که این روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با هم تفاوت دارند.

پاسپورت ترکیه رتبه 49 را در بین رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده است و با این پاسپورت می توان بدون ویزا به 107 کشور جهان سفر کرد.

وضعیت ثبت شرکت در ترکیه

از انجا که اخیرا تعداد فزاینده ای از مردم از نقاط مختلف جهان به دلایل مختلف از جمله شروع یک زندگی جدید، کار و یا حتی برای پیدا کردن آرامش خاطر در دوران بازنشستگی خود تصمیم به آمدن به ترکیه می گیرند و از انجا که در چهارده سال اخیر این کشور به سرعت روند پیشرفت را بخصوص در زمینه اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی طی کرده بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای زندگی و کار و ازجمله ثبت شرکت در ترکیه باشد. خارجیانی که مایل به راه انداختن کسب و کار در ترکیه و یا اقامت در این کشور می باشند باید با جمع آوری مدارک مورد نیاز و بهره گیری از مشاوره حقوقی در این خصوص و گرفتن اطلاعات و راهنمایی های مورد نیاز اقدام به این امر نمایند. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند می توانند برای کسب و کارشان از نیروهای محلی نیز کمک بگیرند، در ترکیه بیش از ۲۷ میلیون فرد تحصیل کرده و جوان و علاقمند به کار با شرکت های خارجی وجود دارد و ضمن اینکه در سال های اخیر دولت ترکیه سعی بر آن داشته که محدودیت ها را در مورد توسعه سرمایه گذاری های خارجی برداشته و فراهم نمودن شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی را داشته، از این رو کشور ترکیه به خانه ای برای بیشتر از حدود سی و سه هزار شرکت که توسط اشخاص خارجی برپا شده مبدل شده است. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند از انگیزه هایی چون مالیات بر درامد پایین (اخیرا بیست درصد به جای سی وسه درصد) می توانند بهره بگیرند.

چرا ثبت شرکت در ترکیه؟

 • برخورداری از اقتصاد موفق و روبه رشد و بازار داخلی بزرگ

 • با توجه به اینکه بیش از بیست میلیون نفر از جمعیت این کشور را نیروی جوان، فعال و تحصیل کرده تشکیل می دهند این امر برای کارآفرینی و به کار گیری در بیزنس های مختلف بسیار کارآمد می باشد.

 • برخورداری از موقعیت مناسب کشور ترکیه بعنوان یک پل طبیعی یا در واقع یک دروازه بین آسیا و اروپا بمنزله یک خروجی موثر برای دسترسی به بازارهای اصلی

 • کسانیکه تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند حتی بدون نیاز به شراکت و بکارگیری یک شهروند ترک نیز می توانند به تنهایی و برای خود اقدام به ثبت شرکت نمایند.

 • کسانیکه تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند حتی بدون نیاز به شراکت و بکارگیری یک شهروند ترک نیز می توانند به تنهایی و برای خود اقدام به ثبت شرکت نمایند.

 • قبل از اینکه شروع به فعالیت در ترکیه کنید و از همان ابتدا اجازه اقامت یکساله را دریافت می نمایید که در صورت راه اندازی کسب و کار و ادامه فعالیت در ترکیه این اقامت هرساله تمدید می شود تا بعد از پنج سال که شرکت را فعال نگه داشتید منجر به اقامت دائم شود.

 • قبل از اینکه شروع به فعالیت در ترکیه کنید و از همان ابتدا اجازه اقامت یکساله را دریافت می نمایید که در صورت راه اندازی کسب و کار و ادامه فعالیت در ترکیه این اقامت هرساله تمدید می شود تا بعد از پنج سال که شرکت را فعال نگه داشتید منجر به اقامت دائم شود.

چگونگی ثبت شرکت در ترکیه

در ابتدا نیاز به تدوین و ارایه یک برنامه کاری یا بیزنس پلن به کنسولگری ترکیه در کشوری که شهروند آن کشور محسوب می شوید یا در آن کشور اقامت دایم دارید ارایه دهید و پس از گرفتن تاییدیه باید برای گرفتن مجوز برای شروع به فعالیت در ترکیه به تایید وزارت کار ترکیه نیز برسد. از آنجا که در ترکیه قانون سرمایه گذاری خارجی بر مبنای شرایط برابری است اجازه می دهد که سرمایه گذاران بین المللی از همان حقوق و تعهداتی که سرمایه گذاران داخلی دارا می باشند برخوردار باشند تا با شرایط یکسان و اطمینان خاطر شروع به راه اندازی کسب و کار خود همانند سرمایه گذاران محلی در ترکیه نمایند. در ترکیه امکان هر نوع ثبت شرکتی را خواهید داشت که در زیر به چند نوع از محبوب ترین این شرکت ها اشاره می کنیم:

یک) شرکت سهامی، حداقل تعداد شرکا و سهامداران پنج شخص حقیقی یا حقوقی می باشد و معمولا محدودیتی برای تعداد شرکا وجود ندارد.

