تولد در ایتالیا و بررسی شرایط اخذ تابعیت

تولد در ایتالیا، اخذ گذرنامه ایتالیایی و تابعیت ایتالیا و شرایط و قوانین اعمال آن از طریق تولد فرزند در ایتالیا در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گردد. از جمله مهم ترین سوالات در این زمینه می­ توان به این گونه موارد اشاره کرد، از جمله بررسی این موضوع که آیا تولد در ایتالیا سبب اعطای اقامت خواهد شد یا خیر؟ شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند چیست؟ و چگونه می توان با ازدواج و تولد فرزند صاحب تابعیت ایتالیا شد؟ در این مقاله و پژوهش سعی شده است مهم ترین و اساسی ترین نکات در رابطه با تولد در ایتالیا بررسی و تحلیل گردد. ایتالیا یکی از چند کشور هم پیمان اتحادیه اروپا و از جمله کشور­های دارای آب و هوای مطلوب می باشد که پیشرفت­های شگرفی در زمینه­ های هنری، صنعتی داشته و دارای پیشینه و قدمت دیرینه­ای بوده و هر ساله مورد توجه بسیاری از افراد برای کسب اقامت می باشد. این مقاله برای پاسخ گویی به سوالات، توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش نگارش شده است؛ در صورت بروز هر گونه سوال می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل نموده و با مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

تولد در ایتالیا 3 تولد در ایتالیا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد در ایتالیا

ایتالیا کشوری است واقع شده در جنوب اروپا که پایتخت آن شهر مشهور رم می باشد. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا می باشد و زبان رسمی آن نیز ایتالیایی است. این کشور به عنوان یکی از بزرگ ترین مقاصد توریستی در دنیا شناخته شده است و جدا از جاذبه های تاریخی، آب و هوا و مردم خونگرم آن دلیل دیگری برای جذب توریستان می باشد. در تصویر زیر اطلاعات عمومی کشور ایتالیا نمایش داده شده است.

تولد در ایتالیا 1 تولد در ایتالیا

 کودکی که در ایتالیا به دنیا آمده، به طور خودکار شهروندی ایتالیا را به دست نمی آورد، اما این حق را دارد که قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی درخواست پذیرش شهروندی بدهد. قوانین زیر در حال حاضر برای شهروندی ایتالیا اعمال می شوند.

 • هر کودکی که از پدر یا مادر ایتالیایی زاده شده باشد به طور خودکار ایتالیایی محسوب می گردد (برابری جنسیتی در والدین)

 • یک خارجی با پدر یا مادربزرگی ایتالیایی پس از اقامت در ایتالیا به مدت دو سال و پس از سن ۱۸ سالگی واجد شرایط شهروندی می باشد.

 • هر کودکی که پدر یا مادرش توسط استعلام قضایی مشخص شود که از اجداد ایتالیایی بوده­اند شهروند ایتالیا محسوب می گردد.

 • هر کودکی که اهراز هویت ایتالیایی پدر و مادرش در مراجع قضایی تایید گردد پس از 18 سالگی می تواند در صورت تمایل درخواست شهروندی ایتالیا را بدهد.

 • در بدو تولد اگر پدر یا مادرتان تبعه ایتالیا باشند شما نیز تابع کشور ایتالیا خواهید بود.

 • اگر پدر یا مادر در زمان تولد شما یک شهروند ایتالیایی بوده و بعد از اول ژانویه ۱۹۴۸ به دنیا آمده باشند به طور رسمی شما واجد شرایط شهروندی ایتالیای خواهید بود.

 •  اگر پدر شما خارج از ایتالیا زاده شده باشد و پدر پدربزرگ شما نیز در زمان تولد او یک شهروند ایتالیایی بوده باشد و نه شما و نه پدرتان تابعیت ایتالیا را انکار نکرده باشید، شما به عنوان حق قانونی شهروندی ایتالیایی به رسمیت شناخته می شوید.

 • اگر مادر شما خارج از ایتالیا متولد شده باشد و پدر بزرگ او در زمان تولد او یکی از شهروندان ایتالیا بوده باشد و هم چنین شما بعد از اول ژانویه ۱۹۴۸ به دنیا آمده باشید و نه شما و نه مادرتان شهروندی ایتالیا انکار نکرده باشند به عنوان حق قانونی شهروندی ایتالیا به رسمیت شناخته خواهید شد.

