ثبت شرکت در تاجیکستان

ثبت شرکت در تاجیکستان  و قوانین ثبت شرکت در تاجیکستان ۲۰۱۷ ، شرایط ثبت شرکت در تاجیکستان  ۲۰۱۷ ، هزینه های ثبت شرکت در تاجیکستان  ، مدارک لازم جهت ثبت شرکت در تاجیکستان  ، سؤالات بسیاری در رابطه به ثبت شرکت در تاجیکستان پرسیده می شود من جمله این سؤالات: ثبت شرکت در تاجیکستان چه مراحلی دارد؟ برای ثبت شرکت در تاجیکستان چه مدارکی مورد نیاز است؟ آیا افراد تبعه ایران امکان ثبت شرکت در تاجیکستان خواهند داشت؟ ثبت شرکت در تاجیکستان چه هزینه ای دارد؟ پاسخ به این سؤالات و اطلاعات جامعی در زمینه ثبت شرکت در تاجیکستان در این مقاله خدمت شما عزیزان ارائه می شود. این مقاله در باب ثبت شرکت در تاجیکستان توسط مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش ارائه شده است) وضعیت حقوقی شرکت در تاجیکستان اشکال مختلفی را شامل می شود:

_شرکت با مسئولیت محدود
_شرکت با مسئولیت تکمیلی
_شرکت سهامی

تعریف شرکت

شرکت یک نهاد قانونی است که صاحبان حقوق و تعهدات سهامداران و یا یک فرد مشخص نیست بلکه شخص حقوقی است.

شرکت با مسئولیت محدود LTD یا OOO در روسی: مجوز قانونی برای ثبت این نوع شرکت در تاجیکستان ماده ۹۴ قانون مدنی تاجیکستان است. تعداد سهامداران برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر و حداکثر ۳۰ نفر است. حداقل میزان سرمایه برای ثبت این نوع شرکت ۱۵۰ USD است و حداقل نیمی از سرمایه می بایست در زمان ثبت نام سرمایه گذاری شود.

شرکت با مسئولیت تکمیلی (ODO در روسی): ماده ۱۰۵ قانون مدنی تاجیکستان شرکت با مسئولیت تکمیلی را تأیید می کند. تفاوت اصلی شرکت با مسئولیت محدود و شرکت با مسئولیت تکمیلی در حوزه مسئولیت شرکا است. مسئولیت سهامداران در شرکت با مسئولیت تکمیلی ممکن است از میزان سرمایه فراتر برود.

شرکت سهامی (AO در روسی): سهام شرکت A joint  در تاجیکستان صرف نظر ملیت و مبدأ سهامدار ایجاد شود. میزان سهام هر شرکت توسط سهامداران و بنیانگذاران شرکت مشخص می شود.. حداقل سرمایه برای شرکت سهامی عام ۱۰۵۰ دلار و برای شرکت سهامی خاص ۲۱۰ دلار می باشد.

دفتر شعبه یا نمایندگی شرکتهای خارجی

شرکت خارجی و یا دفتر مرکزی جهت عملیات تجاری یک دفتر نمایندگی در تاجیکستان ایجاد کند. تفاوت دفتر شعبه و دفتر نمایندگی به فعالیتهای شرکت و وضعیت حسابداری شرکت بستگی دارد.

دفتر شعبه: دفتر شعبه یک شرکت خارجی است که علاقمند به حضور فیزیکی در تاجیکستان و برای شروع تجارت و ارتباط با شرکای تجاری است. دفتر شعبه شخصیت حقوقی مستقل یا جداگانه ای از دفتر مرکزی ندارد و مسئولیت حقوقی دفتر شعبه به مسئولیت حقوقی دفتر مرکزی بستگی دارد. دفتر شعبه باید مدیریت مستقل، حسابهای بانکی و حسابداری مستقل داشته باشد.

دفتر نمایندگی: دفتر نمایندگی برای نظارت بر بازار خارجی و ارتباط با مشتریان خارجی دفتر مرکزی تأسیس می شود. دفتر نمایندگی اغلب توسط شخص خارجی که توسط دفتر مرکزی مجاز است اداره می شود.

