ثبت شرکت در آفریقای جنوبی

 

در این مقاله اطلاعتی در باب ثبت شرکت در  آفریقای جنوبی ارائه شده است که متعلق به سایت ملک پور می باشد.

آیا قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آفریقای جنوبی را دارید؟ مدارک و شرایط مورد نیاز ثبت شرکت در آفریقای جنوبی چیست؟ هزینه های ثبت شرکت در  آفریقای جنوبی چه می باشد؟ انواع و اقسام شرکت ها در آفریقای جنوبی کدامند؟ اگر به دنبال ثبت شرکت در آفریقای جنوبی هستید و پاسخ به این قبیل از سوالات هستید شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت می کنیم.

 

آفریقای جنوبی یکی از جنوبی ترین کشور های قاره ی آفریقا و تنهاکشور دنیا که دارای سه پایتخت با نام کیپ تاون ( مرکز اقتصادی و بازرگانی )، پرتوریا ( مرکز اداری ) و بلوم فونتین ( مرکز قضایی و حقوقی ) می باشد. واحد پولی این کشور راند بوده و نماد آن ZAR می باشد که ارزش آن در سال ٢٠١۶ معادل  ٠.٠٧ است.

 

آفریقای جنوبی به عنوان یکی از کشور های پر جاذبه ی جهان برای سرمایه گذاری مستقیم شناخته شده است. در این کشور احترام و ارزش بسیاری به مالکیت خصوصی،اخلاق تجارت، پژوهش های علمی و حق اختراع گذاشته می شود. همچنین آفریقای جنوبی در زمینه ی حفاظت و حمایت سرمایه گذاران از کشور های برگزیده جهان به شمار می رود.

البته با وجود برخورداری از موقعیت مناسب سرمایه گذاری و رشد اقتصادی پیوسته ی این کشور، از کشور هایی مانند فلیپین، مالزی و برزیل کمی عقب مانده است.البته علل آن را باید در نرخ بالای جرم و جنایت، کمبود کارگر ماهر و در نتیجه پایین بودن بازده سرمایه و نیز برخی از سخت گیری های مقررات کار و سرانجام مسئل ایدز دانست.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت از طرق دیگر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

https://legalmalekpour.com/category/%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%aa-fa/%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%aa/i/immigration-to-south-africa/

 

 

دو نوع ویزای سرمایه گذاری در کشور آفریقای جنوبی وجود دارد:

 

 • گسترش یک تجارت: می تواند به صورت خرید سهام و مالکیت برای مثال یک شرکت از پیش ثبت گردیده باشد.

 

 1. راه اندازی یک تجارت جدید: تاسیس و ثبت یک شرکت جدید با اسم جدید

حقوق مالکیت در آفریقای جنوبی:

شهروندان خارجی ( اشخاص حقیقی و حقوقی) می توانند مسکن، اماکن تجاری و صنعتی را در آفریقای جنوبی به تملک درآورند، مگر در مواردی که قانون منع کرده باشد.

در قوانین سرمایه گذاری این کشور سرمایه گذار خارجی مجوز در اختیار داشتن ۴٩ درصد مالکیت شرکت آفریقای جنوبی را داشته و ۵١ درصد باقی مانده باید در مالکیت یک شریک محلی باشد.

 

نکته: برای اخذ ویزا از طریق مالکیت یک شرکت از پیش به ثبت رسیده شخص خارجی می بایست حداقل ۲۵ در صد سهام شرکت را خریداری نماید.

 مراحل راه اندازی کار تجاری (کسب و کار):

آغاز فعالیت یک شرکت در آفریقای جنوبی نیازمند طی مراحل شش گانه و ارائه مستندات مورد نیاز به ادارات دولتی از جمله اداره ثبت شرکت ها و اداره کار این کشور است.

مراحل ثبت شرکت جدید در آفریقای جنوبی در جدول زیر ارائه شده است:

با نگاهی به جدول بالا می توان گفت که فرآیند آغاز یک کسب و کار در آفریقای جنوبی برای  شروع فعالیت یک شرکت کمتر از یک ماه می باشد و نیز بهای پروانه های آغاز فعالیت در

این کشور اندک و بسیار مناسب است.

به ثبت رساندن شرکت در آفریقای جنوبی:

افراد غیر از اتباع آفریقای جنوبی اجازه تاسیس شرکت خصوصی در آفریقای جنوبی بعنوان مدیر و یا سهام دار با یک پاسپورت مورد قبول و یا مدارک پناهندگی دارا می باشند.

 

 

 

مدارک مورد نیاز:

 

 • پاسپورت معتبر:

شهروندان غیر آفریقای جنوبی نیاز به ارسال یک کپی از پاسپورت خود را دارند که می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.

 

 • آدرس فیزیکی معتبر:

برای ثبت هر شرکتی در آفریقای جنوبی نیاز به یک آدرس فیزیکی در آفریقای جنوبی می باشد. اگر شما این شرط را دارا نمی باشید می توانید یک دفتر سوری از طریق وب سایت www.regus.co.za به ثبت رسانید.

 

 • ثبت نام اینترنتی:

اگر در حال حاضر در آفریقای جنوبی نمی باشید ولی درخواست ثبت شرکت در این کشور را دارید جای هیچ نگرانی نیست. شما می توانید با اسکن تمام مدارک مورد نیاز اقدام نمایید. زیرا سازمان CIPC دارای مراحل ثبت نام آنلاین نیز می باشد و شما می توانید از طریق کارت های اعتباری بین المللی هزینه های مربوطه را به صورت اینترنتی پرداخت نمایید.