(joint stock company (jsc

دو) شرکت با مسولیت محدود، حداقل دو شریک و حداکثر پنجاه شریک، که بر مبنای قانون جدید ثبت شرکت در ترکیه با یک سهامدار نیز قابل تشکیل می باشد و حداقل سرمایه برای تشکیل این شرکت پنج هزار لیره ترکیه است

(Limited Liability Company (LLC

سه) شرکت تعاونی

Cooperative Company

سه) شرکت های جمعی

Collective company

وقتی که شما برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام می نمایید باید موارد زیر را انجام دهید:

ارایه فرم اساسنامه شرکت وانتخاب نام تجاری برای شرکت که باید از طریق سیستم مرسیس (سیستم ضبط رجیستری مرکزی) انجام شود. مرسیس یک سیستم اطلاعات مرکزی برای انجام فرایندهای رجیستری تجاری و ذخیره سازی و ثبت داده ها و اطلاعات در رجیستری اداری الکترونیکی دولت ترکیه می باشد و بر این اساس به کسانی که برای راه اندازی یک کسب و کار اقدام می کنند یک شماره فایل مختص به آن فرد تعلق می گیرد تا بعد از آن به پروسه تکمیل مدارک و ثبت شرکت بیانجامد. در زیر به ذکر مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت شرکت در ترکیه می پردازیم.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

ارایه چهار نسخه کپی از گواهی محضری و رسمی از سردفتر اسناد رسمی بهمراه نسخه اصلی آن و برای شخص اصلی و هر سهامدار واقعی شرکت ارایه اصل پاسپورت و دو نسخه کپی پاسپورت، در صورتیکه شریک شما یک نهاد قانونی باشد ارایه گواهی فعالیت نهاد قانونی بعنوان سهامدار که توسط مقامات مربوطه در کشور ترکیه صادر شده که باید حاکی از اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی آنها باشد.

ارایه کارت هویت مدیران شرکت که در سردفتری به تایید رسیده.

داشتن تمکن مالی مناسب با زمینه فعالیت شرکت و پرینت حساب مبنی بر تامین هزینه ی زندگی و مخارج شخص اصلی و همراهان او درکشور ترکیه.

تعیین زمینه فعالیت شرکت یا همان تدوین اساسنامه شرکت.

مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره شناسایی مالیات بالقوه (شماره مالیاتی).

تعیین مدیر شرکت و تعیین و ثبت آدرس شرکت که توسط بازرسان اداره دارایی بازدید و به تایید می رسد.

مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت و بعد دادن آگهی و چاپ در روزنامه رسمی.

دریافت کارت بازرگانی.

افتتاح یک حساب بانکی بنه ام شرکت.

معرفی یک فرد بعنوان حسابدار یا مشاور مالی شرکت که حقوق این شخص با توجه به حجم فعالیت های تجاری در شرکت ماهیانه از دویست دلار به بالا می باشد.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه

 • 1. اجازه اقامت کوتاه مدت برای خارجیان

  برای درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت، خارجیانی که املاک و مستغلات در ترکیه دارند یا قصد راه اندازی یا پیوستن به تجارت یا کسب و کار در ترکیه را دارند، مدارک زیر را در اختیار اداره مهاجرت مربوطه (Göç İdaresi) از طریق سیستم اقامت الکترونیکی قرار میدهد. اجازه اقامت کوتاه مدت برای حداکثر دو سال به عنوان یک اصل صادر می شود. مجوز اقامت در صورت عدم استفاده بیش از شش ماهه منقضی میگردد.