مشارکت

هر مشارکت نیازمند حداقل ۲ شریک است. مسئولیت شرکا در مشارکت به طور کلی نامحدود است. در تاجیکستان سه نوع مشارکت برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد: مشارکت کامل، مشارکت محدود، تعاونی تولید

مشارکت کامل: یک مشارکت کامل به عنوان گروه از افراد برای دستیابی به هدف مشترک تعریف می شود. تشکیل مشارکت کامل پیچیده نیست و لازم است حداقل دو شریک درمورد ایجاد یک نوع مشارکت توافق کنند و قراردادی کتبی تنظیم نمایند. قرارداد باید تسط همه شرکا امضا شود. هر شریک اجازه دارد به صورت مستقل عمل نماید و همه شرکا به صورت دائم با دارایی های شخصی خود برای پرداخت بدهی ها ضامن است.

مشارکت محدود: مشارکت محدود یک توافقنامه مشارکت با محدود کردن مسئولیت برخی شرکا است. حداقل یک شریک مسئولیت عمومی دارد در حالکیه مسئولیت همه شرکا محدود به میزان سرمایه پیش بینی شده است. ایجاد مشارکت محدود نیازمند توافق حداقل یک شریک با مسئولیت محدود و یک شریک با مسئولیت نا محدود است. مشارکت محدود انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مشارکت کامل دارد زیرا با اضافه کردن شرکا با مسئولیت محدود می توان میزان سرمایه را افزایش داد.

تعاونی تولید: تعاونی تولید یک انجمن داوطلبانه با عضویت حداقل ۵ نفر است که فعالیت های تجاری مشترک در زمینه تولید، فروش و تجارت انجام می دهند. ماده قانونی تشکیل تعاونی تولید ماده ۱۱۸ قانون مدنی تاجیکستان است. مسئولیت اعضای تعاونی تولید محدود به میزان تعریف شده در اساسنامه است. تعاونی تولید در صورتی که بیش از ۵۰ عضو داشته باشد یک هیئت نظارت نیاز دارد.

مراحل ثبت شرکت در تاجیکستان

۱٫پرداخت هزینه ثبت نام در Amonatbank

۲٫ثبت نام شرکت و اخذ کد مالیاتی TIN

مطابق با ماده ۵ قانون RT 508 از تاریخ ۹ می ۲۰۰۹ مسئولین مالیاتی ثبت نام اشخاص حقوقی را انجام می دهند. جهت ثبت نام شرکت مدارک زیر لازم است:

_فرم ثبت نام
_تصمیم در ثبت یک شرکت حقوقی
_کپی سند هویتی هر یک از سهامدارن و تأیید مالیاتی
_کپی شناسنامه متقاضی
_کپی تأیید آدرس شرکت حقوقی

طبق ماده ۱۰ قانون RT 3508 ثبت نام باید ظرف ۵ روز کاری از زمان ارائه مدارک تکمیل شود. کارفرمایان پس از ثبت نام یک کد TIN، و یک کد SIN دریافت می کنند.

هزینه ها: ۱۰۰۰ TJS هزینه دولتی، ۸۰ TJS هزینه بررسی مدارک

۳٫تهیه مهر شرکت

تهیه مهر برای شرکت حقوقی توسط آژانس Sealmaker ظرف ۲ روز کاری انجام می شود. شرکت برای انجام معاملات و روابط حقوقی خود نیاز به مهر دارد و در عمل مهر برای امضای قراردادها، صدور صورتحساب ها و سایر اقدامات حقوقی مهر شرکت مورد نیاز است.

هزینه: ۷۰ TJS

۴٫ثبت نام در اداره بیمه و بازنشستگی و دریافت کد SIN

۵٫ثبت نام در حوزه مالیات بر ارزش افزوده

در این مقاله تمامی اطلاعات در رابطه با تشکیل شرکت و کسب و کار در تاجیکستان و به طور کلی ثبت شرکت در تاجیکستان ارائه شد اما پیش از هر اقدامی جهت ثبت شرکت در تاجیکستان با کارشناسان و وکلای حقوقی متخصص در این زمینه مشورت نمایید و جوانب سرمایه گذاری در تاجیکستان را  بررسی کنند. البته پیشنهاد ما پیش از اقدام برای ثبت شرکت در تاجیکستان این است که رزومه شخص برای ویزای کار یا تحصیل بررسی شود و سرمایه گذار پس از اخذ اقامت کاری یا تحصیلی اقدام به ثبت شرکت در تاجیکستان نماید. این مقاله در باب ثبت شرکت در تاجیکستان متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) ارائه شده است.

در صورت نیاز به مشاوره با دفاتر وین موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.