 

 

طبق قانون Companies Act2008 یک شرکت می تواند با اسم یا بدون اسم ثبت گردد. اگر شرکت بدون اسم از پیش رزرو شده ثبت گردید، شماره ثبت آن به صورت اتوماتیک تبدیل به نام شرکت می گردد. این روش سریعترین راه ممکن جهت ثبت شرکت می باشد.

 

چنین شرکتی می تواند با یک نام تجاری به داد ستد بپردازد و یا در مرحله بعدی درخواست یک نام از پیش رزرو شده را بدهد. در این مورد شرکت مورد نظر می بایست یک نام را رزرو نموده و سپس درخواست تغییر نام دهد که منجر به تغییراتی در اساسنامه آن شرکت می شود.

 

اگر اولین درخواست رزرواسیون نام شرکت مورد قبول واقع نشد شما نیاز به نام جدید دارید و در هر فرم درخواست می توانید بین یک تا چهار نام ارائه دهید.  هزینه هر فرم درخواست نام شرکت ۵٠ راند می باشد. هزینه ثبت هر شرکت بین ١٢۵ تا ۴٧۵ راند می باشد( ١٢۵ راند برای شرکت های خصوصی و ۴٧۵ راند برای شرکت های ثبتی عام المنفعه بدون اعضا می باشد)

 

 

پنج نوع شرکت جهت ثبت وجود دارد. به عنوان مثال جهت کسب یک نمایندگی شما نیاز به ثبت یک شرکت خصوصی می باشید و یا برای تاسیس مراکز مذهبی می بایست یک شرکت عام المنفعه ثبت نمایید. یک مدرسه خصوصی با توجه به اهداف آن می توان به عنوان یک شرکت خصوصی یا عام المنفعه به ثبت رساند.  انجمن های تخصصی مانند وکلا، پزشکان ، مهندسان و غیره می بایست شرکت های با مسئولیت محدود تاسیس نمایند.

 

“این مقاله متعلق به سایت مللک پور می باشد و کپی برداری از آن بدون ارجاع به منبع پیگرد قانونی دارد.”

 

سوالات رایج در باب شروع یک بیزینس در آفریقای جنوبی:

 

 • آیا برای تاسیس یک شرکت نیاز به یک شهروند آفریقایی می باشد؟

 

خیر؛ می تواند سهام و صاحب یک شرکت ۱۰۰ درصد برای یک شخص خارجی باشد.اگر چه شرایط اخذ ویزا با داشتن یک شهروند آفریقای جنوبی مطلوب تر خواهد گشت.

 

 • کمترین میزان سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی چه میزا می باشد؟

 

برای اخذ ویزای کسب و کار در آفریقای جنوبی حداقل می بایست ۵ میلیون ZAR سرمایه گذاری نمایید و نشان دهید تا صاحب ۱۲ میلیون ZAR دارایی می باشید که نیازی به تزریق این مباغ یه کشور آفریقای جنوبی نمی باشید.

 

 • آیا والدین و فرزندان به عنوان همراه می توانند ورود نمایند؟

 

والدین به عنوان سرمایه گذار و فرزندان زیر ۱۸ سال به عنوان همراه می توانند در پرونده قرارگیرند.

 

 • آیا حتما می بایست اشخاصی با تابعیت آفریقای جنوبی استخدام نماییم؟

 

اگر در بیزنس مد نظر نیاز به استخدام افراد باشد حتما می بایست ۶۰ درصد آن از اتباع این کشور باشند.

 

 • چه نوع شرکتی در آفریقای جنوبی می بایست ثبت گردد؟

 

بسته به فعالیت شما نوع آن مشخص خواهد گردید که به طور معمول می بایست شرکت با مسئولیت محدود ثبت نمایید جهت آشنایی بیشتر با انواع شرکت ها و شرایط آن ها در آفریقای جنوبی می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

https://www.intergate-immigration.com/south-africa-company-formation.php

 

 

 • پروسه زمانی تا اخذ ویزای سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی چقدر می باشد؟

 

این پروسه دو بخش دارد:

مرحله اول بازبینی و تاییدیه وزارت تجارت و صنعت می باشد که ۴ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد.

مرحله دوم انجام امور ویزا پس از مجوز لازمه از وزارت تجارت و صنعت می باشد که ۴ تا ۱۲ ماه زمان لازم است.

 

 

در این مقاله به شرح کامل شرایط ثبت شرکت در کشور آفریقای جنوبی پرداختیم و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای از طریق ثبت شرکت در آفریقای جنوبی را یافتیم با توجه به موارد گفته شده ثبت شرکت در این کشور مزایا و معایبی دارد از مزیت های آن شاید به روند رو به رشد این کشور و از معایب آن به هزینه بالای سرمایه گذاری نسبت به کشور های درجه یک دنیا و همچنین امنیت کم اجتماعی در این کشور اشاره نمود حال شما می توانید با توجه به شرایط خود جهت مشاوره با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید علاوه بر آگاهی از اخرین قوانین کشور ها ،بهترین روش مهاجرتی با توجه به شرایط خود دریابید.

 

 

 

 

 

منابع:

 

http://www.cipc.co.za/index.php/register-your-business/companies/

 

https://www.ptycompanyregistration.co.za/foreigners/

 

https://www.intergate-immigration.com/starting-business-foreigner-south-africa.php

 

https://legalmalekpour.com/category/%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%aa-fa/%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%aa/i/immigration-to-south-africa/

 

محمد امین نخشبی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