  فرم اولیه:

  فرم درخواست مجوز اقامت

  اصل و کپی پاسپورت یا سند مسافرتی

  چهار عکس بیومتریک

  اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت

  مالکیت محل اقامت متقاضی

  یک نامه دعوت نامه یا اسناد صادر شده توسط شخص / تجارت که با آن تماس گرفته می شود **

  بیمه معتبر پزشکی (یکی از موارد زیر باید باشد):

  o اثبات دسترسی به خدمات بهداشتی در ترکیه در محدوده موافقتنامه های اجتماعی دو جانبه

  o اسناد ارائه شده توسط مؤسسه ی تأمین اجتماعی

  o بیمه خصوصی

  1.2 فرم تمدید اقامت

  تقاضانامه برای تمدید اجازه اقامت در شصت روز قبل از انقضای آن ممکن است و به اداره فرمانداری منتقل شود، اما تحت هیچ شرایطی نباید بعد از تاریخ انقضا انجام شود.

  خارجی ها باید از طریق سیستم اقامت الکترونیکی درخواست مجوز اقامت کنند. درخواست تکمیل شده و مدارک مورد نیازاز طریق ایمیل ظرف پنج روز کاری باید به اداره مربوطه اداره مهاجرت (Göç İdaresi) در آدانا، آنکارا، آنتالیا، آیدین، بورسا، گازیانتپ، استانبول، مصری، کایسری، کوکائلی، مرسین، موغله، سامسون، شانلیورفا یا تکریتگ ارسال شود.

 • 2. اجازه اقامت طولانی مدت برای خارجی ها

  برای اجازه اقامت طولانی مدت، خارجیانی که مستمر در ترکیه حداقل هشت سال اقامت داشته اند، باید مدارک زیر را به اداره مهاجرت مربوطه مربوطه (Göç İdaresi) ارسال کنند:

  2.1 فرم

  فرم درخواست مجوز اقامت

  اصل و کپی پاسپورت یا سند مسافرتی

  کپی سند مجوز اقامت قبلی

  چهار عکس بیومتریک

  اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت


  بیمه معتبر پزشکی (یکی از موارد زیر باید باشد):

  o اثبات دسترسی به خدمات بهداشتی در ترکیه در محدوده موافقتنامه های اجتماعی دو جانبه

  o اسناد ارائه شده توسط مؤسسه ی تأمین اجتماعی

  o بیمه خصوصی خصوصی معتبر برای حداقل یک سال

  * اجازه اقامت طولانی مدت به طور نامحدود صادر می شود. بنابراین هیچ برنامه افزودنی لازم نیست.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 • اخذ اقامت کاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه

  با ثبت شرکت در ترکیه به افراد سهامگذار اقامت کاری داده می شود.

  همچنین در باب اخذ شهروندی ترکیه شفافیت کسب و کار برای دولت ترکیه بسیار مهم می باشد و ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت کاری ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه میتواند این شرط رابرای دولت ترکیه براورده سازد.

 • بدست اوردن شخصیت حقوقی و اجتماعی در ترکیه

  با ثبت شرکت در ترکیه فرد شخصیت حقوقی پیدا میکند که از نگاه دولت، اصناف و شرکت ها وحتی مردم عادی شما را به عنوان سرمایه گذار خارجی
  و بسیار موجه تر در قیاس با خریدار ملک یا هرنوع خارجی مقیم ترکیه نگاه خواهند کرد.

 • اخذ کردیت کارت و استفاده از تسهیلات بانک ها

  با ثبت شرکت در ترکیه و پس از فعالیت اقتصادی و نشان دادن سود مناسب و مفید بودن این تجارت پس از گذشت یکسال فرد میتواند از بانک کردیت کارت دریافت کند .

 • ثبت شرکت در ترکیه بدون داشتن اقامت ترکیه

  ثبت شرکت در ترکیه حتی بدون اقامت نیز ممکن است و الزامی برای اخذ اقامت ترکیه قبل از ثبت شرکت در ترکیه نمیباشد.

هزینه های رایج ثبت شرکت در ترکیه

اگر قرارداد یا عقدی که منعقد شده باعث نقض قانون شده باشد و یا اینکه ارگان مربوطه معامله را تایید نکند همچنین اگر شخص خارجی در مهلت مقرر برای ثبت پروژه اقدام نکند پروژه مطابق برنامه ای تحویل شده در موعد نقرر پایان نپذیرد

 • هزینه حسابدار ( هزینهیک حسابدار رسمی ماهانه ۱۲۰ دلار به بالا میباشد)

 • هزینه های کارمند ( این مورد اجباری نیست اما برای اعتبار شرکت در آینده بهتر است پرداخت شود )

 • هزینه اجاره محل دفتر(بسته به نوع محل متفاوت بوده و می تواند از چند دلار تا چندهزار دلار باشد.)