 • اگر مادر شما بعد از اول ژانویه ۱۹۴۸ در کشور مادری خود به دنیا آمده باشد و مادربزرگ شما در زمان تولد او یک شهروند ایتالیایی بوده باشد و نه شما و نه مادرتان شهروندی ایتالیا را انکار نکرده باشید به عنوان شهروندی ایتالیایی به رسمیت شناخته می شوید.

 • اگر پدر پدربزرگ شما در سرزمین مادری شما متولد شده باشد و پدربزرگ پدری شما نیز در زمان تولد او یک شهروند ایتالیایی بوده باشد و نه شما و نه پدر و پدربزرگ شما شهروندی ایتالیا را انکار نکرده باشند به عنوان شهروندی ایتالیایی به رسمیت شناخته خواهید شد.

 • اگر پدر مادربزرگ شما در کشور مادری شما متولد شده باشد و پدربزرگ پدری شما در زمان تولد او یک شهروند ایتالیایی بوده باشد و پدر شما نیز بعد از اول ژانویه ۱۹۴۸ زاده شده باشد و نه شما و نه پدر و مادربزرگ شما هرگز شهروندی ایتالیا انکار نکرده­ باشند به عنوان شهروندی ایتالیایی به رسمیت شناخته می شوید.

 • اگر پدربزرگ شما در کشور مادری شما متولد شده باشد و پدربزرگ مادری شما در زمان تولد او یک شهروند ایتالیایی بوده باشد و شما نیز بعد از اول ژانویه ۱۹۴۸ به دنیا آمده باشید و نه شما و نه مادر و پدر بزرگ شما شهروندی ایتالیا را انکار نکرده باشند به عنوان شهروندی ایتالیایی به رسمیت شناخته خواهید شد.

 • اگر مادربزرگ شما در کشور مادری شما متولد شده باشد و پدربزرگ شما نیز یکی از شهروندان ایتالیایی در زمان تولد او بوده باشد و مادر شما بعد از اول ژانویه ۱۹۴۸ به دنیا آمده باشد و نه شما و مادرتان تا به حال شهروندی ایتالیا را انکار نکرده باشند به عنوان شهروندی ایتالیایی به رسمیت شناخته می شوید.

 • اگر پدربزرگ پدری شما در زادگاه خود زاده شده باشد و پدربزرگ پدریتان در زمان تولد او یک شهروند ایتالیایی بوده باشد و نه شما و نه پدربزرگ و پدر بزرگ پدری شما شهروندی ایتالیا را انکار نکرده باشند به عنوان یک شهروند ایتالیایی به رسمیت شناخته خواهید شد.

 فرآیند اخذ تابعیت برای کودکانی که از والدین غیر شهروند متولد شده اند، می تواند تا شش سال طول بکشد. در حقیقت بند ۷ قانون شماره ۷ قانون ۵۵۵ / ۱۹۱۲، فرزندان شهروندان ایتالیایی را که طبق اصل خون به دنیا آمده باشند را به رسمیت می شناسد، حتی اگر این کودکان پدر و مادر خود را در سن کودکی از دست داده باشند و در خاک کشوری دیگر اقامت کنند. شهروندی ایتالیایی به کسانی داده می شود که شروط زیر را دارا باشند.

 • افرادی که در خاک ایتالیا متولد می شوند و والدینشان بدون تابعیت هستند، می توانند تابعیت ایتالیا را بگیرند (ماده ۱، بند ۱، شق ” ب، قانون شماره ۹۱ / ۹۲)؛

 • کودکانی که والدین ناشناخته داشته و در خاک ایتالیا رها شده باشند، شهروند ایتالیا محسوب می شوند (ماده ۱، بند ۲، قانون شماره ۹۱ / ۹۲).

 • برخلاف قانون کنونی، براساس پیش نویس مفهوم حقوق ملل که اجرای آن به تعویق افتاده است به جوانان اجازه می دهد که با زندگی کردن به مدت حداقل پنج سال در ایتالیا درخواست شهروندی را از دولت داشته باشند.

