ثبت شرکت در بلژیک

مقدمه

آیا به دنبال ثبت شرکت در بلژیک هستید؟ آیا شرایط ثبت شرکت در بلژیک را می دانید؟ آیا از قوانین ثبت شرکت در بلژیک آگاهید؟ میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در بلژیک به چه میزان است؟ مراحل ثبت شرکت در بلژیک کدامند؟

دراین مقاله سعی بر آن داریم تا به معرفی انواع ثبت شرکت در بلژیک پرداخته و شما را با قوانین، مراحل، میزان سرمایه ثبت شرکت در بلژیک آگاه سازیم.

موسسه حقوقی ملک پور با سالها تجربه در ارائه مشاوره در امر ایجاد و ثبت شرکت در بلژیک و سرتاسر اروپا، تخصصی ترین خدمات را به هموطنان عزیز ارائه می دارد.

 

به دنبال ثبت شرکت در بلژیک، سرمایه گذار می باید از مراحل ثبت شرکت نظیر تهیه اساسنامه شرکت، و دیگر مدارک مورد نیاز نظیر ارائه نمونه امضا، فرم های مخصوص و کپی از پاسپورت. تمامی این مراحل می باید در برابر سردفتر در بلژیک انجام شود.

 

به منظور راه اندازی یک شرکت ویا کمپانی در بلژیک، نیاز به یک دفتر ثبت به همراه حساب بانکی در یک بانک بلژیکی می باشد. سرمایه گذاران خارجی که مایل به راه اندازی یک شرکت در بلژیک می باشند، می باید از قوانین “کدمالی بلژیک” کاملا آگاهی داشته باشند. این کد، مشخصه شخصیت های قانونی و وجه تمایز “کمپانی” از “پارتنر” می باشد.

 

 

نوع اول فعالیت تجاری؛ شرکت

شرکت با مسئولیت محدود

ساده ترین نوع شرکت در بلژیک، شرکت با مسئولیت محدود ویا BVBA/SPRL می باشد. این نوع شرکت، با حداقل یک سهام دارد با سرمایه ۱۸۵۰۰ یورو تشکیل می شود. در این نوع شرکت، مبلغ ۶۲۰۰ یورو به حساب شرکت واریز می شود اگر بیش از یک سهام دار موجود و مبلغ ۱۲۴۰۰ یورو اگر فقط یک سهام دار وجود داشته باشد. سرمایه اولیه در این نوع شرکت به سهام هایی تقسیم بندی سده که امکان عرضه به مردم در شکل سهامی عام را خواهد داشت اگر این اجازه از سوی نیمی از سهام داران که ¾ سرمایه را در اختیار دارند داده شود.

 

شرکت سهامی عام محدود

دراین نوع شرکت که SA/NV نامیده می شود، متشکل از حداقل ۲ سهام دار با مشارکت آنها در میزان سهام شرکت به مبلغ حداقل ۶۱۵۰۰ یورو بوده وبه حداقل ارزش سهام تقسیم بندی نمی شود. این سرمایه به سهم های قابل انتقال تقسیم شده که در بازار سهام عرضه و ثبت می گردد. مدیریت این نوع شرکت با هیئت مدیره ای متشکل ازحداقل ۲ نفر می باشد.

 

شرکت با مشارکت محدود

این نوع شرکت خیلی مرسوم نبوده اما می تواند با حداقل سه شخص حقیقی یا حقوقی با حداقل سرمایه ۱۸۵۰۰ یورو راه اندازی گردد. کاهش یا افزایش مشارکت سهام داران در میزان سرمایه در شش ماه اول سال مالیاتی مقدور می باشد.

 

 

نوع دوم فعالیت تجاری؛ پارتنرشیپ

 

به طور کلی، زمانی که شخصیت های حقوقی و حقیقی که امکان ارائه سرمایه اولیه شرکت را ندارند، می توانند به ایجاد یک “پارتنرشیپ” مبادرت ورزند. این نوع از فعالیت تجاری می توانند در انواع زیر موجودیت یابد:

پارتنرشیپ عمومی یا عادی

پارتنرشیپ محدود

پارتنرشیپ محدود بوسیله سهام

 

پارتنرشیپ عادی

اشخاص می توانند “پارتنرشیپ عادی” را با ایجاد یک نام واحد با اهداف اقتصادی مشترک راه اندازی نمایند. در این نوع فعالیت تجاری، تمامی پارتنر ها مسئولیت نامحدود داشته و تمامی آنها می توانند تصمیمات تجارتی مرتبط را اخذ نمایند. برای مثال، تغییر اساسنامه نیازمند رای بدون نام از سوی پارتنر ها انجام می شود. هیچ حداقل سرمایه ای وجود نداشته و درصورت انحلال شرکت، هر یک از سهام داران می توانند سرمایه ای را که با خود به شرکت آورده اند ادعا نمایند.

 

پارتنرشیپ محدود بلژیکی

در این نوع از پارتنرشیپ، دو نوع پارتنر وجود دارد:

 

پارتنرهای فعال که کاملا مسئولیت تصمیمات رابرعهده داشته وقدرت تصمیم گیری تام دارند

پارتنرهای غیرفعال که فقط مسئولیت آنهادر حدمشارکتشان در سرمایه پارتنرشیپ می باشد

 

هیچ حداقل سرمایه ای همانند پارتنرشیپ عادی مورد نیاز نمی باشد. اما سرمایه های شخصی پارتنرهای غیرفعال در صورت انحلال، درگیر نمی باشد.

 

پارتنرشیپ محدود با سهام

این نوع از پارتنرشیپ نیازمند حداقل سرمایه ۶۱۵۰۰ یورو می باشد. برخلاف انواع قبلی، این نوع توسط پارتنرها و سهامداران تاسیس شده که مسئولیت آنها به ارزش سهام اورده ایشان محدود می باشد. مدیریت در این نوع پارتنرشیپ، توسط یکی از اعضا با مسئولیت نامحدود انجام شده که حق وتو نیز بر اساس قوانین دارد. سهام این نوع تجارت قابل انتقال به ثالث می باشد.

ایجاد شعبه و یا نمایندگی در بلژیک

اشخاص خارجی به راه اندازی شعبات و نمایندگی های شرکت های تجاری خود در بلژیک دعوت می گردند بالاخص وقتی سعی برآن دارند تا بر سر تصمیم اینکه آیا راه اندازی یک فعالیت تجاری در بلژیک برایشان سودمند خواهد بود یا خیر. زمانی که نمایندگی ها امکان فعالیت اقتصادی را ندارند، شعب بلژیکی می توانند فعالیت خود را تحت کنترل محدود کمپانی های پارتنرهای خارجی به اجرا دراورند.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی برآن داشتیم تا شما را با انواع ثبت شرکت در بلژیک اشنا نموده و راه های متفاوت در راه اندازی و ثبت شرکت در بلژیک اشنا سازیم. قوانین و میزان سرمایه لازم در ثبت شرکت در کشور بلژیک را بررسی نموده و مسئولیت های مشخص در هر یک را بیان نماییم. پروسه ثبت شرکت در بلژیک و اکثر کشورهای پیشرفته اروپای شمالی، مرکزی و غربی، پیچیدگی های خاص خود را برای سرمایه گذاران خارجی داشته که به شما عزیزان توصیه می گردد تا از مشاوره های موسسه حقوقی ملک پور بهره جویید.

 

مرتضی گوی آبادی

 

http://www.business.belgium.be

http://www.companyformationbelgium.com/establish-branch-belgium

www.legalmalekpour.com

www.malekpourmie.com

www.iranmohajerat.ir

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.