 • هزینه آب ، برق ، تلفن و اینترنت

 • ۲۳ درصدمالیات بر اجاره محل کار

 • هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن دراداره دارایی :سالانه حدودا ۴۰۰ دلار

 • مالیات بر درآمد شرکت : ( معادل ۱۸ % از سود خالص شرکت )

بررسی هزینه های زندگی در ترکیه جهت ثبت شرکت در ترکیه

هزینه های زندگی در استانبول (به لیر):

غذا و نوشیدنی:

صرف غذا در یک رستوران متوسط : 4.5 TL
هزینه کاپوچینو : 1.5 TL
نوشابه کوکاکولا /پپسی: 2 TL
بطری آب : 0.5 TL

کالاهای سوپر مارکت:

شیر ۱ لیتری : 1.25 TL
تخم مرغ (۱۲ عدد): 1.5 TL
سیب /۱ کیلو :: 1.5 TL
پرتقال / ۱ کیلو 1.5 TL
سیب زمینی / ۱ کیلو : 1 TL

ورزش و تفریحات:

باشگاه بدنسازی یک ماهه: 60 TL
کرایه ۱ ساعت زمین تنیس : 11.5 TL
سینما درجه ۱ : 6.5 TL

اینترنت و تلفن:

اینترنت با سرعت ۶ مگابیت درماه: 28 TL
مکالمه با موبایل ۱ دقیقه : 0.22 TL

پوشاک:

شلوار جین : 66 TL
یک دست لباس تابستانه :40 TL
کفش نایک یک جفت : 75 TL
کفش مردانه چرم یک جفت: 68 TL

اجاره آپارتمان (ماهانه):

اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: 750 TL
اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج از شهر : 350 TL
اجاره آپارتمان ۳ خوابه مرکز شهر : 1500 TL
اجاره آپارتمان ۳ خوابه خارج شهر : 750 TL

خرید آپارتمان:

قیمت هر متر آپارتمان مرکز شهر : 1300 TL
قیمت هر متر آپارتمان خارج شهر : 715 TL

حمل و نقل:

تاکسی ورودی : 4 TL هر کیلومتر بعدی : 1 TL
مترو: هر سفر 3 TL
اتوبوس: هر سفر 3 TL
مینی بوس: هر سفر 3 TL

جمع بندی

در پایان شایان ذکر است که در مورد ثبت شرکت در ترکیه با مشاوران حقوق بین الملل خصوصی و وکیل مهاجرتی ترکیه مشورت نمایید و تمام شرایطثبت شرکت در ترکیه و مدارک مورد نیاز و هزینه ها را مورد بررسی نمایید .

موسسه حقوقی ملکپور با همکاری موسسه MIE اتریش در تلاش است تا تمام قوانین مهاجرتی  ترکیه و همچنین ثبت شرکت در ترکیه را در اختیار شما متقاضیان مهاجرت به ترکیه از ثبت شرکت در ترکیه قرار دهد . درصورت تمایل به اخذ اطلاعات بیشتر در این باب میتوانید با دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران و سایر نقاط دنیا تماس حاصل بفرمایید.

law ثبت شرکت در ترکیه
6 پاسخ
 1. حامد گفته:

  با سلام میخواستم جهت اقامت در ترکیه شرکت با مسعولیت محدود ثبت کنم چقدر هزینه دارد و ایا این شرکت میتونم در کل شهر های ترکیه فعالیت کنم وافراد کاری را استخدام کنم لطف کنید راهنماییم کنید متشکرم ولی نیاز اولیه برای اشنایی کشور ترکیه ابتدامیخوام هزینه ای بیشتر تحمیل نشوم تا خودم را با محیط وفق بدم.

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. با توجه به گسترده بودن مبحث ثبت شرکت پیشنهاد می گردد جهت بررسی شرایطتان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02149196000 دفتر موسسه تماس حاصل فرمائید.

   پاسخ
 2. بهمن گفته:

  سلام
  می خواهم یک شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه به ثبت برسانم؛
  آیا حضور من در ترکیه و دفاتر رسمی آنجا برای ثبت آن ضروری
  است؟
  متشکرم

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. بهتر است جهت سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت در ترکیه با مشاوره و کسب اطلاعات دقیق اقدام نمایید. لذا پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمائید.

   پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب پرونده شما نیاز به اخذ وکیل متخصص در این امر داشته بنابراین باید شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت اخذ مشاوره با دفتر وین از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.