 • افراد بیگانه در ایتالیا که به طور قانونی و بدون وقفه در قلمرو ایتالیا زندگی کرده­ باشند و صاحب فرزند شوند یک سال پس از آن می توانند در خواست اخذ تابیعت برای فرزند خود داشته باشند.

 • فردی که به طور قانونی در ایتالیا به مدت ده سال اقامت داشته باشد و صاحب فرزندی شود در صورت نداشتن سوء پیشینه می تواند در خواست اخذ تابیعت برای فرزند خود داشته باشد.

 • اگر خانواده­ای ایتالیایی کودک اتباع بیگانه را به فرزندی قبول کنند می توانند برای او درخواست صدور پاسپورت ایتالیایی کنند.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با قواعد تولد فرزند در خارج از کشور

video تولد در ایتالیا

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با قواعد تولد فرزند در خارج از کشور

audio تولد در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا برای متولدین در این کشور

 پاسپورت ایتالیا در مقام چهارم از جمله قدرتمندترین گذرنامه های دنیا قرار دارد. همان گونه که پیش تر بیان شد شرایط اخذ پاسپورت ایتالیا برای کودکان متولد شده در این کشور به این صورت است که حداقل یکی از والدین باید شهروند کشور ایتالیا باشند. در شرایط خاص دیگری نیز در صورتی که والدین مدت مشخصی را در ایتالیا اقامت داشته باشند، می توانند برای فرزند متولد شده خود در این کشور درخواست دریافت تابعیت و پاسپورت نمایند، که پیش تر به صورت کامل بررسی گردید.

در صورتی که فرد شهروندی ایتالیا را کسب نماید می تواند با پاسپورت آن به کشورهای زیادی بدون نیاز به ویزا سفر کند و از مزایای یک پاسپورت قدرتمند بهره ببرد. در تصویر زیر نیازمندی های ویزا برای شهروندان ایتالیا نمایش داده شده است. 

تولد در ایتالیا 2 تولد در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا

بررسی اخذ اقامت و تابعیت برای والدین از طریق تولد فرزند در ایتالیا

تولد فرزند در ایتالیا در ابتدا آثار اقامتی برای والدین به دنبال نخواهد داشت، اما اگر والدین از طریق روش های دیگر همچون کار، سرمایه گذاری یا تحصیل اقامت ایتالیا را داشته باشند، طبق مفاد قانون ایتالیا اگر فرزندی در خاک ایتالیا به دنیا بیاید والدین او می توانند پس از گذراندن یک دوره 5 ساله زندگی در ایتالیا، تقاضای اقامت دائم آن کشور را نمایند و پس از 6 سال اقدام به گرفتن پاسپورت ایتالیا کنند.

 صرفا بعد از گذراندن یک فرآیند 5 ساله ابتداً می توان برای اقامت دائم اقدام کرد و پس از گذراندن یک دوره یک ساله مضاف بر 5 سال اولیه می توان برای گذرنامه از طریق تولد فرزند در خاک ایتالیا اقدام کرد.

بررسی دوتابعیتی در صورت تولد در ایتالیا

 قبل از عهد نامه 92/91، ایتالیا ضمیمه دو تابعیتی را نمی پذیرفت و برای تولد فرزند چه با خون و چه با خاک و حتی عقبه اجدادی و محکمه پسند هیچ گونه حکمی را صادر نمی کرد. پس از جلسات مکرر اتحادیه اروپا در این زمینه ایتالیا با پذیرفتن این بند و اضافه کردن آن به مفاد و تبصره های قانون مهاجرت و تابعیت این بند آن را اصلاح نمود.

 نوزادانی که پدر و مادرانی دو تابعیتی دارند شامل بند گزینش تابعیت ایتالیا از مسیر خون می شوند. هم چنین اگر پدران و جد او نیز دارای تابعیت دوگانه بوده باشند خللی در این قانون برای پذیرش نوزاد ایجاد نمی کند. حتی اگر پدر یا مادر ایتالیایی بوده و غیر از تابعیت ایتالیا نوزاد دارای تابعیت دیگری نیز باشد باز هم او را تبعه ایتالیا می دانند و پاسپورت این کشور را به او می دهند. در کل مشکل دو تابعیتی در این کشور خللی در گرفتن گذرنامه برای فرزندان ایجاد نمی کند.

تولد در ایتالیا 5 تولد در ایتالیا

آثار حقوقی تولد در ایتالیا

 از آنجا که ایتالیا بخشی از اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد، شهروندان ایتالیا همچون شهروندان اتحادیه اروپا تحت قانون اتحادیه اروپا هستند و از حقوق جنبش آزاد برخوردارند و حق رای دادن به پارلمان اروپا را دارند. زمانی که در کشوری غیر اتحادیه اروپا که سفارت ایتالیا وجود ندارد، شهروندان ایتالیایی حق دارند از سفارت هر کشور دیگر اتحادیه اروپا در آن کشور حمایت کنسولی بگیرند. شهروندان ایتالیایی می توانند در هر کشوری در داخل اتحادیه اروپا زندگی کنند و در نتیجه حق جابجایی آزاد و اقامت را تحت ماده ۲۱ پیمان اتحادیه اروپا دارند. ماده ۱۶ قانون اساسی اتحادیه اروپا حق حفاظت از داده های شخصی را مجاز می داند و ماده ۲ قانون اساسی نشان می دهد که اتحادیه براساس ارزش های احترام به کرامت انسانی، آزادی، دموکراسی، تساوی، حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر، از جمله حقوق افراد متعلق به اقلیت ها، استوار است. به طور خاص با گرفتن تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا من جمله ایتالیا این حقوق به دست می آیند؛ حق رای در انتخابات، حق رای در شهرداری، تقاضای تشکیل پارلمان و دادگاه، دسترسی آزاد به اسناد اروپا، حق اقامت، جنبش آزاد، حق حفاظت از کنسول، حقوق زبان و شهروندی.

از سوی دیگر طبق قانون شهروندی ایتالیا و اتحادیه اروپا شهرندان موظف هستند، مالیات و عوارض خود را به موقع پرداخت کنند و در تعیین آینده اجتماعی کشور حضور داشته باشند. هم چنین قوانین و مقررات کشور را قبول داشته باشند و از آن پیروی کنند و از هر گونه اقدام و اغتشاش علیه امنیت ملی بپرهیزند. افزون بر این شهروندان در حفظ منافع ملی باید محافظه کار بوده و از منافع کشور حمایت کنند.

تولد در ایتالیا 6 تولد در ایتالیا

شرایط مهاجرت به ایتالیا

ویزای توریستی برای تولد در ایتالیا

 اگر والدین به صورت توریستی وارد ایتالیا شوند و فرزندی به دنیا بیاید چون ایتالیا تابع قانون خون است، فرزند حمایتی از دولت دریافت نخواهد کرد. حال اگر پدر و مادر فرزند خود را رها کنند و بدون ملیت و تابعیت بشود دولت وقت طبق خاک نسبی به فرزند تابعیت می دهد. اگر یکی از توریست ها دارای شرایط اجدادی باشد ولی در کشور دیگری به دنیا آمده باشد و بتواند در پارلمان دادگاهی اثبات کند که اجدادش ایتالیایی بوده­اند می تواند برای فرزندش پاسپورت گرفته و بعد از گذشتن 5 سال اقامت دائم برای خود و همسرش بگیرد.

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

تولد در ایتالیا، چگونگی گرفتن اقامت دائم و درخواست تابعیت ایتالیا به طور کامل در این مقاله مورد بحث و گفتگو قرار گرفته شد. کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که قانون اعطای تابعیت بر اساس سیستم خون را به عنوان اصل قبول کرده و خاک نسبی را به عنوان یک سیستم فرعی پذیرفته است. این بدین معنا است که برای گرفتن تابعیت برای فرزندان خود یا اقامت دائم برای والدین نوزادان کودکان باید پدر یا مادری با ملیت ایتالیایی داشته باشند. همچنین در صورتی که والدین اقامت ایتالیا را داشته باشند، با تولد فرزندان در ایتالیا می توانند پس از سپری کردن مدتی زندگی در ایتالیا برای خود نیز اقامت دائم ایتالیا را بگیرند. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با کارشناسان مجرب موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های تلفنی رایگان بهره¬مند گردید. شما همچنین می توانید در قست دیدگاه های مقاله یا در قسمت سوالات مهاجرت در منوی سایت، سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ خود را از کارشناسان ما بگیرید.